Author Topic: sunteti dŽacord cu chestionaru lu Tavi ?  (Read 23830 times)

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
Re: sunteti dŽacord cu chestionaru lu Tavi ?
« Reply #15 on: January 19, 2012, 10:20:04 AM »
deci libertatea aia insemna sa ... fac ca iobagu jalba la boier...  ?

Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #16 on: January 19, 2012, 10:21:19 AM »
@ tavi

poi sensu subiectului e irelevant din moment ce ai modificat regulamentu ca sa-ti impui punctu de vedere si s-al faci irelevant

ca sa zic asa... , la fel de irelevant ca " libertatea " oferita .... , adica dupa cum spuneti voi...  " ai voie " ... dar, trebuie " sa-ti ceri permisiunea " ...  :P

sau...  libertatea aia e a ta ! a ta e ! dar...  e colo sus in raft...  :) si iti dau... normal ca-ti dau...  :) cum naiba sa nu-ti dau ?  :P  dar cu portia... cind vreu io si cit vreu io  :P

nah... ma simt ingradit.... , n-am loc... , n-am aer !  io ori am dreptu...  ori... nu am ! e chestie de principiu !
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #17 on: January 19, 2012, 10:25:20 AM »
oferta aia amabila ...

suna altfel in felul urmator...

daca vrei sa-ti schimbi nick-ul.... si nu te pricepi sa o faci singur cind vrea muschiul tau... da-mi un bip... si cu siguranta unul din moderatori o va face in locul tau... ;D
Crescator/dresor de reni

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #18 on: January 19, 2012, 11:17:18 AM »
Hai sa luam lucurile in ordinea in care s-au intamplat
1. tu si altii v-ati schimbat nickul. nu mai zic de cate ori in aceeasi zi
2. am facut chestionar daca lumea e de acord sau nu ca userii sa-si poata schimba nickul
3. deoarece scorul era 50:50 am scris ieri ca las in continuare aceste drepturi fara sa ceri asta adminului,  dar sa nu abuzati de ele. Pana azi dimineata aveati posibilitatea tehnica sa va schimbati userul!
4. la cateva ore dupa ce am decis ca e la liber in continuare, tu deschizi sondaj la sondaj si te simti ingradit.
Insist asupra faptului ca in acel moment tu aveai dreptul sa-ti schimbi userul singur, fara sa ceri voie la admin. Nu era schimbat nimic ! Asadar oferta aia era foarte amabila!
Te intreb in continuare cu ce naiba erai ingradit atunci cand ai deschis sondajul?
Iti schimbasei in ziua aia de 3 ori numele si aveai in continuare dreptul sa faci asta singur!
Si acum ma intrebi de ce trebe sa-mi ceri voie sa-ti schimbi numele...mie mi se pare ca pui incorect problema.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #19 on: January 19, 2012, 11:31:34 AM »
Indiferent de reguli ( bune, rele, stricte, inexistente) ele trebuie exprimate clar daca vrei sa fie ok pt toata lumea. Nu stiu daca e ok sa spunem ca cineva greseste in discutia asta .  In final e vorba de felul in care percepem un principiu de lucru.
personal, chiar daca stiu ca nu veti sari calul cu moderari aiurea, ca nu veti "strange" cu usa pe nimeni  inutil samd, cand mi se comunica " aia e regula ca asa vrea muschiu" mi s-o terminat tarlaua instant .....  Nu am nic de impartit cu nimeni , sincer, dar suna naspa  ;D
nu vreau sa aiba cineva impresia ca iau chestia asta foarte la suflet, dar nici la misto. e logic si normal cand intri intr-o comunitate sa ti se dea niste reguli de conduita. Dar regulile alea , personal, prefer sa fie clare .
Daca-mi permiteti dl. Andrei ...si altii, nelamuriti :

