Author Topic: Populare  (Read 27391 times)

dragos74

• Adult
Re: Populare
« Reply #30 on: March 12, 2015, 02:06:11 PM »
...asa un sfat de pe margine... poate ca actiunea de refacere a raului ,ar trebui sa aiba in vedere amenajarea catorva zone "de refugiu", daca exista asa ceva in masurile de amenajare a raurilor ....?!

.... asta pt. ca la o ulterioara posibila viitura ,sa se poata realiza o oarecare protejare a pastravilor pe care vreti sa-i bagati acolo....

... zic si eu , nu dau cu parul.... ;D

p_cipri

• Larva
  • **
« Reply #31 on: March 12, 2015, 03:06:30 PM »
Apropo de pastraviori vin si eu cu o intrebare: Unde anume in tara asta se vand puiet de pastrav indigen sai icre fecundate ale acestui peste. Nu de alta dar romsilva dim Maramures nu are decat curcubeu care nu prea se adapteaza in raurile salbatice.
Si.. cam care ar fi pretul acestora? Pot fi transportati pe distante mai mari?

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #32 on: March 12, 2015, 03:09:24 PM »
...asa un sfat de pe margine
multumim de sfat. Intra, nu sta pe margine!

Tavi, te rog posteaza contul Musca13, oamenii nu au unde sa contribuie! Uite, Dragos s-a oferit deja  si ii multumim!  :-*

Marius

• Adult
  • Wolf
« Reply #33 on: March 12, 2015, 03:23:18 PM »
Apropo de pastraviori vin si eu cu o intrebare: Unde anume in tara asta se vand puiet de pastrav indigen sai icre fecundate ale acestui peste. Nu de alta dar romsilva dim Maramures nu are decat curcubeu care nu prea se adapteaza in raurile salbatice.
Si.. cam care ar fi pretul acestora? Pot fi transportati pe distante mai mari?

http://dreamfish.ro/

Dreamer de pe forum!
Hunting & fishing......hobby or madness

bmjean

• Adult
« Reply #34 on: March 12, 2015, 03:27:59 PM »
?????
financiar..cat??? pun si eu de un pastravior doi...  ;D ;D ;D
si eu la fel...doar financiar...dar sa aiba cip, sa-l pot urmarii (prin satelit) cum creste...si cum fenteaza mustele artificiale  :laugh:
Aloha! If I'm Not Fishing, I'm Thinking About It !

liquid

• Nymph
« Reply #35 on: March 12, 2015, 08:43:25 PM »
+1, financiar

Voi mai face si o tragere la sorti la care vor participa toti cei implicati in actiune, in afara de mine, bineinteles.
Castigatorul va primi o rama foto in care sa-si puna o poza cu capturi, sau ce poza vrea el.

Nu e nu stiu ce, dar e lucrata de mine dupa o metoda ce-mi apartine:
cositor lichid picatura cu picatura cu un letcon, fara nimic turnat, fara schelet. Cositorul e ecologic: Staniu98%Cupru2%.

Rama are garantie pe viata, adica pana oi muri io.

niste poze:

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #36 on: March 12, 2015, 10:05:54 PM »
Eu ma gandeam sa facem popularea asta pe cont propriu (m13) fara outsideri. Acceptam totusi sprijin moral. Numa asa ca sa ne laudam.  8)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #37 on: March 13, 2015, 07:08:46 AM »
Hai ma puneti contul si sa ne miscam.......
Inglorious Muzkars

ortoadi

• Musca 13
  • Adult
« Reply #38 on: March 13, 2015, 07:55:33 AM »
+1
Nu lua viata prea in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese viu din ea!

