Author Topic: Menghina si restul  (Read 39412 times)

miky44

• Egg
  • *
Menghina si restul
« on: September 11, 2012, 06:20:21 PM »
Salutare ! Pescuiesc la musca artificiala cam din primavara , iar pana acum , mustele mi le cumparam , cand pescuiam pe o balta cu cleni fara vegetatie unde pierdeam foarte rar muste.  :D
Acum am inceput sa pescuiesc pe un parau , unde sunt pesti mai mari , dar si vegetatie multa  :) cum roll cast-ul nu-mi iese ( s-ar putea din cauza batului :( )  ma folosesc de overhead cast  ,si lansez destul de bine ( parerea mea :D ) , dar pierd si destul de multe muste. Nu cred ca reusesc sa o tin in ritmul asta deoarece nu prea dispun de bani in acest moment sa-mi cumpar muste sau ustensile si materiale.
Fiind elev , ar fi cam greu sa strang bani pentru ustensile si materiale , i-as strange pana la iarna , dar asta v-a insemna sa nu mai pescuiesc.
Asadar , daca este cineva ce poate sa doneze in principiu o menghina , cu celelalte poate ma descurc , dar nu mi-ar strica daca le-as primi de la cineva ce nu le foloseste  as fi recunoscator.  :)
Numai bine !

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
Re: Menghina si restul
« Reply #1 on: September 11, 2012, 06:51:02 PM »
poi ma... , acu... si tu... , nu mai da nada cu pumnu muste

glumesc...
nah ... a mea e nashpa rau
pe deasupra si urita
si pe linga ca mai am de legat niste promisiuni si datorii cre ca si transportu face mai mult ca ea insasi deci parca nu se merita

poate ai noroc si macar muste iti vor dona baieti daca menghina nu..., . zic si io..   :)

tu cam ce fel de muste ai vrea ?
Crescator/dresor de reni

miky44

• Egg
  • *
« Reply #2 on: September 11, 2012, 07:25:48 PM »
In general ude. Mai exact gandaci din spuma. Merg foarte bine pe aici.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #3 on: September 11, 2012, 07:43:09 PM »
gandaci de spuma sau ude?
Inglorious Muzkars

miky44

• Egg
  • *
« Reply #4 on: September 11, 2012, 08:02:29 PM »
gandaci de spuma sau ude?

Pai eu am avut cativa gandacei ce activau sub suprafata apei. De aici m-am gandit ca poate fi considerat drept...musca uda ( chiar daca nu suna tocmai bine :D  )
Imi cer scuze daca gresesc! :)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #5 on: September 11, 2012, 08:09:40 PM »
ai o bormasina in casa?
Inglorious Muzkars

miky44

• Egg
  • *
« Reply #6 on: September 11, 2012, 09:04:25 PM »
ai o bormasina in casa?

De ceva vreme nu mai am :).Dar asta a fost o gluma , nu ?  :laugh:

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #7 on: September 11, 2012, 09:16:24 PM »
Nu e gluma, e buna pe post de menghina

Bogdan79

• Adult
« Reply #8 on: September 11, 2012, 11:10:02 PM »
ai o bormasina in casa?
:laugh: :laugh: :laugh:.  Tare faza asta cu bormasina.... :laugh:.  Sigur functioneaza excelent.  Eu rad can cu ani in urma, fara sa citesc niciun forum nimic, mi-am luat o trusa de legat muste de la Arrow, iar in minetea mea, scula de tinut pana sa faci gulerul, juca rol de menghina in mana stanga.  Va dati seama ce frumuseti de muste faceam :laugh:   Daca imi zicea cineva de bormasina pe post de menghina chiar faceam muste prinzatoare.  dar deh...  nu mi-a trecut prin minte.

