Author Topic: Pescuitul bibanului la musca artificiala  (Read 10851 times)

colaps

• Adult
Re: Pescuitul bibanului la musca artificiala
« Reply #30 on: April 02, 2013, 04:04:48 PM »
ce struna e aia ?

cosmin81

• Adult
« Reply #31 on: April 02, 2013, 04:19:22 PM »
Concluzia este urmatoarea...nu exista echipament standard de biban. Totul este o chestie de adaptare pe moment la situatie. Cert este ca un clasa 5 este de multe ori arhisuficient pentru bibi. Nu m-am dus aproape niciodata cu gandul sa pescuiesc doar dupa bibani, pentru ca din pacate si bibanii devin din ce in ce mai rari....in special cei mari. Sunt foarte multe balti in jurul Bucurestiului unde patronii starpesc efectiv rapitorii pe motivul stupid ca le mananca puietul de crap si de caras. Pe lacul Buftea am auzit un zvon cum ca ar fi scos (in primul an de cand actualul patron il are in administrare) circa 2 tone de bibani pe care au fost nevoiti pana la urma sa il arunce din cauza ca se stricase. Au incercat sa il vanda, dar nici macar babele din sat nu l-au cumparat pe motiv ca ele vroiau caras, iar pestele ala ciudat si cu tepi nu prezenta incredere. Asadar circa 2 tone de biban intre 0.3 si 1kg au fost aruncate intr-o groapa si dat foc. Inclusiv anul trecut patronul lasa sa se pastreze strapazani intre 200 si maxim 300g....localnicii umplandu-si sacosele cu astfel de pesti. Motivul simplist si plin de "inteligenta" invocat de patron: Dom'le... vreau sa scap de tot rapitorul din balta!  >:D

cosmin81

• Adult
« Reply #32 on: April 02, 2013, 04:22:07 PM »
Struna cred ca era Mono Pike de 35lbs. :)))....iar apa era cristal ...si totusi bibanii nu pareau speriati! Se concentrau pe dracia aia alba care le invada teritoriul :D

Elias

• Adult
« Reply #33 on: April 02, 2013, 05:31:50 PM »
Struna cred ca era Mono Pike de 35lbs. :)))....iar apa era cristal ...si totusi bibanii nu pareau speriati! Se concentrau pe dracia aia alba care le invada teritoriul :D

Cand are chef de haleala nu conteaza struna.Si nu doar la biban,chiar si speciile ceva mai pasnice,cum e cleanul.Foarte faine capturile Cosmine,bine ca mai vedem si capturi pe forum :)

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #34 on: April 02, 2013, 06:50:41 PM »
Da'  vad ca ai tot dat iama-n bibani! Felicitari! De fiecare data cautai stiuca??

cosmin81

• Adult
« Reply #35 on: April 03, 2013, 01:38:54 PM »
Nu pot zice ca am dat iama in ei....au fost gherle la stiuca, ce s-au transformat ad-hoc in partide la bibani ....si atunci cand prind ocazia nu-i iert, ci le dau de lucru :)

dragos74

• Adult
« Reply #36 on: April 03, 2013, 08:46:02 PM »
... si totusi musca secreta ,conteaza... 8)

Uploaded with ImageShack.us

vgb

• Adult
« Reply #37 on: April 03, 2013, 08:49:36 PM »
mda ... vad ca reincalziti aceeasi ciorba de acu' jde ani ... ceva mai proaspat nu aveti?

dragos74

• Adult
« Reply #38 on: April 03, 2013, 08:53:50 PM »
...carcotasule ...huooo... >:(

nu ai auzit ca s-a realizat debibanizarea apelor... :(

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #39 on: April 03, 2013, 09:48:29 PM »
bleah, ai mizerie sub unghia mica
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: April 03, 2013, 11:07:06 PM »
Ce naiba scrie pe capatina? Si cum arata in totalitate musca, ca nu imi dau seama.
Si o alta intrebare importanta: si tu dadeai dupa stiuca si te-ai trezit cu un bibi in carlig?

cosmin81

• Adult
« Reply #41 on: April 04, 2013, 12:38:04 AM »
Liviu, vad ca tot insisti si nu vrei sa intelegi pontul si nici poanta: Noi dam cu stiucile dupa bibani  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #42 on: April 04, 2013, 09:34:07 AM »
 :laugh:
cu vreo 2 we in urma am fost pe un baraj si am dat dupa biban cica ... ma rog, puteam sa spun ca dau dupa licurici si ciute, ca oricum n-am vazut nimic
ma gindeam ca aveti voi vreo strategie de prins bibani, dar vad ca nu ... ca nu vreti sa spuneti  ;D

ortoadi

• Musca 13
  • Adult
« Reply #43 on: April 04, 2013, 09:41:06 AM »
secretosi, dom'le, secretosi.... :laugh: :laugh:
Nu lua viata prea in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese viu din ea!

cosmin81

• Adult
« Reply #44 on: April 04, 2013, 01:04:04 PM »
De obicei cand ma duceam dupa stiuca sau salau ajungeam in final sa pun streamere mai mici si sa prind bibani.
M-am dus si eu o singura data special sa prind bibani si atunci am dat de cteni. A doua zi m-am dus mai pregatit pentru cteni cu streamere speciale de crap si tippeturi mai groase ...si am prins 3 bibani plus un cten care mi-a dezdoit carligul :))....Viata e greu :p

?>