Author Topic: Re: Ultima captura RUSINOASA la spin sau alte stiluri inferioare  (Read 109362 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Ultima captura RUSINOASA la spin sau alte stiluri inferioare
« Reply #30 on: October 10, 2014, 02:36:30 PM »
:-X nu sunt de acord cu stil inferior...
Bine, atunci putem zice stil nedemn, repugnant, nevrednic, dezonorant, grosolan, primitiv, vulgar.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #31 on: October 10, 2014, 02:37:37 PM »
si accesibil plebelor, ca sa ne incadram si noi in spiritul exclusivist al muscarilor  :laugh:
Inglorious Muzkars

Elias

• Adult
« Reply #32 on: October 10, 2014, 05:54:49 PM »
Atunci nu mai zic nimic de nebunia de azi  :laugh: Hellule unde umblii ca azi au innebunit pe traseul tau.Phiii ce fain sareau  ;)

Elias

• Adult
« Reply #33 on: October 13, 2014, 10:47:08 AM »
Cica clean  ;)

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #34 on: October 13, 2014, 10:56:21 AM »
Fain peste. La ce naluca s-a aruncat?
high for flies

Elias

• Adult
« Reply #35 on: October 13, 2014, 01:39:50 PM »
Tw cu flashuri. ;)

cristian ene

• Adult
« Reply #36 on: October 20, 2014, 12:25:52 PM »
Care e parerea mea despre stilurile declarate inferioare

Pescuitul  cu stremere este tot un fel de spinning mai primitiv pentru ca nu ai confortul mulinetei dar nu-i pescuit la musca streamerul fiind tot o naluca care apeleza la stimulare de tipul celor folosite in spinning si casting.

Singurele muste care au o prezentare natural identica cu a insectelor pe care le imita sunt mustele uscate si restul  imitatii in stagii diferite(emerger, nimfe)

Cum in acest moment lansete()HM cu Fuji KR)  si mulinete de spinning si casting sunt la fel de usoare cu cele de fly  la puteri si clase similare pescutul cu stremere si alte imitatii nu il vad asa tentant pentru ca prezentarea paote fi imitata cu noile generatii de naluci care evolueza atat al suprafata cat si suspending. Dca vrei distractie poti a folosesti un echipament de putere  mica Medium   echivamentul #7-8 la stiuci mari si mai la fel de multa distractie.

Efortul de a pescui cu un echipament recent de spinning sau casting este mai mic decat cu cel de fly  nu mai vorbesc daca e vorba de pescuit al stiuca cu clase 8-10. Ieri am pescuit vreo 7 ore si de la echipamentul care canterea sub 300g n-am simtit nici o jena.
Cum vantul batea puternic nu am indoiesc ca precizia era compromisa  si efortul un chin timp de 7 ore cu echipament de fly intr-barca relativ stabila,fara loc de cos sau lasat firul in barca.
Sa-ai un echipaent doar pentru vreme buna si pentru anumite adancimi unde are sens pescuitul cu streamere mi se pare chiar un moft. Daca ami pun ca stiuca este un peste rar in RO pe ici pe colo mai peste granita si local in crescatorii echipamentul il vad ok acolo unde stiuca colcaie si e posibilitate de distractie nelimitata. Cand o sa vad stiuci in RO ca aici http://www.dyckers.com/blog/category/vliegvissenopsnoek/  sunt convisn ca merita un echipament de fly

Stiucile  vroiau vibratie de plastice mari usor lestate;)
Nu spun ca nu este distractiv sa prinzi stiuci pe apa mica cu echipament de fly dar mi se pare ca e mai mult vorba de o pretiozitate fara  acoperire cand este practicata exclusiv ;)

Pescuitul la ciprinide(crap,mreana)  mi se pare mult mai aproiat de ce este pescuitul la musca  si are avantaje evidente fara de spinning.

cristian ene

• Adult
« Reply #37 on: October 20, 2014, 12:39:24 PM »

Nu stiu din cei care considera alte stiluri de pescuit rusinoase cate din stilurile urmatoare le  stapanesc bine  : jigging pe orice tip de adancimi, jiggin in structuri cu offseturi, pescuit la  stiuca cu toate tipurile de reactive, pescuit la salau cu reactive(cicade,voblere) ,pescuit la salau cu alte monturi dropshot,carolina si altele.

YoNutzu

• Adult
« Reply #38 on: October 20, 2014, 02:22:17 PM »
pentru mine pescuitul rusinos (indiferent de stil) este cel unde folosesti sonarul si cel pe baltile sau incintele suprapopulate unde prinzi aproape la orice misca (mai apar neste "super pescari" pe sticla care dau lecti de pescuit pe astfel de zone)

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #39 on: October 20, 2014, 02:24:25 PM »
 :laugh: :laugh: :laugh:

Liviule, ai uitat vreo virgula, ca se inflameaza lumea despre pescuitul rusinos  :laugh:

Yonutzu, deci daca tot am dat mai mult de 300 ron pe scule, decat sa ies pe o balta (chiar suprapopulata) sau pe o suprafata imensa sa caut pestii cu sonarul, mai bine ies la o gherla vartoasa, sanatoasa si nerusinoasa pe vreo apa plina de pet-uri, rahat de oaie, etc. Pescar cu printzipii, ce sonaru' meu! :D
In esox lucius veritas

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
« Reply #40 on: October 20, 2014, 02:34:53 PM »
Jb
nu te aprinde... ca pe tine te intelegem...
 ;D ;D ;D ;D ;D
esti exceptia de la regula...
 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :P :P :P :P :P
da nu am vazut pe belly boat sonarul.... si tocmai vb de el..
 :D :D :D :D :D :D :D

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #41 on: October 20, 2014, 02:38:51 PM »
Apoi nu mi-e rusine sa tin si betele de feeder in portbagaj, pe langa cel de musca...si de spinning  ;D

Si sonarul, nu stiu cat de bine iti zice unde-s pestii, mai degraba sa gasesti praguri, structuri
In esox lucius veritas

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
« Reply #42 on: October 20, 2014, 02:45:02 PM »
si eu am cast, spin si fly... in portbagaj
si le car pe toate...
pana pe balta...
ca nu stii cu ce sa dai .. si pe ce adancimi.... adica unde mananca... pestisorul
apoi sonarul... pe dunare sau apa mare - e bun... cum ziceai.. praguri.. structuri..
si daca ti-ar zice unde e pestele ce faci ii dai cu jigul in cap? sau ce?
e fix pix faza cu pestele..
... cum ziceai.. praguri.. structuri..

YoNutzu

• Adult
« Reply #43 on: October 20, 2014, 02:57:36 PM »
@JB
nu este chestia de rusine sa practici alte stiluri sau sa ai alte scule in porbagaj (cred ca toti avem), dar tu nu iesi ca paduchele in frunte sa spui cat de tare si mare esti in ale pescuitului la nu stiu ce stil :)

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #44 on: October 20, 2014, 03:01:12 PM »
Pai aia tine de caracter si de self-esteem. Nu vad legatura cu pescuitul rusinos...sau capturile rusinoase
In esox lucius veritas