Author Topic: Rodbuilding. betze custom, joarde de fitze sau nelinistea piticilor...  (Read 439590 times)

Varu

• Administrator
  • Adult
Re: Rodbuilding. betze custom, joarde de fitze sau nelinistea piticilor...
« Reply #15 on: January 20, 2012, 01:52:30 PM »
http://imageshack.us/g/207/dscn3846w.jpg/
   Am pus un amalgam tip talmesh balmesh.. ;D
   Eu am vrut lanseta meseriasa da mi se parea inadmisibil sa scot 700 din pozonar.
   Boron IIx ..lanseta 670...blancul 360 la Mudhole...Ma uita la mrfc...HOP...e 200...componente mai bunicele cam 100..Deci am scos la 300 tot. Motorasu lent a fost vreo 4-5 $ in rest am improvizat si am mai imbunatatit de-a lungul vremii....am optimizat adica instalatiile...Satisfactia cind vezi o joarda gata.....sooooper.
 Am niste bete "demo" cu incercari prealabile. :P
arbeit macht frei

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #16 on: January 20, 2012, 02:14:17 PM »
mishto joarde, Mark :)

Dan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #17 on: January 20, 2012, 04:20:10 PM »
Multumesc frumos pentru sfaturi.  Trebuie sa-mi mai fac ceva curaj. Ma uitam la blancurile de pe mrfc.com dar costa ceva cam mult. Pentru mine in acest moment.  Altfel sunt chiar ieftine.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #18 on: January 20, 2012, 04:31:37 PM »
Pai daca tot vorbiti de batson, winston... Vreau sie eu sa ma lamuresc...E vreun avantaj sau dor se mai linistesc piticii?!?

....sunt joarde si joarde de musca, dar dintre toate Winston Boron // x mie mi se pare * cea mai joarda* pentru lipan mai ales sau pastrav indigen, e model de referinta pentru mine, clasa 4 de 9 picioare e o bijuterie , desi  folosesc  destul de des diverse alte lansete ale  ale firmelor ce fac bete bune n-am gasit inca o alta lanseta din carbon(alt brand) cu calitati asemanatoare cu care pescuitul la uscata  sa fie atat de placut si elegant...parerea mea e ca merita toti banii...daca ai buget rezonabil, una second facuta de fabrica  e o super alegere, e *altceva* fata de alte branduri,are ceva propriu,un feeling aparte ce nu-l simti la alte lansete dedicate uscatelor , e finetea si eleganta intruchipata pentru uscate de lipan sau pastrav;spun asta in conditiile in care sunt mare fan Sage  si extrem de multumit de Sage....dar totusi....la uscate Winston Boron// x are *ceva*in plus ,*ceva* ce cu greu gasesti la alte branduri... modelul asta (clasa 4,9 picioare sau chiar  8 si 6 picioare) e ca muzica buna,te incanta mereu,a stabilit niste standarde care sunt greu de depasit....ma rog,eu  s-ar putea sa fiu oarecum subiectiv...dar are foarte multi fani in lumea celor care dau cu uscate,mi-a marturisit asta un dealer Sage .....

Dan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #19 on: January 20, 2012, 04:42:13 PM »
Da. Sage am incercat si eu un Z-Axis. Arunca firul de nu-l mai vezi da' e prea rapida pentru mine. O misti o data de doua ori si frul...tzushti.
Eu vreau una un pic mai ...cum sa zic... mai ardeleneasca. Sa am si eu timp sa ma hotarasc ce fac cu firul ala.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #20 on: January 20, 2012, 05:02:09 PM »
Da. Sage am incercat si eu un Z-Axis. Arunca firul de nu-l mai vezi da' e prea rapida pentru mine. O misti o data de doua ori si frul...tzushti.
Eu vreau una un pic mai ...cum sa zic... mai ardeleneasca. Sa am si eu timp sa ma hotarasc ce fac cu firul ala.

