Author Topic: really long nimphing  (Read 9406 times)

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Re: really long nimphing
« Reply #15 on: January 03, 2012, 12:13:03 AM »
 :laugh: mishto desen, sa-nteleaga oricine ;D Da' cu nimfa speri s-atingi fundul nu? ziceai ca apa-i de 3 metri... pai mie tot nu-mi da; ca daca dai cu nimfa spanzurata de pluta undeva la 1 metru de fund nu stiu daca merita efortul. Io de-aia zic ca dupa mintea mea ar fi bine sa pui flotoru' undeva la baza leaderului.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #16 on: January 03, 2012, 02:52:19 AM »
situatia de pescuit :
apa lata( 30 m-40m)
adancime intre 50 cm la mal si 2-3 m in zona tinta.
zona tinta e sub malul opus , mal f inalt practic inaccesibil.
curent f slab, structuri nasoale pe zona adanca  ( seamana a zona de jaloo)
curentul slab si lipsa pozitiilor convenabile exclud din pacate  pescuitul la vale, pentru a controla cat de cat o nimfa, si mai ales sa ai cum sa simti trasatura.....
pestele tinta ...in principal clean. dupa aia scobari si mrene ....
distanta de unde s-ar putea lansa e la ca 15-20 m dar din aval.

io ma gandeam sa dau cu fir de 8, float din ala de balsa, o nimfa lestata grav si inca una mai sus nelestata leader de cca 2 m  conic pana la float si inca fo 2 m pana la nimfa, subtire, eventual FC...

Parere :
1 - 15-20 m distanta de abordare mi se pare cam mare... ar trebui fortata apropierea totusi chiar daca intri in apa un pic peste genunchi ! In plus, si... "din avalul" asta, ar fi bine sa fie cat mai lateral !

2 - Pestele tinta: clean... scobarul si mreana, nu te poate nimeni contrazice daca afirmi ca dai dupa ei, chiar daca n-o sa-i prinzi, io totusi m-as astepta, p-astia sa-i gasesc mai pe suvoi (curent), decat pe locul descris de tine, dar deh... datoria pescarului e sa spere ! Oricum, pentru "amplificarea" teoretica a sanselor, cat si pentru tonusul pescarului  :laugh: , as adauga la pestii tinta si salaul, crapul, stiuca si stavridul, ca tot nu te costa nimica !  :laugh:

3 - ai doo variante:

a - cu snur (nu cred ca e nevoie de clasa 8 ), pur si simplu un 5-6 ar fi destul, leader conic cam de 3,5-4 m , indicator floating ori pe bucla de la snur, ori la 4-5 cm in fata lui, nu mai departe ! In capat, una sau doo nimfe lestate usor, nu greu (zici ca e curent slab - o nimfa lestata greu devine piatra pe fundul albiei ! ) Avantaj: niste nimfe usoare le poti manui cu snurul in casting ca pe niste ude sau streamere, pe cand o nimfa grea, indiferent ca mai ai una usoara sau nu,... mai greu cu castingu' cu snuru' !

b - french style - lider de 9 m - asta e un stil la care nu prea mai scoti si snuru de pe bat ! deci va trebui sa te apropii la cei 9 m ! In particular io pot sa-ti spun ca e destul de dificil de aruncat 9 m cu niste nimfe usoare,... iar cele grele, dupa cum ti-am spus la varianta a, pe curent slab vor deveni "pietre fixe" pe fundul albiei ! Avantajul french style: un control mult mai bun al liniei si sensibilitate mult mai mare la muscatura !

In particular: fie ca e varianta a fie ca e b, distanta indicator - nimfa, cred ca e inutil sa fie mai mare de cca. 3 - 4 m ! De ce ?
Din cate am mai dat io la clean prin perioade de-astea (nu numai la fly, ci si alte stiluri stationariste), cleanul chiar daca circula mai pe fundul apei, nu sta lipit de fund ci mananca si intre ape ! De pilda in perioada asta, daca dai la mat de pui  >:D, splina  >:D ,  sau scorobeti  >:D, nu trebe sa le porti pe fund ci intre ape deasupra fundului ! Eu tot asa as plimba si nimfele !
In locul ala, ... uita de scobar si mreana,... sau cauta-i pe la adancimi de 1 m prin preajma !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #17 on: January 03, 2012, 08:22:39 AM »
nu am ajuns inca in locul care m-a secat la ficat :D ...ieri am iesit scurt, fo doo ore si am probat pe bistrita mai jos, unde nu sunt adancimi mai mari de 1.5 m....

acuma nuj daca o sa prinda fodata  :laugh:da io incerc ... :laugh:

testul de ieri m-a lamurit cu privire la castingul instalatiei....nu e dificil si daca dai un streameras, se poate da si pluta respectiva.... mai nasol daca decizi pt 2 nimfe, dar na...riscul meseriei.

Iar revenind in locul care ma seaca pe mine, situatia e asa:
apa are pe la 2-3 msi structuri pe fund ( e sub un pod de cale ferata si exista resturile podului vechi). in toata oala asta intra un suvoi destul de puternic, iar acolo se domoleste . la suprafata curentul e slab, nu stiu ce e pe fund, dar cand am dat cu jiguri de 3-4 g nu m-a impresionat ceva iesit din comun.
Acolo am mai prins clean sanatos, scobar am vazut sarind in coada acelui suvoi care intra si mreana am vazut prinsa.... deci nah.... si pt ca am dat in gaura aia cu de toate ( nimfe, ude, streamere, boblere, jiguri, table) si am inecat zeci , daca nu sute de naluci ( de fo 4 ani tot trec pe acolo :D ) am zis sa incerc si faza asta cu pluta.

aia cu frenci stailu nuj ce sa zic ....dar la cum am testat cehescul pana acum nu prea ma vad in stare sa dau 8-10 m numai cu leader de mono si 2 nimfe, si sa le mai si controlez..... as putea sa dau daca ii mai pun ceva pb...dar aia e alta marlanie  ;D
Inglorious Muzkars

ranga

• Guest
« Reply #18 on: January 08, 2012, 09:36:06 PM »
Andrei, ai zis ca ajungi pi la Bucuresti in Ianuarie. Mai vii? ::)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #19 on: January 08, 2012, 10:06:44 PM »
nuj inca. sper. inca nu-s asa pizdos sa imi fac singur programul  :(

eniuei , sa aduc o muratura, ceva ?  :laugh:

PS daca reusesc, dau de veste si incerc sa strang o mini editie metrorex...un  nenea Dan :P , un dreamer, un ene, un dragos, un eugen pustnicul .....
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #20 on: January 25, 2012, 01:24:04 PM »
Iaca am gasit un model interesant de indicator:
http://globalflyfisher.com/fishbetter/strike-indicators/

ilie

• Nymph
  • iliepeter
Pescar din nordul tarii.

ilie

• Nymph
  • iliepeter
« Reply #22 on: March 08, 2013, 12:07:17 PM »
poate sa-mi spuna si mie cineva ,la primul link,prima imagine,cum se zice la ustensila aia cred pentru scarmanat firul ala rasucit?
Pescar din nordul tarii.

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #23 on: March 08, 2013, 12:13:07 PM »
Alea cu polipropilena sau foam sunt cele mai mishto şi mai uşor de făcut...asta dacă nu preferi o musca mai banană di par de căprior...

ilie

• Nymph
  • iliepeter
« Reply #24 on: March 17, 2013, 01:56:16 PM »
m-am apucat si eu ,si sunt multumit,vizibele si usor de atasat la un nimfarit.
Pescar din nordul tarii.

?>