Author Topic: pescuit la mreana  (Read 24180 times)

mariusxnx

• Adult
pescuit la mreana
« on: September 30, 2012, 10:25:31 PM »
Astazi am mers la pescuit clean...nimic spectaculos...multi dar micuti 20-25 cm.
Ceva spectaculos totusi se petrecea,  sareau mrenele si alea mari la peste kil, spectacol total :o
LA 50 metri de mine un pescar cu o varga dadea cu lipitoare neagra si scoate frate 2 bucati ??? Una la vreo 50 cm si una la 65 cm ..estimarile mele dupa care scoate o punga unde avea vreo 10
Bucati mai mici, 30 cm. Chestia asta ma ambitioneaza si las draku uscatele si gandacii mei in pace,ma duc la masina si iau cutia cu nimfe.....cu gandul sa vezi acum spectacol.
Rezultatul : 2 ORE de tarat nimfe pe fundul raului, am dat cu tot ce aveam in cutie,un car de draci, nici o trasatura si ala prindea in continuare :'(
Scoate-ti-ma din impas va rog, cei care prindeti mreana la musca in perioada asta, plase.
Am facut tagma muscarilor de rusine
vreau razbunare,dar am nevoie de o arma puternica .....shou me da nimfff ..vorba neamtului ;D

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: pescuit la mreana
« Reply #1 on: September 30, 2012, 10:30:42 PM »
marius arunca un ochi pe musicarenje , aveau aia o colectie de asa ceva.

In rest si eu sunt numai ochi la subiectul asta  ;D
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #2 on: September 30, 2012, 11:06:29 PM »
Pai ala a prins doua + 10 la lipitoare neagra si tu ai luat cutia cu nimfe? Eu as fi luat cutia cu lipitori. Negre.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #3 on: October 01, 2012, 02:01:00 AM »
Sau wolly buggere negre
Minnowholic

mariusxnx

• Adult
« Reply #4 on: October 01, 2012, 09:42:12 AM »
Am incercat si cu wolly buggere , la clean ce este drept ,dar nu am avut unele asa grele sa stea pe fundul raului in curent. Si totusi ,nu prea am auzit de mreana la wolly bugger  ::)

mariusxnx

• Adult
« Reply #5 on: October 01, 2012, 09:47:48 AM »
Pai ala a prins doua + 10 la lipitoare neagra si tu ai luat cutia cu nimfe? Eu as fi luat cutia cu lipitori. Negre.
De obicei cei ce prind mreana pe aici dau cu buchet de viermisori sau carabeti de piatra,de aia am incercat la nimfa. Cutie de lipitori negre nu am din pacate.

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #6 on: October 01, 2012, 09:52:44 AM »
PT-uri pe carlige mari
In esox lucius veritas

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #7 on: October 01, 2012, 09:55:19 AM »
wooly buggerul cica ar imita tocmai lipitorile negre; la fel se pot imita din zonkere negre si din tot felul de dubbing-brush...
DAR: Mreana este un peste cu vedere destul de slaba (are si ochi mici), nici nu stiu cat de bine percepe culorile  ::) In schimb percepe foarte bine mirosurile - de-aia se hraneste bine si pe apa tulbure. Io zic asa: vrei mreana? da-i si cu ceva atractanti pe musca (de creveti, de branza, de usturoi... alte imputiciuni  :P) - s-ar putea sa-ti imbunatatesti sansele. Nu vrei miroase? lasa mreana in pace sau macar nu zi ca dai la mreana; poate o sa pice la un moment dat accidental. ;)

mariusxnx

• Adult
« Reply #8 on: October 01, 2012, 10:08:49 AM »
As cam vrea sa vad si eu cum face o mreana la vreo 2 kile  in drill cu Redington CPS-ul meu clasa 4,sa vad cum suporta. In rest cred ca ai dreptate Tavistane mai ales cand spui sa o las in pace pe mreana,dar de.....piticii.Cu arome pe musca as simti ca trisez si mi ar reduce considerabil din placerea capturari" Trofeului".

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: October 01, 2012, 10:17:28 AM »
As cam vrea sa vad si eu cum face o mreana la vreo 2 kile  in drill cu Redington CPS-ul meu clasa 4,sa vad cum suporta. In rest cred ca ai dreptate Tavistane mai ales cand spui sa o las in pace pe mreana,dar de.....piticii.Cu arome pe musca as simti ca trisez si mi ar reduce considerabil din placerea capturari" Trofeului".
Vezi??? Io zic ca-i total gresit! pestele il prinzi cu ce-i trebuie; e la musca? este! e cu scule de musca? este! simti drillul? il simti! ce mai conteaza?! nu trisezi pe nimeni... doar pescuiesti! Indiferent de stil, pescuitul inseamna sa trisezi cumva pestele, atata vreme cat nu folosesti setca, prostovolul, monofilamentul, curentul, carbidul, japca...

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #10 on: October 01, 2012, 11:25:02 AM »
Marius si eu am cam aceleasi sentimente cind vad scobari mari la 1-2kg cum se foiesc pe linga mine si nu reusesc sa-i prind! Am incercat de citeva ori si mi-am zis ca urmatoarea data cind vreau scobar iau viermusi, ca altfel pierd vremea de pomana ...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #11 on: October 01, 2012, 11:44:46 AM »
ar merita o japca cinstita :laugh:
Inglorious Muzkars

Bogdan79

• Adult
« Reply #12 on: October 01, 2012, 11:46:47 AM »
M-ati nimerit si pe mine.  Dar eu am pus in practica tot ce ati scris pe aici si n-am pacalit niciun scobar.  Mai bine zis, am luat viermusii lui taicamiu si am aruncat unde se dadeau cu burtile spre soare sute de scobari.  Apoi am luat o nimfa mica galbena si am dat cu aroma de cascaval...  nimic.  Am incercat toate nimfele care le aveam ..  nimic.  In final am abandonat ideea cu mreana/scobar acolo la Jiu.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #13 on: October 01, 2012, 12:38:48 PM »
Mreana mai da si in voblere, nu tocmai rar, oricum mai des ca scobarul. Si da nu gluma, adica ataca serios, nu ciuguleste voblerul de pe fund. Am putea presupune ca daca nu culoarea sau mirosul voblerului macar vibratia aia o starneste cateodata.
Din chestii citite prin carti cica mai papa si pestisori si se mai prinde si la asa ceva.
Asa ca pe langa miros si gust s-ar putea ca falfaiala unui zonker sau wooly bugger .... dar e mai greu sa-l faci sa falfaie pe fundul apei unde sta ea. Plimbatul odata cu curentul ca o nimfa nu cred ca are acelasi efect.

mariusxnx

• Adult
« Reply #14 on: October 01, 2012, 01:40:33 PM »
Eu am prins mreana la vobler,  si chiar mai multe , la Strker Ppro Baby....la inceput chiar am crezut ca agatate accidental ,dar dupa vreo 5 -6  toate luate -agatate -in zona gurii am inceput sa -mi pun intrebari . Am prins 2 chiar anul acesta ,dupa ce am prins un clean si l-am eliberat am lasat voblerul in apa pana m-am spalat pe maini si ghici ce zbancanea cu putere in varful lansetei.. :o
De altfel am vazut ceva filmari exact pe unul din raurile unde pescuiesc eu si unul a scos 2 bucati peste 2.5 kg la broscuta. Dadea dupa clean . Filmarile parca sunt pe YOUTUBE cred.