Author Topic: Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"  (Read 31046 times)

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
Re: Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"
« Reply #30 on: January 10, 2014, 10:36:01 AM »
...
- trebuie cumparat/produs din materiale deja achizitionate materialul nefiind accesibil in orice mercerie, magazin de tigari, atelier mecanic  :laugh:
...

Auch... am uitat ca tu numa' de la sursele astea iti procuri materialele... :P

...
- in varianta pe care o zici , adica fixare cu nail knot mai produci instant niste modificari de diametru in zona respectiva. basca lipiciuri sau alte adaosuri . daca vrei sa fii sigur si faci mai multe noduri  iaca ai mai multe din astea.
...

Repet: nodul ala NU are nici un rol in rezistenta. Am facut bucla aia special cu un braided mono de grosime mai mare (50 lb) ca sa se poata vedea mai bine; SH-ul pe care l-am folosit era mai subtirel (este facut dintr-ul Airflo 40+ clasa 8, pentru care ar fi mers un braided mono de 30 lb). Chiar cu disproportia asta am tras cat am putut de bucla FARA SA PUN NODUL!!! Din momentul in care pui tensiune pe instalatie nu se mai clinteste de acolo. Nail-knotul are simplul rol de a mentine bratul lung al buclei la locul ei si sa nu alunece de pe snur CAND E IN REPAUS! In tensiune sarcina pe nod e neglijabila pentru ca se repartizeaza pe snur.

Adaus la diametru - neglijabil; cand faci un nail-knot si strangi, nodul va strangula usor camasa snurului si va compensa cel putin partial plusul de diametru deci chestia asta oricum nu deranjeaza decat daca vrei neaparat.

Pan'la urma o mie de vorbe doi bani nu fac, o sa fac ceva test de rezistenta exact pe instalatia din sbs.

Bucla aia innodata din miez da, intr-adevar se face usor; mie personal nu-mi place neam bucla aia  - iar chestie de preferinta. Mi se pare badaran nodul ala si mi se pare ca da o discontinuitate cam mare intre snur si leader. In plus,fiind un nod, inseamna scaderea rezistentei firului - probabil ca nu e relevant in conditii reale.

Nici bucla impletita nu este prima mea optiune intotdeauna; am facut sbs-ul asta pentru  ca, daca cineva doreste sa apeleze la bucle impletite, sa poata apela la o varianta constructiva zdravana care sa scoata maximum de rezistenta din materialul asta.

Daca ai avut experiente neplacute cu bucle impletite, motivul este tocmai faptul ca erau construite sau montate defectuos.

John Quigley asta, de la care am luat materialul si modelul este ghid de pescuit marin undeva prin Florida daca nu ma insel; deci rezistenta conexiunilor este capitala.

Ovidiu, merge si la tarponi si oriunde unde 50 lb este o rezistenta acceptabila; majoritatea SH-urilor si snururilor de clasa mare cu care dam noi sunt date la 30 lb deci bucla depaseste limitra asta. Dar lungimea zonei de contact cu snurul trebuie sa fie proportionala cu rezistenta pe care vrem sa o obtinem.

...doc, sunt 100% de acord cu tine ca ai dreptate... e vorba de suprafata de contact si probabil si de modul atent cum e atasata si fixata conexiunea....mai ales ca n-am reusit sa scot niciodata braided loopul din instalatie desi am tras ca un cal sa scot carlige groase de pescuit marin pe care nu le-am dezdoit... ci doar s-a rupt liderul...sau in cel mai rau caz ar putea iesi( rupe )bucla conexiunii in sine formata prin introducerea cu inglitza in interiorul celuilat segment al braidului...si de asta cred ca a fost conceput braided la specii mai mari si nu mono....ca tzina cat mai mult bre :laugh: :laugh:...cand o sa am primul accident de felul asta va anuntz...

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #31 on: January 10, 2014, 10:46:11 AM »
Mah, io incerc dupa masa sau maine sa rup ceva... o sa vad ce anume, ca si eu is curios!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #32 on: January 10, 2014, 10:50:13 AM »
io nu mai am braideduri ca as incerca si io   :laugh: :laugh:

