Author Topic: Populare  (Read 30804 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Populare
« Reply #105 on: December 18, 2017, 11:32:35 PM »
Hmmm, am un deja vu, il caut imediat ...

... Nu se pot popula raurile de catre oricine. In mod normal e necesar avizul inclusiv al academiei, pentru a sti cu ce se populeaza!
Mah, ok, asa o fi, dar imi dai si mie textul de lege care spune asta?

flydb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #106 on: December 19, 2017, 02:41:26 PM »
Din ce am vazut eu referitor la lege in acest domeniu, ar fi ca popularea trebuie musai sa se faca cu avizul ANPA.
 Dar nu asta este problema cea mai importanta. Este pacat sa se investeasca bani si munca in populari, iar acestea sa nu dea rezultatele asteptate. Daca in 2 ani dispar toate exemplarele populate inseamna ca nu am facut nimic. Sunt sigur ca liniile genetice de pastrav indigen din pastravariile Romsilva erau OK pentru zonele geografice unde erau amplasate. Din pacate, foarte multe pastravarii Romsilva au disparut in ultimii ani. Pastravariile private care aduc linii genetice de pastrav indigen din alte tari s-ar putea sa nu fie OK.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #107 on: December 19, 2017, 03:15:30 PM »
Sunt sigur ca liniile genetice de pastrav indigen din pastravariile Romsilva erau OK pentru zonele geografice unde erau amplasate.
Nu sunt Sorine, sunt pline de curcubei crescuti pentru lanturi de magazine, profitul conteaza acum si atat!
Iar cind mai este cite unul care are intentii bune te trezesti cu el ca populeaza cu lostrita (cine stie de unde primita) ape care nu au vazut vreodata lostrita.

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #108 on: December 19, 2017, 05:53:16 PM »
Nu cred ca dintr-un singur studiu, pe un singur rau, se poate trage concluzia respectiva. Ma gandesc ca nu toate varientatile de pastrav se adapteaza pe orice apa, dar cred ca oricine poate veni cu exemple pozitive. Am prins indigeni 45+ despre care stiu sigur ca au fost populati cand aveau un an, deci aveau 5-6 ani in raul respectiv. Sa nu mai pomenesc de curcubei: pe unul din raurile unde pescuiesc mai des mai prind, rar, curcubei scapati din ceva crescatorii, bucati serioase, pe la 40+. S-au adaptat bine mersi.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #109 on: December 19, 2017, 06:59:26 PM »
In Vidra sunt de ani de zile curcubei de toate dimensiunile. Sau ma rog, multi mici, ca de-aia prind eu.
Nu stiu sa faca cineva constant populari cu curcubeu acolo, asa ca singura explicatie logica pentru prezenta constanta a puietului de curcubeu e ca...in Vidra curcubeii se reproduc. :)
Pe de alta parte, o gramada din raurile bune de afara sunt populate in mod constant cu indigeni lipani si curcubei.
No, alea sunt pline de peste. Acuma nu stiu daca sunt pline de peste ca baga repetat sau ca o parte se adapteaza...
Tragand linie, avand in vedere ca e complicat sa restaurezi habitatele, popularile (repetate) cu pastrav indigen (de care gasim ca nu prea avem de ales) pot fi o solutie la indemana, cel putin pentru placerea pescarului.
N-as spune neaparat ca sunt bani aruncati.
Mie mi-a fost dejuns placerea de a participa la asemenea actiuni sau macar de a o privi. Si mai sper si in puterea exemplului...8)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #110 on: December 20, 2017, 01:11:17 AM »
sunt fix de aceeasi parere, dle vice !  ;D
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #111 on: December 20, 2017, 11:15:44 AM »
Asa-i visule, nu poti trage concluzii dintr-un singur studiu. Cum la fel de adevarat este ca nici tu nu stii sigur ca era dintr-o populare veche! Presupui, esti convins ca ... dar sigur nu  :)
Articolul este f bun, au probat oamenii si au vazut ce se intampla cu pestii si au publicat ceea ce au constatat. Ca ne place noua sau nu sa ii luam in seama, asta-i cu totul alta poveste.

