Author Topic: Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"  (Read 31047 times)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"
« Reply #15 on: January 10, 2014, 04:23:40 AM »
dragul mieu dottor profit de "lanseul" facut  :laugh: si de faptul ca doar acu am timp de scris  si ca n=am somnsa iti zic ce am vazut eu naspa la braided loops si am sa discut strict de fire de clasa mare .

- trebuie cumparat/produs din materiale deja achizitionate materialul nefiind accesibil in orice mercerie, magazin de tigari, atelier mecanic  :laugh:
- in varianta pe care o zici , adica fixare cu nail knot mai produci instant niste modificari de diametru in zona respectiva. basca lipiciuri sau alte adaosuri . daca vrei sa fii sigur si faci mai multe noduri  iaca ai mai multe din astea.
-trecand la capitolul care ma doare cel mai tare, si anume rezistenta la tractiune am urmatoarele neplaceri :
daca ai fantezia sa pescuiesti  ceva in genul stiucii cu pike mono sau  speri la altceva mai mare si bagi un amnesia ca leader de ex si doamne fereste agati ai toate sansele sa se smulga la tractiune puternica, mai ales in varianta cu fixare cu nod. ar fi de incercat varianta in care materialul de la braided looop e incastrat in camasa firului prin ceva termo lipire in genul in care se face la buclele sudate, dar nu mi-am batut capul .
parerea mea e ca neavand legatura fizica fixa ( nod :D ) intre bucla si miezul firului voi avea intotdeauna un neajuns de rezistenta.

ramane totusi o alternativa la firele de clasa mica unde nu pui nuj ce tippeturi si la firele mono core unde daca te apuci sa faci bucla din miez oricum nu prea tine.....

in rest oriunde e mai simplu sa belesti camasa firului si sa faci o bucla cu nod dublu , operatiune pe care o poti face in orice conditii..... pe apa , pe buda, in masina .

Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #16 on: January 10, 2014, 08:31:03 AM »
Ai testat si n-a tinut?
Mie mi se pare tzapana, n-am testat. Dar nail knot + lipici + strangerea impletiturii ar trebui totusi sa tina.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #17 on: January 10, 2014, 08:54:17 AM »
am rupt deja nejte conexiuni pe varf si , mai trist, unul dinspre running........

mai ales in cautarile mele exacerbate pt peste mare..... nereusite, bineinteles...  :laugh:
Inglorious Muzkars

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #18 on: January 10, 2014, 08:57:43 AM »
draga musk imi face mare placere te contrazic :D...teoretic ai dreptate...dar practic cu exemplul  la stiuca  nu prea...poate la tarponi...sau pesti spada care-s foarte puternici... sau cand e conexiunea prost montata....cu braided loops la clasa mare pt. stiuca iti relatez  concret: am pus braided loop de la Rio, pe care le folosesc si la pastrav(!!!), pe snururile de clasa 10 de stiuca si chiar am taiat ceva din lungimea conectorilor lasandu-le undeva la 9 cm...dupa ce am introdus snurul in conector am securizat prin matisare cu fir mono fluorocarbon la ambele extremitati ale locurilor unde snurul e introdus in conector, am dat cu foarte putin adeziv peste nodurile din mono, am tras varnisul  peste instalatie(dar nu pe toata lungimea conexiunii) si gata....anu asta am prins numeroase stiuci capitale,stiuci de + 7 kile, de + 10,8 k( la asta a cedat un batz sage din vina mea ...dar niciodata nu conexiunea!)...am agatat de zeci de ori streamerele in buturi si am tras cu maxima putere sa scot firul...ori a cedat liderul de 0,4mm ....sau s-au dezdoit carligele partridge anume de stiuca :-* :-*....NICIODATA CONECTORUL 8)... si asta pt. ca intotdeauna in ecuatia asta, pe langa stiinta drilului intra si calitatea mulinetei a carei frana face de fapt sa nu cedeze conexiunea cu braided loop...si asta e un motiv pt. care unele din molinele  isi justifica pretul...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #19 on: January 10, 2014, 09:10:31 AM »
ovidiu nu ma contrazici . eu am subliniat , subtil ce e drept ca nu cu peste ....ci in agatatura !

Ca unul care am pierdut shooting head in stilul asta , nu mai repet. bucla din miez , si sanatate. simplu si eficient.
la clase mari nu mai fac altfel.
Inglorious Muzkars

flyshoothesheriff

• Larva
  • **
« Reply #20 on: January 10, 2014, 09:41:04 AM »
...ori a cedat liderul de 0,4mm ....sau s-au dezdoit carligele partridge anume de stiuca :-* :-*....NICIODATA CONECTORUL 8)... si asta pt. ca intotdeauna in ecuatia asta, pe langa stiinta drilului intra si calitatea mulinetei a carei frana face de fapt sa nu cedeze conexiunea cu braided loop...si asta e un motiv pt. care unele din molinele  isi justifica pretul...