iaca s-a activat calugaru '  :laugh:
Inglorious Muzkars

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #33 on: January 10, 2014, 10:51:46 AM »
..ce te faci cu snururule care n-au miez?!...cele sinking ale mele n-au miez....si solutia cu bucla obtinuta prin matisare nu e viabila....am incercat-o...matisajul cu mono in situatia asta ori taie pvc-ul in cazul snururilor fara miez dupa mai multe driluri serioase ...ori in dril pune in pericol lanseta cand conexiunea ajunge in inelele de varf atunci cand matisajul il faci mai lung cu fir textil care se freaca violent in inele...iar matisajul cu textil in timp se slabeste....am patit-o si p-asta rupand o lanseta in dril...in agatzatura e cam la fel, smecheria e sa nu tensionezi brusc instalatia cand tragi...tensionad repetat cu mana instalatia, ”obosesti” tipetul care cedeaza in general la nodul din struna...sau la nodul carligului daca n-ai struna.....nu stiu cum o fi cu lider de peste 0,5 mm ca n-am folosit niciodata fiindca nu-i vad rostul la noi ....dar in general la cumetre liderul e recomandabil sa se ataseze de conexiune prin bucla si nu prin nod  pt. a permite o elongatie si o tensionare graduala si constanta a tipetului..deci ar trebui sa fie cam la fel, bineinteles pana la un anumit diametru al tipetului ce genereaza o rezistenta la rupere mult mai mare...si aici probabil intervine fizica cu legile ei si tu ai dreptate100%....

puah ... snururi fara miez..., tre sa fie ceva nou ca io de alea n-am gasit ! 

alta ciudatenie...., a naibi matisare odata tine si nu deranjeaza prin violenta si TOT aia brusc nu mai tine si deranjeaza de numa 

aaa... ca unele matisaje in timp se slabaesc ? poi aia e ceva normal si bine de urmatit in ce stare sint numa ca nu inteleg cum de ti sa rupt tie lanseta in drill ...

din cite am inteles io ai rupt citeva lansete in dril si alte agataturi
erau toate Sage ? nici una de bambus ? 

agatata fiind daca o freci la cap oboseste de peste tot nu numai de la punctul cel mai slab dar e bine de tinut minte idea. 

cel mai mult imi place aia cu bucla..., chipurile bucla are elongitate 
orice fir cit de elastic ar fi el in 2-3 cm cit e de lunga o bucla se intinde fix pix ! daca il pui in doo se intinde fix pis supra doi !   dara daca ala e motivul buclei si asa se recomanda ... ala e ! 

sunt curios cine recomanda aia ?

io purtam acolo bucla ca sa pot schimba musca , ala era unicul motiv
dar avind balama acolo era olea mai dubios de lansat... se " rupea " acolo
din punctul meu de vedere e mult mai placut e sa fie nod ( albright ) intre lider si struna oferindui continuitate
de rolul frinei la molinenta si grosimea liderului nu mai intru la povesti... 0,4 mm imi da de inteles cit de mari si stufoase erau mustele....
Crescator/dresor de reni

muscarescu

• Emerger
« Reply #34 on: January 10, 2014, 11:13:45 AM »
iiaca s-a activat calugaru '  :laugh:

apai na, indemn la pace si rugaciune intre oameni, sa fie pace.
dar vad ca si dl dumitru calca stramb. barem la aia cu 0.4mm e de-a dreptu pur si simplu. ;D

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #35 on: January 10, 2014, 11:17:27 AM »
n-am cum !  :laugh:

analizeaza ce-am zis...  ca  " imi da de inteles cit de mari si stufoase erau mustele...."   :laugh:

ia— hai ... contrazicema !  :laugh:
Crescator/dresor de reni

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #36 on: January 10, 2014, 11:18:54 AM »
S'traitz dom' muscarescu! :) Bine ati revenit printre tineri nelinistiti! Hai ca si sudura aia a starnit niscai discutii; ne zici aici in plen cum o faci? :) Ca daca le-am zis ca trebuie sudat pe mai mult de 3 cm si ca e foaaaarte util daca nu indispensabil tubul TC transparent mai ca s-au suparat pe mine; cica's fitzos! :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #37 on: January 10, 2014, 11:33:13 AM »
cine-o zis ma asa?  :laugh:

tu ej fitzos, dar nu de la asta  :P
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: January 10, 2014, 11:40:28 AM »
alta ciudatenie...., a naibi matisare odata tine si nu deranjeaza prin violenta si TOT aia brusc nu mai tine si deranjeaza de numa 

Io cred ca nu e vorba de aceeasi matisare.
Aia de care zicea ovm ca nu tine e matisarea directa a buclei facuta din jnuru pus in doo, adica pe coating. Nu-i mare lucru sa belesti coatingul asa, eu am reusit cu lider legat cu nail knot (facut aiurea) direct pe fir. Daca pui jnuru in doo pt bucla si facii doo nai knoturi probabil tine mai bine, n-am testat.
Cealalta "matisare" descrisa de tavistan, peste sfoara impletita e o tzara alta treaba...nu e direct pe coating si nu cred ca e forta mare acolo...
Sper ca am inteles bine.... :-X

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #39 on: January 10, 2014, 11:42:53 AM »
cine-o zis ma asa?  :laugh:

...

