Author Topic: Single hand dynamic roll  (Read 5883 times)

Daniel

• Nymph
Single hand dynamic roll
« on: May 20, 2012, 05:23:01 PM »
In sfarsit am ajuns pe apa. Am aruncat si am taiat headuri :)

Scopul meu ... asa cum uni stiu deja ... e sa arunc musca (gandac sau streamer) pe rau din locuri unde nu ai spatiu pt. back-cast.

Indrumat de oameni priceputi de pe forum am pus mana sa invat dynamic roll cast (i se mai zice switch cast ... sau underhand cast sau single hand spey cast sau skagit cast ... depinde unde si pe cine intrebi). Atasez un video ca sa fie mai clar la ce ma refer: http://www.youtube.com/watch?v=UFDPIn0L0Uw

Pana weekend-ul asta am experimentat cu snururi WF cu 1 sau 2 clase mai mari decat calsa inscriptionata pe bat si am mers bine. Dupa intrebari raspunsuri si corectii am reusit sa arunc bine (zic eu), sa acopar distanta pe care o vroiam si sa impusc linie ( shuting line :) )

Impins de dorinta de perfectionare :) ... a se citi distanta mai mare ... mi-am cumparat ceva shuting headuri mai ieftine + amnesia si am inceput sa experimentez.

Setup: bat 9' #7 (un 7 foarte rigid ... fast ... sau poate fi considerat un 8 mai moale) + SH #10 (18,5g) + amnesia 20lb + leader mono 9' gros + streamer.

Experiente:

1) SH initial (ne scurtat) ... am facut febra musculara la mana ... e greu head-ul asta #10 ... era foarte greu sa intind firul nici nu se punea problema de shuting.

2) SH taiat (scurtat succesiv) ... e mai usor, nu ma mai doare mana, reusesc sa intind bine firul si leader-ul, plesnesc musca pe apa, dar nu zboara ... daca ii dau drumul din mana se duce capatul gros al firului (coada dinspre lanseta) si musca ramane mult in urma ... la stopare nu are suficienta energie sa se indrepte.

3) Am probleme cu ancorarea leader-ului pe apa, ori e bucla prea sus si nici musca nu atinge apa ori e prea jos si e si o bucata mare de fir in apa. Cand experimentam cu snur WF mai greu nu aveam problemele astea.

4) Amnesia ... se rasuceste si face niste bucle si noduri de mai mare dragul. Can in sfarsit reusesc sa arunc ceva, ma trezesc cu un nod mare pe running care mi se agata in mana sau primul inel. De cele mai multe ori nodul nu e strans si reusesc sa-l desfac. De unde dumnezeu se rasuceste in halul asta?

......................................
Concluzii ... sa ce sa mai incerc:
 - mai tai din head? e inca prea greu?
 - invart headul cu partea groasa catre musca si taperul la running?
 - sa folosesc un "polyleader" din alea grele sa traga musca mai jos sa o pot ancora pe apa?
 - ce sa-i fac running-ului sa nu se mai rasuceasca in asemenea hal?

Daniel

• Nymph
Re: Single hand dynamic roll
« Reply #1 on: May 20, 2012, 05:39:46 PM »
Ca si completare: mie mi-a mers castul asta mult mai bine cu snururi WF, aruncam la distante mai mari. Snurul prindea viteza ii dadeam drumul si zbura frumos, cand stopam snurul se indrepta tot si pica frumos pe apa.

Ceva nu fac eu bine cu shuting head-urile astea de merge asa nasol.

Va rog ajutati-ma cu pareri, idei, etc.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #2 on: May 20, 2012, 06:19:19 PM »
Nu te strofoca prea tare la shooting head-uri. Nu prea poti face prezentare prea buna cu ele. Sunt facute pentru distanta atinsa cu usurime
Minnowholic

Daniel

• Nymph
« Reply #3 on: May 20, 2012, 06:42:20 PM »
Pai nici distanta nu merge, abia daca arunc vre-o 3-4m  de running ... daca e sa indrept si firul si sa trimit musca ... eu nu ma refer la indreptat leader ... nici firul nu se indreapta si ramane musca mult in urma.

Dan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #4 on: May 20, 2012, 07:22:52 PM »
1. Cu WF aveai tot leader de 9'? Mi se pare cam lung pentru streamer. Si pentru gindac mi se pare lung.
2. Headul l-ai taiat numai din spate ? Mai are in fata o portiune scurta mai subtire. Pentru a intoarce streamere am taiat din ea. Depinde de fir si de profil. La underhand/skagit firul are un profil cum e aici:
http://www.rioproducts.com/fly-lines/spey/skagit/skagit-flight-head
3. Cred ca e si o problema de tehnica. Altfel ar fi fost ori tot timpul in aer ori tot timpul pe apa. La WF ai remarcat cit fir aveai scos cind aruncai bine? Cit de lung a ramas shooting headul dupa ce l-ai scurtat?
4. Nu am folosit amnesia desi am asa ceva , sunt curios daca l-ai intins bine inainte de a incepe sa arunci.