Regulamentul, avea un set de reguli clare si simple ! Apropo dl. Administrator, nu cred ca era necesara updatarea regulamentului cu modificarea ca userul il schimba adminu, la cerere... era destul de clar si asa !
Revenind la regulament, "incerc sa va ajut"   8) la interpretare:
lucrurile trebe citite in ordinea asta referitor la schimbarea userului (citez din regulament)

1- Site-ul si forumul sunt domenii private .....Accesul la forum este un privilegiu si nu un drept

2- regula nr. 8 - Fiecare membru are dreptul sa-si faca un singur cont;

3- Aceste reguli acoperă cele mai comune situaţii, ele nu pot anticipa toate situatiile. Pentru situatiile neacoperite de aceste reguli ne rezervam dreptul de a actiona in functie de situatie pentru a mentine forumul la standardul  pe care ni-l dorim.Administratorii şi moderatorii sunt singurii care decid in acest sens, iar deciziile administratorilor si moderatorilor nu sunt subiecte de discutie pe forum.

4- Suntem de acord că este posibil ca principiile noastre să nu coincidă cu ale dumneavoastră. În acest caz puteţi renunţa la frecventarea forumului său, eventual, îl puteţi frecventa fară să interveniţi în discuţie."

Interpretare  ;D :
punctul 1 - Accesul oricarui user nou este un privilegiu, adica o favoare, pe care ca s-o dobandesti, trebe initial sa ti-o doresti  ;D. La inceput, userul intra pe sait, ca in aeroport, ... fara bagaje, sau cum vine bebelusul pe lume, gol pusca !  ;D Odata nascut, cineva ii daruieste un set de drepturi ! Cine ? GOD, ...adica administratorul, in speta in discutie !
Adminul, ca orice divinitate, daruieste celor pe care ii pastoreste, un set mic  ;D dar identic de drepturi, la toti enoriasii ! Limitele acestor drepturi, depind unilateral de muschii divinitatii, iar elasticitatea acestor limite, de capacitatea de gonflare a respectivilor muschi ! Deci singura democratie la care asistam este pe orizontala !
Atunci cand exista 2 sau mai multi admini, adica 2 sau mai multe divinitati, si acestea, se aduleaza reciproc, tot pe orizontala  :P Fenomene de genul "turn over"... nu exista pe site-ul asta !  8)
punctul 2 cumulat cu punctul 3 In setul de drepturi primit, orice user, are dreptul sa-si faca un user (nickname) Expresia de "un singur cont" se referea la interzicerea clonelor, ... cred ! Intrucat nu era specificat, orice user, are dreptul firesc de altfel, sa si-l schimbe ... Bunul simt, invocat inca de la inceputul regulamentului ar trebui sa completeze acest drept subanteles cu sintagma RAR (tot subinteleasa, avand in vedere situatiile comune) ! Valoarea lui RAR este determinata tot de muschii amintiti la punctul 1. Daca valoarea (in modul) a lui RAR, nu irita muschiul adminului, se cheama ca situatia se incadreaza in "cele mai comune situatii" si regula se aplica potrivit primei propozitii enuntate la punctul 3 ! Daca in schimb, valoarea lui RAR , pompeaza aer in musciul adminului, situatia devine "necomuna" sau "neanticipata", deci neacoperita de regula comuna enuntata, caz in care se aplica propozitia 2-enuntul punctului 3
Simplu si clar !
Punctul 4 - ofera si alternativa unica, dar amiabila, sau altfel spus, spatiul larg de miscare in care userul poate sa-si manifeste parerea diferita fata de punctele 1,2, si 3, sau fata de alte puncte din regulament !  :laugh:

concluzia mea in urma acestei interpretari, este ca in esenta voi nu vreti altceva, decat sa verificati elasticitatea unor muschi !  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #20 on: January 19, 2012, 11:32:33 AM »
@ tavi...

total gresit !

