Author Topic: Rodbuilding. betze custom, joarde de fitze sau nelinistea piticilor...  (Read 439578 times)

cristian ene

• Adult
Re: Rodbuilding. betze custom, joarde de fitze sau nelinistea piticilor...
« Reply #30 on: January 20, 2012, 09:36:18 PM »
 3 sunt diferentele care conteaza in cazul Boron IIX

1. Se pot pune inele mai usoare si mai mici care fac ca revenirea unui blank elastic sa fie mai buna. Inele mai jos catre butt ii vor da mai multa putere al distante de 10-15m si mai multa precizie.

2. inele montate pe partea elastica fiecarui tronson(spline) , la cea de frabrica nu este sigur ca primesti un montaj corect.

3. ca factor secundar - un maner mai subtire pentru cei care au nevoie

In rest lansetele  de fabrica Boron  II X sunt  montate cu componente de calitate si finisajele sunt bune.

Diferetele nu sunt din categoria ,,night and day,, dar nu sunt dintr-o  categorie subiectiva.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #31 on: January 20, 2012, 09:50:27 PM »
man,eu sunt consecvent atunci cand pun intrebari si astept raspunsuri concrete si mai formulez inca o data pe scurt intrebarea:
lanseta Winston montata de fabrica cu aceleasi componente montate in acelasi loc ca si de un rodbilder roman e,la final mai slaba decat cea montata de un roman care foloseste fix aceleasi componente si in acelasi loc? asta-i intrebarea

Sa ma iertati dar nu intentionez sa creez polemici ca eu nu ma prea pricep deloc la capitolul asta, insa eu ma gandesc ca daca Tom Morgan e demiurgul in materie de bete custom si ca Tom a lucrat pentru Wiston nu pot  decat sa trag concluzia ca si Winston a invatat cate ceva de  Tom in materie de constructie sau asamblare a lansetelor... cam asta ar fi logica in opinia mea

cristian ene

• Adult
« Reply #32 on: January 20, 2012, 10:08:10 PM »
 In cazul unui montaj ,,identic, tot ramane  diferenta cu montajul pe splin sau nu.

Seria cea mai respectata de la Winstom este WT care a fost conceputa de Tom Morgan si se numea IM6 la origini.

Acum se IM6 se numeste WT pastreaza designul original si materialele intr-o anumita masura dar modelele noi sunt putin mai rapide.

Am folosit din seria B IIX modelul de 9`ft. #4 si modelul 9`ft. #8.

#4 placuta dar prea lunga si varful un pic cam elastic la distanta, foarte placuta in pescuit.

#8 se incarca bine cu #6, foarte placuta pentru un pescuit la  distante normale(pana in 18m) dar nu are nici o legatura cu o lanseta #8 si fast.

Pretul actual al unui blank BIIIX este de 478$ :D blankuriel WT costa acum 450$(in 2011 WT csotau 350$).

Am vrut un WT 8`ft. #4/ 3pc. dar am renuntat pretul este nesimtit chiar daca blankurile/lansetele iti ofera o placere special  in pescuit.

Am studiat blankurile WT mai bine de un 6 luni ca sa fac alegerea corecta pentru ce imi trebuia.

Noile preturi m-au indepartat definitiv de proiectul WT.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #33 on: January 20, 2012, 10:20:01 PM »
O lanseta cu componente montate la locul lor comparata cu o alta lanseta pe acelasi blanc cu aceleasi componente montate in acelasi loc sunt suficient de asemanatoare incat sa nu mai merite sa te obosesti sa compari! Chestia este ca o lanseta custom nu va avea aceleasi componente montate in acelasi loc pe acelasi blank.
O lanseta custom pe un blank premium, fabricat la standarde foarte stricte, iti poate aduce o configuratie mai mult sau mai putin diferita de varianta de fabrica: inele mai usoare, ajustate pe stilul de pescuit pe care-l prefera clientul, manere personalizate si tot felul de alte subtilitati, unele importante altele nu. Pe langa functionalitate, unii dau bani si pe un design personalizat - daca asta are sa nu rost, e o discutie superflua atata timp cat cel pentru care conteaza este si cel care da banii ...
Pe un blank mediu, configuratia poate fi dictata si de particularitatile blankului, asa ca echilibrarea batului de cineva care se pricepe ar putea sa compenseze mici "abateri de la standard", plauzibil mai mari decat la blankurile premium.
Daca vrei verdicte clare "custom"sau "factory", eu cred ca nu exista; exista doar preferinte. And that's the fun of it!

dragos74

• Adult
« Reply #34 on: January 21, 2012, 10:31:04 AM »
...adica Winston producatorul care a brevetat tehnologia Boron monteaza bete mai slab (nu componente) ca  si caracteristici tehnice decat un rodbuilder roman care monteaza blankuri Winston combinand diverse componente??? cel putin eu asha inteleg din mesaj...

va rog lamuriti-ma si pe mine care stiti la ce se refera  ''tehnologia Boron''... ;)

