Author Topic: Propuneri AGA  (Read 52132 times)

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
Re: Propuneri AGA
« Reply #30 on: December 15, 2011, 02:44:38 PM »
nu e nicio lovitura de stat.
Ma ... nu e !
Da' oleaca de imbranceala acolo,... de ce sa n-o recunoastem, se impune sa fie !  :laugh:

In fond normalitatea aia de care zici, nu e totul !
Mai sunt cateva aberatii cu forma de struto-camila care peste ani s-au dovedit fara echivoc... ineficiente:
1- amestecarea asta a vanatorilor cu pescarii,... nu functioneaza: probleme specifice diferite, modalitati de rezolvare diferita ! Nu-i normal sa votam noi pentru hrana la caiinii dumnealor si cate ciori au voie sa impuste pe sezon, cum nu-i normal ca ei sa voteze, unde si cat peste se baga pentru pescari in Sopa, Olt sau Cibin !
2 - Nu-i normal ca dintr-un sac comun (sau separat) sa se bage mana sa se carpeasca gaurile pentru mancare la caprioare si gonacii la mistret, sa cum tot normal nu e sa bagi mana in acelasi sac si sa iei bani de populare cu pesti, ...indiferent cum or ajuns banii aia in sacul respectiv !
O fi o solutie separarea gestionarii fondurilor pescarilor si vanatorilor, dar nu e una completa... la o adica, asociatia muma e un singur organism, si ca sa iasa din situatie, contabilitatea ii permite matrapazlacuri legale, chiar daca nu-s morale si eficiente !
3 - Nu-i normal ca o mana de oameni, fie ei si vanatori, sa dicteze si sa detina majoritatea dreptului de vot pentru mii de membri intr-o asociatie ... nici chiar daca acesti vanatori cotizeaza mai mult ca pescarii ! In fond fiecare hobby isi are costurile lui ! Daca vrei sa ramai vanator, trebuie sa-ti permiti asta pe forte proprii nu pe spinarea a cateva mii de pescari !
4 - Nu-i normal sa pretinzi conducerii formate din vanatori sa se duca si sa ia pozitie impotriva balastierelor si a tragerii raurilor prin conducte, pentru ca nu-i intereseaza si n-o vor face niciodata bine, asa cum nici niste pescari nu s-ar putea bate in instante cu ciobanii ca cainii lor de la stana le hacuiesc bracii si setterii de rasa ai vanatorilor !
Deci sunt lucruri care prin natura lor sunt si vor ramane ineficiente in actuala forma de organizare !

Alta e situatia cand vanatorii hotarasc si vorbesc pentru ei, si pescarii hotarasc si vorbesc pentru ei, fiecare pe banii lor !
« Last Edit: December 15, 2011, 02:50:00 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Paul Adrian

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #31 on: December 15, 2011, 03:42:39 PM »
majoritatea celor spuse sunt corecte dar ca sa mergem mai departe ne trebuie statutul. de aici trebe sa plecam altfel riscam sa ne pierdem in amanunte de gen norme labute tarca pentru paznicii de vanatoare. de data asta am fost relativ nepregatiti dar cel mai important lucru este ca ne-au vazut, auzit si ca stiu ce vrem asa ca mana de statut si urgent hotarat ce-i de facut ca in februarie sa stim o treaba clara.   

