Author Topic: Ce ne mai cumparam...  (Read 166197 times)

Liviu

• Administrator
  • Adult
Re: Ce ne mai cumparam...
« Reply #3165 on: October 16, 2017, 03:52:19 PM »
Cind ajung acasa, numai sa nu uit ...

vgb

• Adult
Re: Ce ne mai cumparam...
« Reply #3166 on: October 29, 2017, 11:52:00 PM »
Am gasit scula ideala pt genul de urban fishing pe care il practic cel mai des. Conditiile: rau de campie, deloc adanc (cu exceptia catorva balti), dar cu multa vegetatie pe maluri, in general pescuiesc din apa. Arata cam ca Neajlovul la Bulbucata. Folosesc streamere pe #4, mai rar #6 sau #2; in general cu conehead, nu foarte grele (desi un zonker cu conehead nu e chiar usor). Vara mai dau cu gurglere, foam-uri mari sau poppere (dau cu muste mari ca sa elimin atacurile de panfish si pt ca basii smallmouth si largemouth, somoteii si schoolie stripers asta vor). Dupa mai multe incercari cu diverse fire de #4, am descoperit ca cel mai bun fir pt mustele astea e un SA Mastery Nymph de #5. Asadar am vandut Sage-ul Circa (#4, 7'9") cu care am pescuit ultimii 2 ani si mi-am luat un St Croix Imperial #5, 8'. Desi mi-a venit recent si am iesit doar de cateva ori, mi se pare scula ideala pt genul de pescuit pe care l-am descris mai sus. Am mai avut un Scott S4 #5, 9' dar mi s-a parut prea lung si prea rigid pt conditii (intre timp am reusit sa-l si rup). Puteam sa iau un #5, 8'6", dar batul de 8' mi se pare mai tapan cu firul de care zicem, plus ca pun si polyleadere sink destul de des. Inca n-am dat de un bass mai voinic sa vad cum se descurca in drill, dar imi da mult mai multa incredere decat Circa de #4 (cu care am scos smallmouth de 40 cm, ceea ce nu e de-ici-de-colo  ;D).

In concluzie, daca ar fi sa pescuiesc acasa pe un rau ca Neajlov, as merge cu incredere pe Imperial #5, 8'. Care are si un varf suficient de fin pt un fir DT, tippet subtire si muste mici. Plus ca e destul de ieftin, eu l-am gasit de nou la oferta la $180, iar garantia St Croix e foarte laudata de gringos. Primavara viitoare o sa fac o aroganta si o sa dau la shad cu el, cu un SA sink6, de 200 gr. Asta asa, ca sa vad cat poate sa duca (in general dau la shad cu #7 si 250 gr. S6).

PS: sigur mai scot cateva partide anul asta, in conditiile in care sapt viitoare se anunta maxime de 22 grade, desi va fi deja noiembrie  ;)