in subiectu respectiv sustii ca : in situatia aia de jumijuma... tu ca moderator iti scoti din clop dreptul de veto si inclini balanta in directia in care o vrei tu anulindumi dreptul de parca era musai sa iei o decizie ferma intr-o asa periculoasa..  de viata si de moarte... situatie ... care de fapt... era ... indecisa

spune drept... te grabeai undeva ?  :P

cu poolul respectiv e normal sa nu fiu dŽacord din moment ce e lipsit de obtiuni si include asa tamnisam dreptul tau de veto

poi ori e pool ori ne zici ce hotarasti tu !

nah ala nu e un pool cinstit si io nu sint dŽacord cu el si am dreptul sa deschid pool ca sa intreb si pe alti daca sint sau nu de aceiasi parere cu mine .. sau nu...

sau ... nici libertatea asta nu o mai am ?

sa schimbat iar regulamentu ?  :P
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #21 on: January 19, 2012, 11:37:19 AM »
Indiferent de reguli ( bune, rele, stricte, inexistente) ele trebuie exprimate clar daca vrei sa fie ok pt toata lumea. Nu stiu daca e ok sa spunem ca cineva greseste in discutia asta .  In final e vorba de felul in care percepem un principiu de lucru.
personal, chiar daca stiu ca nu veti sari calul cu moderari aiurea, ca nu veti "strange" cu usa pe nimeni  inutil samd, cand mi se comunica " aia e regula ca asa vrea muschiu" mi s-o terminat tarlaua instant .....  Nu am nic de impartit cu nimeni , sincer, dar suna naspa  ;D
nu vreau sa aiba cineva impresia ca iau chestia asta foarte la suflet, dar nici la misto. e logic si normal cand intri intr-o comunitate sa ti se dea niste reguli de conduita. Dar regulile alea , personal, prefer sa fie clare .
Daca-mi permiteti dl. Andrei ...si altii, nelamuriti :

Regulamentul, avea un set de reguli clare si simple ! Apropo dl. Administrator, nu cred ca era necesara updatarea regulamentului cu modificarea ca userul il schimba adminu, la cerere... era destul de clar si asa !
Revenind la regulament, "incerc sa va ajut"   8) la interpretare:
lucrurile trebe citite in ordinea asta referitor la schimbarea userului (citez din regulament)

1- Site-ul si forumul sunt domenii private .....Accesul la forum este un privilegiu si nu un drept

2- regula nr. 8 - Fiecare membru are dreptul sa-si faca un singur cont;

3- Aceste reguli acoperă cele mai comune situaţii, ele nu pot anticipa toate situatiile. Pentru situatiile neacoperite de aceste reguli ne rezervam dreptul de a actiona in functie de situatie pentru a mentine forumul la standardul  pe care ni-l dorim.Administratorii şi moderatorii sunt singurii care decid in acest sens, iar deciziile administratorilor si moderatorilor nu sunt subiecte de discutie pe forum.

4- Suntem de acord că este posibil ca principiile noastre să nu coincidă cu ale dumneavoastră. În acest caz puteţi renunţa la frecventarea forumului său, eventual, îl puteţi frecventa fară să interveniţi în discuţie."

