Author Topic: Populare  (Read 27389 times)

GeorgeS

• Adult
    • Photography telling a storry
Re: Populare
« Reply #15 on: March 15, 2013, 02:38:32 PM »
eu cred ca articolul se refera la pestii din puscarii....

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #16 on: March 11, 2015, 09:59:37 AM »

Uite ca se mai fac populari si la noi.

http://www.pescuitlamusca.ro/page98/page99/populare_gurghiu_2015.html

Nu aici a fost MAN-ul anul trecut?

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #17 on: March 11, 2015, 03:03:50 PM »
apropo de populare... am si eu o tema,...
o sa revin curand...acu trebe plec pana undeva !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #18 on: March 11, 2015, 08:03:59 PM »
am revenit !  :)
Deci:
In vara anului trecut, in urma unei viituri puternice, viitura care a inundat inclusiv jumate de sat Malaia, pe langa alte pagube majore, a fost distrusa si o mare parte din albia raului Latorita, in amonte de Ciunget pe o distanta de mai bine de 5 km !
Cu ocazia asta s-a distrus si o mare parte din populatia piscicola (vorbim de pastravi) a raului, populatie care pe undeva era rodul popularii facute de M13 in 2010. Ca s-a respectat sau nu prea,... sa nu uitam ca Latorita a fost totusi primul rau din Romania introdus oficial in regim C&R in anii de dupa revolutie.
Cei de la ocolul silvic Voineasa, ne-au intrebat daca vrem sa ne implicam in refacerea acestui rau cu o noua populare pe care s-o facem tot impreuna cu ei.
Din discutii am inteles ca vor incerca sa refaca pe unde se poate aceasta albie, dupa care, ar trebui repopularea facuta !
In momentul de fata, in pastravaria Bradisor, care si ea a fost distrusa in proportie de peste 80%, mai exista o cantitate, nu stiu cat exact, de pastravi indigeni d-aia mici, buni de populat, care ar putea fi folositi !
Ideea e daca vrem, daca suntem dispusi, sa ne implicam, atat financiar, cat si fizic, la propriu, in aceasta populare !
Daca da, atunci trebuie sa vedem ce bani avem si ce bani mai putem strange de pe la prieteni  ;D
Daca nu, inteleg, asta e, si mergem mai departe ...spre viitor !
Latorita fiind un rau de care eu sunt strans legat sufleteste, as zice "da",... dar cum aici nu e vorba de mine, ... astept parerile voastre !

PS: Daca e sa fie, popularea ar trebui facuta undeva in sfarsitul lu aprilie, sau in mai 2015
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #19 on: March 11, 2015, 08:36:58 PM »
Latorita fiind un rau de care eu sunt strans legat sufleteste, as zice "da",... dar cum aici nu e vorba de mine, ... astept parerile voastre !
Eu as zice nu dar fiind vorba de sufletul tau as zice da. :laugh:

Bogdan79

• Adult
« Reply #20 on: March 11, 2015, 11:08:42 PM »
Eu sunt perfect de acord, si as vrea sa discutam personal problemele legate de buget.  Eu personal nu ma pot imiplica fizic , la actiuni, doar bugetar.  Tavi are telefonul meu, asa ca abia astept sa imi sune telefonul.  Perioada este proprice de populare, peentru ca estse pana in 15 mai, data limita in care sa dam contul de redistribuire a celor 2%.

Sa mai adaug ceva,  referitor la raul meu de suflet.  Asta este Gilortul si Sohodolul din Gorj.  Cel putin Gilortul a fost distrus in proportie de 100% anul trecut.  Dar pe langa albia distrusa s-a distrus si drumul de acces.  Asta ma face sa cred ca nici nu mai este nevoie de repopulare.  Atat timp cat oamenii nu au acces cu masinile pe rauri de munte, sunt sigur ca , vorba unui amic, pastravii vor face mustati albe in acele locatii.   Deci, va sustin pe proiectul cu Latorita,  atat cat pot  ;), si deocamdata, pana cand vor reface drumul forestier la Gilort.  Apoi poate as vrea sa contribui la popularea dar...  mai ales paza raului Gilort - o capodopera a naturii din punctul meu de vedere.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #21 on: March 12, 2015, 12:01:26 AM »
Miky, I'm in!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #22 on: March 12, 2015, 06:09:04 AM »
+1
Inglorious Muzkars

Crila

• Musca 13
  • Nymph
  • enjoy the silence
« Reply #23 on: March 12, 2015, 08:53:17 AM »
ma bag si eu

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
« Reply #24 on: March 12, 2015, 09:09:35 AM »
va rog dezvoltati in ce poate consta acest suport...?

YoNutzu

• Adult
« Reply #25 on: March 12, 2015, 10:17:26 AM »
Nu am participat nicodata la o asemenea actiune si as vrea sa ma implic si financiar si fizic

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Populare
« Reply #26 on: March 12, 2015, 10:27:30 AM »
Mirel, ai putea dona sumele obtinute din vânzarea muștelor! :P
Nu te supăra, e "un rautacism" dar nu m-am putut abține!

Bogdane, uit-o p-aia cu 2% ... În primul rand ca nu e semnificativa: nu-s 2 procente din cele 16, ci 2% din suma reprezentând impozitul... A 50-a parte cum ar veni... E drept ca depinde de cat reprezinta impozitul ăla...
Cea mai mare problema e ca banii vor fi virati pe la începutul anului viitor... Așa că.... nu te mai fofila, baga mâna în pungă! :P

Miky, cam ce suma ar fi necesară? Adică ar fi de interes să știm cati pastraviori ar trebui sa băgăm și cu cat îi vinde nenea pastravaru'...

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #27 on: March 12, 2015, 11:09:55 AM »
+1  :D
financiar si fizic
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #28 on: March 12, 2015, 11:56:17 AM »
E evident ca si eu particip financiar. Fizic ... nu cred

Mirele, ai topic separat unde te-am lasat sa aberezi orice. Te rog sa o faci acolo!!

AdrianP

• Musca 13
  • Adult
« Reply #29 on: March 12, 2015, 12:27:55 PM »
va rog dezvoltati in ce poate consta acest suport...?
?????
financiar..cat??? pun si eu de un pastravior doi...  ;D ;D ;D