Author Topic: Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"  (Read 31048 times)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"
« on: January 09, 2014, 07:13:52 PM »
Booon!
Am promis, am promis!
Pentru ca in topicul cu conectorii s-a deschis discutia si pentru ca acolo au aparut si linkuri catre variante comerciale, m-am gandit ca n-ar fi rau sa incerc un mic "indreptar"  ;D asa incat oricine sa poata alege in cunostinta de cauza.
Scopul unei conexiuni linie-leader, indiferent de care este, il stie oricine capata meteahna fly-ului. Cum o facem e o chestie de gust si orice varianta e valabila atata timp cat instalatia functioneaza si aduce pestii vizati in mincioc. La tippeturi subtiri, rezistenta conexiunii nu este atat de cruciala, mai importanta fiind capacitatea de a ajuta la o prezentare lina a mustei pe apa. La clase mari lucrurile se schimba; rezistenta ansamblului fiind fix cat rezistenta celei mai slabe verigi.
Prin comparatie, buclele comerciale respectiv cele cu dubla prindere sunt cam asa:
COMERCIALE:

Partea rosie este bratul lung al buclei, in care intra capatul snurului; partea albastra este bratul scurt, care este petrecut intr-un fel sau altul prin cel lung; zona punctata este reprezinta o zona mai lunga sau mai scurta in care cele 2 capete sunt lipite. Cu verde am reprezentat snurul, care intra pana la lipitura. Se poate deduce ca in cazul in care bratul lung (ala cu snurul) e bine executat, punctul critic este zona lipita. Cat e de buna? Cine poate sti uitandu-se la pachet?! depinde de producator, de adeziv etc.

DOUBLE CATCH:

Am pastrat culorile; se vede cum bratul scurt si bratul lung fac asa... un fel de dansa-ntransa, in asa fel incat la sfarsit un segment din bratul scurt ajunge in interiorul bratului lung; pentru stabilitate zona unde cele 2 brate sunt juxtapuse (chiar inainte de a intra unul intr-altul a doua oara) se poate lipi cu un adeziv elastic gen Aquasure, UHU samd. Snurul intra spre capat in amandoua si din motivul asta lucrurile se scimba:
In momentul in care se aplica o tractiune pe bucla, bratul lung (aflat la exterior) va fi comprimat iar ultimul segment din bratul scurt, aflat in interior, va fi strangulat si imobilizat intre stratul exterior si snur; lipitura nu mai este solicitata in nici un fel iar rezistenta e data de rezistenta snrului sau a materialului.

Un picut de rabdare, continuu in postul urmator. :)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Re: Braided loops - "comerciale" vs. "double catch"
« Reply #1 on: January 09, 2014, 07:26:19 PM »
CUM PROCEDAM?

Materiale necesare: 25-30 cm braided mono, o croseta (a mea e din aia de crapari, pentru boilies), o forfecuta, o bucata de monofilament si ceva adeziv, preferabil elastic.

La vreo 5 cm de capat se trece croseta prin material, fara mila, dintr-o parte in alta

Se prinde bratul scurt si se trage in partea cealalta, formandu-se o bucla mica

Se trece din nou croseta prin material, mai la deal cu vreo 5 cm, de data asta prin interiorul "tubului" si se scoate afara la 4-5 mm de gaura de dinainte

Se prinde din nou bratul scurt si se trage prin interiorul bratului lung, pana iese croseta de tot. De cele mai multe ori vom obtine acolo un mic motz format sin capatul bratului scurt:

Ca sa scapam de motzul asta, tragem de el usor sa-l mai scoatem 2-3 mm, taiem din scurt, la rasul orificiului de iesire; apoi cand tragem de cele 2 capete (bucla si capatul liber) bratul scurt va intra complet in interior.
Bucla e gata!

Urmeaza montarea!

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2 on: January 09, 2014, 07:39:45 PM »
Capatul snurului il ascutin usor cu foarfeca sau cu o lama, in asa fel incat "varful" sa fie pe core sau pe acolo...

