Author Topic: Pescuitul cu gandaci.  (Read 9576 times)

Edu

• Adult
Pescuitul cu gandaci.
« on: September 01, 2012, 09:05:33 PM »
Voi cum pescuiti cu astia la clean ? , il lansati aproape de mal si il lasati la vale,si-l mai miscati din cand in cand ? sau il lansati il lasati putin, si iarasi lansati ?
La prima varianta imi ia o vesnicie, pentru chiar si 3-4 m de lasat gandacul in voia lui... eu c-am cu a 2-a varianta pescuiesc... si nu prea cred ca e bine, ca nu prea prind , mai bine am prins pe ude, si chiar si pe ude am scapat mai multi cleni mari (cred) decat pe gandaci.
Lamuriti-ma si pe mine va rog, ma gandesc sa las mai mult goanga pe apa, asa la 2-3 m sa curga, apoi iarasi lansez... cu mici zvacniri , dar la cat imi ia, mi sa nu fac in zadar si pierd mare parte din partida.

Mersi  :)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Re: Pescuitul cu gandaci.
« Reply #1 on: September 01, 2012, 09:14:32 PM »
Eu i plesnesc in gol....adica n-am copaci si alea alea....dar stiu pe unde sa i pleznesc ;)
I pleznesc si i las sa vina in swing...de multe ori au venit in spatele lui si l-au papat. Si nu doar cleanul ;)
Minnowholic

colaps

• Adult
« Reply #2 on: September 01, 2012, 09:17:35 PM »
eu nu misc deloc gandacul, daca il ia pestele cand cade in apa bine , daca nu lansez din nou . eu unu nu am prins niciodata cand am miscat gandacu.

Edu

• Adult
« Reply #3 on: September 01, 2012, 09:28:45 PM »
Swing.. adica ii lasi sa se duca pe cursul apei ?
Colaps- si cam cat ii lasi pe apa ?  sau lansezi lasi putin vezi ca nu survine atacul si lansezi iar ?

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #4 on: September 01, 2012, 09:34:09 PM »
Da, de unde cade, nu il mai misc pana nu sta paralel cu curentul. Eventual chiar si in swing il mai agit oleaca....sau i dau un moment de respiro...si atunci vine atacul.
Minnowholic

Edu

• Adult
« Reply #5 on: September 01, 2012, 10:15:03 PM »
Aha, am ineteles, o sa incerc, si o sa-l las sa mearga pe apa mai mult timp, sa vad poate poate...
Mersi.  :P

colaps

• Adult
« Reply #6 on: September 01, 2012, 10:22:24 PM »
eu nu-l las sa faca swing deloc. mai ales din cazua ca pescuiesc intre plante daca l-as lasa sa se plimbe s-ar agata de fiecare data . pe apa fara plante gen cum e oltu lu` Helutzu nu am pescuit si sincer nu as sti sa abordez o intindere de apa fara buruieni etc . in ultimu timp am dat foarte putin cu gandaci din foam , nush dece da de cand am descoperit deer hairu numai cu muste dinalea imi vine sa pescuiesc :D inca o fixatie .

mariusxnx

• Adult
« Reply #7 on: September 01, 2012, 10:33:33 PM »
Pe ape mai repezi lansat spre malul opus, aproape de curentul mai rapid si atacul apare in primele 3-5 secunde in 90% din cazuri. :D
Pe ape mai lente cu miscari,pompaje scurte eventual din varful lansetei, atacurile apar pe stopaje. Si un mic secret , ca bonus pt tine Edy---incearca viespea aia de foam de pe siteul bulgarului --- mai ales in perioada asta! Nu o sa regreti....  ;)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #8 on: September 01, 2012, 10:36:35 PM »
Cand nu ai copaci si burieni....inveti sa citesti apa si profiti cand prinzi apa mica......bagi la cap bine ce vezi ;)
Minnowholic

Edu

• Adult
« Reply #9 on: September 01, 2012, 10:43:57 PM »
Marius- asta, sau si cu ceva mai mult negru ? nu stiu siteul acela...

, si mersi, cam asa fac, insa nu prea las gandacul pe apa, acum o sa-l las mai mult.
Dau pe Timis, si unde dau eu, nu curge repde, ci lent, imi ia o vesnicie sa il las sa faca vreo 2-3 m pe apa   :laugh: , cu pompaje faceam, insa acuma o sa il si las pe libero (fara nici o miscare) .
Asa am scapat cel mai mare clean, acum vreo 10 partide cred... am lansat si eram atent la filmul apei , ma mai uitam la un loc.. si deodata vad ca se face un mic vartej (cum a sorbit musca) , deci eu nu am facut mai nimic, pompaje,chestii, si tot a muscat, deci ar trebui sa mearga si asa... o sa las gandacul pe apa cam vreo 3 metri, poate e cu rezultat.
MS.  ;)

mariusxnx

• Adult
« Reply #10 on: September 01, 2012, 11:08:25 PM »
http://flyfishing.iantra.com/index.php?option=com_content&view=article&id=150:wasp&catid=54:stepbystep&Itemid=233

cam asta ar fi Edy ,singura modificare pe care o fac la musca e ca folosesc par de iepure in loop pt. piciorusele alea ,arata si mai realistic asa.( si cate o dat a par de elk pt  flotabilitate in loc de aripile alea din pana), merge super chiar mai bine in comparatie cu gandacul clasic pe negru cu diferitele lui variatii.

Edu

• Adult
« Reply #11 on: September 02, 2012, 12:49:44 PM »
Aha, arata bine, o sa incerc sa o fac astazi, poate imi iese  ;D .
Mersi.

colaps

• Adult
« Reply #12 on: September 03, 2012, 11:06:54 AM »
eu tura viitoare incerc cu omizi . am observat ca e full de ele in natura si in apa :) deci 100% merge cu ele . in plus e simplu de legat si nu foarte greu sa o tii uscata.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #13 on: September 03, 2012, 11:09:47 AM »
Omida nu cred ca trebe sa fie uscata; mai degraba pescuita ca uda, pentru ca si aia naturala se duce la fund ca o ciubota sparta.

colaps

• Adult
« Reply #14 on: September 03, 2012, 11:12:08 AM »
nu imi plac deloc udele , apoi la mine cum am mai spus uda e defapt o uscata ce ia apa :D recunosc ca am observat unele avantaje la ude , dar nu ma las usor convins .

p.s. evident ai dreptate tavi :P

?>