Salutare ovm, salutare prieteni,

ma io nu am inteles, daca in tot sistemul descris de tine mai sus, punctele slabe sunt carligele care se dezdouaiue ;D sau tippetul care se rupe, ce legatura mai are calitatea mulinetei sa protejeze conexiunea braided loop?

sa-mi fie pardonata intrebarea, da mi-s nelamurit; io stiam ca atunci cand reglezi frana minunatei mulinete o faci in functie de limita rezistenta a celui mai slab punct din sistem(de obicei tippet-ul)

hhmm?

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #21 on: January 10, 2014, 09:41:21 AM »
ovidiu nu ma contrazici . eu am subliniat , subtil ce e drept ca nu cu peste ....ci in agatatura !

Ca unul care am pierdut shooting head in stilul asta , nu mai repet. bucla din miez , si sanatate. simplu si eficient.
la clase mari nu mai fac altfel.

..ce te faci cu snururule care n-au miez?!...cele sinking ale mele n-au miez....si solutia cu bucla obtinuta prin matisare nu e viabila....am incercat-o...matisajul cu mono in situatia asta ori taie pvc-ul in cazul snururilor fara miez dupa mai multe driluri serioase ...ori in dril pune in pericol lanseta cand conexiunea ajunge in inelele de varf atunci cand matisajul il faci mai lung cu fir textil care se freaca violent in inele...iar matisajul cu textil in timp se slabeste....am patit-o si p-asta rupand o lanseta in dril...in agatzatura e cam la fel, smecheria e sa nu tensionezi brusc instalatia cand tragi...tensionad repetat cu mana instalatia, ”obosesti” tipetul care cedeaza in general la nodul din struna...sau la nodul carligului daca n-ai struna.....nu stiu cum o fi cu lider de peste 0,5 mm ca n-am folosit niciodata fiindca nu-i vad rostul la noi ....dar in general la cumetre liderul e recomandabil sa se ataseze de conexiune prin bucla si nu prin nod  pt. a permite o elongatie si o tensionare graduala si constanta a tipetului..deci ar trebui sa fie cam la fel, bineinteles pana la un anumit diametru al tipetului ce genereaza o rezistenta la rupere mult mai mare...si aici probabil intervine fizica cu legile ei si tu ai dreptate100%....

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #22 on: January 10, 2014, 09:53:36 AM »
...ori a cedat liderul de 0,4mm ....sau s-au dezdoit carligele partridge anume de stiuca :-* :-*....NICIODATA CONECTORUL 8)... si asta pt. ca intotdeauna in ecuatia asta, pe langa stiinta drilului intra si calitatea mulinetei a carei frana face de fapt sa nu cedeze conexiunea cu braided loop...si asta e un motiv pt. care unele din molinele  isi justifica pretul...

Salutare ovm, salutare prieteni,

ma io nu am inteles, daca in tot sistemul descris de tine mai sus, punctele slabe sunt carligele care se dezdouaiue ;D sau tippetul care se rupe, ce legatura mai are calitatea mulinetei sa protejeze conexiunea braided loop?

sa-mi fie pardonata intrebarea, da mi-s nelamurit; io stiam ca atunci cand reglezi frana minunatei mulinete o faci in functie de limita rezistenta a celui mai slab punct din sistem(de obicei tippet-ul)

hhmm?

...daca citesti inca o data vezi ca molinelul e mentionat ca important in dril pt. protejare ;)...nu in situatia in care ai agatat in buturi cand pui mana doar pe snur si tragi cat poti... chiar si in situatia asta cand ai agatat in buturi si vrei sa scoti musca ,ia regleaza frana cum trebe la un molinel ok si incearca sa eliberezi tragand cu lanseta snurul....mi-e teama ca niciodata n-o sa reusesti sa rupi tipetul sau altceva daca reglezi corect frana...si e posibil sa ramana agat pe vecie in cazul asta cu tipet bun de cumetre... cel mult carligul il dezdoi...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #23 on: January 10, 2014, 09:58:34 AM »
nu mai cumpar fire cu miez de mono ... :D
Inglorious Muzkars

flyshoothesheriff

• Larva
  • **
« Reply #24 on: January 10, 2014, 10:00:41 AM »
of mai nene, m-ai inteles gresit, cine Doamne iarta foloste molineta ca sa scape de agatatura, eu in nici un caz.
intrebarea mea era simpla. din moment ce punctele cele mai slabe din instalatie sunt carligele si tippetul, cu ce ajuta mulineta sa nu cedeze conexiunea braided loop?...in drill ma refer

ckostea

• Emerger
« Reply #25 on: January 10, 2014, 10:10:46 AM »
Discutia devine interesanta..
Ca sa n am nici o surpriza, eu cand agat un galos, o craca ori altele asemenea, trag de line  cu unditza pozitionata pe directia mana-agatatura pana simt ca cedeaza ceva acolo.
Nu testez nici mulineta, nici inelele si nici batzul cu ocazia asta. Ca nu e cazul in momentul ala!
 :D
Haunted by wafers

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #26 on: January 10, 2014, 10:20:09 AM »
...
- trebuie cumparat/produs din materiale deja achizitionate materialul nefiind accesibil in orice mercerie, magazin de tigari, atelier mecanic  :laugh:
...