Nu matale! De fapt aproape nimeni... :laugh: Cred ca-s si paranoic, pe langa fitzos! Cum vrei braided mono-ul? Gata facut bucle sau sa ti-l faci matale? Sau itit trimit si asa si asa, ca poate ti-e lene... poate nu...? ;D

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #40 on: January 10, 2014, 11:52:45 AM »
puah ... snururi fara miez..., tre sa fie ceva nou ca io de alea n-am gasit !
...PRACTIC SI TERMINOLOGIC AI DREPTATE LA SINKING...NU EXISTA SNURURI FARA MIEZ... REFERINTZA ERA LA”MIEZUL” SAU INTERIORUL ACOPERIT DE COATING PE PRINCIPIUL CELOR USCATE CARE AU TEXTIL PE INTERIOR.. LA CARE S-A REFERIT MUSK..
...CU VIOLENTA NU SESIZEZ CE VREI SA SPUI...SPUNEAM CA MATISAREA CU TEXTIL E MAI PERICULOASA PT. LANSETE PT. CA DACA MATISAJUL IESE LUNG SI GROS SE POATE BLOCA IN INELE IN TIMPUL DRILULUI
aaa... ca unele matisaje in timp se slabaesc ? poi aia e ceva normal si bine de urmatit in ce stare sint numa ca nu inteleg cum de ti sa rupt tie lanseta in drill ...

...AM RUPT-O SIMPLU :laugh: :laugh:...CU O CUMATRA ADEVARATA...PE CARE PANA LA URMA AU RECUPERAT-O ALTZII MAI PROFI....AM APUCAT-O DE SEGMENTUL DE LA VARF CU O MANA SI CU ALTA DE AL TREILEA SEGMENT SPRE COTOR PT. CA MA DUREA MANA CU CARE RECUPERAM, DOAR CU LIDERUL SCOS FORTAND STIUCA SA SE APROPIE SA-I PUN MANA SUB BOT CA N-AVEAM MICIOG SAU GRIP...SI MATISAJUL CU TEXTIL S-A BLOCAT IN INELE

din cite am inteles io ai rupt citeva lansete in dril si alte agataturi
erau toate Sage ? nici una de bambus ? 
...AM RUPT DOAR UNA SI E SAGE ...CU BAMBUS INCA N-AM AVUT PLACEREA SA DAU CA NU MA OMOR DUPA MESTESUGUL ISTA...INSA POT OFERI MESTESUGARIILE ASTEA LA ALTZII AMATORI LA JUMA DE PRETZ :laugh:

agatata fiind daca o freci la cap oboseste de peste tot nu numai de la punctul cel mai slab dar e bine de tinut minte idea.

..AICI NU PRICEP CE ZICI... 

cel mai mult imi place aia cu bucla..., chipurile bucla are elongitate 
orice fir cit de elastic ar fi el in 2-3 cm cit e de lunga o bucla se intinde fix pix ! daca il pui in doo se intinde fix pis supra doi !   dara daca ala e motivul buclei si asa se recomanda ... ala e ! 

sunt curios cine recomanda aia ?

AICI ERA VORBA DE DE TIPUL DE TIPET PE CARE-L PUI IN BUCLA...SUNT UNELE TIPETURI CARE-S MAI RIGIDE...ALTELE MAI ELASTICE... MI-AU RECOMANDAT SA FAC BUCLA UN IRLANDEZ SI UN SCOTIAN... CARE SE PRICEP MAI BINE CA MINE SI PESCUIESC NUMA LA STIUCA...S-AR PUTEA SA FIE ALTII MAI MESERIASHI CA EI SI SA-I CONTRAZICA...E DOAR PROBLEMA DE OPTIUNE...