elias

• Guest
« Reply #32 on: December 15, 2011, 05:15:45 PM »
Bine v-am gasit Musca 13.
Din pacate, eu unul, am aflat de abia aseara tarziu de actiunea voastra.Am inteles ideea de secret,dar poate era mai bine cu o mai multa mediatizare...Sincer mi-ar fi placut sa fiu acolo,chiar daca asta insemna sa ma fac membru.Si multi stiu ce inseamna asta pentru mine...Nu de alta,dar aveam multe pe suflet de spus si la fel de sincer putea sa ma cobor si la nivelul lui Blaj,asta pentru faptul ca individul din ceea ce am citit pe aici, nu a putut purta permanent o discutie civilizata.Sa speram ca actiunea voastra i-a "cutremurat"putin chiar daca din pacate acum s-a intamplat ce s-a intamplat cu voturile.Sunt convins ca nu va mai exista o a doua oara.Totusi vad ca au fost si lucruri f. bune,iar aici ma refer la alegerea lui Adi si Miky.Acum cred si sper ca va incepe sa se miste ceva, iar din punctul meu de vedere sunt si eu alaturi de voi cei care a-ti fost sau nu aseara dar care avem acelasi interes comun.O seara buna tuturor.
ps:Nu stiu daca e voie sau nu,dar poate adunarile astea merita filmate.Daca e voie la nunti,nu vad de ce nu si la divorturi :)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #33 on: December 15, 2011, 07:31:28 PM »
Fii sigur ca va exista a doua oara. Chiar daca propunerea a fost respinsa acum se poate supune din nou la vot, intr-o viitoare AGA. Si data viitoare vom si mult mai bine pregatiti, acum a fost din scurt totul. Eu unul nu renunt la separarea bugetului pescarilor de al vanatorilor, si de gestionarea banilor pescarilor de catre pescari.Iar cea mai buna metoda pentru a este impartirea in doua filiale. Si sunt convins ca majoritatea pescarilor vor acelasi lucru.
Si e posibil ca data viitoare sa filmam, ne-am gandit si noi.  8)
p.s. in februarie va fi AGA pe asociatia judeteana, poate te strecori si tu pe lista

elias

• Guest
« Reply #34 on: December 15, 2011, 07:51:35 PM »
Ma refeream la faptul ca sigur nu va exista o a doua oara cand se va mai intampla magaria de aseara cu voturile .Cat despre lista,cu cea mai mare placere o sa fiu alaturi de voi daca se poate.

sorinB

• Emerger
« Reply #35 on: December 15, 2011, 08:14:22 PM »
Au fost cativa pescari care nici macar n-au votat cand s-a supus la vot... ::)
Chiar ziceau: "Stai ma ca nu votam nimic, daca aici se discuta de filiala locala, pai noi astia din avrig si imprejurimi ce facem, suntem lasati pe langa?"
Si n-au votat, chiar au stat pe langa mine, degeaba am incercat eu sa le spun...
A doua oara mergem cu lectiile facute, si speram sa fie mai bine  ;)

ps - Ilie, acuma il stii si tu pe Blaj destul de bine, ii stii stilul  ;)
Chipintaci

elias

• Guest
« Reply #36 on: December 15, 2011, 09:25:47 PM »
Mda,stiu aroganta distinsului sef de ocol silvic de la Miercurea,doar mi-a fost profesor.O sa te reintalnesti si tu cu el in anul IV la silvicultura.Adevarul e ca a facut treaba faina acolo insa felul in care-ti vorbeste  anuleaza tot.Insa trebuie sa recunosc ca la cabana de protocol ca si la sediul din Miercurea omu'a fost amabil.Ne-a asteptat cu afinata,vin,cafea,desi nu eram decat niste amarati de studenti ce nu vroiau decat sa treaca un examen.Mi-am dat seama ca e dintr-o bucata,ii place sa conduca si nu lasa nimic la voia intamplarii.Ca si gospodar e sfoara.Chiar si in teren unde ai putea zice ca "lasa mah ca mere'asha"nu tine.Aveai impresia ca tot personalul e teleghidat.Acum imi dau seama ca-l laud :laugh:Ca si caterinca ne-a povestit ca e un mare amator(a nu se citi alcoolist)de whisky de cea mai buna calitate.Noi ca niste ageamii puri l-am intrebat de 'Teachers","Johnywalker".Sa fi vazut fata tipului ce dezgustat era :laugh:Are niste povesti de te tine pana dimineata despre cum se obtine o bautura de calitate.E un tip rafinat,umblat,citit,cu f.multe relatii.Dar din pacate astea nu-s suficiente ca sa fi si" gentleman"atunci cand e cazul.Cred si sunt convins ca
"piedestalul" pe care se afla pana acum i-a fost zdruncinat crunt ieri.A fost o situatie noua pentru el ca cineva sa nu-i dea dreptate si sa-l contrazica.Stiu ca nu-i frumos dar dati-mi voie sa ma amuz de situatia creata.Of of mai dl.profesor :D
Cat despre voturi,nu's ce sa zic,nasol daca asa s-a gandit de unii dintre cei prezenti...desi stiam ca avrigenii au fost fair.
« Last Edit: December 15, 2011, 09:31:01 PM by elias »

mino

• AGVPSEI
  • Larva
  • *
  • http://www.youtube.com/watch?v=Yg9WxeZjekY
« Reply #37 on: December 15, 2011, 09:35:40 PM »
.........am aflat ca vanatorii sau sunat sa fie in numar cit mai mare  :o, deci au stiut de unde reiese si nebagarea in seama a grupului nostru din fata localului .Ceva era in neregula , acum stiu si de ce .