un model mai *ardelenesc* de la Sage e SLT, e mai moale putin, mai rafinat ca actiune, e favoritul meu dar din pacate nu se mai fabrica insa gasesti  destule inca la vanzare,acu doi ani i-am retezat varful intr-o stanca dar anul trecut l-am trimis la Sage si mi-au dat alt varf in loc, lucreaza insa impecabil pe gustul meu... dar totusi...nu e Winston Boron // x....
...Z Axis e rapid ,atzos, e reusit dar e pentru un stil de pescuit mai coleric cu pesti mai seriosi, la curcubeii obezi din Balcani sau stiuca in delta am dat cu un clasa 7, e foarte misto,suplineste cu brio lipsa unei priceperi avansate a  pescarului in casting insa am descoperit intamplator blankurile Five Rivers,a fost o surpriza foarte placuta pentru un bat de streamer pe care dai 300 $  gata facutin conditiile in care un Sage face 750-800 $ si are calitati aproape identice...

cristian ene

• Adult
« Reply #21 on: January 20, 2012, 06:39:50 PM »

Diferente esentiale

1. Poti sa folosesti inele mai mici si mai usoare pentru clase sub 5.

2. Poti sa dispui altfel inelele (un numar mai mare dar mai usoare) incat sa imbunatatesti performantele lansetei.
Amjoritatea lasnetelor au inele prea mari si grele care implica o revenire mai lenta decat daca se folosesc inele mai usaore.
Sunt influentate negativ si precizia si distanta.

Sage a  folosit pana la  aparitia grafitului 5 si a seriilor TXL si ZXL inele supradimensionate si din sarma groasa. De cativa ani au diminuat semnificativ marimea inelelor pe toate seriile de lansete  dar mai  este loc destul pana sa ajunga de la cine s-au inspirat.

3. In acest momement doar Scott ofera un montaj apropiat de unul custom cu experienta. In rest Sage este din ce in ce mai bun, Winston este si el bun dar sub unul custom.

4. Poti sa iti cons truiesti un maner cu lungimea si gorsimea potrivita pentru dimensiunea mainii si tipul de pescuit

5. Singurele lansete montate perfect sunt cele oferite de Tom Morgan dar produce in jur  de 50 de lasnete pe an.

6. Pentru lansete pe blankuri premium se pot face economii de 150-200$.dar important ca pot fi  imbunatatite la maximul performantelor blankului.

dragos74

• Adult
« Reply #22 on: January 20, 2012, 06:46:54 PM »
eu unul prefer de departe lansetele cat mai rapide pt pescuit cu muste uscate, cu cat clasa e mai mica( adica 1-2-3) cu atat mai mult te ajuta si e mai practica lanseta cat mai rapida !!!
...a nu se confunda actiunea rapida cu puterea lansetei...

cristian ene

• Adult
« Reply #23 on: January 20, 2012, 07:13:46 PM »

Z-Axis nu este o lasneta rapida in coamparatie sa zicem cu XP sau TCX doar ca au modificat grafitul care are revenire mult mai rapida.

Si eu apreciez grafiturile mai vechi GIIIe si GIV folosit la seriile SP,SPL si SP+.

Grafitul de generatie 5 este mai usor se cosnstruiesc blankuri bune dar feelingul si elasticitatea este alta comparativ cu seriile mai vechi.

Rezistenta este si ea mai mica la G5 pentru ca a disparut scrimul de fibra de sticla si peretii blankului sunt mai subtiri.

Astea nu inseamna ca lansetele noile de la Sage nu sunt bune dar au si plusuri si minusuri. Sage spune ca modele noi sunt cele mai  bune  ;)

Marketing ieftin......

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #24 on: January 20, 2012, 07:58:34 PM »
[quote author=cristian ene link=topic=258.msg8002#msg8002 date=13

3. In acest momement doar Scott ofera un montaj apropiat de unul custom cu experienta. In rest Sage este din ce in ce mai bun, Winston este si el bun dar sub unul custom.

...eu nu ma pricep la detalii strict tehnice si sincer nici nu prea ma intereseaza atata timp cat o lanseta se potriveste   cu pretentiile mele, e cam ca la masini,simti sau nu masina cand o conduci sau ceva de genul asta ca si comparatie...insa n-am inteles exact ce inseamna ca Winston(fabricantul din USA)face bete mai slab calitativ?!!...adica Winston producatorul care a brevetat tehnologia Boron monteaza bete mai slab (nu componente) ca  si caracteristici tehnice decat un rodbuilder roman care monteaza blankuri Winston combinand diverse componente??? cel putin eu asha inteleg din mesaj...