Introducem snurul in bucla asa... cumva telescopat, din aproape in aproape; cand ajungem in zona cu cele d brate dublate, concentrice, avem un pic grija ca snurul sa intre si prin al cel din interior; l-am montat odata si cu snurul pe langa bratul scurt, treaba functioneaza cam la fel, nu am avut probleme; dar e mai misto asa... ;D Pentru asta, "ascutirea" capatului snurului ajuta la obtinerea directiei corecte... Se obtine chestia asta:

Urmeaza un nail-knot pe capatul opus buclei - mi-e lene sa mai postez... ;D Nodul asta se va asigura cu ceva adeziv (preferabil fara super glue pentru ca devine casant destul de repede); Aquasure sau echivalent, PVC fluid, epoxi... orice varianta merge; la fel se va asigura si portiunea aceea scurta de deasupra zonei concentrice sau daca vrem o bucla mai rigida se poate pune Aquasure si pe bucla. Am vazut la unii tot bratul lung cu snurul dat cu Aquasure; daca este un adeziv elastic, functionalitatea este pastrata; la fire floating foarte probabil chestia asta ingreuneaza inutil.
Atentie: Pentru ca bucla sa functioneze, ea trebuie sa fie libera sau aproape libera pe toata lungimea, de la nail-knotul de fixare; daca se pun noduri intermediare, zona "activa" se va scurta corespunzator.

Cam GATA! :)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: January 09, 2014, 07:58:16 PM »
Foarte frumosss
Mai ca-mi vine sa-l pun articol pe site, numa ca nu stiu cum sa facem sa ne platesti pentru asta...

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #4 on: January 09, 2014, 08:12:00 PM »
 ;D O sa v-o platesc eu cumva...

ckostea

• Emerger
« Reply #5 on: January 09, 2014, 08:24:30 PM »
Braided mono se gaseste la pret de nimic in magazinele de bricolaj. Dumitru a pomenit prima oara de ea; am bagat la cap si cred ca pentru clase mari se poate utiliza - e mai rigida decat braided momo din flyshop. Revin mai tarziu cu o poza a produsului.
Haunted by wafers

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #6 on: January 09, 2014, 09:10:01 PM »
 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

munca multa dottore pt o bucla care are niste defecte din conceptie :P ....

dar ptc ine vrea brayded .....
Inglorious Muzkars

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #7 on: January 09, 2014, 09:21:22 PM »
realizarea diy-ului e impecabila though  :-*
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #8 on: January 09, 2014, 09:26:42 PM »
Dureaza 2 minute... Dar care zici tu ca sunt defectele?

ckostea

• Emerger
« Reply #9 on: January 09, 2014, 09:53:44 PM »
Cam asta ar fi:
http://extol.cz/naradi/drobne-zbozi/lana-a-provazky/8847200/
Tavi, incercam sa fiu de ajutor...  :D
Multumesc!
Haunted by wafers

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #10 on: January 09, 2014, 10:13:31 PM »
Costea, ar fi interesant daca s-ar gasi si alte diametre; apoi nu stiu ce inseamna 1mm... 1 mm cum? turtit? tensionat? liber? la clase mai mari (la care bucla e cea mai utila) nu e sigur ca vari snurul inauntru... Prin magazinele noastre de bricolaj ai vazut?

ckostea

• Emerger
« Reply #11 on: January 09, 2014, 10:29:54 PM »
O rola costa vreo 8 lei - 50m. E din polietilena - adica trebuie vazut ce adeziv prinde pe ea..
Eu initial (incepator fiind) ma gandisem pentru backing...
Apoi level line de 10k_ra (lasa ca nu se prinde Musk)...
  :laugh:
Sa revenim:
Am masurat 1 mm in erectie - tensionat, adica
Hai ca incerc sa var ceva pe dansa sa vedem cum merge.
Scuza mi intrebarea : cam ce '''' te ar interesa?
Exista si in magazinele noastre - sfoara pentru zidarie ii zice.
Haunted by wafers

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #12 on: January 09, 2014, 10:37:20 PM »
Deocamdata am destula; mi-ar trebui vreun metru-doi sa testez... Vorbim! :)

ckostea

• Emerger
« Reply #13 on: January 09, 2014, 10:42:35 PM »
Trimit o rola daca gasesc, daca nu, iti tai din ce am; oricum am destula.
Ai PM cu proba ..
Haunted by wafers

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #14 on: January 10, 2014, 12:13:39 AM »
Ce va mai place voua flyfishingu  :laugh: :laugh:
Minnowholic