Miki de unde esti?  Din ce localiate?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #9 on: September 11, 2012, 11:14:34 PM »
  Daca imi zicea cineva de bormasina pe post de menghina chiar faceam muste prinzatoare.  dar deh...  nu mi-a trecut prin minte.

cine n'are un un injiner sa is cumpere :P   :laugh:

Miky .....zi ce mai vrei si daca exista vro improvizatie .... o sa o afli :D  ...pt restul exista MasterCard ....  :P
Inglorious Muzkars

miky44

• Egg
  • *
« Reply #10 on: September 12, 2012, 10:27:38 AM »
  Daca imi zicea cineva de bormasina pe post de menghina chiar faceam muste prinzatoare.  dar deh...  nu mi-a trecut prin minte.

cine n'are un un injiner sa is cumpere :P   :laugh:

Miky .....zi ce mai vrei si daca exista vro improvizatie .... o sa o afli :D  ...pt restul exista MasterCard ....  :P

Sa inteleg ca esti inginer ? :)
Pai m-ar interesa orice improvizatie in materie de flytying....asa , pentru inceput. :D

miky44

• Egg
  • *
« Reply #11 on: September 12, 2012, 10:32:40 AM »
ai o bormasina in casa?
:laugh: :laugh: :laugh:.  Tare faza asta cu bormasina.... :laugh:.  Sigur functioneaza excelent.  Eu rad can cu ani in urma, fara sa citesc niciun forum nimic, mi-am luat o trusa de legat muste de la Arrow, iar in minetea mea, scula de tinut pana sa faci gulerul, juca rol de menghina in mana stanga.  Va dati seama ce frumuseti de muste faceam :laugh:   Daca imi zicea cineva de bormasina pe post de menghina chiar faceam muste prinzatoare.  dar deh...  nu mi-a trecut prin minte.

Miki de unde esti?  Din ce localiate?
In acest moment sunt in Bucuresti. Luni ma voi muta la tara,  :)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #12 on: September 12, 2012, 10:54:01 AM »
nu neaparat.
Deci , f pe scurt. o chestie pe care merita sa o cumperi e un tensor.
in rest.... foarfeci , ace , perii de dinti , lac de unghii are cam toata lumea prin casa. Ate si sclipiciuri, merceriile sa traiasca. Lana diverse culori , lant de capac de scurgere de la cada, folie din aia sclipicioasa de la ambalajele de flori , o caciula de blana de vulpe aruncata prin dulap, un pad negru de mouse, margele , epoxy 5 minute + apa cu sapun de vase , sarma de CU d ela bobinajele din diverse motorase, cozi de paun din care fac stationaristi plute, cozi de fazan de la primul vanator intalnit, tot el te poate rezolva de o bucata de blana de iepure natur, mohair, pene de gaina neagra de tzara .....
 toate astea le poti procura relativ usor si eventual fara multi bani. cu mai toate poti lega un numar suficient  de muste simple si eficiente de clean......
Inglorious Muzkars

colaps

• Adult
« Reply #13 on: September 12, 2012, 11:08:15 AM »
primu meu tensor a fost confectionat dintr-un cleste deala pentru electricieni ... am luat niste gume dealea de borcane , am rupt antena de la masinuta cu telecomanda a lu` fiumeu ( shit happens ) am fixat intre falcile clestelui ( patent nush um sa ii zic ) acea tevica ... bobina am fixat-o numai bine intre manere, am prins cu gumitele alea sa stranga bobina si gata :D jur ca a mers beton . pacat ca l-am deomntat . ah si ca sa nu taie firul am pus pe capete niste chestii dealea de silicon/guma ce se fixeaza firul pe spitul betelor fixe. ca si menghina am avut o menghina normala mai micuta pe care am luat-o din atelieru lu` taicameu :D.

miky44

• Egg
  • *
« Reply #14 on: September 12, 2012, 11:34:17 AM »
Probabil ca in cel mai scurt timp o sa-mi cumpar tensor , si ceva materiale , pentru niste muste mai simple , cu ce mai gasesc pe acasa , poate reusesc sa ma apuc de legat.  :)
In legatura cu menghina , poate se gaseste cineva ce are una ce nu-i mai trebuie :D