Cei de la Aqua sau mai exact Misu Vasilescu, anul trecut colecta probe biologice ca sa faca ceva cercetari genetice. Ar fi bine daca am afla si noi mai multe, poate si ei au sesizat anumite probleme si poate ca stiu mai multe referitor la asta.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #112 on: December 20, 2017, 12:07:05 PM »
Pe la noi nu cred ca e o problema de genetica... dar no ! O sa ne zica Mihai V daca descopera ceva,...  ;D
La francezii aia, poate,... din cate am inteles, la ei a fost si o problema de migratie a populatiei, care la un moment dat a luat-o spre mare, deci "indigenii lor", nu erau chiar d-aia alpino-carpatini ci mai degraba ceva inrudit cu sea troth...
Apropo, in Scotia am prins si eu sea trouth,... cand sunt mici (pana in 30 cm),... daca nu-ti spune cineva ce sunt, sunt leiti indigenii nostri, la o privire grosiera de pescar bucuros de captura !  ;D
Pe la noi cred ca problema principala a "nesupravietuirii" generatiilor cu care se face repopularea, este distrugerea adevarata a habitatelor istorice, si a debitelor, micsorarea drastica a arealelor. scurtarea cursurilor de apa, propice dezvoltarii si inmultirii naturale a salmonidelor !
Abia pe locurile 2, 3 si 4 se situeaza braconajul gestionarea proasta a ceea ce a mai ramas din aceste habitate si genetica !
Din cauza amenajarilor hidrotehnice, din cauza lucrarilor (diverse) de pe versantii muntilor, de la despaduriri si pana la indiguiri, consolidari, drumuri, cai ferate (din defilee), etc... s-au distrus numeroase areale, s-au micsorat debitele, s-au spalat si tavalugit albiile astfel incat s-au imputinat drastic sursele de hrana, iar apele mai molcome, din cauza debitelor mici, probabil ca sunt si... mai putin oxigenate ! Sa nu uitam ca rar mai gasesti in Romania, paraie, sau rauri unde mai e prezent boisteanul sau zglavoaca, in conditiile in care totusi sursa principala de hrana a exemplarelor mari, sanatoase si reproducatoare de pastravi indigeni, ar trebui sa fie tot "carnea vie de peste", ca de aia sunt rapitori ! Etc, etc....
In prezent, pe majoritatea apelor noastre de munte mai traiesc niste generatii de pastravi,... degenerate, pentru care o dimensiune peste 27 cm devine record, in timp ce pe Dunajec, sau pe Serio, etc...ca exemple doar,  sub acest 27 cm capturile sunt rare !
Asa ca despre ce linii genetice sa vorbim la noi ? Mie chiar mi s-ar parea firesc ca liniile genetice ale pastravilor nostri au nevoie sa fie primenite cu gene noi, puternice, din alte parti (vorba aia: corcitura este de multe ori mai rezistenta si mai dotata decat parintii cu pedigree...  :laugh:), numai ca inainte de asta, ar trebui sa li se asigure conditii prin refacerea habitatelor si a surselor de hrana, ca pastravii aia noi, adusi,... nu-s invatati cu foamea si austeritatea de la noi !
« Last Edit: December 20, 2017, 12:48:59 PM by miky »