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #38 on: December 15, 2011, 10:56:46 PM »
Mie imi pare rau de reactia pescarilor care n-au votat crezandu-se lasati pe dinafara !
La fata locului, sincer si noi (eu si cei din jurul meu) chiar am fost surprinsi (in mod placut) sa constatam ca in sala sunt mai multi pescari decat grupul nostru ! Pe moment mi-a fost imposibil sa cred ca nu gandim la fel, si ceilalti pescari, pe care nu ne bazam, fiind tot nemultumiti si tot in spiritul revendicarilor noastre !
E greu de inteles cum de s-au simtit lasati pe dinafara ! In fond problema era atat simpla si foarte clara: separarea pescarilor de vanatori, nu a pescarilor de pescari ! Pacat ! S-a pierdut o sansa mare, pentru ca daca ieri intelegeau bine situatia,... meciul se termina rapid prin KO ! N-a fost sa fie, desi am fost foarte aproape !
In orice caz, ... vanatorilor o clipa le-a fost frica, s-au crispat ! S-a vazut asta pe grimasele lui Blaj, pe virulenta cu care a inchis subiectul incercand sa ne bage pumnul in gura !
S-a vazut acum ce inseamna dezbinarea, necomunicarea ! Poate ar fi bine sa tragem invatamintele necesare si sa intelegem ca suntem condusi asa cum suntem condusi de ei (Ajvps) pentru ca in mod tacit suntem incurajati sa fim dezbinati ! Poate acum o sa intelegem toti ca, pentru a se intampla ceva cu adevarat, ar trebui sa lasam deoparte orgolii vechi, dispute sau rivalitati, si sa descoperim interesul comun ! Nu telefoane izolate la 112, nu actiuni singulare, justitiare de rupt plase sau luat in gat cu braconierii protejati de paznicii consateni, nu astea sunt solutia ! Ele sunt utile, laudabile, dar singure in peisaj, nu schimba fondul ! Solutia e o schimbare de la temelie !
Sa speram ca repriza asta ne-a mai unit cat de cat ! Sa speram ca vom capacita si pe altii !
Chiar azi, am fost sunat de cineva, nu stiu cine, unul Emil B..., pe care nu-l cunosc, nici el pe mine (habar n-am de la cine a avut numarul meu) sa-mi spuna ca el a fost informat gresit si ca stia ca azi se tine adunarea... si-a fost acolo, la ora 17,... cu grupul lui de prieteni pescari ! Si a vorbit doar cu... bucatarul, sala fiind goala ! Deci s-au intamplat si de astea, dezinformari !
sunt sigur ca daca ar fi venit la timp ieri, intregea grupul nostru si poate alta era situatia acum ! Omu' a inteles eroarea, si sper ca si mesajul, a ramas ca luam legatura si de maine sper sa fie alaturi de noi, cu toti prietenii lui !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #39 on: December 16, 2011, 12:15:56 PM »
Atasat regasiti statutul cadru al asociatiilor afiliate AGVPS si normele de reprezentare.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: December 16, 2011, 12:20:55 PM »
De retinut:
LA NIVELUL CLUBURILOR (FILIALELOR) VĀNĂTORILOR ŞI/SAU  PESCARILOR SPORTIVI
in cazul nostru AG a Filialei Sibiu, la care tocmai am participat:
"Norma de reprezentare, respectiv numărul de delegaţi şi de candidaţi ai clubului (filialei) īn organul ierarhic superior se va stabili şi comunica, din timp, de către Consiliul asociaţiei, īn funcţie de numărul total de delegaţi prevăzuţi a participa la adunarea generală a asociaţiei şi, respectiv, de numărul de membri prevăzuţi a face parte din organele de conducere ale asociaţiei.
Se recomandă ca norma de reprezentare pentru delegaţi să nu fie mai mică de 1 la 5-20 membri, iar pentru candidaţi de 1 la 50-150 membri."
asadar, la 3000 de pescari, cu o norma de 1/20 in sala puteau fi 150 de delegati.... au fost 39
la 192 de vanatori cu cotizatiile platite, daca norma de reprezentare era de 1 la 5, puteau fi maxim 39....

