Author Topic: Masuri de combaterea braconajului  (Read 45006 times)

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
Re: Masuri de combaterea braconajului
« Reply #45 on: January 22, 2012, 08:52:55 PM »
iti dai seama ca eu nu mai calc pe acolo   avem nevoie de barci 2/3  saci gasim iar pietre suntpe drum berechet
eu pun o barca la dispozitie, dar nu e suficient, pot vorbi si cu alti amici dar nu promit nimic in numele lor ...
si ar mai fi de stabilit o data ...

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #46 on: January 22, 2012, 08:58:33 PM »
in plus, trebuie tinut cont de numarul hatzarilor de pe margine, barca mea e pneumatica si ma umfla rasul de pe acuma cand ma gandesc ce moace or face cand or realiza ce vrem defapt...si cand s-or apuca hatzaie spre barca mea...:))

nickysibiu

• Emerger
« Reply #47 on: January 23, 2012, 08:03:54 AM »
Toate astea trebuiesc facute cu cap Marcele,ca nu poti sa mergi acolo toc-poc si sa te bagi chiar sub nasul lor si sa te apuci de "instalat"!!!Nu ai cum sa faci asta,ia gandeste-te putin la consecinte ca nu-i tot una sa iei o hatza in barca,apai in tine:-ss!!!Iti dai seama ca e nevoie de cateceva bine pus la punct pt a face asta. Si repet inca odata,NU poti sa te bagi sub nasul lor ca RISTI sa te alegi cu ceva gauri,ori in barca(nu-i atat de rau asta)ori in tine si ca apoi sa poti merge linistit la Tattoo Artist pt ceva Pierce-uri prin urechi sau Doamne fereste mai stiu eu unde ;) ;)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #48 on: January 23, 2012, 08:57:09 AM »
Sigur vom gasi suport din partea autoritatilor 8)
Minnowholic

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #49 on: January 23, 2012, 09:41:04 AM »
 d'aia zic ca trebuie stabilit si organizat, concret, o data in calendar, "trupa de soc" carea vrea sa participe, cantitatea de "material" necesar, anuntarea autoritailor locale, politie, jandarmerie si ce mai credeti ca e necesar pentru ca totul sa iasa bine si fara incidente neplacute

nickysibiu

• Emerger
« Reply #50 on: January 23, 2012, 10:06:03 AM »
Da,e Ok asa dar daca stai sa socotesti toate astea si sa o iei logic eu as mai avea o parere...E foarte clara treaba,deci merge sa facem asta pentru urmatorii ALEVINI!!! Doar ca: Nu cred ca poate fi facuta ZIUA toata combinatia asta ca totus....e Foarte transparenta,adica e logic ca se intreaba toti ce fac aia acolo cu barci si etc toate cele!!!NOAPTEA ar merge facut ca mai mult succes,bine sunt si riscuri ca in orice si oriunde dar asta e parerea mea,ca noaptea e cel mai bine si nu cred ca-ti poarta carva grija de ce face x si y in mijlocul oltului...Si inca ceva,vara ca majoritatea ies cu barca la nadit sau la un spinning;)..Ce ziceti??

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #51 on: January 23, 2012, 10:14:39 AM »
ziua, tata... ziua, in vazul lor :laugh: nu vad nici un motiv de a ne ascunde ...nu noi suntem infractorii ci ei..!!!!
niky, gandeste-te ca acolo e nevoie cel putin 20 de saci cu material de "plantat", pentru ca o astfel de masura sa aiba succes trebuie luat in calcul lungimea gropanului care e cel putin 80 m liniari daca nu mai mult....o chestie d'asta se face cu o remorca, cu 2-3 barci ( de preferat rigide si nu gonflabile dar in lipsa ne descurcam cu ce avem ) cel putin 5-6 oameni care sa ajute la incarcat-descarcat-plantat ( minim 2 in barca )

nickysibiu

• Emerger
« Reply #52 on: January 23, 2012, 10:17:58 AM »
Marcele tata,vrei sa te alegi cu ceva gauri in tine sau ce vrei sa spui cu asta??:Oai de gand sa faci vreo pauza din pescuiala pe la urgente sau sectia Ghips?:))