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #113 on: December 20, 2017, 01:07:39 PM »
De fapt prin postul meu anterior, voiam sa spun ca te poti apuca de o cercetare "genetica" numai in momentul in care toate celelalte elemente inconjuratoare functioneaza constant, pe termen lung, la nivele optime !
Altfel, orice fel de fineturi, cum ar fi concluziile unei cercetari genetice, risca sa ramana neconcludente, fiind foarte posibil sa fie distorsionate de acei factori externi care nu se situeaza la valori normale !
E cumva, cam ca si cum mi-am piedut portofelul, sau cheile, sau banii, si incep sa-i caut direct sub perna, sau pe sub pat, inainte de a-mi verifica toate buzunarele hainelor de pe mine !  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #114 on: December 20, 2017, 03:32:58 PM »
Miky, de unde stii ca nu cresc mai mult de 30 cm? La noi in general nu apuca din cauze de pescuit intensiv, braconaj, etc. Daca-l lasi in pace s-ar putea sa creasca f bine si mai mult.
Eu cred ca toate-s importante. Adica populezi degeaba daca mor in 2 ani. E drept ca poate nici 2 ani nu rezista la noi, desi frantuzii discutau de alevini si in 2 ani nu stiu daca reusesc sa ajunga la dimensiune.
La ce sa mai sa cauti portofelul daca stii ca-i gol si rupt??

visu43

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #115 on: December 20, 2017, 04:05:49 PM »
@Liviu: uite-l pe asta, ca are un colorit distinctiv: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1347738675259858&set=pb.100000712147535.-2207520000.1513777558.&type=3&theater
Nah, astia, din ce povestea Sasa, sunt un soi adus din Slovenia prin anii '70 si se reproduc bine mersi. Anul asta, nu stiu daca ai remarcat, captura standard pe raul ala era pastravul de 30-33cm. Am prins zeci de din astia si erau, practic, identici. Din ce am inteles au populati acum ceva timp. Mai am si alte povesti care ma conduc spre aceeasi concluzie:
eu chiar cred popularile au un impact pozitiv in lipsa solutiei ideale: consevarea habitatului.
La noi, subscriu ca degenerescenta genetica e ultima problema, atata timp ca se duce jihadul impotriva apelor de munte.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #116 on: December 20, 2017, 06:49:04 PM »
Miky, de unde stii ca nu cresc mai mult de 30 cm? La noi in general nu apuca din cauze de pescuit intensiv, braconaj, etc. Daca-l lasi in pace s-ar putea sa creasca f bine si mai mult.
In privinta degenerarii dimensiunilor cred din urmatoarele motive:
1 - prima oara am primit aceasta explicatie de la un inginer silvic de aici de prin Sibiu, acum multi ani, respectivul fiind tatal unui fost coleg de-al meu de serviciu, si in cadrul directiei Silvice Sibiu se ocupa de partea de salmonicultura si apele DS Sibiu ! El este unul din cei care, acum multi ani ('anii 80) a facut un studiu din care reiesea ca singura apa propice pentru a fi populata cu lipan in judetul nostru ar fi Cibinul
2 - a doua oara am primit oarecum aceeasi parere de la ing. Cerbu, fostul sef la pastravaria Bradisor; tot el mi-a explicat ca pastravul indigen pe care il reproducea el in pastravaria aia, este de origine dintr-o linie poloneza, foarte viguroasa !
3 - a treia oara am primit aceeasi explicatie de la ... un ing. piscicol, fost cercetator in domeniu, un tip pe care nu mai stiu cum il cheama, dar pot sa aflu daca vrei, ca m-am contrat cu el pe rapitori.ro... din cate stiu eu face parte din asociatia aia...ceva cu apc 21, care a avut grija de lacul Snagov, pe vremea autorizatiilor alea valabile 6 ani.
Pe mine cel putin, explicatiile lor m-au cam convins,... ba mai mult:
4 - nu in ultimul rand, cred pentru ca de-a lungul timpului, realitatea nu a facut decat sa-mi confirme opiniile celor de mai sus ! Cel mai bun exemplu: Valea Moasei, precum si raul Balea !
Din cauza scaderii debitelor, precum si a surselor de hrana, in timp, ritmul de crestere al pastravilor nostri (cel putin din M. Fagaras, a incetinit foarte tare, astfel ca un pastrav de dimensiuni 27-30 cm de pe aceste rauri are/poate avea o varsta cu 4-5 ani mai mare decat varsta normala la aceasta dimensiune ! Nu zice nimeni ca nu sunt si pe la noi pastravi care sa moara de batranete, ajungand la dimensiuni mari, insa... nu asta conteaza ci ponderea numarului lor intre-o populatie de pastravi pe un rau, la momentul de analiza ... cu alte cuvinte la noi sunt foarte rare cazurile in care, pe paraie precum Balea, Valea Moasei, chiar si Latorita sau altele din aceeasi categorie, sa intalnesti pastravi mai mari de 30 cm ! Exceptie sunt cele cu debite consistente, ca Muresul, Crisul repede, OLtul, etc... si cele pe al caror curs exista macar un baraj cat de mic in care sa se retraga si din care sa urce pe rau, din motive rationale !
5 - As zice ca la noi nu putem vorbi de un "pescuit intensiv" propriuzis, care sa impiedice pestii sa creasca in varsta si dimensiuni ! Exista si braconaj, fara indoiala ca aceste aspecte si conteaza, insa la fel de bine am mers la pescuit pe zone unde nu a patruns inca picior de om si situatia pestilor mari era cam aceeasi !
Ca ai prins tu anu' asta unul de 40 pe Lapusnic, nu e concludent... era singurul in zona!  :laugh: tot pe ala l-o mai prins si Cristi anu trecut si avea tot 40  :laugh: (vezi ? teoria mea se verifica !  :laugh: ), si OVMul, iarasi Cristi parca si anul asta... in afara de ala, nimeni n-o prins altceva decat intre 20 si 24...  :P
« Last Edit: December 20, 2017, 10:37:06 PM by miky »

