Author Topic: Pescuitul cu ude  (Read 17953 times)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Re: Pescuitul cu ude
« Reply #45 on: December 04, 2011, 12:02:41 PM »
ultimele mele concluzii , dupa aproape o saptamana cu 5-8 grade la pranz si soare , sunt ca mai bine dau la uscate  :P :P :laugh:

si ce am invetat ca la vremea asta si apele astea asa scazute i limpezi..... leader de macar 3 m.... ieri am speriat mai multi pesti decat am prins..... :-X
Ahammm! Deci tre scurtat leaderul ;D :P :P
Andrei, da' unde ai gasit clenii fra? pe unde zici ca stau ca eu pe Olt pe-aici nu -i-am mai vazut de la sfarsitul lui septembrie :-[
Si ce uscate ai folosit? tot slapi, ca vara?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #46 on: December 04, 2011, 08:43:10 PM »
nop....cdc uri mici, 14, 18, 20, crem, tabac, si negru....muuuult negru....
Si rabdare....dupa ce pune botul trebe lasat sa o infulece....o secunda....la mine orice intepare de vara a esuat......
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #47 on: December 04, 2011, 09:45:32 PM »
merci :)

cristian ene

• Adult
« Reply #48 on: February 04, 2012, 10:39:51 AM »

Buna observatia lui Andrei, clenii se transforma in lipani pe ape reci si musca la muste minuscule ......eu nu am avut onoarea sa pescuiesc asa de tarziu dar este un baiat Leo care pescuieste toata iarna pe Neajov(sta in Comana) si prinde iarna doar pe muste uscate foarte mici cleni de 1-2 kg.

Se pare ca devin foarte delicati ,cerculetele cu care culeg muste mici te fac sa te gandesti la obleti, problema este doar sa te prinzi unde stau(curenti lenti si ape mici inclazite in zilele calduroase...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #49 on: February 04, 2012, 10:56:38 AM »
eu i-am gasit in zonele line dinaintea repezisurilor....
oricum, prima oara cand il vezi ca scoate tot pliscul si ia o ganganie minuscula...  :-* love....
Inglorious Muzkars

?>