io purtam acolo bucla ca sa pot schimba musca , ala era unicul motiv
dar avind balama acolo era olea mai dubios de lansat... se " rupea " acolo
...CAND AM ZIS BUCLA M-AM REFERIT LA BUCLA LIDERULUI CU CARE SE PRINDE IN CONEXIUNE...SI DA SE RUPE LA NODURILE CU CARE OBTIN BALAMAUA..PROTEJANDU-MA DE DETERIORAREA UNUI SNUR... FARA SA-MI CEDAT CONEXIUNEA BRAIDED....DUBIOSA SAU NEBUBIOSA BALAMAUA, NU M-A IMPIEDICAT SA LANSEZ, CA IO DIN BARCA N-AM NEVOIE DE DISTANTE ASTRONOMICE...SI IN PLUS AM SNURURI SI BETZE CARE NU PREA AU NEVOIE DE PREA MULTE CUNOSTINTE DIN PARTEA PESCARULUI SA DUCA DISTANTE NECESARE LA STIUCA

din punctul meu de vedere e mult mai placut e sa fie nod ( albright ) intre lider si struna oferindui continuitate
..PROBABIL AI DREPTATE ...

de rolul frinei la molinenta si grosimea liderului nu mai intru la povesti...
IO MA GANDESC IN PRIMUL RAND LA DRIL CU MOLINELUL BUN...

0,4 mm imi da de inteles cit de mari si stufoase erau mustele....

UNDE MA DUC LA STIUCA FOLOSESC MUSTE MARI, VOLUMINOASE,DE CCA 17-22 cm... CA SA DAU IN CUMETRE MARI...PROBABIL ALTZII MAI PRICEPUTI PRIND CU MUSTE DE 8-10-12 CM....E DOAR O CHESTIE DE OPTIUNE...0,4mm A FOST CEA MAI BUNA OFERTA PRETZ CALITATE PE CARE AM GASIT-O...IMI PLACE MAI MULT 0,30-035 mm, DA LA CE PRETZ ARE SUNLINE LA NOI AM PREFERAT 0,4MM ALT BRAND

« Last Edit: January 10, 2014, 04:03:19 PM by Liviu »

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #41 on: January 10, 2014, 11:55:50 AM »
Revin cu niste precizari: Fixarea buclei pe snur, in afara nail-knot-ului pe care il prefer, se mai poate face si cu un segment de tub siliconic; este varianta cu care vin buclele comercializate - cate bucle atatea tubusoare. Aia trebuie trasa pe bucla (chiar pe capatul cu bucla) inaintea introducerii snurului, urmand ca dupa ce snurul este pe pozitie, segmentul de tub sa fie culisat fortat peste snur si bratul lung al buclei, pana spre capatul acestuia. Mie nu-mi place chestia asta pentru ca culisarea asta fortata modifica impletitura si dizloca snurul (ideal este ca (,) capatul snurului sa ramana cat mai aproape de bucla propriu-zisa). Deci cea mai buna si simpla varianta este cu nail-knotul.
Adezivul care se pune pe nail-knot nu are rolul de a intari nodul deci de a spori in vreun fel rezistenta; si nici macar sa mentina nodul pe loc (un nail-knot bine executat nu se deplazeaza pe snur decat daca-l beleste...). Rolul lui este pur si simplu de a impiedica desfacerea nodului, in asa fel incat mustetile nodului sa poata fi taiate cat mai scurt posibil.

muscarescu

• Emerger
« Reply #42 on: January 10, 2014, 11:59:42 AM »
ia— hai ... contrazicema !  :laugh:

doamne fereste!  :laugh  :laugh:

muscarescu

• Emerger
« Reply #43 on: January 10, 2014, 12:09:48 PM »
@tavistan

nu, sorry.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #44 on: January 10, 2014, 12:14:58 PM »

Io cred ca nu e vorba de aceeasi matisare.
Aia de care zicea ovm ca nu tine e matisarea directa a buclei facuta din jnuru pus in doo, adica pe coating. Nu-i mare lucru sa belesti coatingul asa, eu am reusit cu lider legat cu nail knot (facut aiurea) direct pe fir. Daca pui jnuru in doo pt bucla si facii doo nai knoturi probabil tine mai bine, n-am testat.
Cealalta "matisare" descrisa de tavistan, peste sfoara impletita e o tzara alta treaba...nu e direct pe coating si nu cred ca e forta mare acolo...
Sper ca am inteles bine.... :-X

..asha e...vorbeam o data de matisare cu mono nu direct pe coating ci PESTE braided loop deja atasat pe snur si securizat PESTE MATISAJ CU VARNISH...cum recomanda si cei de la Rio cand pui braidurile....de asemenea spuneam ca matisajul direct pe coating cu mono afecteaza coatingul si nu da incredere....si ca matisajul cu textil cedeaza in timp si ingroasa substantial provocand neplaceri  prin frecare  sau blocare in inele ...