Author Topic: Populare  (Read 9973 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Populare
« Reply #120 on: December 22, 2017, 09:41:32 AM »
Dragii mosului, am obosit, sunt irascibil, artagos, ciufut de-a dreptul si abia astept sa vina sarbatorile, colindele de linga brad si nu in ultimul rand zilele libere.
In asteptarea unor zile mai bune (ale mele) voi lua o pauza si pe forum. Nu va intorc spatele, nu fug in munti, aveti telefonul meu, adresa de mail, facebook-ul sau daca aveti drum, colindati-ma, va primesc cu drag.
Forumul ramine deschis, desigur, nu exista modificari, aveti 2 admini si un global moderator. Daca apar probleme in functionalitatea lui, va rog sa ma sunati. Sa nu uit: am primit mesaj ca pina la 1 martie domeniile trebuie inchiriate pe perioade de la 1 la 10 ani. Nu mai sunt pe viata, deci va trebui sa prelungim musca13.ro pina la 1 martie. Dar pina la data aia ne mai auzim.

Va doresc un Craciun binecuvantat si La multi ani!

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #121 on: December 22, 2017, 11:29:44 AM »
Liviu,
In virtutea Craciunului care ne asteapta admit, ca pastravul tau avea 41  ;D, deci e posibil sa fi fost altul,... altul decat al nostru, ala de 40, pe care l-am tot prins noi toti la rand !  :laugh:
Asadar, cu concluzia fericita ca pe Lapusnic sunt totusi 2 pastravi de 40+,... iti urez:
Sarbatori Fericite !
« Last Edit: December 22, 2017, 01:25:55 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

tembelfaracauza

• Adult
  • ... sau biban?
« Reply #122 on: December 23, 2017, 11:21:25 AM »
Anul trecut am prins pe Târnava in zona C&R- la început de noiembrie - foarte bine, inclusiv la uscata, o grămadă de indigeni populați. Anul acesta, la început de sezon, de abia am prins câțiva indigeni 'de ai casei'.
In decursul anului curent s-au făcut populari masive cu fântânei și curcubei. La anu' in mai, pun pariu că nu o sa mai fie mai nimic din ăștia prin zona, doar indigeni 'localnici'. Unde fuge atâta amar de păstrăv? Mă gândesc că o iau la vale, altfel nu-mi explic....
high for flies

GeorgeS

• Adult
    • Photography telling a storry
« Reply #123 on: December 25, 2017, 10:38:46 AM »
Dragilor, Craciun fericit si pe aceasta cale.
Refertor la pastravi, unii se incapataneaza sa traiasca si in conditii foarte urate. Pastravul din poza mea de profil e pescuit intr-un rau in care se scurg o gramada de cacastori... Cineva, fara aprobare, a populat "la negru" cu fantanel si curcubeu. Dupa 2 sau 3 ani am prins exemplarul acesta, l-am eliberat si apoi am aflat ca a fost prins si pus la tigaie. Popularea a fost facuta cu pastravi de dimensiunea celui prins, care se pare e un hibrid intre curcubeu si fantanel. Tot dupa 2-3 ani de la populare in rau (mic si scurt) erau prezenti alevini puzderie la maluri, semn ca se inmulteau cu succes.
Ca tot cu succes s-au prins apoi prin diferite metode, e alta poveste. Acum garla e goala...
Stiu si de un coregon care a supravietuit 2-3 ani de la populare, iar in raul asta in afara de indigen si zglavoci nu au fost pana atunci.
Sa auzim de bine!

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #124 on: January 01, 2018, 11:43:52 AM »
Dragii mei! Din experienta mea, nu foarte bogata, am tras concluzia ca pastravul indigen( pastravul locului) este extrem de adaptabil la schimbarea conditiilor de mediu. Daca , de exemplu, 100-200 de metri de parau raman izolati intre doua diguri de beton pe care pastravul nu le poate sari el o sa ramana acolo si o sa continue sa se reproduca. Daca nu are parte de viituri foarte puternice care sa-l impinga la vale ramane pe loc si populatia poate sa creasca. Nu acelasi lucru se intampla cu lipanul. Acesta are nevoie de spatii mari de migrare in amonte pentru a se putea reproduce. Asa ca eu as trage urmatoarea concluzie: pentru pastravul indigen cel mai important lucru este imbunatatirea calitatii habitatului. Daca pe apele captate de MHC-uri nu se poate spera la o crestere a debitului ecologic, ne putem concentra pe crearea de locuri de adapost cat mai multe, atat prin construirea de cascade podide cat si prin crearea de praguri utilizand stancile din albia majora. In felul acesta, apar locuri noi de adapost pentru pesti, dar este favorizata si dezvoltarea faunei bentonice care reprezinta surasa principala de hrana atat pentru pastrav cat si pentru pestisorii care intra in hrana acestora. Si daca, din cand in cand , se mai poate face si cate-o populare cu pastravul locului, cu atat mai bine.