Author Topic: Pescuit la musca la scobar - tehnici  (Read 8838 times)

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
Pescuit la musca la scobar - tehnici
« on: August 15, 2014, 09:14:41 PM »
  Sper ca nu mai e pe undeva un topic dedicat acestui subiect ...

Am fost azi la    un pescuit  o gherla  pe un rau din apropiere.  Totusi 2 clenuti au salvat onoarea unor pescari .....

Desi ieri apa era cristal, o mica ploaie de azi noapte  a tulburat nitel raul  si  completat cu un cer acoperit, a dus la rezultatele de mai sus ...

Tulbureala apei nefiind mare, puteai observa in vaduri, cu adancime pana la 80 de cm,  scobarii cum se intorceau. La  un moment dat  am vazut pe un astfel de vad, un banc de scobari care se intindea pe cel putin 10 m ...

Am incercat cu nimfe, dar fara rezultate.

Voi cum ati pescui  acest peste  la musca?

Orice idee e binevenita.

Mersi

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: Pescuit la musca la scobar - tehnici
« Reply #1 on: August 15, 2014, 09:46:52 PM »
singurele rezultate pe cre le-am avut au fost pescuind la vedere, nimfe mici cu un finut hotspot.
cand zici mici zici 16,  18

cand zici la vedere = sa vezi nimfa , nu doar pestele :laugh:
Inglorious Muzkars

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2 on: August 15, 2014, 09:54:26 PM »

Cred ca doar daca dai in ceva vaduri ai sanse sa-l prinzi.

Ia  uitati ce zice aici;

http://pescuitlamusca.ro/page4/page86/scobarul.html

stie careva un model de nimfa?
   ;D ;D

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: August 15, 2014, 10:32:03 PM »
Cand urca sa depuna (aprilie-mai) ii poti lua in numar mare cu nimfe mici si stridente, doar ca e un pic prohibitie. In rest e pierdere de vreme, indiferent de loc, nimfa, etc.
Cred ca la mreana sunt sanse mai mari.
Parerea mea. ;D
Aici ai alta parere:
http://musca13.ro/forum/index.php?topic=419.msg17318#msg17318

pik_joker

• Musca 13
  • Nymph
    • Vladys Fly Fishing Lair
« Reply #4 on: August 30, 2014, 07:43:19 PM »
Muste grele, pescuite pe albie...de la verde pana la portocaliu...anul asta am prins destul de multi scobari...
http://www.vladysfflair.blogspot.de/2014/06/nymphing-for-cyprinids-part-i.html (poza 5)
http://www.vladysfflair.blogspot.de/2014/06/day-of-cyprinids.html (pozele 5 si 6)
...si astea sunt nimfele cu care am prins cel mai bine...
http://www.vladysfflair.blogspot.de/2014/06/nymphing-for-cyprinids-part-ii.html

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #5 on: August 30, 2014, 09:33:35 PM »

Vlad mersi de link-uri.

Faini pesti ai pe acolo. 

Raul pe care ai prins pestii  tine si salmonide sau doar specii de ses?

Miky parca avea o teorie in care zicea ca scobarii/mreana care impart habitaclu cu salmonidele, le copiaza  comportamentul si  ii poti poti prinde la artificiala.

referitor la muste,  inclin sa cred ca coada de fazan ar merge mai bine.  Am dat cu un hot spot in mijlocul bancului si nu au fost interesati deloc.

Ma gandesc ca poate si o  imitatie de viermus ar merge pe carlig mic ...

am in zona niste scobari si sunt fff tentat sa  pescuiesc dupa ei.

pik_joker

• Musca 13
  • Nymph
    • Vladys Fly Fishing Lair
« Reply #6 on: September 04, 2014, 12:48:34 AM »
Raul respectiv tine salmonide de la lipan pana la lostrita.
In general am prins bine cu ambele nimfe. Cea portocalie are avantajul ca ajunge foarte repede la adancimi mari avand BH tungsten si corp de plumb.