De asemenea AG a Asociatiei (la nivel judetean deci) are urmatoarele atributii:
"   i) hotărăşte comasarea cu alte asociaţii şi cu privire la īnfiinţarea ori desprinderea unor filiale potrivit Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000, cu modificările şi completările ulterioare; "

Asadar, pare-se ca intr-adevar AG a Asociatiei decide cu privire la infiintarea filialelor, nu avea sens sa votam in AG a Filialei Sibiu...
N.B. acesta este statutul CADRU, trebuie sa citim statutul AJVPS Sibiu, si apoi daca acesta are aceleasi prevederi, pregatim supunerea la vot in cadrul AG A Asociatei Judetene   a infiintarii Filialei de Pescari Sibiu din cadrul acesteia

« Last Edit: December 16, 2011, 12:37:52 PM by Tavi »

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #41 on: December 16, 2011, 12:44:14 PM »
Mai trebe clarificat un lucru:
Am inteles norma de reprezentare la nivelul filialelor ...
 dar la nivelul asociatiei, cum se calculeaza ?
Adica in Aga pe asociatie judeteana, ... cati pescari din filiala Sibiu, au dreptul de participare ?
Ca asta conteaza...  sa ne ducem cu statutul si norma in mana, nu cu lista cu aia 24 ca nu facem nimica
adica daca avem voie sa fim 100, sa ne ducem 100 peste ei si sa aratam ca avem acest drept !

tot la capitolul norma de reprezentare, ar fi bine sa aflam si care e norma de reprezentare in consiliu, acolo unde am fost alesi doar eu, AdrianSB si Nelu Benta

adica poate n-ar fi lipsit de interes ca la prima intalnire a comitetului pe filiala sibiu, noi sa punem transant problema normei de reprezentare in toate forurile, conform statutului !
E dreptul nostru !
« Last Edit: December 16, 2011, 12:49:20 PM by miky »

sorinB

• Emerger
« Reply #42 on: December 16, 2011, 12:56:34 PM »
Intai sa vedem statutul AJVPS Sibiu, si apoi stim incotro s-o apucam...
E posibil sa fie ceva diferit fata de statutul cadru, daca nu, cu atat mai bine.
Cred ca nu o sa fie asa greu sa facem rost de el...
Chipintaci

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Īnparatu'
« Reply #43 on: December 16, 2011, 12:58:47 PM »
Concret, in urmatoarea sedinta de comitet, cred ca putem cere/ impune sa se respecte statutul si la prima AGA, eventual AGA aia extraordinara sa fie ori 150 pescari cu drept de vot ori, prezenta cu drept de vot in sala sa fie in raport vanatori versus pescari, de 1: 3,75 pescari, in conditiile de prezenta maxima !
cu alte cuvinte sa fim 39 de vanatori si 150 pescari, sau daca ni se spune ca sunt prea muti participanti, atunci numarul participantilor sa se stabileasca dupa regula raportului
asta ca sa nu mai vorbim ca norma asta de reprezentare... de 1 la :5-20 membri ar trebui sa fie la fel pentru vanatori si pescari . In fond de ce norma la vanatori ar fi de 1 reprezentant la 5 vanatori si la pescari 1 reprezentant la 20 de pescari ?
Sa fie pentru toti la fel: adica daca e 1 la 5 sa fie si la vanatori si la pescari la fel, si idem daca e sa fie 1 la 20 !

>:D >:D >:D ,... pe ideea asta, pana la urma aflam ca de fapt noi am putea pretinde ca la aia 35-40 de pescari care am fost,... sa acceptam sa stam de vorba doar cu vreo 7-8 vanatori (intre care Blaj, Varga = inclusi )  >:D >:D >:D

Si in consiliu la fel !

OBS: In conditiile astea,... aproape ca nu mai merita separarea,... i-am putea manca cu fulgi cu tot, si sa populam oltul cu banii de hrana la caini, cand vrea muschii nostri  :P :P :P :P :P

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #44 on: December 16, 2011, 01:07:41 PM »
Atunci vor cere vanatorii separarea :laugh:
Minnowholic