Author Topic: Re: Ultima captura RUSINOASA la spin sau alte stiluri inferioare  (Read 47782 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Ultima captura RUSINOASA la spin sau alte stiluri inferioare
« Reply #600 on: August 12, 2018, 03:03:55 PM »
Am dat la musca vreo 2 ore, dar Timisul era mare, inca tulbure si nu ajungeam deloc cu musca unde trebuia. Am prins un clean digital si un avatel de 20 cm la uda.
In timpul asta, Ioji dadea la spin. Asa ca m-am dedulcit si am dat si eu. Am folosit niste voblere de care Tavi nu mai avea nevoie si in loc sa le arunce mi le-a dat mie sa invat sa dau la spin.
Norocul incepatorului!  ;D

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #601 on: August 12, 2018, 03:56:18 PM »
 Bravo domle…..dar...se vede ca ti-e inca scarba de spin, ca ai azvarlit lanseta cu mulineta fix in balta….cu alea de fly nu faci asta.
arbeit macht frei

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #602 on: August 12, 2018, 04:17:35 PM »
care balta? nu vedeam decat avatul! unde mai pui ca ancorele-s mai greu de scos ...

Elias

• Adult
« Reply #603 on: August 12, 2018, 04:30:44 PM »
Ntzzz,nu'i bine.Lanseta se pune dupa cap la pestii mai mari :laugh: De atitudini teatrale nu zic nimic,vad ca p'astea le ai  :P (si eu  :laugh:)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #604 on: August 12, 2018, 11:38:54 PM »
Baaaah, pot doar sa sper ca nu ai facut la fel cu mulineta mea cat timp a fost la tine...
Dar daca zici ca asta e primul tau peste la spin :-X, poate nu ai fost la fel de emotionat cand ai folosit-o...sper din nou.
Deci: molineta de spin nu se baga in apa! Daca totusi "se intampla", o bagi rapid in revizie generala.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #605 on: August 13, 2018, 08:30:40 AM »
bai, voi nu vedeti decat partea urata a lucrurilor si nu intelegeti! M-am chinuit sa scot ancorele din peste, asa ca m-am oprit in balta, ca sa-i fie pestelui cit mai usor.
ce teatru? Mi-a facut Ioji 10 poze si am ales si eu una in care imi sta mai bine parul  ;D

Legat de mulineta:
- nu e ceva nemaipomenit, e una de duzina, no name, din piata, nu voi plange daca se strica
- p-a ta Tavi am probat-o in iarna, in ce balta s-o fi bagat? Nici peste n-am prins cu ea, n-am fost deloc emotionat, daca iti amintesti le-am si incurcat.
- de ce nu se baga-n apa??

Sheniloiu

• Adult
« Reply #606 on: August 13, 2018, 09:45:16 AM »
Liviule, am fost şi eu ieri pe Timiş, la Giroc, apa era încă puţin mare, dar eu sunt mai înalt şi am reuşit să bat cam un kilometru, cu doar două vaduri pe care le-am putut trece. Şi nu am avut impresia că apa era chiar murdară, a fost chiar fain. Pescuit între 07.50 şi 11.40, vreo 10 cleni dintre care doi între 25 şi 30 cm. Multe rateuri, înţepam, simţeam puţină rezistenţă dar practic le scoteam gândacul din gură.
Eu am fost echipat complet, cu cauciuce şi toate alea, nu aşa lejer ca tine. Am ieşit leoarcă, de miros nu mai vorbesc.
Şi răutatea din om - la un moment dat eram aproape în faţa unora care dădeau la staţionar şi nu se vedea să fi prins ceva. Am luat un clenuţ la aproape 20 cm. Şi numa aşa, de al naibii, am prelungit drilul, l-am manevrat să vadă ăia de pe mal că am prins ceva, apoi am folosit şi minciogul (nu că ar fi fost nevoie, la dimensiunea aia) şi i-am dat drumul fără să îl scot din apă, să nu vadă ăia că nu era nimic special şi să îi las să viseze.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #607 on: August 13, 2018, 09:57:34 AM »
Am fost miercuri si sambata pe Timis: sambata apa a fost mai mica, dar inca suficient de mare incat sa nu fie potrivita pentru musca. Curge apa destul de tare la mal, nu-s vadurile alea faine care se formeaza cind apa mai scade putin si in care gasesti clenii. De trecut l-am trecut si eu, dar tot trebuie sa mai scada 20cm ca sa ajunga la normal.
Vizibilitatea la mal era cam 20-30cm, ceea ce e f bine, dar e inca tulbure, nu are culoarea lui verzuie, normala, e inca maro.

PS. Lasa naiba gandacul, da cu uda ca se prinde mai bine si nu mai ratezi ...

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #608 on: August 13, 2018, 10:05:36 AM »
- de ce nu se baga-n apa??
Mulinetele de spin nu sunt etanse. Daca le bagi in apa, intra apa si mizerie in angrenaje, rulmenti, frana, etc si se paradesc. Nici alora de fly nu le face foarte bine treaba asta.
Astea au mecanism mult mai simplu, nu prea au rulmenti, iar daca scrie "sealed drag" pe ea sau e click and pawl  si intra doar apa fara nisip si alte chestii, o baie ocazionala nu e mare bai.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #609 on: August 13, 2018, 04:42:07 PM »
Ale mele de fly iau constant apa. Nu prea trece partida sa nu le ud  :-X

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #610 on: August 13, 2018, 06:22:32 PM »
Incearca sa uzi constant nalucile, nu mulineta. E posibil sa prinzi si pesti in acest mod inedit.
p.s. undita se tine de celalalt capat.

vgb

• Adult
« Reply #611 on: August 13, 2018, 10:44:02 PM »
la mulinetele de spin, baiul mare e cu suspensiile din apa, care se depun pe angrenaj, se intaresc si nu mai ies decat la curatire profi. La fel se blocheaza galetul dupa pescuit mult in apa tulbure/cu depuneri, cand trece mizeria de pe fir pe galet. Deci, Liviu, mulineta de spin lasata in apa mica de la mal, in care te-ai invartit cu chestele sa-l scoti s-ar putea sa ti se gripeze in curand. Ai fost avertizat :)

altfel e cum zice Tavi  :P

Incearca sa uzi constant nalucile, nu mulineta. E posibil sa prinzi si pesti in acest mod inedit.
p.s. undita se tine de celalalt capat.

vgb

• Adult
« Reply #612 on: August 13, 2018, 10:44:47 PM »
Aaa, sa nu uit: fain baboi. A intrat la cireasa?

:laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #613 on: August 14, 2018, 02:16:39 PM »
Invidiosi! Clar, nici nu incape in discutie!

Ieri am avut un dubleu: 2 clenisori de-o data pe acelasi vobler!
Numai recorduri personale!  ;D
(a scazut mult apa si la musca n-o vrut neam  :()

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #614 on: August 14, 2018, 02:21:23 PM »
Multumex de sfaturi!
Acum, ca am facut acest gest necugetat si am bagat mulinelu in apa, deci compromisa fiind, irevocabil si irefutabil, dati-mi voie sa dau cu ea de pamint si s-o bag in apa oridecite ori situatia o va cere! Voi consemna data cind s-o gripat pentru ca cercetatorii britanici sa traga concluziile.

PS. Voblerul de pe tort, VGBule