Author Topic: Prelucrari mecanice  (Read 24048 times)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: Prelucrari mecanice
« Reply #15 on: May 30, 2013, 08:58:57 AM »
cu durere in glas trebuie sa fiu de acord cu don doftor shontac  :laugh: ... o indiana la 20 eur bate la coor orice !
Inglorious Muzkars

Sheniloiu

• Adult
« Reply #16 on: May 30, 2013, 09:12:08 AM »
Bate pe naiba! Nu au recenzii prea faine!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #17 on: May 30, 2013, 09:15:55 AM »
fac ceva pe recenzii. io am una    ;D si am avut si tvrdec  si am mai testat inca vro doo :D ....
tvrdec e faina dar e 200 + lei ....
Inglorious Muzkars

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #18 on: May 30, 2013, 09:17:48 AM »
ce te face sa crezi ca a ta ar avea recenzii mai bune? va fi un "lucru romanesc" in loc de "o indiana"
iar calculul il faci total eronat: daca in locul acelor muuuuuuuulte ore de studiu si realizare (manopera, consumuri diverse si ce mai vrei tu) ai munci pe bani ... ei bine, in felul asta ti-ai cumpara vreo 10 menghine d-alea partzfleosc
dar no, ce sa zic ... piticii

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #19 on: May 30, 2013, 01:29:09 PM »
  De cind sint eu pe rubricile cu pitici , desprind o concluzie...
   A mai buna investitie ar fi...un strung... ::)...La orice proiect ar fi bun unul... :D
arbeit macht frei

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #20 on: May 30, 2013, 01:56:02 PM »
neah. insuficient. strung fara freza e ca pipili fara partz  :laugh:

Un CNC ar fi interesant :D
Inglorious Muzkars

Sheniloiu

• Adult
« Reply #21 on: May 30, 2013, 03:45:02 PM »
In ce priveste orele de proiectare, sunt gratis sau platite, cum vreti voi - o fac la serviciu!  ;D
La fel vor fi o mare parte din orele consumate ulterior pentru realizarea efectiva.
Proiectarea avanseaza. Se pare ca singurele piese necesar a fi facute mecanic, in afara de falci, vor fi:
- 12 bucati de tija hexagonala de 13 mm, lungi de 5 cm, cu gaura axiala diametru 8 mm;
- 4 bucati tija otel diametru 7,9 mm (sa culiseze prin piesele alea hexagonale), lungime 20 cm. Nu trebuie inox, desi ar fi fain.
De mentionat ca necesarul cuprinde un plus de 25%, sa am in caz ca stric la prelucrarile (minime) ulterioare. Sau pentru ajustari ergonomice.

colaps

• Adult
« Reply #22 on: May 30, 2013, 04:24:16 PM »
ce lucrezi domnule ? cam asa ceva vad eu pe geam in fiecare zi de 10 ani incoace ;)

Sheniloiu

• Adult
« Reply #23 on: May 30, 2013, 04:39:19 PM »
Constructii metalice si instalatii!
Conform fazei actuale a proiectului (nu e definitiv), menghina va putea fi montata in doua variante, una simpla si una mai complicata.
In a doua varianta, va avea 4 reglaje prin translatie si 12 - 15 prin rotatie.
Si va putea fi facuta bucatele cu o surubelnita dreapta si chei fixe/tubulare/inelare de 4 si 6.
Unele piese vor fi imbinate prin puncte de sudura, preferabil autogen, de finete medie.
Falcile vor avea un arc pentru deschidere.
Pentru operare pe timpul lucrului, va fi nevoie de o scula mai speciala - mana utilizatorului!  :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #24 on: May 30, 2013, 05:06:30 PM »
Pace piticului tau !   :laugh:
Inglorious Muzkars

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #25 on: May 30, 2013, 06:32:14 PM »
poa ai vru sa zici pitici...  :laugh:
Crescator/dresor de reni

Sheniloiu

• Adult
« Reply #26 on: May 30, 2013, 06:37:35 PM »
Cativa! Mici, mici, da nebuni rau!
Mai, treaba nu e atat de complicata. Exceptand falcile, la care tre sa ma mai gandesc, daca am piesele alea restul se reduce la vreo 10 minute de sudura si alte vreo 15 de dat gauri! Hai sa zicem o ora in total, cu pauze de tigara si de admirat opera!
Nimeni care sa poata face piesele alea? Asta in caz ca nu reusesc nimic cu vecinul!

mariusxnx

• Adult
« Reply #27 on: May 30, 2013, 07:25:39 PM »
Eu am reusit sa modific menghina mea ( am transformat-o dintr-o menghina simpla in una rotativa + am schimbat bratul ala de intra in talpa cu unul mai inalt si cu alta forma -inclinatie )  A fost destul de simplu si nu a costat decat un bidon de Cola la cel care a executat lucrarea comform instructiunilor mele  :P .

Cred cu tarie ca se poate face o menghina de calitate home made la un pret derizoriu daca ai ceva timp la dispozitie , materiale gratis la dispozitie si un baiat sa stie sa manuiasca un strung / freza /si ceva pt rectificare ca sa iasa finisaje super .

mariusxnx

• Adult
« Reply #28 on: May 30, 2013, 07:39:48 PM »

Mai, treaba nu e atat de complicata. Exceptand falcile, la care tre sa ma mai gandesc...

La ce ma gandisem eu -poate te ajuta !
pentru falci : http://www.top-plast.ro/Componente-Top-Plast_Brida-dreapta_289.html
bride din astea sunt folosite ca distantiere pe la matrite maricele 2-5 tone , sunt din otel si nu trebuie sa o modifici mult ,putin la varf sa-i iei muchiile alea mai taioase , o taietura pana la gaura aia ovala si apoi surub strangere cu pas marunt .
mai ai nevoie de astea :http://www.top-plast.ro/Top-Plast-Mould_Accesorii_107.html
restul ....e simplu exact cum ai zis tu ceva gauri ,ceva suduri ..... 8)

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #29 on: May 30, 2013, 07:59:48 PM »
"pas marunt"...
pisica mie...
io nu ma prishiep... ,
da ma ginde ca profilul si " pasul " fileutului e influentat de modul de utilizare...
tu ce vrei ?
forta ?
exactitate ?
rezistenta ?
etc... , citi pitici ai ?  :laugh:
Crescator/dresor de reni