Author Topic: Rodbuilding. betze custom, joarde de fitze sau nelinistea piticilor...  (Read 295987 times)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: Rodbuilding. betze custom, joarde de fitze sau nelinistea piticilor...
« Reply #2775 on: June 12, 2016, 07:59:38 AM »
varutule tocma aia e jmenuiala....
ca daca e harac nu e ok. gandeste-te la o zi intreaga de casting , din barca sau de pe mal , in conditii de vant sau ce naiba s-ar putea sa mai fie ..... daca nu e si cu ceva urma de moderat in ea , cu fire de 500gr sau mai grele .... a doua zi iti pui mana in gips... obligat.

deci trebe o joarda ca o moldoveanca chitroasa ..... mladioasa la varf si tare pe cur , cotor , pardon , si care cand dai de belea sa rupa baraca  :laugh: :laugh: :laugh:

domnu veghebe multumim de recomandare, ne apucam de studiat....
Inglorious Muzkars

vgb

• Adult
« Reply #2776 on: June 12, 2016, 06:37:59 PM »
Andrei, vezi ca discutia asta a mai avut loc acu' ceva vreme - de la #10 in sus nu gasesti decat araci; cel putin modele mai recente de la firmele americane. blank-uri groase in carne si rigide. motivul e ca oamenii folosesc betele alea in ocean pt pesti fortosi; adica sunt scule de lupta si nu de lansat. in ocean cel mai des lansezi cand vezi pestele sau intuiesti cam pe unde s-ar tine. d'aia a si fost critical xi2-ul lui Bogdan pt ca nu se intelegea care e menirea unui asemenea bat.

mai nou a urmat si sage moda betelor pt specii si a lansat seria pike/musky. scria cineva p'un forum p'aici ca e cam moale si cam greu, desi are pereti mai subtiri in carne; iar el nu l-ar lua in apa sarata ca nu e sigur ca n-ar pocni la primul run mai agresiv.

ori intre un bat mai lung, dar moale si nu f puternic (sage pike) si unul mai scurt, deci mai usor si totusi puternic (sage bass) optiunea mai avantajoasa e pt al doilea. si g loomis a lansat o serie short stix, iar Orvis are bete scurte in seria Recon. n-am pus mana pe niciunele, deci nu am ce sa zic. 

ar mai fi fi optiunea betelor de stiuca facute de firme europene pt piata lor - Vision, Guideline etc. din nou, n-am incercat niciunul, asa ca nu's ce sa zic.

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #2777 on: June 13, 2016, 01:13:29 AM »
  Am vazut in magazin seria StCroix Legend saltwater de la 8 la 12 Wt.
  Optule era frumos, finut si varful jucaus..La 9 wt saltul era foooarte evident , mult mai rigid pe tot cuprinsul...12 Wt era deja scula de aia de bataie de la American Gladiators de pocnesti pe alalaltu sa cada in apa... :laugh:
  Nu-mi place nici ideea sa cheltui mult pe un par pe care-l scoti doar la nevoie foarte rar...
De aia aminteam un MHX de 10 si 4 bucati , care-i 162$ blancul la Mudhole iar intreg kit-ul e cu 5 $ mai ieftin.. :o :D..Mai mari sint doar din 2 bucati.
arbeit macht frei

AdrianP

• Musca 13
  • Adult

pik_joker

• Musca 13
  • Nymph
    • Vladys Fly Fishing Lair

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #2780 on: February 25, 2018, 05:00:05 PM »
Hmm, frumos lucrat Vlad! Sa-l folosesti sanatos!
Am cautat pe magazinul online sa vad blankul si nu l-am vazut. Astept sa-l probezi si sa ne spui si noua cum e noul tau bat de 11 cu #3.
Dar f fain lucrat, frumoase matisaje ...

pik_joker

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #2781 on: February 25, 2018, 06:47:31 PM »
Multumesc mult Liviu ! Problema lui Karl este dezordinea. Ceea ce are pe pagina web sunt poate 15% din blank-urile pe care le are. Daca vreau ceva de la el sunt intotdeauna nevoit sa merg la el, altfel am sanse sa-mi primesc materialele "la anul"! :laugh: Este primul bat de clasa 3 pe care-l fac si oarecum m-a prins microbul blankurilor sub 4wt asa ca mi-am mai luat unul de 3 wt in 8 picioare pe care vreau sa-l termin pana in vara. Tocmai am in matisaj un Meiser de 15 picioare wt10.

pik_joker

• Musca 13
  • Nymph
« Reply #2782 on: February 25, 2018, 08:41:21 PM »
...aminteam un MHX de 10 si 4 bucati , care-i 162$ blancul la Mudhole iar intreg kit-ul e cu 5 $ mai ieftin...
...am doua blankuri acasa unul de 9'/wt8 si 8'/wt3 MHX...nu pot sa spun decat super blankuri la preturi mai mult decat accesibile! Daca nu vrei sa le iei din America, le gasesti pe www.hilevel.se siscapi de taxele vamale ;)

CretiuRaul

• Emerger
  • MD4
« Reply #2783 on: April 10, 2018, 11:53:03 AM »
De curand m-am pricopsit cu un falcon care are inelul de varf ...necurat
Are cineva vreunul ? ca n-as da comanda la straini pentru UN inel de varf
Sau daca este in Ro magazin de rodbuilding
Din om faci pescar , dar din pescar nu mai faci om

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #2784 on: April 10, 2018, 12:13:09 PM »
Pricopsit???? >:D >:D
Minnowholic

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2785 on: April 10, 2018, 01:14:55 PM »
Eu o sa fac in curand comanda de ceva inele si alte alea. Daca platesti transportul, iti comand si tie!  :P :P :P

CretiuRaul

• Emerger
  • MD4
« Reply #2786 on: April 10, 2018, 02:37:58 PM »
Pricopsit???? >:D >:D
eu orice zic trebe sa ma plang , altfel ma imbolnavesc :laugh: :laugh:
Din om faci pescar , dar din pescar nu mai faci om

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2787 on: May 29, 2018, 11:22:39 AM »
Pentru ca topicul e si pentru fitze, nah fitze!
https://drive.google.com/file/d/1U-Uq51vuXc52iUXT1FTGhKq41Bglo35o/view?usp=sharing
Daca ma uit bine ala de nimfa are si roz...  :laugh: :laugh:

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #2788 on: May 29, 2018, 01:34:31 PM »
 Felicitari X2..
   Prima oara pentru termenul scurt de iexecutie, ca la tine dura ani buni sa faci joarda din blanc....sau ai facut doar minerele acum?
  Arata frumos, forme nemaivazute da originale,placute, insertia subtire neagra face bine dizainului...

arbeit macht frei

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2789 on: May 29, 2018, 02:15:47 PM »
Felicitari X2..
   Prima oara pentru termenul scurt de iexecutie, ca la tine dura ani buni sa faci joarda din blanc....sau ai facut doar minerele acum?
  Arata frumos, forme nemaivazute da originale,placute, insertia subtire neagra face bine dizainului...

Merci draga! Joarda de fibraoricat mi-as dori, tre sa o mai aman vreo cateva zile. Cealalta, aia cu maner ... nemaivazut, musai sa o incerc saptamana viitoare pe Dunajec.  Mai am de matisat 3 inele si sa-i dau lac. Astept pareri de la Don Vice, pen'ca in urma unei discutii de pe aici mi-a venit ideea sa montez mandrina invers (downlock) si sa ascund armatura fixas in fighting butt - de-asta a iesit si un pic mai bloncos.
Si insertia aia subtire neagra nu e insertie!  ;D ;)