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #7 on: October 25, 2018, 02:23:44 PM »
De mult observasem toamna pe ape curgatoare in vaduri inainte de repezis , dupa amiaza tarziu catre seara, niste pesti mari care sunt foarte activi, se ridica la suprafata, uneori sar, ai impresia ca muscaresc. Desi am dat cu tot felul de uscate, nu ii prindeam deloc. Weekend-ul trecut acelasi fenomen, dar eram cu lanseta de spin ca era destul de frig. Schimbat voblere, nu pareau incantati, pana la urma mi-a dat un scobar frumusel pe un Rapala Original Floating Minnnow de 5 cm. De abia acum am realizat ca pestii astia activi si marisori sunt scobari. Si totusi ce fac scobarii aceia, de ce sunt asa activi, ca totusi parca nu muscaresc (sau nu am dat eu cu uscata care trebuie)? Poate sa-mi spuna cineva?
high for flies

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #8 on: October 25, 2018, 02:46:18 PM »
Poate sa-mi spuna cineva?
Da, toti, dar doar pareri personale ...

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #9 on: October 25, 2018, 03:27:58 PM »
Destul de evaziv  ::)
high for flies

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #10 on: October 25, 2018, 03:40:14 PM »
Deci...
Nu mai stiu acum unde am citit asta, dar se pare ca scobarii, ca si mrenele dealtfel, cand sar asaaa... seara la suprafata apei in special toamna, nu sar dupa muste sau alte vietati ci,... prizeaza aer !  :laugh: ...
De ce-o fac ? Naiba stie ! Se drogheaza :laugh:,... sau pentru digestie... sau se joaca ...  :laugh: ... etc !
Sau poate doar vor sa vada cu ochii lor, live, daca mai stau prostii aia pe mal, cu joarde in mana, asteptandu-i si sperand degeaba...  :laugh:
E... mai putin evaziv asa ?  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

tembelfaracauza

• Musca 13
  • Adult
  • ... sau biban?
« Reply #11 on: October 25, 2018, 03:51:37 PM »
 :) Chiar nu inteleg frenezia aia. Adevarul ca e frustrant ca spre seara, dupa o zi de pescuit in care nu prea ai vazut peste, sa incepi sa-i vezi cum isi fac de cap si sa nu puna botul pe nimic. Chiar m-am mirat ca s-a aruncat la vobler. Dar nu e prima data cand am prins regulamentar scobar la vobler. Am prins si la slapi.  Ma gandeam ca e vreo explicatie mai 'stiintifica'. La un moment dat mi s-a parut ca vad chiar un soi de ecloziune. Din cauza frustrarii cred... :laugh: 
high for flies

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #12 on: October 25, 2018, 04:05:40 PM »
Nu doar toamna, nu doar dupa-amiaza-seara, nu doar scobarii si mrenele si nu doar "muscaresc", uneori sar din apa cu totul.
Binenteles ca eu stiu exact ce fac si de ce fac asa.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #13 on: October 25, 2018, 07:43:27 PM »
:) Chiar nu inteleg frenezia aia. Adevarul ca e frustrant ca spre seara, dupa o zi de pescuit in care nu prea ai vazut peste, sa incepi sa-i vezi cum isi fac de cap si sa nu puna botul pe nimic...
Eu nu pot sa spun ca in astfel de momente nu trage la nimic ! Adevarul e ca, acu' nistre ani, cand mai mergeam pe Mures la scobar, la stationar prindeam in momente d-astea destul de bine, la viermusi in special si de obicei seara in toamne tarzii ca asta de acum !  ;D
Pe de alta parte insa, am dat intamplator, pe forumuri de stationaristi, de discutii interminabile pe aceeasi tema si n-as putea spune ca am vazut sa dea de cap careva fenomenului...
Culmea e ca si pe forumurile alea, tot asa, majoritatea se plang ca nu prind nimic in momentele astea...
Acu',... ce sa zic, ... io, care prind in orice situatie,  :P ... nu am si nu ma macina probleme de-astea !
D' aia,... io si cand prind si nu stiu de ce,.. il intreb pe dl Vice, ca,... asa cum zice, stie tot, .. si de ce sar pestii, si de ce prind io cand nici macar el nu prinde !  :laugh: :laugh: :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #14 on: October 25, 2018, 08:09:05 PM »
Eu am vazut cleni sarind asa cu totul din apa, zici ca erau delfni care se jucau, dar sareau desprinzandu-se cu totul de apa, vreo palma cu totul deasupra apei.
Desigur, ii vedeam unde sunt si nu rezistau mustelor mele: ii prindeam pe toti, pina nu mai sarea niciunul