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #39 on: March 13, 2015, 08:09:36 AM »
+1

Dreamer

• Musca 13
  • Adult
    • FlyFishing Outlet
« Reply #40 on: March 13, 2015, 09:45:52 AM »
Ca sa mai tai putin din elanul unora care m-au contactat: popularea cu icre embrionate e aproape degeaba.
Are un oarecare efect doar daca aceste cutii Vibert cu icre sunt pozitionate pe paraie nepopulate de pesti (eventual niste izvoare). In mediu natural, rata de eclozare scade mult si apoi in stadiile urmatoare de crestere, mortalitatile sunt ridicate. Intr-un caz fericit, pana la o greutate critica de 5g raman sub 1% din numarul de icre.
Cu cat sunt pestii mai mari, cu atat sunt sansele mai mari de supravietuire si adaptare.
Cea mai buna varianta e de populat cu pesti mari, apti de preproducere.
O alta varianta (folosita acum mult timp de Romsilva) era crearea de toplite (niste mici acumulari de apa pe cursul unor paraiase) care erau populate cu alevini si apoi erau eliberati cand ajungeau la o anumita dimensiune. Practic, ecele toplite erau ferite de eventuali pradatori, viituri si ati factori ce ar putea influenta negativ.
http://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #41 on: March 13, 2015, 11:24:37 AM »
Ca sa mai tai putin din elanul unora care m-au contactat: popularea cu icre embrionate e aproape degeaba.
Are un oarecare efect doar daca aceste cutii Vibert cu icre sunt pozitionate pe paraie nepopulate de pesti (eventual niste izvoare). In mediu natural, rata de eclozare scade mult si apoi in stadiile urmatoare de crestere, mortalitatile sunt ridicate. Intr-un caz fericit, pana la o greutate critica de 5g raman sub 1% din numarul de icre.
Cu cat sunt pestii mai mari, cu atat sunt sansele mai mari de supravietuire si adaptare.
Cea mai buna varianta e de populat cu pesti mari, apti de preproducere.
O alta varianta (folosita acum mult timp de Romsilva) era crearea de toplite (niste mici acumulari de apa pe cursul unor paraiase) care erau populate cu alevini si apoi erau eliberati cand ajungeau la o anumita dimensiune. Practic, ecele toplite erau ferite de eventuali pradatori, viituri si ati factori ce ar putea influenta negativ.
Foarte corect  ce zici Dreamer !
Cu o mentiune: Popularea cu pesti mari, apti de reproducere inseamna pesti de cca 3 veri varsta (sper sa nu ma insel)
La varsta asta pestii sunt deja invatati sa fie hraniti artificial iar reacomodarea cu salbaticia se face foarte greu...
Practic in 3-4 zile de salbaticie, pestii devin foarte flamanzi si pana si un neavenit in pescuitul la pastrav ii culege ca pe ciuperci, ori de braconieri nu e niciodata lipsa !
Noi am incercat toate variantele si cele mai bune rezultate le-am avut cand am populat Latorita data trecuta, partial cu puieti crescuti in toplita, toplita pe care am amenajat-o primavara si am dat drumul puietilor in rau in sfarsitul lui septembrie, cand deja aveau cca 6-8 cm marime, si partial cu puieti in a doua vara de viata, de marime cca 12-15 cm,...
Dupa aceasta populare s-au vazut cele mai bune efecte in urmatorii 3 ani !
Popularea cu icre embrionate nici eu nu cred ca e fezabila la ce ne propunem noi acum
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

p_cipri

• Larva
  • **
« Reply #42 on: April 04, 2015, 08:01:23 AM »
Acelasi lucru se intampla si la moi. Romsilva populeaza cu pastrav ce-i drept curcubeu raurile, pesti de 2 veri iar in maxim 2 luni toti sunt "scosi" fie de sateni fie de pescari fie de braconieri. Deci si eu zic ca nu prea e rentabila popularea cu pesti mari din crescatorie care sunt obisnuiti sa fie hranoto. Ei nu stiu sa se apere sar la orice poca pe apa si nu se sperie de oameni asa usor.

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #43 on: April 09, 2015, 03:53:58 PM »
Se mai intampla ceva?  As participa si eu, cel putin financiar.

ortoadi

• Musca 13
  • Adult
« Reply #44 on: April 09, 2015, 05:53:17 PM »
Uita-te la Calendar flyfishing la inceputul topicului. Ai contul. Spor!
;)
Nu lua viata prea in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese viu din ea!