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #25 on: January 20, 2012, 08:03:13 PM »
Exact chestea asta a spuso si Tavi
Era vorba de doo blancuri identice, unu montat de masa din fabrica si altul montat custom, de un roman.
Si era diferenta intre cele doo bete, cu toate ca aveau exact acelasi blank
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #26 on: January 20, 2012, 08:21:35 PM »
ovm, termenii astia mai slab, mai nu stiu cum in ceea ce priveste betele sunt subiectivi.
Hell se refera la un bat Lamiglas de spin care intr-adevar era montat naspa din fabrica.
Cand am pus mana pe acelasi blanc montat de un rodbuilder roman am vandut batul de fabrica si am mers pe varianta custom.
Un brand de top nu e intotdeauna garantia celor mai bune componente, a celui mai bun montaj.
Evident prin "mai bun" fiecare intelege altceva.
Unii inteleg matisaje si mandrine colorate, o pana lacuita pe bat, iar altii inteleg inele mei usoare, maner mai scurt sau mai lung, un bat mai echilibrat...
Mercedes face masini extraordinare dar exista si Brabus.. evident pastrand proportiile, sa nu-mi dea careva peste nas ca Brabus nu e totuna cu un rodbuilder roman. ;D

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #27 on: January 20, 2012, 08:26:44 PM »
 :laugh:
Minnowholic

cristian ene

• Adult
« Reply #28 on: January 20, 2012, 08:44:08 PM »
  Nu vreau sa intru in nici o polemica dar  chiar stiu ce spun, am pescuit / testat lansete  premium de la Scott, Sage, Winston si

toate modelele aveau minusuri la alegerea numarului si marimii inelelor. 

Din cate am vazut Tom Morgan a fost singura lanseta de serie ireprosabila  din toate punctele de vedere, sensibil  peste toate cele produse de branduri   premium.

Oridienra calitatii in ce priveste conceptia buna a lansetelor in ce privesgte montajul este

1. Scott 2/3 Winston/ Sage .Sage a crescut mult in ultimul timp in acest sens.

Blankuri bune au  toate 3 firmele doar ca Scott si Winston folosesc un mix de grafit mai elastic si au unele blankuri cu actiuni mai progresive si mai putin rapide.

Din pacate toate firmele cu pretentii peremium au marit nesimtit  si nejustificat preturile(+30-50%) in ultimii 10 ani pentru ca inflatia nu avut un ritm asemanator.

Lansetele actuale produse de Redington, TFO, St.Croix ,Cabela`s(si altii) au performante bune si un raport calitate-performante/ pret mai corect decat brandurile care vand calitate dar si multa imagine inclusa in pret.

Pretul de productie al unui blank premium cu tot cu publicitate inclusa si R&D nu depaseste 1/5 din pretul de retail.

ovm

• Sheriff
  • Adult
  • *
« Reply #29 on: January 20, 2012, 09:21:28 PM »
intrebarea mea era concreta si punctuala,nu ma refeream la nu stiu ce componente mai savante calitativ,aspect vizual,etc. ci am intrebat daca astia de la Winston, care au inventat si dezvoltat oarecum *alfabetul *, monteaza o lanseta din gama premium care se comporta ,dupa toate cerintele tehnice si preceptele muscarilor din lumea asta,mai slab decat aceeasi lanseta facuta de un rodbilder roman ;nu e vorba de alte branduri  ci doar de Wiston in sine,in speta de modelul Boron//x  sau modelul ultim Boron /// care sunt facute cu o tehnologie patentata si momentan detinuta doar de Winston,nu intra in discutie alte branduri.,... deci astept raspuns concret,la obiect si fara divagatii, sunt chiar curios sa-mi imbogatesc cunostintele despre un subiect care nu m-a pasionat .
mai pe scurt :ai lor or ai nostri?!!