Author Topic: bocanci,ce folositi voi?  (Read 66541 times)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: bocanci,ce folositi voi?
« Reply #15 on: November 27, 2011, 09:09:11 AM »
mai trezesc un sleeper topic, dar mi s-a parut ca aci ar fi cel mai ok sa scriu...
ma uitam ca tot ciupalacul la filmele uriciosilor astia din NZ si am vazut ca foarte multi folosesc sosete din alea de neopren dar sunt inalte...ce am gasi pe la cabelas de ex sau simms erau joase abia urca un pic pe picior.... unele pana la genunchi sau mai sus  ai vazut pe undeva ?
Mi se pare extrem de practica ideea pt un wading light sa zicem.... asa mai pana sub oo....
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #16 on: November 27, 2011, 09:17:02 AM »
Eu nu le vad utilitatea, nu stiu, poate pen'ca n-am purtat :-\
Pe ape de munte, waderii sunt sfinti si nu fierbi in iei decat maxim 2-3 zile pe an.
Pe colinare, daca nu vrei waderi (vara), cu o pereche de bocanci cu 2 gauri de evacuare a apei ai rezolvat-o... Ce-ti asigura ciorapii de neopren lungi? daca treci de inaltimea lor, oricum iti intra apa, nu?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #17 on: November 27, 2011, 09:24:14 AM »
coane :D io pescui asa :
la munte waderi. din simplul motiv ca nu am partide la pastrav de 2 ore, ma echipez si is apt... bag mare pana seara.
Acasa prestez ture de 2-3 ore, sau zile intregi cu mutari de loc la 2-3 ore. Asta inseamna sa fiu apt imediat sa ma urc in masina si sa o tai de pe balta (catre alta balta in cel mai bun caz).
Cat e cald nu ma chinui cu waderi sau cizme, am o pereche de sandale de la merrel cu vibram care au vazut kilometri buni de bistrita prin apa ..... Pot conduce in ele fara stress si se usuca relativ repede dupa ce am iesit din apa....
problema e ca pana prin iunie si de prin octombrie nu mai poti intra asa in apa.
Varianta e cu cizme sold dar alea is incomode.... deci as vrea sa am o alternativa rapida si comoda si in care sa nu imi inghete picioarele.....

trecand la factorul fita , ma gandeam ca daca aia poarta insistent kkturile ala, o fi ceva de capul lor..... la ce ape au , tre sa fie rei ale dracu.....
Inglorious Muzkars

colaps

• Adult
« Reply #18 on: November 27, 2011, 09:31:08 AM »
noah io imi doresc demult niste wadersi si bocanci , da` dejaba :D totusi o parere am . pantagaci is super utili . nu am vazut pe prea multi care sa pescuiasca cu apa pinala sub-brat ( inafara de mine, da cum nu eram cu wadersi nu se pune ) soo , dupa umila mea parere pantalonii is mirifici + bocancu aeferent ( ce marca sau deastea vad ca nu prea conteaza ca sunt multe gozuri pe piata noastra si chiar si pe extern ) io pina acuma mi-am tras niste incaltari din neopren dealea de se foloseste la scufundari cred in fine mi-s bune le-am testat imi plac. pe viitor o sa imi cumpar niste bocanci si io , da deaia eftinache rau ! scuze de am deraiat oleaca si cu wadersii da noah ma doare rau subjectu :)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #19 on: November 27, 2011, 09:34:37 AM »
Pai mai bine sa-i un pm lui stefan... el tre sa stie ceva. Dar cum faci, ii tragi peste nadragi? mie mi se par tot un echipament de vara, o varianta mai light a waderilor. Eu unul pentru 2-3 ore (nici eu nu am mai mult) tot cu waderii... daca tre sa schimb balta, urc cu ei in masina si gata; eventual imi pun un pled pe scaun si drum bun! Mie mi se pare ca la cat sunt de scumpi sunt waderii, trebuie exploatati. Cu cat iti ia mai mult sa-ti tragi nadragii decat strampii aia?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #20 on: November 27, 2011, 09:48:59 AM »
noh e vorba si de lejeritate... aia pe post de ciorap si o bermuda deasupra....
repet pt perioadele de tranzitie cand nu e nici frig dar nici cald ...
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #21 on: November 27, 2011, 09:56:35 AM »
O hi, musiu, je ne se pa :-X
daca-ti iei fa un review entuziast... sa ne pacalim si noi ;D

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #22 on: November 27, 2011, 10:28:17 AM »
echipamentul NZ, din ce povestea Stefan, se compune din:
bocanci, sosete de neopren, izmene speciale si ceva nadragi scurti.
Se foloseste in sezonul cald cand umbli mult (cu wadersii e incomod si se cam freaca)si stai relativ putin in apa.
Izmenele speciale se gasesc si pe la noi in magazinele cu echipament de munte, sunt facute din orice altceva decat bumbac pentru ca rolul lor e sa nu tina umezeala si sa tina cald. In apa evident nu te ajuta mai deloc dar dupa ce iesi isi fac treaba.
Le recomand ..cu caldura :), atat izmenele (pe sub wadersi sau nadragi) cat si bluza de corp pentru sezonul rece. Fac toti banii, senzatia de cald si uscat e incomparabila cu ce ofera bumbacul.
Si evitati ieftinaturile la genul asta de tzoale...
Revenind, echipamentul asta merge doar vara...iar in ape de munte doar daca nu stai mult in apa. Daca se raceste nu mai e ce trebuie.
Sandale: merg si eu asa cateodata dar nu recomand pentru ca nu tin glezna fixa si risti sa-ti belesti picioarele, plus zgarieturi, taieturi, urzici, serpi, etc
Varianta light si rapida de wading:
http://www.taimen.com/en/ro/product/taimen-river-5l-hip-bootfoot-waders_5546/92765

