Author Topic: Pescuitul cu streamere  (Read 63181 times)

Leowb

• Musca 13
  • Adult
Re: Pescuitul cu streamere
« Reply #195 on: June 09, 2018, 10:17:31 AM »
Am pescuit Ani de zile cu S head cu amnesia sau alte Runninguri si am descoperit ca daca unesti cele 2 bucle ale runningului cu bucla headului nu mai ai problema Anterioara  ,si tu tot asa ai inceput NU ?am zis ca e muuuuult mai versatil un Opst fata de fir integrat pt ca nu mai ocolesti Acele Locuri care le stim cu totiiiiiiiiiiiiii ca nu putem lansa nicicum...dar Repet un Sinktip DE 9M ajunge MUUUULT MAI JOS FATA DE UN SKAGIT cu mowtipuri dar nu cred ca Raul unde pescuieste Colegul nostru are numai Bluboane de la 4 m in  sus plus ca pescuesti mult mai repede cu Skagitul ...Si cam 90 ls suta din pestiiiiii  ;D mei mari i am prins in apa  de pana in 2 m dar asta nu inseamna ca am Ocolit apele adanci . Intodeauna am un Sinktip cu mine care mie lene de multe ori sa schimb tamburul dar cateodata mai si merita ...

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #196 on: June 09, 2018, 10:24:10 AM »
Andrei termina cu prostiile cu Fulllsinkul pescuiesti corect dintr o singura pozitie pe rau ,ca in rest faci curat  ;)in loc sa pescuiesti .

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #197 on: June 09, 2018, 11:51:42 AM »
Si nu stii unde este musca  si nu ai control si face ce vrea ea si este pentru ape statatoare si suntem in 2018

vgb

• Adult
« Reply #198 on: June 09, 2018, 06:22:36 PM »
Deci dupa spusele tale trebui doar un singur fir ?

pehep, chill ... Tavi a intrebat, eu i-am raspuns. In situatia descrisa de el, un singur fir e suficient. fir cu anumite caracteristici. parerea mea; alegerea lui.

tu ce ai de adaugat la subiect?

vgb

• Adult
« Reply #199 on: June 09, 2018, 06:27:15 PM »
Leo, eu am 2 Amnesii (20 lbs si 30 lbs) si vre-o 7 shooting head-uri. le-am folosit pe toate. dar am dezvoltat alta preferinta pt rau adinc si repede.

9m de fir nu e sink tip, e shooting head integrat. sink tip e 5'-15'; adica 1,5m-5m. cred ca de aici apare confuzia.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #200 on: June 09, 2018, 08:36:23 PM »
Rau mare si destul de nervos Arges. Ani de zile am mers zeci de kilo pe jos cu cate 3-4 tamburi dupa mine cu diferite sinkuri si tot credeam ca imi mai trebui fro doua. Fire sink ? Cred ca ma apropii de suta fara sa exagerez si care nu mi au dat nici o satisfactie .. capturi rare casting slab. Am vandut tot si mi am luat opst ptr clasa5 si totul sa schimbat .Am inceput sa dau in locuri unde unditari si electricieni nu au acces ca asa e pe la noi . Cand aveam cele 4 sire sink puteam sa dau numai overhead .. vedeam locuri si nu puteam sa dau de vegetatie samd . Opst misto sistem dar  facea un pic de galagie  si am trecut la urmatorul sistem : Guideline uls+ F -S3-S4-S5-S6 plus un shooting head tsl evolve . Pe romaneste ?   8) Mafia tata ..
Prezentare , adapatere rapida .. bagajerie redusa ...over head si underhand sfaraie cu muste  greute.
Cam asta am avut de zis la subiect . A si inca ceva : Mu$% RIO apropo .. Si am cam inchis subiectul fire.
Hasule nu sunt impotriva ed ward  :laugh: :laugh: :laugh:dar nici pentru nus  :-*

hasu ma

• Musca 13
  • Adult
« Reply #201 on: June 09, 2018, 10:15:21 PM »
 :) :) :)

Pehep - cu microspey faci exact ce faci tu cu OPST-ul... Principiile sunt aceleasi. Că alegi sa dai cu o mana sau doua -  alegerea fiecăruia.... Că și cu clasele lansetelor- strict preferință personală

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #202 on: June 10, 2018, 10:08:09 AM »
Merci pehepule. 8)
Cand zici shooting head tsl evolve te referi de fapt la running line-ul celor de la guideline, corect?

