Author Topic: Prelucrari mecanice  (Read 26113 times)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Re: Prelucrari mecanice
« Reply #75 on: July 06, 2013, 11:02:01 AM »
Cam asa vreau cadru.
Mai trebuie sa-i fac piciorul de prindere pe bat, tamburul si frana care ramane un click and pawl
Minnowholic

Sheniloiu

• Adult
« Reply #76 on: July 06, 2013, 12:31:35 PM »
Scuze, ai dreptate, M6.
Daca piesele alea albastre sunt distantierele, tot strungul e solutia. Tija Fi 8 sau 9, gaura interioara Fi 4 daca nu ma insel si bagat in ea tarod de 6.
Totusi, nu inteleg de ce mergi cu diametrul atat de mare la distantiere, chiar si cu Fi 6 ar fi suficient. Eu vad distantierele alea cam asa, sper sa fiu explicit:
- tija Fi 6, pe lungime cat distanta dintre cele doua parti ale cadrului, material moale, usor deformabil, in ambele capete cate o prelungire Fi 4 cu lungimea putin mai mare decat grosimea cadrului;
- gaurile din cadru, conice, cu baza larga a conului orientata spre exterior si diametrul mic Fi 4;
- introduci ambele parti ale cadrului pe prelungiri, apoi deformezi / nituiesti;
- finisezi cu o pila fina.
Este adevarat, ansamblul devine nedemontabil, dar e rigid si rezistent.
Alta varianta:
- tija Fi 6 cu aceeasi lungime ca mai inainte, in ambele capete prelungiri filetate M4;
- gauri in partile cadrului, Fi 4;
- ansamblare cu piulite M4 asigurate cu saibe Grover (ansamblu demontabil) sau prin deformarea capetelor distantierelor (ansamblu nedemontabil).
Ambele variante, mai usor de realizat decat varianta cu gaura filetata in distantiere.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #77 on: July 06, 2013, 01:39:01 PM »
Diametru mare la distantiere din urmatoarele motive(cele pe care le vad eu)
- Mulineta este mare, diametru tamburului este de 100 si 50 in exterior cu pereti de 4mm
- Se vrea totusi un aer mai tehnic. tijele alea vin prinse intre capace si in exterior ma gandesc la ceva suruburi cu cap bombat eventual imbus(sau sa mentinem totusi aerul de retro mergem pe cele cu cap de surubelnita) cred ca le voi alege pe cele negre.
- Capacele am gasit la mine in localitate firma care se ocupa cu debitare de Al cu jet de apa.

Cred ca distantierelor le voi face bazele conice, asa cum ai sugerat.

Un alt motiv pentru care am ales sa folosesc distantierele, este materialul risipit pentru cadru  :-X Prefer sa fac inca un tambur de acolo :laugh:
Plus ca nu am acces la CNC chiar atat timp cat vreau eu, totusi, masina aia trebuie sa lucreze pentru cel care a cumparato :-\

Oricum, mai este loc de bibileala...sper ca luna asta  :-\ sa termin cel putin de ansamblu si cu desenele de executie  :-[
Minnowholic

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #78 on: July 06, 2013, 04:24:34 PM »
lasa m6. E mult prea mult. Plus ca iti ingreuneaza inutil .. Treci pe m4 si s.ar putea sa gasesti .
Inglorious Muzkars

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #79 on: July 06, 2013, 05:15:58 PM »
ok, acu is pe calculator si pot scrie...
gandeste-te si la urmatorul aspect :
daca tii neaparat la metrice din astea poti face urmatorul artificiu ca sa nu te complici cu strunjiri de tevi samd. ca nu gasesti peste tot unu sa iti faca filete interioare la diametrul ala...... ai putea pune doar tija filetata, sau daca tii neaparat la aspectul lis , cumperi tija filetata ( available at any hardware store :D adica dedeman, baumax samd) siiti faci montajul pe aia iar pe deasupra vii cu o teava in care intra tija respectiva. probleme la capitolul asta?
nu cred a arata grozav, cu m6 clar e grosolan montajul , si e posibil sa rugineasca in timp tija aiadaca nu ii bagi un tratament.
tu trebuie sa pleci de la ideea ca decat sa o faci urata si proasta mai bine o lasi dracului.
deci...vezi ca parca pe la carcase de calculator si rackuri de servere se gaseau tije filetate interior m3 sau 4. io nu m-as agita pt mai mult de 3. avantaj ? clar reduci dimensiuni si mase.

din cate tin eu minte nu prea aveau mai mult de 5 cm deci un montaj wide ma tem ca ar necesita alte combinatii....

deci sa recapitulam : trebuie sa fii atent la urmatoarele :
1: montaj facil : e posibil sa i schimbi una alta deci trebuie sa fie usor de facut si desfacut. beleste ochii la diametre sa nu te trezesti ca nu poti da tamburul jos....
2: disuti de un mecanism facut sa umble prin noroi, apa, nisip .... ia in calcul capitoulul tratamente de suprafata.
3: incearca sa il tii simplu si cu putine componente. asta reduce masa si creste fiabilitatea......am asa o senzatie ca 5 tije filetate int m6 la cca 6 cm lungime o sa iti salte masa zdravan de tot.....

incearca sa iti raspunzi la intrebarile astea inainte de a ajunge in fata faptului implinit..... ;)

iti mai pot da o idee dar e cu carpeala, nu o desfaci de mai mult de 2-3 ori si nu imi permit sa o pun aci :laugh:

ar arata grozav totusi :D
Inglorious Muzkars

Sheniloiu

• Adult
« Reply #80 on: July 06, 2013, 10:16:19 PM »
La ce vrei tu, se mai poate cam asa:
- tija aluminiu Fi 8 sau chiar Fi 10, pentru rezistenta sporita, alegerea ta;
- gaura centrala Fi (vezi tu cat cere tarodul);
- filet M4 DAT DIN AMBELE PARTI, pe L = 1,2 la 1,5 cm - atentie, folositi tarozii cu filet progresiv, adica trei tarozi, in trei pasi, aluminiul nu e taman rezistent la faza asta cu filetarea; cu M4, ramai cu peretii distantierelor grosi de 2 sau 3 mm, ceea ce ar fi suficient pentru o strangere solida a suruburilor;
- gauri conice in cadre;
- suruburi cu cap inecat, lungime 1 cm maxim, daca sunt mai lungi pot fi scurtate;
- vopsire in doua straturi fine, pentru protectie anticoroziva. Vopsirea va trebui insa refacuta in caz de demontare, ceea ce cred ca nu va fi cazul.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #81 on: July 06, 2013, 11:00:51 PM »
Sar'mana la amandoi, am sa iau in considerare cea ce ziceti voi :D
Minnowholic

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #82 on: July 07, 2013, 12:33:22 AM »
las ca vb.....
Inglorious Muzkars

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #83 on: July 07, 2013, 09:44:13 AM »
 Vopseaua pe aluminiu tine foarte slab. Trebuie un cement intre ele la care nu stiu daca putem noi ajunge numai intrind in magazine..Anodizarea e sfinta aici...
arbeit macht frei

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #84 on: July 07, 2013, 11:23:00 AM »
Voi vorbii de vopsea....si eu nu am terminat desenul la ea :laugh:
Minnowholic

muskmd

• agricultor
  • Musca 13