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #23 on: November 27, 2011, 10:43:12 AM »
Dap, probabil sunt ok, cu izmenele zic si eu la fel, n-are ca cauta bumbacul pe tine, indiferent cu ce faci wading. Dar echipamentele astea... nu stiu, depinde pe ce ape mergi; la mine e imposibil sa nu trebuiasca sa intru pan' la solduri macar de 2-3 ori la o partida. Pentru ape mici cred ca aia de la taimen sunt super, iar pretul este bomba, insa nu stiu cum se comporta membrana in timp... oricum, variante de chestii d-astera scurte au mai toti producatorii. m-ar tenta mai mult decat o pereche de ciorapi din aia de neopren, dar numai cand e sigur ca nu intru in apa mai mare de juma de metru.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #24 on: November 27, 2011, 10:54:04 AM »
Mah, si mai e ceva cu ciorapii aia de neopren... nu-ti cam put picioarele? :-\ Eu cred ca exact in sezonul cald ai nevoie de ceva respirabil... da vorba lui andrei, daca aia ii poarta, probabil ca nu-s asa de prosti!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #25 on: November 27, 2011, 11:06:05 AM »
 :laugh: iar incepeti teoretizarile si generalizarile.....
Deci, cu aplicatie precisa, au si sosetele alea rostul lor....
E pe gff um articol cu care sunt f de acord....ceva cu dont wade ....
Eu evit sa ma balacesc daca pot da de la mal. La munte waderii is pt traversari si pt momentele cand chiar ni ai cum sa dai de pe mal.....
De aia ma gandeam la asa ceva...... Mai cautam......
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #26 on: November 27, 2011, 12:25:24 PM »
Mah, eu nu teoretizez... ai trezit un subiect si vreau sa vad daca exista inca ceva pe ce sa-mi spanzur banii, conform comportamentului meu obsesiv-compulsiv 8) :laugh:. Dar de pe mal, cu-atat mai mult: eu n-am auzit de neopren respirabil! Cum poate fi sa stai pe mal, apa inca rece dar afara bate un soare limpede de mai (sau de octombrie, nah)? eu cred ca te cam incingi! Eu cred ca-i mai buna varianta cu waderii aia din linkul pus de Tavi. Sau niste pantaloni de wading, cu curea si tot ce trebe... oricum sa fie respirabili... Eu ma gandesc la asta: ma dau jos din masina, imi dau jos pantalonii de serviciu, imi iau izmenele, imi iau ciorapii de neopren, imi iau nadragii aia scurti, imi pun bocancii si incep sa ma incing la soare. Cat de comod poate fi? dar nah, repet, asa vad eu de pe malul Oltului de langa Brasov. De pe malul Siretului poate se vede altfel. Pana la urma la asta se reduce...

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #27 on: November 27, 2011, 04:22:38 PM »
Eu am o pereche de neopren de 3mm cu care imi fac treaba f bine. Exact in perioada in care spui tu Andrei ca iti ingheata cite ceva in apa. Pentru comoditate sint mai buni aia de la Taimen, am vazut o pereche la Mona (care nu prea stie cum sint ca ii tine la naftalina si ii e rusine sa posteze, deci nu pot prea multe sa iti spun despre ei). Ce pot eu sa spun despre astia de pe Taimen.com e ca cizmele sint dintr-un material moale si placut, nu-s tari si rigide deloc. Mai are Miky o pereche de soldari din neopren ... cred ca ceva Balzer, deci ne poate spune el o parere. Avantajul la soldarii de neopren: te aerisesti mai bine sau nu te incingi, nefiind costum intreg, tin de cald pentru ca neoprenul chiar daca nu respira (adica dezavantaj) tine bine de cald. Alt dezavantaj cred ca ar fi cel ca nu te poti baga mai mult in apa, sau ca te poti obisnui ca esti in neopren si de-o data sa simti ca te-ai udat la oo. Totusi ... eu nu ma coc deloc in neopren atunci cind il folosesc: apa e rece si ma bag si stau in apa. Si daca inghet ies afara si ma mai incalzesc oleaca la soare. Da Tavi S, pute neoprenul a cauciuc sau ... ceva plastic, dar conteaza? Si mainile iti put a peste ... si tot pescuiesti  ;D
Cred ca sosetele alea de neopren sint bune in raurile putin adinci de munte, vara. Adica nu conteaza ca te uzi oleaca mai sus de ele, ca te incalzesti dar si ce tii mai mereu in apa e ferit de acele sosete de neopren. Si cred ca sint f practice, insa depinde de raul pe care dai. Pe un rau mai mare cum e aici Timisul nu te ajuta deloc. Pe un rau de munte ingust cu bulboane mari si cu vegetatie deasupra ... iarasi nu prea cred ca te ajuta. Dar acolo in NZ, pe vaile alea largi si deschise oarecum ... probabil ca sint perfecti. Probabil ca si aici, pe rauri de munte mai micute sint f buni. Traversezi, te uzi dar te usuci, iar cit stai la mal in apa esti protejat.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #28 on: November 27, 2011, 04:43:38 PM »
iegzactli :D

don dotor cam aia era ideea la mine.... si nu am zis nic de respirabli :D
Inglorious Muzkars

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #29 on: November 27, 2011, 05:04:33 PM »
Apoi baga neste link-uri de la americani acum, ca sa ii arat mosului exact unde-s ...