Author Topic: Pescuitul cu streamere  (Read 25575 times)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Re: Pescuitul cu streamere
« Reply #165 on: October 18, 2017, 08:37:50 PM »
Struguri acrii, avati multi, capturi dese :laugh:
Deja miroase a iarna!  :laugh:
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #166 on: October 19, 2017, 12:21:51 AM »
Dumitre, io in afara de sport nu stiu sa iti recomand ceva ...
Intreb

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #167 on: October 19, 2017, 08:04:44 AM »
Intreaba repede ca-i trece. :laugh:

Elias

• Adult
« Reply #168 on: October 19, 2017, 08:22:25 AM »

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #169 on: June 07, 2018, 07:01:27 PM »
Revin ca s-a mai discutat aici. Ma bate gandul sa-mi iau ceva linie floating cu tip-uri schimbabile de densitati diferite pentru un bat #5 vanos, probabil real #6 (Redington RS4) single hand. Pescuit cu streamere pe rauri marisoare-mari.
As prefera fire intregi nu head-uri + running line in bucla, ma enerveaza buclele prin inele.
Vreau cu sink tipuri schimbabile ca nu vreau n fire cu densitati si lungimi de tip diferite si implicit n tamburi.
In short list ar fi:
Rio versitip II #5,
Rio SWITCH CHUCKER #2 sau 3,
Royalwulff Ambush 5F sau Ambush Short TT 200
SA SPEY LITE INTEGRATED SKAGIT 150-180 grains
OPST Commando 200 grains...asta are doar head, trebe conexiune loop to loop cu running line-ul...
Pareri? Cu ce dati pe rauri marisoare - mari la streamere?
Mersi

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #170 on: June 07, 2018, 07:33:11 PM »
Din ce ai enumarat tu mai devreme  OPSTul bate Tot mai ales ca versitabilitate ,o singura mulineta  portofeleul cu tipuri si gata Dar exista un Dar ORICE SISTEM TREBUI EXERSAT sau sa te obisnuiesti cu el pt ca la inceput o sa faci Galagie dar cu timpul dispare  ;).Al 2 lea ar fi Ambush e chiar misto si poti sa i adaugi si tipuri ceva mai Adegvate pt el dar dupa cateva pescuituri incepe camasa sa se exfolieze ,nu stiu de ce dar ca snur e Reusit ,SwichCucherul nu stiu nimic despre el .Si da nu ti recomand Versitipul eu am avut unul si nu mi a placut deloc ,cu toate ca am vazut la astia de la Guideline ceva muuuuult mai reusit ca Parte de Shootinghead vizavi de alte Versitipuri,,,de ajutor ar fi sa testezi pe ale prietenilor la MAN sau la alte Intalniri ,Eu asa am descoperit multe  ;D

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #171 on: June 07, 2018, 07:58:34 PM »
De asta zici de la Guideline?
https://guidelineflyfish.com/products/flylines/multitip/xchange-wf-tri-tip-102889-p0000066849
Intr-adevar de OPST am citit numai de bine. Ce ma retine e ca e bucla cu running line si ca nu poti face menduri.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #172 on: June 07, 2018, 08:14:00 PM »
La ce iti trebe mending?

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #173 on: June 07, 2018, 08:19:48 PM »
Mending upstream sa nu traga firul plutitor goanga.  Ca la uscata .

vgb

• Adult
« Reply #174 on: June 07, 2018, 08:29:47 PM »
pe rau marisor, unde e si curent, n-as recomanda sink tip, versi tip, bla bla. un head integrat mi se pare cea mai buna solutie. discutia e mai ampla, dar asta ar fi concluzia pe scurt :) si musai running subtire si rigid, iar aici Rio sunt slabe; adica moi :)

am versi tip de la Rio si nu e chair asa de rau cum zice Leo. ce-i drept, nu folosesc varful F si nici S6, dar intermediarul si S3 sunt utile pe lac/apa care stagneaza, mai ales din float tube sau kayak. acuma, daca l-am luat, doar n-o sa-l arunc ;)

profile gen skagit, OPST, Loop multi-tip etc. nu mi se par fezabile pe raurile de la noi, care nu sunt toate adanci si vijelioase. fac prea mult tambalau in zone mai linistite.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #175 on: June 07, 2018, 08:35:33 PM »
Nu e pentru rauri de la noi.
Head integrat...cum ar fi?

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #176 on: June 07, 2018, 09:07:47 PM »
Da despre asta e vorba uite te si la alte Headuri sa vezi cum e ,diferenta in constructie ti o arata  imediat in casting.Adica nu se dezechilibreaza in casting ,am incercat un SA al unui prieten si nu mergea deloc ...in loc sa pescuiesc faceam casting si tot nu ajungeam acolo ...Ca lungime de head ar trebui s a studiezi intr e 9 si 12m ,daca iti iei mai lung e chinul Dracu sa pescuiesti nu mai spun ca daca ai obstcole........ai de furca mult la capitolul asta :-X...sa spuna Pehep cate zeci de fire de Renume  am testat si rezultatele au fost  :( :(...Asta e ,snur intins

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #177 on: June 07, 2018, 09:27:13 PM »
Poți lua un Vision Vibe de 65 și tip-uri aferente...

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #178 on: June 07, 2018, 09:50:19 PM »
Tavi mendingul la streamer se face high-stick ca la nimfa indiferent daca e single swich sau double hand .Asta bineintels daca te adaptezi cu viteza si adancimea apei .Eu asociez pescuitul la nimfa cu pescuitul la streamer si imi place rezultatul.Parerea mea este ca pescuitul la stremer pe un rau cu viteza medie spre rapida , de exemplu , este un pescuit de pipaire unde casturile lungi nu isi au rostul . Tot ce conteaza este prezentarea , 4-5 sinkuri in buzunar si bineinteles puterea de a posta in rubrica de gherle pentru ca or sa fie ..  :laugh:.Mi se pare misto sa urci la uscata si sa cobori la streamer. Eu si Leowb cam asa facem si mai dam si rezultate .. nu des  :laugh: dar dam  ;)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #179 on: June 07, 2018, 10:24:18 PM »
tavi faci cinste c o slovenie sa ti arat cumbbagi sinku la 3 m in curent ?
 ;D
app
deschiderea de sezon non montan a fo cu jalo pe streamer...
Inglorious Muzkars