Auch... am uitat ca tu numa' de la sursele astea iti procuri materialele... :P

...
- in varianta pe care o zici , adica fixare cu nail knot mai produci instant niste modificari de diametru in zona respectiva. basca lipiciuri sau alte adaosuri . daca vrei sa fii sigur si faci mai multe noduri  iaca ai mai multe din astea.
...

Repet: nodul ala NU are nici un rol in rezistenta. Am facut bucla aia special cu un braided mono de grosime mai mare (50 lb) ca sa se poata vedea mai bine; SH-ul pe care l-am folosit era mai subtirel (este facut dintr-ul Airflo 40+ clasa 8, pentru care ar fi mers un braided mono de 30 lb). Chiar cu disproportia asta am tras cat am putut de bucla FARA SA PUN NODUL!!! Din momentul in care pui tensiune pe instalatie nu se mai clinteste de acolo. Nail-knotul are simplul rol de a mentine bratul lung al buclei la locul ei si sa nu alunece de pe snur CAND E IN REPAUS! In tensiune sarcina pe nod e neglijabila pentru ca se repartizeaza pe snur.

Adaus la diametru - neglijabil; cand faci un nail-knot si strangi, nodul va strangula usor camasa snurului si va compensa cel putin partial plusul de diametru deci chestia asta oricum nu deranjeaza decat daca vrei neaparat.

Pan'la urma o mie de vorbe doi bani nu fac, o sa fac ceva test de rezistenta exact pe instalatia din sbs.

Bucla aia innodata din miez da, intr-adevar se face usor; mie personal nu-mi place neam bucla aia  - iar chestie de preferinta. Mi se pare badaran nodul ala si mi se pare ca da o discontinuitate cam mare intre snur si leader. In plus,fiind un nod, inseamna scaderea rezistentei firului - probabil ca nu e relevant in conditii reale.

Nici bucla impletita nu este prima mea optiune intotdeauna; am facut sbs-ul asta pentru  ca, daca cineva doreste sa apeleze la bucle impletite, sa poata apela la o varianta constructiva zdravana care sa scoata maximum de rezistenta din materialul asta.

Daca ai avut experiente neplacute cu bucle impletite, motivul este tocmai faptul ca erau construite sau montate defectuos.

John Quigley asta, de la care am luat materialul si modelul este ghid de pescuit marin undeva prin Florida daca nu ma insel; deci rezistenta conexiunilor este capitala.

Ovidiu, merge si la tarponi si oriunde unde 50 lb este o rezistenta acceptabila; majoritatea SH-urilor si snururilor de clasa mare cu care dam noi sunt date la 30 lb deci bucla depaseste limitra asta. Dar lungimea zonei de contact cu snurul trebuie sa fie proportionala cu rezistenta pe care vrem sa o obtinem.
« Last Edit: January 10, 2014, 10:22:55 AM by Tavi »

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #27 on: January 10, 2014, 10:21:21 AM »
of mai nene, m-ai inteles gresit, cine Doamne iarta foloste molineta ca sa scape de agatatura, eu in nici un caz.
intrebarea mea era simpla. din moment ce punctele cele mai slabe din instalatie sunt carligele si tippetul, cu ce ajuta mulineta sa nu cedeze conexiunea braided loop?...in drill ma refer

...nene, nu stiu sa-ti raspund stiintific utilizand legile fizicii despre rezistenta, etc...sa-ti raspunda unul profi care stie cum actioneaza ele...spre exemplu ca si in cazul scripetului...eu doar te intreb doar pentru ce mai exista molinelele astea de fly  cu frane mai serioase cand poti sa dai la cumetre mari cu Okuma sau Flycor la tarpon:laugh:...si tragi de fir cu mana cum tragea batranul Santiago de merlinul urias :laugh:..sau de ce alea japoneze de spin care costa un purcoi de bani mai exista pe piata cand exista omoloagele  chinezesti la pret de un suc...si de ce lansetele de carbon premium sunt mai folosite si cotate la tarponi( poate nu toate) decat barracuda sau santana...eu pot sa-ti spun doar ca e evident ca n-ai prins pesti seriosi ca sa observi ca la pescuit de multe ori e mai simplu in dril decat in teorie...

flyshoothesheriff

• Larva
  • **
« Reply #28 on: January 10, 2014, 10:25:50 AM »
 ;D

muscarescu

• Emerger
« Reply #29 on: January 10, 2014, 10:27:06 AM »
 :laugh: :laugh: :laugh:

@ flyshoothesheriff

imi place de tine ca ai nick de bob marley si saluti ca florian pitis.   :)

daca imi permiti un sfat: las-o asa ca e bine asa.
era si o poezie, sa nu ucizi corola de minciuni a lumii  ;)