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #35 on: January 21, 2012, 04:37:56 PM »
Stii cum e...Boron, Zayon, Kevlar, ungere moleculara, butt stiff, tip sensitive.....vrajeli de Buftea.
 Nu stie nimeni decit ce a citit pe saituri in engleza si a tradus in romaneste. ::)
   Batson Rx8 e mai taricel decit Boron IIx si la butt si la mijloc si la virf, la aceeasi clasa, nr de tronsoane, lungime,grosimi ...etc.E mai greu doar cu vreo 6-7 grame. 8)
arbeit macht frei

dragos74

• Adult
« Reply #36 on: January 21, 2012, 05:29:52 PM »
aaa....deci e vorba de o chestie de fabricatie a blankului nu de vreo schema de montaj a lansetei... pai atunci faptul ca blankul e misto nu impune obligatoriu  si montajul  facut cu aceeasi precizie ...

oricum tindem sa intram in amanunte prea amanuntite... ;D

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #37 on: January 21, 2012, 06:26:33 PM »
 Cum la TFO Axiom zic ei ca au bagat o folie de kevlar ce impiedica ovalizarea blancului la indoiri puternice, la fel e o folie de Boron aici care-i chipurile tare si usor.Dar profesionistii zic ca-i doar pe sectiunea de butt. Cert e ca in listele de blancuri de la Mudhole daca te uiti ...Boron IIx ar fi mai usor decit concurenta...
arbeit macht frei

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: January 21, 2012, 10:01:05 PM »
Daca se ovalizeaza e naspa? Scapi pestele sau?

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #39 on: January 21, 2012, 10:23:39 PM »
Daca se ovalizeaza risca sa se rupa, indoaie o teava de plastic si vei vedea efectul mult mai rapid.
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: January 22, 2012, 09:40:57 AM »
Aha. Deci daca nu se ovalizeaza nu se mai rupe.
Super tare, batul indestructibil. :o

Ovidiu_rods

• Emerger
« Reply #41 on: January 22, 2012, 12:52:10 PM »
Salve la toti .. :)

Am primit linku cu topicu de la un amic ..si ma manca in palma sa nu intru la o contra usoara   :D

...adica Winston producatorul care a brevetat tehnologia Boron monteaza bete mai slab (nu componente) ca  si caracteristici tehnice decat un rodbuilder roman care monteaza blankuri Winston combinand diverse componente??? cel putin eu asha inteleg din mesaj...

va rog lamuriti-ma si pe mine care stiti la ce se refera  ''tehnologia Boron''... ;)

Astia de winston zic ca au amestecat fibra de carbon cu Bor pentru  a creste performantele batului ..io personal..zic ca au niste blankuri super reusite ..cel putin Boron IIx e unu super bun..

In cazul unui montaj ,,identic, tot ramane  diferenta cu montajul pe splin sau nu.

#8 se incarca bine cu #6, foarte placuta pentru un pescuit la  distante normale(pana in 18m) dar nu are nici o legatura cu o lanseta #8 si fast.

In cazul unui montaj custom fata de cel de fabrica  va exista o diferenta de maxim 10% in performante intre doua lansete..asta pt ca ..in general la lansetele din categoria medium si premium montaju nu se face la ureche..ca la betele de 50 usd..

Avantaju unui montaj "custom" e ca-ti alegi componentele..iti iasa un bat mai ingrijit lucrat..si ai posibilitatea sa scoti un bat mai ieftin decat de fabrica.

Cristi..boronu ala de 8 de la bogdan merge foarte bine cu 8..io am pescuit cu asa ceva..iar aia cu distanta de maxim 18 m e trasa de par..

Chestia cu splina..e o mare mizerie..chiar nu face nici "rahat"..e mai mult o chestie cu care rodbuilderii isi "agata" clienti"..Normal
inele se monteaza pe linia cea mai dreapta a blankului..in contra curburii naturale a acestuia..

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #42 on: January 22, 2012, 01:48:19 PM »
Si bor ala ce face ?

salut, io acu am venit de la zapada  ;D
Inglorious Muzkars

Ovidiu_rods

• Emerger
« Reply #43 on: January 22, 2012, 02:06:22 PM »
Winston first started using boron/graphite composite in 1997. It's an unusually strong material with a very quick recovery rate and is ideal for designing rods that can generate extremely high line speeds. Boron IIx is the second generation of this composite, and the features of this new material have allowed Winston to create the most advanced fly rods in the world. They have all the strength and power of boron, while being very lightweight and offering the rare ability to fish at close, medium or long distances with equal ease.

din ce inteleg io..ei zic ca i creste "rata de revenire" si rezistenta fara a afecta elasticitatea .

Cel putin la boronu de 8 lucreaza si buttul dar elastic..in suprasolicitare se incarca si ala..spre deosebire de Dan CRaft, spre exemplu..unde butul e  rigid si il simti cu nu mai flexeaza..

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #44 on: January 22, 2012, 02:07:03 PM »
 nu cred ca e cazul de atata incrancenare pentru o discutie care pana la urma e una amicala.......
.....cred ca a fost de bun simt intrebarea mea care oricum era clara ,lumea a priceput-o pana la urma la fel de clar,nu era vorba de ce componente superioare ,etc, se baga la modelul custom,numai ca s-a pierdut pe drum curajul sa se mai spuna public si transant ca lanseta Winston de fabrica e mai slaba ca performante pentru ca e evident si cel putin indecent sa afirmi ca Winston construieste o lanseta Boron //x  mai slaba (ca performante) ca un rodbilder roman (chiar sunt curios cine a montat o lanseta Boron 2 x,clasa 4  si cand pe astfel de blank ?), in cel mai rau caz se putea admite elegant ca winston ar putea macar sa se apropie  ;)sau chiar sa egaleze maiestria  rodbilderilor romani ...