Author Topic: Prelucrari mecanice  (Read 24050 times)

ortoadi

• Musca 13
  • Adult
Re: Prelucrari mecanice
« Reply #30 on: May 31, 2013, 08:41:35 AM »
Eu am reusit sa modific menghina mea ( am transformat-o dintr-o menghina simpla in una rotativa + am schimbat bratul ala de intra in talpa cu unul mai inalt si cu alta forma -inclinatie )  A fost destul de simplu si nu a costat decat un bidon de Cola la cel care a executat lucrarea comform instructiunilor mele  :P .

Cred cu tarie ca se poate face o menghina de calitate home made la un pret derizoriu daca ai ceva timp la dispozitie , materiale gratis la dispozitie si un baiat sa stie sa manuiasca un strung / freza /si ceva pt rectificare ca sa iasa finisaje super .
Daca-ti trimit si indianca mea la facelift, cum dau coca-cola?  ;) ;D
Nu lua viata prea in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese viu din ea!

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #31 on: May 31, 2013, 09:17:15 AM »
Marius, poti sa-ti faci si un Mercedes daca gasesti o sursa de piese gratis si un meserias binevoitor... chestia este ca de fapt nimic nu e gratis - cineva plateste, a platit sau va plati intr-un fel sau altul. Ce-ti faci cu mana ta are intr-adevar alta valoare dar uneori nu prea merita - si parerea mea este ca menghinele sunt suficient de greu de facut si sunt suficiente variante foarte ieftine incat sa nu merite. Aaaah! de imbunatatit ceva ce deja ai... misto, felicitari! baga o poza!   :)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #32 on: May 31, 2013, 09:23:07 AM »
auch .... grija mare cu Dumitru .....asta iar stie mai multe decat zice :P
eu pt falci as merge la smelturi si as lua doo cutite de strung vechi .
Inglorious Muzkars

Sheniloiu

• Adult
« Reply #33 on: June 01, 2013, 10:50:50 AM »
Dumitre, stii tu ceva!
De fapt, toata partea complicata (relativ) la o menghina de asta sta in menghina si in cum functioneaza ea, restul e simplu si doar producatorii complica treaba, ca sa aiba ei ce nu au altii!
Am tijele, in forma bruta. 5,45 lei si am o cantitate cam de trei ori mai mare decat am nevoie, mai trebuie doar sa o debitez la dimensiuni.
Dupa ceva gandire, am simplificat proiectul fara a reduce din functiuni.
Nu va arata ca ceva romanesc, mai degraba ca ceva Krasnaya Armia, adica simplu, solid, neaspectuos (desi nu va fi chiar urat) si care sa-si faca treba pe timp foarte lung.
Inca mai lucrez la proiectarea falcilor, ma bate gandul la o articulatie cardanica, pentru a permite reglajul pe o plaja larga.

liquid

• Nymph
« Reply #34 on: June 01, 2013, 07:31:02 PM »
...ma bate gandul la o articulatie cardanica, pentru a permite reglajul pe o plaja larga.

Suna bine. Eu as opta pt o articulatie cu bila, mi se pare mai usor de bricolat, cam asa:

Sheniloiu

• Adult
« Reply #35 on: June 01, 2013, 08:17:57 PM »
Dimpotriva, o articulatie cardanica este mai usor de facut decat una cu bila, daca excluzi factorul aspect. Nu necesita prelucrari complicate. Dar trebuie sa vad cum sa ii fac blocarea, sa fie usor de facut, usor de operat si solida.
Ce nu pot exclude insa este ergonomia, la aia trebuie sa fiu foarte atent. Asta lungeste putin lucrul!
Practic, la partea de proiectare mai am de definitivat doar sistemul falcilor. Restul a fost chiar joaca de copii!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #36 on: June 01, 2013, 08:32:29 PM »
go fish man :D
Inglorious Muzkars

liquid

• Nymph
« Reply #37 on: June 01, 2013, 08:33:13 PM »
Dimpotriva, o articulatie cardanica este mai usor de facut decat una cu bila, daca excluzi factorul aspect. Nu necesita prelucrari complicate.

Ai dreptate, am omis sa spun ca e mai usor de facut daca dispui de o  bila  :-[, ca nu-ti mai trebuie decat doua placi, o balama si un surub.
Folosesc la munca exact ragalia de mai jos cu diverse accesorii si pot spune ca isi face treaba cu brio.

colaps

• Adult
« Reply #38 on: June 01, 2013, 09:58:07 PM »
ce chestii as putea face cu asa ceva pe acasa . incerc de catva timp sa il conving pe batranu sa ma lase sa imi cumpar un strung :) baiu e ca e deala comunist pe viata , consuma de ma rupe ... + trifazic , si n-am . intr-o perioada faceam vizite pe la fabrici si uzine prin tara si propuneam spre cumparare diverse echipamente care se puteau moderniza/repara/folosi ... dapoi cate si mai cate la pret de nimic :(

Sheniloiu

• Adult
« Reply #39 on: June 02, 2013, 10:12:34 AM »
Musk, la pescuit, pe aici, peste o saptamana, din doua motive:
- se deschide sezonul;
- dupa ploile din ultimul timp, apele precis sunt sukcs!
Ma duc in piata de vechituri, sa vad daca gasesc ceva interesant.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #40 on: June 02, 2013, 04:37:44 PM »
al naibii sezon :laugh: .....
Inglorious Muzkars

Sheniloiu

• Adult
« Reply #41 on: June 02, 2013, 07:46:28 PM »
In piata, gasit sursa pentru arcul / arcurile necesare, plus vreo doua sa trei idei de articulatii  care mi-ar usura mult constructia. Arcurile le-am luat. 2,00 lei. Pana acum, investitie in materiale, cam 3,85 lei.
In plus, niste tije faine, aliaj crom - vanadiu, dar la 10 lei tija de 15 cm, plus ca nu stiu daca se poate suda. Oricum, o alternativa pentru musterii cu obrazuri mai fine.

Sheniloiu

• Adult
« Reply #42 on: June 06, 2013, 02:03:21 PM »
Am mai cumparat niste piulite, 2,50 lei si doua burghie, 6,00 lei, pana acum investitia se ridica la 9,35 lei. Plus aproape o ora de munca acasa, neplatita.
Mai am inca, nu prea gasesc timp de lucru.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #43 on: June 06, 2013, 02:12:18 PM »
da un burghiu de ala nesimtit de la vechituri, strunjit conic nu merge?
Minnowholic

Sheniloiu

• Adult
« Reply #44 on: June 06, 2013, 02:34:50 PM »
Am de dat niste gauri de Fi 8, pe o lungime de 2 cm. Prefer un burghiu nou!
Mai am eu burghie pe acasa, dar nu de 8.