Author Topic: Pike Flies  (Read 146562 times)

Bogdan79

• Adult
Re: Pike Flies
« Reply #570 on: November 20, 2015, 01:38:07 PM »
Mai rau este ca de data asta nici macar nu l-a contrazis nimeni pe forum, dar probabil ca au avut contre pe balta si a venit si a refulat aici! Si nu-s deloc curios de asa ceva!

Liviu asa cum am scris si in postul ala sters va asigur ca nu am avut nicio contra pe balta...,  doar l-am salutat si atat.  Iar cei care ma cunosc pot confirma ca nu caut scadal si nu imi fac deloc placere antipatiile astea gratuite.  De aia am ramas si eu foarte surprins cand a inceput sa dea iar din el fara motiv.

OVM frumoase flocosenii, parca ma mananca palama sa mai fac si eu cateva, dar duc lipsa de apa putin adanca si limpede unde sa le scald. 

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #571 on: November 20, 2015, 01:46:55 PM »
...va asigur ca nu am avut nicio contra pe balta...,  doar l-am salutat si atat...
Ei vezi cum te dai de gol singur ? ... salutat si atat,...este o obraznicie impardonabila !  :laugh: :laugh: :laugh:
Sigur reverenta a fost prea mica cand ai salutat !...  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Bogdan79

• Adult
« Reply #572 on: November 20, 2015, 01:47:51 PM »
 :laugh:  :laugh:  :laugh:

Parintele

• Adult
Pike Flies
« Reply #573 on: November 20, 2015, 02:50:15 PM »
Mah, nu mai incercati sa gasiti cauze, nu e cazul. Cauza, alta decat ca el este o persoana mai speciala, mai colorata in gandire in anumite momente, nu exista.
Va obisnuiti cu stilul, bine, nu va obisnuiti, iar bine

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #574 on: November 20, 2015, 04:09:33 PM »
Misto Firetigarul ;)

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #575 on: November 20, 2015, 08:21:38 PM »
asta-i mai urata  ;D

e urata ca doi magari :laugh:...a fost fleoscaita de dintoase..dar e ca parashuta de pastrav...urata prin proportii ,dar prinde de rupe cand e timpul ei...e drept ca pe varlaam n-ai nevoie de fotomodele...nici de marimi prea mari....la cata stiuca e acolo mentin opinionul ca-ti trebe talent cu carul sa dai gherla la spin intr-o zi intreaga, eu nu cred pe bune ca cineva la spin a dat gherla intr-o zi intreaga de pescuit mai ales in primavara -vara...dar deh.....nu zic ca n-ar putea fi posibil pana la urma o gherla dar pare imposibil sa nu prinzi macar un peste...

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #576 on: November 20, 2015, 08:28:40 PM »

dar duc lipsa de apa putin adanca si limpede unde sa le scald.
[/quote]

dar de ce e musai de apa putin adanca?!...acum  bag sama ca-s aciuate mai spre adanc....pe unde prind cunoscuti mei cu spin stiu ca le scot de pe la 3-6 m (pe baraje) iar iarna am vazut pe sonar adancimea de la care le scoteau, 13-16 m pe budeasa...

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #577 on: November 21, 2015, 12:35:18 AM »
13-16 m adincime?  :o Si cu ce ajung acolo? ... nu stiucile, spinerii

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #578 on: November 21, 2015, 06:37:51 AM »
cu jigu' ....
Inglorious Muzkars

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #579 on: November 21, 2015, 01:59:29 PM »
O reteta ceva?  ;D
[/quote
...una dintre cele mai simple si ieftine retete pt. cumetre in orice culoare.....

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #580 on: November 21, 2015, 05:58:05 PM »
ochii prinsi asa, doar pe material, nu prea tin. Sau cel putin mie imi zboara pina la urma. Doar daca-i fixez cu lipici direct pe tija rezista.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #581 on: November 22, 2015, 12:56:37 PM »
ochii prinsi asa, doar pe material, nu prea tin. Sau cel putin mie imi zboara pina la urma. Doar daca-i fixez cu lipici direct pe tija rezista.

te contrazic partial....daca folosesti exclusiv fibre in musca si atasezi ochii cu adeziv BugBond(pont de la un flytier supermeserias englez!) ei vor rezista la destul de multe dintzoase in comparatie cu alt adeziv...ia un exemplu.....am prins  o aproape 15-16 marle cu ochi fixati  pe musca din imagine cu  astfel de adeziv fara inca sa se desprinda....secretul(daca poate fi numit secret!) e sa pui mult  adeziv pe o suprafata mai mare decat ochii ,practic intarind 2 cm pe toate partile zona tinta de fixare ochii tin mai mult...personal nu prea cred in ochi ...dar ochii fac mustele mai atragatoare pentru pescari...

Elias

• Adult
« Reply #582 on: November 22, 2015, 02:03:39 PM »
Cu scuzele de rigoare ca intru intr-o discutie intre muscari adevarati si cu muulta tehnica de legat in fata mea,pot spune doar ca la streamerele de avat,ochii au avut un rol important,adica am avut mai multe prezentari la cele cu ochi decat la cele fara.In rest, imi plac flocoseniile si mi-ar place sa tarai asa ceva pe sub barajele de la mine.Sunt sigur ca ar da si altceva decat dintoase. ;)

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #583 on: November 22, 2015, 02:21:09 PM »
Elias uite aici ochii care nu cedeaza never https://spiritriver.com/materials/tying-essentials/beads-cones-eyes/cross-eyed-cones , daca-i pui pe un streamer articulat tarat pe fund  ,probabil vei obtine ce-ti doresti ca model...
...si nu ne mai fa muscari adevarati doar pe o minoritate pt. ca deranjezi singura/singurul (sic! :laugh:)minoritate care vinde betze de fly retarzilor....atata timp cat dau cu pasiune la fly toti sunt muscari adevarati idiferent de experienta sau capturi...chiar daca unii iluminati zic ca aproape toti de aici praf in fly

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #584 on: November 22, 2015, 02:43:45 PM »
apropose...a folosit cineva adezivul asta?!...ma intereseaza cat e de durabil ca sa nu-l stric dejeaba, il am de aproape un an si nu l-am incercat macar

?>