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #53 on: January 23, 2012, 10:24:33 AM »
 :P...nu vreau sa fac cunostinta cu sectiile de urgenta, nu ! d-aia trebuie sa fim acolo impreuna cu "oamenii legii"

nickysibiu

• Emerger
« Reply #54 on: January 23, 2012, 10:29:21 AM »
Pai vezi,eu ce tot balagradesc din gura aici...Dar dupa asta si dupa ce se termina "Operatiunea" daca e facuta ziua,oare mai ai sangele ala de a mai merge la un pescuit acolo dupa ce ne vad toti COSASII :laugh: si asa mai departe?O sa se lase cu o ciomageala si sigur asta nu-i atat de placut;))

nickysibiu

• Emerger
« Reply #55 on: January 23, 2012, 10:32:24 AM »
Si dupa ce o sa plece Jandarmeria si asa mai departe ce o sa facem la urmatoarea iesire??O sa evitam Avrigul?Ca ti-am spus ce o sa iasa daca e transparenta treaba...Dar acum fiecare cum crede,eu mi-am spus doar parerea si cam ce si cum o gandesc eu,in rest e si parerea celorlalti membrii

marcel_b

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #56 on: January 23, 2012, 10:47:31 AM »
hehe,...pai daca actiunea are succes se imputineaza si ei, nu crezi?! nu zic ca o sa dispara definitiv...
nu prea frecventez zona, vara-s cu barca prin alte locuri, iarna la fel...  :laugh: ;D
nici frica nu mi-e de ei...poate zici ca-s diliu ( aici nu te pot contrazice... :o  :P )

nickysibiu

• Emerger
« Reply #57 on: January 23, 2012, 10:53:02 AM »
Nu-i vorba de asta.doar ca-s curios...Astept si alte pareri sa vedem ce iese :)) :laugh:

elias

• Guest
« Reply #58 on: January 23, 2012, 10:56:10 AM »
 :)Deci sunteti hotarati sa mergeti pe saci de nisip.Ok.Am si eu o intrebare la tine Nicky.Un sac de asta,plin,ce latime are?Pentru ca mai mult ca sigur nu va sta in picioare ci culcat.Un 30 de cm?Pai atunci mai mult ca sigur ca toata munca asta va fi degeaba.Probabil va vor injura cei care dau la jigg,dar nu hatzarii.Nici astia nu-s chiar asa de prosti sa "traga"ancorele pe fund.Zona e destul de adanca din ce stiu si peste s-a luat chiar si intre ape.Nu sunt eu "GicaContra",dar cand facem o chestie de asta e bine sa luam in calcul toate variantele.Dupa mine,daca se va merge in continuare pe ideea 'hai sa bagam ceva-n apa",ramane in picioare ideea cu cablurile,undeva la 1-1,5m.Si nici nu-ti trebuiesc prea multe,sunt suficiente doua-trei pe lungimea zonei.Cum le suspendam la inaltimea aia?Pai se pot turna" talpi' din beton de 1/1m,cu o grosime de,nu stiu,20cm(aici e de discutat)in mijlocul carora se fixeaza un profil metalic pe care se agatza acel cablu.Problema va fi oarecum la plantat,dar cred ca trei-patru oameni intr-o barca pot face lucrul asta.
Acum adevarul e ca pentru mine tot mai buna e ideea desfiintari braconajului legal si prin controale zilnice,cel putin o perioada.Dar no,daca tot eram la idei revolutionare,mi-am dat si eu cu parerea. ;)
ps:Apropo,lungimea pe care se poate bracona nu e de 80m,e mai mare,latimea Oltului e undeva aproape de 50m,asa ca acei 20 de saci ai tai Marcele sunt ca si inexistenti :laugh:A-ti facut totusi un calcul aproximativ?Cu ce aduceti toti sacii aia?In portbagaj?

nickysibiu

• Emerger
« Reply #59 on: January 23, 2012, 11:12:53 AM »
Pai bun,nu-i batuta in cuie treaba cu sacii dar cum crezi ca te apuci in mijlocul oltului(adancime de 5-6m)daca nu mai bine sa pui talpile de beton???Hmmm!!!Crezi ca o barca pneumatica iti tine tie 1 talpa de beton de 100 si de kg =2 oameni in ea??Vedeauas si pe asta!!!Profile sudat si cabluri suspendate de profile si etc,e o aiureala sincer si din cate stiu si eu pestele mare sta pe fund si cel mai mult iarna se da la hatza,nu vara sau in prohibitie,dar na...fiecare cu ideiile lui...Asteptam si alte propuneri de genul asta si sunt chiar curios daca se va discuta pe seama la ce am scris eu mai sus!!E nevoie de ceva palpabil ;D

?>