Interpretare  ;D :
punctul 1 - Accesul oricarui user nou este un privilegiu, adica o favoare, pe care ca s-o dobandesti, trebe initial sa ti-o doresti  ;D. La inceput, userul intra pe sait, ca in aeroport, ... fara bagaje, sau cum vine bebelusul pe lume, gol pusca !  ;D Odata nascut, cineva ii daruieste un set de drepturi ! Cine ? GOD, ...adica administratorul, in speta in discutie !
Adminul, ca orice divinitate, daruieste celor pe care ii pastoreste, un set mic  ;D dar identic de drepturi, la toti enoriasii ! Limitele acestor drepturi, depind unilateral de muschii divinitatii, iar elasticitatea acestor limite, de capacitatea de gonflare a respectivilor muschi ! Deci singura democratie la care asistam este pe orizontala !
Atunci cand exista 2 sau mai multi admini, adica 2 sau mai multe divinitati, si acestea, se aduleaza reciproc, tot pe orizontala  :P Fenomene de genul "turn over"... nu exista pe site-ul asta !  8)
punctul 2 cumulat cu punctul 3 In setul de drepturi primit, orice user, are dreptul sa-si faca un user (nickname) Expresia de "un singur cont" se referea la interzicerea clonelor, ... cred ! Intrucat nu era specificat, orice user, are dreptul firesc de altfel, sa si-l schimbe ... Bunul simt, invocat inca de la inceputul regulamentului ar trebui sa completeze acest drept subanteles cu sintagma RAR (adica numai in caz de nevoie) ! Valoarea lui RAR este determinata tot de muschii amintiti la punctul 1. Daca valoarea (in modul) a lui RAR, nu irita muschiul adminului, se cheama ca situatia se incadreaza in "cele mai comune situatii" si regula se aplica potrivit primei propozitii enuntate la punctul 3 ! Daca in schimb, valoarea lui RAR , pompeaza aer in musciul adminului, situatia devine "necomuna" sau "neanticipata", deci neacoperita de regula comuna enuntata, caz in care se aplica propozitia 2-enuntul punctului 3
Simplu si clar !
Punctul 4 - ofera si alternativa unica, dar amiabila, sau altfel spus, spatiul larg de miscare in care userul poate sa-si manifeste parerea diferita fata de punctele 1,2, si 3, sau fata de alte puncte din regulament !  :laugh:

concluzia mea in urma acestei interpretari, este ca in esenta voi nu vreti altceva, decat sa verificati elasticitatea unor muschi !  :laugh:

total gresit...

nu andrei a deschis subiectul si discutia... cii Tavi !

daca el vrea sa discutam despre asta... , poi hai sa discutam...

daca nu sintem deacord ca ne da afara din discutie punindune pumnu in gura nah... dechidem discutia noastra despre discutia aia

e mai clar acum ?  ;D :P
Crescator/dresor de reni

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #22 on: January 19, 2012, 11:50:58 AM »
ma nu-i total gresit, io nu m-am adresat lu andrei si celorlalti, cum ca ar fi deschis subiectul, ci ma refeream la spusele lui, si ale voastre in general !

Plus ca mi-e imi pare ca Tavi sustine ca v-a mangaiat doar cu o palma, in timp ce voi vorbiti ca v-a bagat ditamai pumnul in gura !
Acuma ca i-a tremurat un pic muschiul cand a ajuns cu mangaierea in dreptul gurii  :laugh: :laugh: :laugh:, i-a scapat, no ! Si voi v-ati incordat fara sa aveti fibra la voi,... no, nimeni n-o vru' special... !  :laugh:
 probabil valoarea lui RAR, tindea sa devina prea mare !  :P

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #23 on: January 19, 2012, 11:54:01 AM »
domnule presedinte, permiteti sa ma adresez in plen ?  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

1: kuintajnitzarul are un fel de dreptate, nu io am starnit , eu am pus pe foc  :P
2: va atrag atentia ca, din nou, incalcati punctul 6 din regulament. Regulamentu' ala a lu' God  :laugh: :laugh: :laugh:
3: disputa nu era pe conturi, ci pe nume. Contul e acelasi, numele se schimba.
Daca va uitati in panoul de optiuni acolo, numele contului ramanea la fel. logarea la fel. numele, ala de-l vedeau restul iobagilor, se schimba. ca zgarie la ochi, o fi, dar dupa cum am mai spus-o, mi se ...aia cu steagul :D
cand m-am apucat de munca pe subiect, am zis: daca tot teoretizam, sa o facem cum trebe :D

Problema mea in spetza asta e una simpla : un regulament usor de contestat va fi contestat cu siguranta. In momentul in care Tavi, care e dintre voi, M13, m13 care erati cu forumul declarat liber si fara muschi incordati, a inceput sa fluture muschiuletul pe aci, reactia era normala :D

sincer nu am nici macar remuscari ca as fi incalcat fun punt din regulament
nici chiar cel de genul :
deciziile administratorilor si moderatorilor nu sunt subiecte de discutie pe forum
... pentru ca nu a existat o decizie decat dupa multe discutii  :laugh: .

