Author Topic: Pescuitul cu streamere  (Read 53863 times)

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
Re: Pescuitul cu streamere
« Reply #30 on: April 09, 2012, 12:52:50 AM »
nutria e f bun
veverita , mai ales cind au blana de iarna...
vitel ,
cerb

dintre innaripate mai comune pe la noi ar fi curcanu ( mai ales penele din coada ) , bibilica , gisca , gaina , cocosu , ratele si ratoii , fazanu , bine... toate au cautare ! nic nu e sfint ! nici lebedele !
Crescator/dresor de reni

colaps

• Adult
« Reply #31 on: April 09, 2012, 08:34:21 AM »
ma bucur ca s-a deschis topicu ... acu tot cu o legatura stransa de subiect ar veni si intrebarea mea impertinenta ... mah da un step-by-step nu bagati ? s-a vazut la mine pe cris stiuci de pus pe perete nu alta ... si dreq stie cu ce sa dau sa le starnesc intereseu . zona am studiat-o putin si e misto rau , deci ? un streamer de clasa 7 nu pe tub daca se poate si cu cat mai putine "comerciale" .

merci fain .  :)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #32 on: April 09, 2012, 09:13:57 AM »
Luci ...ai http://musca13.ro/forum/index.php?topic=48.msg11502#new asa , ca idee, ce ai acolo ( Hell si cu al meu ) sunt cu vulpe... nu poti sa faci cu vulpe un streamer f mare...mai mare de 5-7 cm sa zicem.... dar ca idee de legat poti sa iti faci ....

Plus ca nuj mare fas eu la capitolul stiuci , dar le place a dracului ca musca sa faca fal fal, sa pulseze, mai ales ca ele stau in apa mai lenta si au timp sa vada cum trebe .....
deci poti da un search pe yutub dupa " hollow fly" si legatul floacelor d epar rasturnate ...adica le pui invers si le intorci dupa aia in pozitia normala, fara a le mai fixa lipit de tija carligului, capatand astfel un volum mare doar aparent , musca fiind voluminoasa dar fara a opune rezistenta mare la inaintare si fara a fi f greu de lansat.....
Inglorious Muzkars

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #33 on: April 09, 2012, 09:31:07 AM »
Da, hollow ar fi o solutie.
Eu zic sa cauti un cocos de ala de casa alb si sa scoti un deciver cinstit. Usor de legat. Si in loc de bucktail sa pui o vulpe in loop si apoi il faci sa se culce oleaca pe spate.
Dezavantajul la loop este ca iti creaza un profil mare in fata, fapt ce se traduce intr-o rezistenta mai mare la inaintare. Dar castigi pe partea de actiune.
Minnowholic

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #34 on: April 09, 2012, 09:47:49 AM »
si mai are lupu un dezavantaj .....nu tine ca lumea la dintisori....sau l-oi fi legat io slab .....
Inglorious Muzkars

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #35 on: April 09, 2012, 09:56:32 AM »
O chicatura di supierglu inainte sa faci guleru?
Minnowholic

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #36 on: April 09, 2012, 10:00:08 AM »
Uite pe aici polemizam cu Hell pe marginea unor streamere; el ca-s prea grasi, eu ca au doar gaze  ;D
http://musca13.ro/forum/index.php?topic=261.90
Cu siguranta ii poti arunca cu clasa 7, chiar daca nu ameninti malul opus. Vulpitza polara de diferite culori, un pic de flash, niste paun sau strut pe spate (daca n-ai altfel de fibre) si gata... Daca dai in zona cu stiuci, dupa fiecare smoc pe care il depui, dupa ce-l dai pe spate si il fixezi cu atza de montaj, impregneaza la baza cu o picatura de superglue; chiar daca se va rigidiza un pic, montajul va avea sanse sa nu cedeze dupa prima marlitza!  ;)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #37 on: April 09, 2012, 10:30:04 AM »
O chicatura di supierglu inainte sa faci guleru?

ma cam feresc de lichiciuri :D ...nu am incercat....
Inglorious Muzkars

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #38 on: April 09, 2012, 11:07:15 AM »
Da' dishe asa di pudic uei?
Minnowholic

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #39 on: April 09, 2012, 01:18:17 PM »
ca niroase nasol  :laugh:
Inglorious Muzkars

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #40 on: April 09, 2012, 01:24:49 PM »
:laugh: simandicoaso' :laugh:
Minnowholic

Elias

• Adult
« Reply #41 on: December 04, 2012, 01:45:16 PM »
Poate l-ati mai vazut,eu acum l-am gasit :) De remarcat importanta dozei de bere la pescuitul cu streamere :laugh: Cu galeata aia inca nu stiu ce facea,probabil nada ptr.pestisori.O chestie importanta, e sa ai ochii in patru cand pescuiesti la avat,vedeti sarpele la min.3.50? :laugh:
http://vimeo.com/13491791

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #42 on: January 04, 2013, 12:22:10 AM »
heheheeee, da, stim filmul ... era in timpul campionatului mondial de fotbal si se grabea sa mai prinda ceva din meciuri ...
e un roman de dincolo de dunare, la bulgari, sau mai exact bulgar de origine romana. da la avat ceheste  ;D. mai are ceva fimulete la avat ....

Elias

• Adult
« Reply #43 on: January 04, 2013, 09:36:21 AM »
Da,nu credeam ca poti prinde avat si asa.Mie unul nu stiu de ce imi da sperante :laugh:,desi nu e cazul sa ma imbat cu apa rece dat fiind faptul ca si la mine in zona, din pacate se pare ca pestele asta il gasesti tot mai greu.Iar tot din pacate,cei care dau de el il cam casapesc indiferent de marime,greutate.

Elias

• Adult
« Reply #44 on: March 29, 2013, 05:41:15 PM »
Cum alegeti sa recuperati streamerul in situatia cand pescuiti pe un curent puternic?Dar cand curentul e lin?