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #117 on: December 21, 2017, 08:54:27 AM »
Faptul ca nu avem debite si ca dupa doar o luna de seceta apele de la noi sunt la limita inferioara e f important si normal ca influenteaza puternic cresterea pestilor. Orice gena albastra ar avea in vene, ca sa reziste, sa se inmulteasca si sa si creasca in ape mici ... Complicata treaba, doar presupuneri, fireste.
Ca ai prins tu anu' asta unul de 40 pe Lapusnic, nu e concludent... era singurul in zona!  :laugh: tot pe ala l-o mai prins si Cristi anu trecut si avea tot 40  ... si OVMul, iarasi Cristi parca si anul asta...
da, da, l-au prins toti localnicii, turistii, chiar si aia care nu pescuiau. Chiar si tu care pescuiai in fata mea l-ai prins si l-ai impins asa ametit sa traga si la mine.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #118 on: December 21, 2017, 10:04:06 AM »
...da, da, l-au prins toti localnicii, turistii, chiar si aia care nu pescuiau. Chiar si tu care pescuiai in fata mea l-ai prins si l-ai impins asa ametit sa traga si la mine.
Mah, io l-am prins si prin 2009, cam pe cand ne-am cunoscut, fix in acelasi loc daca iti mai amintesti, ca l-am lasat sa ne treaca printre picioare, ca sa-i facem poza in drill, si... culmea !!!,... si atunci tot 40 avea ! :P
Deci teoria mea se verifica rau de tot !  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #119 on: December 21, 2017, 11:36:49 AM »
Da, asa este, ai dreptate! Nu stiu cum de m-a mincat pe mine atat de tare-n cur sa te contrazic pe tine! Daca mai zic ceva, o sa zici ca l-ai prins tu si mi l-ai dat mie sa ma laud cu el
In 2009 l-ai vazut doar, nu l-ai prins si nu noi l-am lasat ci el ne-a lasat, sa-l vedem, apoi ti-a trimis un  :-* si s-a carat. De fapt nu a vrut sa te spurce, a venit dupa ani de zile la mine pentru ca stia ca nu ma deranjeaza ca e degenerat
Ti-ai revenit ...

?>