Repet , ce discutam eu era una, ce zicea kuinta era alta, si ambele erau doar chestii de printzip, pur teoretic.  Zic ca erau pt ca au parasit teoreticul si au trecut in practica in momentul in care s-a decis...decizia  :laugh:

Seamana cu sahul un pic ce s-a intamplat aci :D ....mat la rege, cu doi nebuni ?  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

solutiile , cum le vad eu , sunt simple.
1: Ne oprim, ii zicem ca nu se mai cheama sah, si ca nebunii nu mai au voie pe diagonala. un nebun va comenta in continuare, asta e.... :D . Celalalt probabil vainvata noile reguli. Repede  ;D
2: rearanjam piesele, si o luam de la capat. Alta partida, ca asta s-a rasuflat  :P .
3: mutam calul, si eliminam nebunii. Se face liniste.....

LE , dupa postul lui miky : aia cu tremuratul a fost chintesenta  :laugh:

Oricum ar fi, situatia e distractiva, si mai usureaza din greul ghetii..... 8)
Inglorious Muzkars

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #24 on: January 19, 2012, 12:00:39 PM »
No stați așa că am trimis regulamentul forumului către jurista firmei, împreună cu problemele ridicate în ultimul timp. Măcar să avem o părere avizată!  ;D
In esox lucius veritas

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #25 on: January 19, 2012, 12:12:21 PM »
ma nu-i total gresit, io nu m-am adresat lu andrei si celorlalti, cum ca ar fi deschis subiectul, ci ma refeream la spusele lui, si ale voastre in general !

Plus ca mi-e imi pare ca Tavi sustine ca v-a mangaiat doar cu o palma, in timp ce voi vorbiti ca v-a bagat ditamai pumnul in gura !
Acuma ca i-a tremurat un pic muschiul cand a ajuns cu mangaierea in dreptul gurii  :laugh: :laugh: :laugh:, i-a scapat, no ! Si voi v-ati incordat fara sa aveti fibra la voi,... no, nimeni n-o vru' special... !  :laugh:
 probabil valoarea lui RAR, tindea sa devina prea mare !  :P

poi vezi tu... ? poate tocmai aia nu-i frumos...

deci totul a plecat de la faptul ca io in gluma mi-am schimbat nick-ul
pe hell si probabil si pe alti i-a amuzat faptul
in schimb Tavi a vazut in gluma asta nevinovata un pericol
in ultimu timp numa pericole vede...
si ca sa fie sigur... in zelul lui ... ii sar sigur sigurantele
si deschide discutie care conform regulamentului nu se discuta
apoi daca odat invitat la discutie particip si zic despre ce e vorba in pricipiu ma trezesc ... dupa cum zici tu mingiiat cu o palma
come on... pt o gluma nevinovata nu cade bine o palma din rever
daca asta sa dorit... ca sa fieu pus la punct... ca sa stiu unde imi e locul... , nah ... , acu stiu !
de glumit clar nu pot glumi decit daca imi cer voie
de discutat despre discutii care nu se discuta e irelevat caci se schimba regulamentu
dar .. in principiu.. sint liber ! neingradit !

io ma opresc aici !

ps: mie ... in principiu imi e indiferent ce scrie in dreptul meu ! deci jalba nu fac !
Crescator/dresor de reni

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #26 on: January 19, 2012, 12:30:39 PM »
:laugh:
Dumitre tin sa te anunt ca nu esti democratic si faci chestionare interpretabile. :laugh:
cum adica domne zici tu chestionar cu "NU" si "POATE" pai ori i DA ori i NU :laugh:
Asa zic si eu, POATE maine jefuiesc o banca, sa vad cum mi se'ncordeaza muschiu dimineata :laugh:
Minnowholic

