Author Topic: Ultima captura  (Read 422933 times)

Varu

• Administrator
  • Adult
Ultima captura
« on: June 12, 2012, 05:01:50 AM »
  Cu stupoare vad ca nu gasesc rubrica pentru a te bascula cu ultimele capturi... :P
  Au fost si pesti ce au luato-n gura nu in coada.
  Marlitza aia nu stiu de unde a aparut, cert e ca m-a prins cu tipet mono de vreo 12 Lb
  Cea mai mare surpriza a fost ca un crap a luat in gura streamerul oranj ce e acu in gura unui biban.
  Primul crap s-a ferit de el apoi al doilea a luat streameru ca cel mai autentic rapitor si a plecat in mare forta.Dupa aprox 10 secunde .....l-am scapat.. :'( ....dar mi-a ridicat moralul enorm...
  Al doilea biba a fost pescuit spectaculos...la vedere..Am dat cu vreo doua steamere dupa el, aproape 15 minute si nu avea de gind sa muste,nici sa paraseasca zona,doar urmariri mai mult sau mai putin agresive.Apoi il vad ca se ridica de vreo doua ori si culege ceva de la suprafata.Aveam doar doua chestii de suprafata la mine.Un Gartside Gurgler si un gindac maro de foam cu picioare negre si atza portocalie.Pun goanga maro si dau usurel pe deasupra lui.Iara urmariri,parca si mai anemice decit cu streamerele.Atunci imi pierd rabdarea si la urmatoarea aruncare incep si tractionez ca apucatu cind sa treaca deasupra lui....Eh....bine ca m-am nervat... :P ca tipul...ZBANG....atac cu o viteza fantastica...
      http://imageshack.us/g/13/1010079e.jpg/
   P.S.  Am mai scapat si acum si mai demult citiva pesti cu niste carlige Daiichi 3111 saltwater, care arata minunat dar....nu pot scoate pesti cu ele.. >:D.Vor face subiectul vreunei discutii ...probabil.
arbeit macht frei

Varu

• Administrator
  • Adult
Re: Ultima captura
« Reply #1 on: June 12, 2012, 05:25:48 AM »
 Gresit ceva...
 asta-i......    http://imageshack.us/g/266/1010077.jpg/
arbeit macht frei

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #2 on: June 12, 2012, 06:57:18 AM »
ai sa ajungi basist convins ...cu barca& stuff :D  ;D

ala e small ?
Inglorious Muzkars

colaps

• Adult
« Reply #3 on: June 12, 2012, 09:18:40 AM »
faina capturi . cu ce ai prins stiuca ? imi poti da un nume sau explicatii ? :D detalii despre stilul adoptat ?

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #4 on: June 13, 2012, 04:41:29 AM »
Andrei....cred ca-i small .....daaa numa 90 %...Parca erau mai maricei si ochii inchisi la culoare decit inainte ::).
Colaps..musca e pe un cirlig VMC Pinhead 3/0 marimea..
    3-4 pene fluo, apoi par sintetic fluo( ambele is de la dom Dumitru ),citeva fire de stralucire (foarte lungi), una blana mica de epur(tot fluo) de-a roata si ochi destul de mari clepsidra cu abtibild si cite o picatura de Loon knot sense pentru putin relief 3D .. ;D...Picatura aia albastra e un acrilat fotopolimerizabil ce l-am pus asa la vrajeala. E musca NoName ...No History...
   Stilul adoptat?....azvirlire spre zona banuita, lasat sa coboare , apoi tractionari destul de lenese ,opriri de 3-4 secunde sa se aseze pe fund, iara molcom 5-6 tractiuni marunte...nah...ardeleneste.. :D
arbeit macht frei

colaps

• Adult
« Reply #5 on: June 13, 2012, 08:57:23 AM »
foarte misto. merci mult de poze si explicatii . cred ca io gresesc ca trag de streamer ca pentru avat ... adica repede repede :))

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #6 on: June 13, 2012, 09:18:59 AM »
Foarte tare! Nu stiam ca-s pesti asa faini pe Timis!
Vedeti, mai, ce pierdeti daca nu faceti intrunirea aia la Dragsina sau Uliuc??  :laugh: :laugh:
In esox lucius veritas

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #7 on: June 15, 2012, 11:40:07 PM »
Varu Mark, de ani de zile ma chinuiesc sa-i explic lui BJ ca se pot folosi si alte muste decit gindacii ... si vii tu acum si spui ca prinzi si bibani la gindac! No, zi tu acum: frumos ii?  Crezi ca il mai pot convinge acum sa lege si el altceva?
Frumosi pesti. Adica no, banuiesc ca e frumos sa ii driluiesti ...

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #8 on: June 16, 2012, 04:01:00 AM »
  Hapai secretu meu e ca-s varza la legat muste mici si frumoase pe deasupra.Gindacii de burete pe cirlig de la 8 mai mare ii leg io cumva.Nici vorba ca varul Jim Beam sa nu stie sa lege frumos.. :P....altele trebuie sa fie motivele lui...Bunaoara asta seara am luat unu foarte mare si bataios la ceva caricatura de Cernobil Ant nereusita. :D
     http://imageshack.us/photo/my-images/811/1010082c.jpg/
arbeit macht frei

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: June 16, 2012, 10:55:56 AM »
plm... viata e nedreapta... tu iei asa ceva la uscate?  ???

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #10 on: June 16, 2012, 11:47:44 AM »
Pai de ce leg goange: am prins diverse insecte si am inregistrat sunetul scos cand pica naturel pe apa. Cu un frecventmetru am masurat armonicile sunetului si prin studii aprofundate despre tipurile de foam pene dubbing am reusit da ma apropiu la 47 khz de frecventa pliciului unui carabus legand diverse modele. Deci mai am de lucru deci mai leg gandaci :D
In esox lucius veritas

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #11 on: June 16, 2012, 12:24:43 PM »
Iata o abordare aproape stiintifica. Bravo JB, tu faci ceva pentru fenomen!
« Last Edit: June 16, 2012, 02:26:46 PM by Tavi »

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #12 on: June 16, 2012, 02:01:42 PM »
te contrazic: BJ este un fenomen

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #13 on: June 16, 2012, 02:57:21 PM »
nu ne ramane decat sa asteptam niste exemple de gandaci fenomenali si capturi fenomenale de la fenomenul JB.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #14 on: June 16, 2012, 03:21:16 PM »
Fenomenale Fenomene!!
Minnowholic