Dan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #5 on: May 20, 2012, 09:56:42 PM »
Ca sa obtzii profil de skagit cred ca trebuie sa folosesti doua fire. Taiate, lipite.

colaps

• Adult
« Reply #6 on: May 20, 2012, 10:34:35 PM »
la subiect ... eu vreau distanta nu ma intereseaza prezentarea ( dau cu stremere ) , cine are in plus un head sa se potriveasca cu un fir clasa 6 wf sau un 7 wf ? evident sa nu aibe nevoie de el delok :) amnesia am de 20 lb ... teoretic tre sa fie un ciot de head sa poata sa ma ajute cu distanta si la o clasa mica cum e 5-6 nu ?

Ovidiu_rods

• Emerger
« Reply #7 on: May 21, 2012, 02:29:19 AM »
Daniel..nu vreau sa par "belicos"..insa la tine e problema de tehnica..mai mult ca sigur..si din punctu asta de vedere nu cred ca e indicat sa ti"spargi" pusculita pe SH si alte chestii..mai ales ca esti la inceput ..

Ca idee..atat un DT cat si un WF merg ambele atata cast clasic, rol, switch..underhand..etc..diferenta inre ele o face "mana" ...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #8 on: May 21, 2012, 07:04:52 AM »
 :laugh: asta e inceputul nebuniei  ;D . Vezi niste pesti si nu-i prinzi. Nu are cum sa fie d ela muste, acolo ai incercat tot din cutie. In mod cert e de la vreme. Dar aia se schimba, si tot asa..... deci ar trebui sa fie abordarea, cred ....Problema de abordare se transforma intr-una de distanta sau de prezentare . Iar aia, in orice caz va justifica noile achizitii. Fie ele lansete, fire sau mulinete ( era swing weight ala care te  :laugh:  incurca ) . Scrie si in carte  ;D

beleaua e ca nu mai exista intoarcere......

Daniel.... sorry  !  :laugh: :laugh:
Inglorious Muzkars

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #9 on: May 21, 2012, 10:13:17 AM »
Asa se nasc piticii :laugh:
Felicitari Dane si la cat mai multi :P
Minnowholic

GigiBM

• Egg
  • *
« Reply #10 on: May 21, 2012, 01:37:48 PM »
Daniel, daca aveai din head pe inele e normal sa nu mearga cum trebuie, la fel si in cazul in care ai avut mai mult de (aproximativ) 50cm din runing afara de pe bat.
Ar fi ideal un filmulet cu tentativele tale pt a vedea de unde provin problemele.

Daniel

• Nymph
« Reply #11 on: May 29, 2012, 11:08:32 AM »
Multumesc de raspunsuri.

Problema era la tehnica, am mai exersat si acum merge mai bine.

Ce am invatat sa fac ca sa mearga mai bine:
 - daca fac haul-ul cu o mica intarziere se incoarda batul mult mai bine;
 - dau drumul la running din mana abia dupa ce tot firul e in aer si a inceput sa zboare, tot cu o mica intarziere fata de ce faceam inainte.

Totusi ramane ultima problema:
 - running-ul amnesia e foarte rasucit, nu stiu de ce, ce fac gresit.

Acum zboara SH-ul dar se opreste cand nodul de amnesia ajunge in primul inel.

Nu e un nod strans, il descurc usor, dar e enervant. Si mai tot timpul se reface la loc oricat ma chinui eu sa intind amnesia aia. Nu ar fi trebuit sa fie cu memorie mica? De ce se tot rasuceste?

Exista vre-o solutie?

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #12 on: May 29, 2012, 11:14:17 AM »
teoretic tu ai tot shootingul scoti cand lansezi, deci nu ar trebui sa ai noduri intre inele.
iar amnesia, inainte de a incepe castingul trage-o de pe muli si trage oleaca de ea sa o intinzi.....
Inglorious Muzkars

Daniel

• Nymph
« Reply #13 on: May 29, 2012, 11:18:53 AM »
Nu intre inele ... inainte de primul inel.

Nodul se formeaza la picioarele mele si se agata in primul inel cand impusc fir.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #14 on: May 29, 2012, 11:22:15 AM »
renunta la picioare  ;D
Inglorious Muzkars

?>