Author Topic: Controale  (Read 40021 times)

danutt

• Egg
  • *
Re: Controale
« Reply #30 on: January 30, 2012, 02:13:47 PM »
 maaa,batu ala al 3lea de la stg la dr e al meu,il vreau inapoi >:D  :laugh:

nickysibiu

• Emerger
« Reply #31 on: January 30, 2012, 04:33:00 PM »
ha ha ha  :P

nickysibiu

• Emerger
« Reply #32 on: February 02, 2012, 07:42:05 PM »
ati vorbit cu jandarmi

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #33 on: February 03, 2012, 10:12:59 AM »
Am fost marti la jandarmi cu Alex si am intrat la ceva sef, cred ca adjunct !
Omu foarte amabil, ne-a explicat ca nu au posibilitatea angajarii unui contract pe bani, dat fiind statutul lor de institutie publica in MI, insa ne vor da concursul pe baza de protocol ! Nu au nici macar posibilitatea unei intelegeri prin care sa le decontam noi benzina. Ei au insa un protocol semnat cu Ajvps dar vechi, pe care il vom reinoi !
Altfel, ne-au promis sprijinul pentru actiuni mai constante si pe toata durata anului, urmand sa facem un plan de actiuni comune !
A ramas ca in fiecare luni sa luam legatura si sa stabilim concret pentru saptamana in curs !
Intre altele, ne-au spus ca in situatii ca cea din perioada asta, cu proteste in strada, cu evenimente d-astea, in care sunt mobilizati toti pentru mentinerea ordinii publice, aceste situatii vor prevala ca importanta si prioritate, in rest insa ne vor sprijini cat pot !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #34 on: February 03, 2012, 10:38:04 AM »
E cam cum banuiam...
Eu cred ca trebuie subliniate cateva lucruri aici, avand in vedere dorintele pescarilor si propunerile facute aici referitor la jandarmi si politisti de genul controale zilnice cu jandarmi pe Olt...
Trebuie inteles ca aceste institutii au lucruri mai importante de facut decat braconajul de pe Olt si e normal sa fie asa. Asadar e nevoie de o doza de realism.
Tot ce poate face o asociatie de pescari este sa-i roage frumos pe jandarmi si pe politisti sa-i dea o mana de ajutor.
Un protocol de colaborare nu este un contract prin care sa le poti impune obligatii si sa-i tragi de urechi.
Asadar, pe scurt, ii rugam frumos si speram ca ei sa ne ajute cat pot si .. cat vor...

nickysibiu

• Emerger
« Reply #35 on: February 03, 2012, 06:47:17 PM »
era clar ca nu pot face ei controale pe olt zilnic    dar ei sunt singuri care pot aplica legea    cum am zis  noi pescari sunam la ei   iar ei doar la sesizare sa intervina  dar drastic   iar paznici nostri sa adune bete  si poate cu politia locala  pentru ca ii cunosc  si acum un an au fost si cei din avrig in control si cei din turnu ma refer la politisti  sa i legitimeze pe cei care sunt in neregula

mino

• AGVPSEI
  • Larva
  • *
  • http://www.youtube.com/watch?v=Yg9WxeZjekY
« Reply #36 on: February 03, 2012, 07:06:39 PM »
cu alte cuvinte ......Liber la furt din avutul statului ca te prinde numai de au chef jandadrmii si politia.Sti ce ma dispera ? ca se face ditamai tambalau pentru unu de fura o gaina si il mai baga si la puscarie pentru asta in timp ce altii scot tone de peste !
Asta e ,nu avem ce face mergem inainte .Poate in viitor cuvintul "furt" nu e intales in mai multe feluri.

nickysibiu

• Emerger
« Reply #37 on: February 03, 2012, 07:16:23 PM »
nu mino ei sa intervina rar dar legal si drastic  dosare  pentru braconaj

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #38 on: February 03, 2012, 07:22:42 PM »
... cum am zis  noi pescari sunam la ei   iar ei doar la sesizare sa intervina ...
Nu ! N-ati inteles !
Ce am cerut noi si ei ne-au promis sprijinul este ideea unui protocol prin care ei sa ne dea concursul pe langa actiunile la care sunt chemati prin 112, la 2-3 actiuni de patrulare pe saptamana (programate la inceput de fiecare saptamana) impreuna cu paznicii nostri, dupa un program aleator (ore surpriza in zile surpriza  ;D ), dar constant in timp, pe parcursul intregului an !
Actiunile de patrulare se vor face cel mai probabil pe zona critica Turnu rosu - Avrig, dar vor fi si extinse in alte zone  8)
Cel putin asa ne-au promis ca se vor stradui !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

nickysibiu

• Emerger
« Reply #39 on: February 03, 2012, 07:31:25 PM »
e un inceput 

Adrian Sb

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #40 on: February 03, 2012, 07:48:28 PM »
Eu zic ca e tot ce puteam spera. Doamne da sa se tina de cuvant si sa ii vedem in control macar o data pe saptamana.  :-*

nickysibiu

• Emerger
« Reply #41 on: February 03, 2012, 07:54:10 PM »
da cu surprizele e ideal  dar sa fie surprize   ???

danutt

• Egg
  • *
« Reply #42 on: February 04, 2012, 10:35:36 AM »
 ma rog,ma rog......"om muri si om vedea"dupa vb unui celebru poet deal nostru ::),nu stiu sincer cum va iesi,poate ca o data vin,o data nu,asta e...ramanem iarasi cu controale facute de doar de paznici care vin pe apa si nici macar "scula"nu tio pot confisca daca esti haiduc....si oricum,problema mare era ce sanctiuni se vor aplica ;Dchiar de vin o data pe saptamana,afla pescaru nostru ca se fac controale si se dau sanctiuni severe care se si pun in aplicare,da in acest caz  este deajuns si o data pe saptamana,dar daca nu se da amenzi ???.....va fi ca si pana acuma ......labainbaba....ca se da amenzi si ala nare loc de munca de 3 ani?si nu are nici un venit?pai sa ma kaka pe ea lege,sal puna 3 saptamani la munca in folosu comunitatii ,nuuu?
 da om vedea
  oricum eu raman la ideea ca membri la filiala sb ne mai facem doar dupa separare de vanatori....si daca in august,septembrie nu sunt paznici pe apa????in cine"dam",ca sa zic asa?
 controalele o sa se faca cu una din masinile ajvps-ului care neo pun ei la dispozitie?sau am inteles gresit?

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #43 on: February 05, 2012, 11:29:42 AM »
Eu zic ca e tot ce puteam spera. Doamne da sa se tina de cuvant si sa ii vedem in control macar o data pe saptamana.  :-*
e prea putin !!
eu sper la mai mult....

nickysibiu

• Emerger
« Reply #44 on: February 05, 2012, 12:02:30 PM »
cred ca ar fii bine ca la adunarea din 10 sa vina si un reprezentant al protocolului cu jandarmi ar arata exact ce pot face ei si ce vor ei de la noi