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #203 on: June 10, 2018, 11:07:57 AM »
Da am scris gresit scz

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #204 on: June 11, 2018, 11:39:28 AM »
Andrei termina cu prostiile cu Fulllsinkul pescuiesti corect dintr o singura pozitie pe rau ,ca in rest faci curat  ;)in loc sa pescuiesti .
Nope! Pe curenti puternici full sink-ul e sfant. Am pescuit pe un curent tare cu un wf#6, Sink6; cu streamer nelestat nu ajungeam la fund neam; cu wb cu bila de 4mm atingeam doar unde se micsora apa.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #205 on: June 11, 2018, 02:52:32 PM »
 :laugh:

bre, sa inteleg , iar ca scula e mai importanta ca pescarul ?  :P

eu am invatat un lucru .. cu diverse solticarii de fire iti faci viata usoara in anumite situatii ... nu in toate.
din tot ce am testat ( nu , n am testat toate avioanele ) daca nu stiu unde merg mi-as lua la mine doua full sinkuri de diferite rate de scufundare.
daca stiu locul , mi-as lua numai unul   :laugh:

da, e greu uneori cu full sink , maturi tot fundul , cureti toate buruienile , pierzi muste cu nemiluita, dar ajungi si in locuri nebanuite.... cel putin pe curent de hidro cum dau eu aci destul de des....
Inglorious Muzkars

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #206 on: June 11, 2018, 02:55:07 PM »
acu daca vrea cineva sa mi doneze sa testez, promit sa testez. atat timp cat dau bani pe fire, dupa 5-6 seturi diferite de sinktipuri si headuri si alte nebunii , raman cu fo doo intermediare si doua fullsinkuri . nu e perfect, dar mai prind si peste din cand in cand ...  :laugh:
Inglorious Muzkars

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #207 on: June 11, 2018, 04:59:06 PM »
bre, probez io la MAN varianta pehep/leowb si daca imi place, imi iau eu si iti dau si tie sa testezi
bine-i?

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #208 on: June 11, 2018, 10:33:07 PM »
shooting head si running line

ultimul ajunge numa unu, si daca are bucla... de aia agat pe primul fara sa schimb tamburul

celalat ... toata gama... si te descurci aproape oriunde

te descurci daca inveti care tip de sink merge si unde
adica tre sa tii mine  locuri distate unghiuri nivelul apei muste lestate etc

aaa daca faci curatenie ... oare tre sa schibi snurul ? :)

io nu pot jura doar ca dau cu unu sau cu doo... le am pe toate in portofel, pina acum am dat cu toate... la momentul si locul potrivit

daca dai doar intr-un loc..intr-un anumit stil si cu anumite muste...  iti gaseti un snur ptrivit si cu ala defilezi... ala e si altu nu iti mai trebe !
altfel... DIVERSE ! :)
Crescator/dresor de reni

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #209 on: June 12, 2018, 09:21:50 AM »
Sunt locuri pe raurile mari (adancime mare + curent puternic)unde nu ajungi ca lumea jos nici cu spiningul. Acolo e musai un head sau snur full sink S6/7. Dar locurile alea sunt destul de rare, majoritatea locurilor unde pescuiesc au adancimi pana-n 2 metri, in general mai putin si un full sink 6/7 e prea mult, iti trebe inca unu-doua trei mai usoare... Deci teoretic poti pescui cu full sink-uri de densitati diferite in functie de loc.
Probleme:
1. De cele mai multe ori, intre tine si zona relativ adanca in care vrei sa pescuiesti se afla un prag sau o zona de apa mai mica in care iti agati in draci full sinkul.
2. Daca nu ai loc in spate, lanseul underhand cu full sink e naspa rau.
3. Tre sa ai cate un tambur pentru fiecare fir full sink.
4. Tre sa gestionezi firul nefolosit de la picioare, care daca il lasi pur si simplu in apa se scufunda, se agata, nu poti lansa. Asta e rezolvabila facand bucle pe degete sau cu cosulet la brau.
No, astea sunt 4 motive mari si late pentru care nu as da cu full sinkuri pe rauri.
Solutia:
1.headuri de densitati diferite integrate sau nu cu running lineul (Dumitru+vgb)
2.headuri floating (integrate sau nu cu RL) + sink tip-uri de densitati diferite (Leo + pehep)
Solutiile astea 2 rezolva cele 4 probleme. Singurul dezavantaj ar fi ca probabil nu ajungi la fel de jos in cele cateva gropane. Desi cu un head S6/7 si cu RL s-ar putea sa ajungi chiar mai jos decat cu full sink S6/7 ....Dar marele avantaj e ca pescuiesti mai bine in majoritatea locurilor.
p.s. Am intuitie aproape feminina: sustinatorii full sink insista (prea) mult in 1-2-3 gropane/locuri de pescuit in care probabil se simt confortabil cu full sinkul...corect? Ia ziceti repede, cati km faceti la o partida de pescuit la musca? Sau in cate locuri dati? Daca raspunsul e sub 1 km si/sau sub 3-4 locuri inseamna ca pescuiti stationar, ati gresit forumul.  :laugh:
« Last Edit: June 12, 2018, 09:39:16 AM by Tavi »

?>