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #27 on: January 19, 2012, 12:40:54 PM »
deci era mai democratic sa-ti las doar o obtiune  ? (cum practic a facut el )

Crescator/dresor de reni

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #28 on: January 19, 2012, 12:54:30 PM »
Practic amandoua au cate 2 optiuni.
A lui Tavi are simplu DA si NU.
Al tau este mai jmecher are NU si POATE.
Adica Poate asta are optiunea de a lua  valoare de DA si/sau NU :laugh:
Minnowholic

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #29 on: January 19, 2012, 01:04:10 PM »
daca asta sa dorit... ca sa fieu pus la punct... ca sa stiu unde imi e locul... , nah ... , acu stiu !...
Ufff ! Ma Dumitre, Kuinta, Bijnit, Ipocritu,... sau cum vrei tu sa-ti zici ...

S-a dorit pe dracu ! Aici ai tendinta de a exagera, si  de a interpreta gresit ! Total gresit !...
Apai daca suntem prieteni, ...suntem tot timpul, nu ca acuma mi se nazare mie ca, ai facut tu ceva intentionat... sau nu, la adresa mea... sa ma persecuti sau nu...  si gata, nu mai suntem !
Deci nu pune problema ca cu Gerula ca nu-i nimeni omu ala pe aici !...
Toti mai exageram, mai gresim, mai facem cate o chestie care pica naspa altora dintre noi... da nu imediat cum s-o intamplat, trebe sa cautam ceva intentie, musai impotriva noastra punere la punct si...d-astea !
Mie mi se rupe cum te numesti tu pe forum de la o ora la alta, ca te recunosc dintr-o mie !  :P
Sunt sigur ca si lu' Tavi i se rupe de "care o sa fie nickname-ul tau peste o ora !
Tu ai facut-o in gluma ! El poate ca n-o realizat ca-i gluma (pana n-o aflat cine ii ala de-si tot schimba numele fistichiu  :laugh:) Sau poate ca o realizat ca la tine-i gluma !
Dar poate ca in gluma ta, o intrezarit o situatie posibila, mai la general... de viitor ! De pilda ce ar fi ca 80 sau 100 de useri cati are forumul asta, sa se trezeasca bine dispusi maine dimineata toti cu aceeasi gluma in gand, sa-si schimbe din ora in ora nicknamu'...
pai mai stie cineva ce se intampla pe aici ?...
si poate ca o vrut sa rezolve o astfel de situatie, pe care nici eu nu mi-as dori-o daca-s fi admin, ...si sunt sigur ca nici tu ... aia nu inseamna ca... musai te-o pus la punct, ca sa stai la locul tau !
O ingradit o situatie, pentru toti, nu te-o ingradit pe tine special ...
adica poola mea, nu mai vrea sa fii victima peste tot, ca nu se poate ! Aici lucrurile-s simple si clare ! Prieteni am fost/ ati/ ai fost... prieteni ramanem/ramaneti/ramai... nu e loc de schimbare ! Sau de suparare pe motiv de jucarii !
Decat daca vrei tu altfel ...
Ce naiba ma, suntem toti cu mintea larga pe aici, relaxata, dezghetata... avem toti vana sa ne bagam in discutii naspa pana la limita suferintei, pentru ca stim ca ne tine, dar daca vedem ca sunt momente in care vedem ca nu ne tine, ca la naiba in ziua aia naturelu' ii mai simtitor,.. apoi stim sa ne si oprim, nu ne lasam prada victimizarii...
Cu alte cuvinte hai dracu sa lasam discutia asta azi, sa intram in altele, unde ne tine, ...
si aici, o reluam cand om fi mai hodiniti, mai relaxati,... mai veniti proaspat de la peste !  :P
Si nu mai fa pe victima care moare cu dreptatea in mana,... ca nu primesti asa usor BAN !  :laugh: :laugh: :laugh:
Deci nu stii nimic ! Doar crezi... dar eronat !  :P