Author Topic: Propuneri AGA  (Read 52268 times)

elias

• Guest
Re: Propuneri AGA
« Reply #165 on: January 20, 2012, 01:50:03 PM »
Ok Miky,am sa le comunic.Marea majoritate dintre ei sunt pescari de stationar,de fapt cred ca 99% dintre ei.:)Unii intr-adevar au platit si acea taxa pentru Sopa ca o varianta pentru perioada cand e inchis pe Olt.In fine,cred ca le-am stricat putin cheful(doar imi sta in fire)pentru ca s-au uitat cumva mirati dupa ce le-am zis ca ar fi vremea sa pescuiasca doar cu doua-trei betze maxim :laugh:Mi-i se pare normal sa avem pretentii de la noi in primul rand si apoi de la ceilalti.Nu stiu daca au inteles ideea sau doar cautau in gand o injuratura cat mai buna pentru mine :laugh:Clar ca trebuie umblat un pic si la comportamentul pe apa al unora pentru ca si noi ca pescari avem partea noastra de vina fata de ceea ce e acum pe Olt.Sincer, eu ia-si "taxa" si pe cei care lasa in urma lor mormane de gunoaie dupa o partida de pescuit.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #166 on: January 20, 2012, 02:15:52 PM »
Legea permite 4 undite sau 4 lansete cu cate 2 carlige fiecare.

elias

• Guest
« Reply #167 on: January 20, 2012, 02:38:13 PM »
 :laugh:Atunci e clar de ce se uitau asa....desi nici nu stiu daca cunosteau si ei legea sau doar aveau impresia ca le ciontez din sanse :laugh:Nu stiu de ce stiam eu asa, dar asta era probabil pe vremea cand practicam eu stilul asta de pescuit imediat dupa '90(doua lansete la plumb si una la pluta).Oricum,daca vei merge pe baraje,vei ramane surprins sa vezi pe o distanta de 100m doar trei pescari si intre ei numai lansete.Am numarat odata la unu pe Avrig,13 bucati.Habar n-aveam cum putea pescui cu atatea.Dar pot sa-ti zic ca avea omu'ala o privire si-o miscare din cap ca un adevarat meerkat, :laugh: :laugh:

elias

• Guest
« Reply #168 on: January 20, 2012, 03:27:55 PM »
Referitor la sarata si proprietatile ce impiedica accesul la apa, avem un jurist care pana acum s-a ocupat doar de procesele vanatorilor. Daca vrea bani si de la pescari, ne va sprijini sa facem niste somatii, plangeri penale, procese ...

Referitor la Sarata si nu numai,ne putem lega de asta?

PARTEA a II-a
Protectia resurselor piscicole

Art. 2. -
(1) Pentru protejarea resurselor acvatice vii, asociatiile de pescari sportivi pot propune stabilirea unor zone de protectie piscicola, care se delimiteaza pe teren prin semne distincte.
   (2) Zonele de protectie piscicola pot fi:
   a) de protectie a reproducerii, reprezentand locurile predilecte pentru depunerea icrelor si dezvoltarea puietului;
   b) de protectie a diversitatii speciilor piscicole reunite intr-un ecosistem acvatic;
   c) de protectie pentru iernarea pestelui.
   (3) In zonele de protectie piscicola, pentru o anumita perioada pot fi limitate sau interzise:
   a) pescuitul anumitor specii de pesti si al altor vietuitoare acvatice;
   b) lucrari care impiedica migrarea, reproducerea sau pun in pericol existenta populatiilor piscicole, cum ar fi:
   -ingustarea/bararea cursului apei;
   -taierea si recoltarea vegetatiei;
   -extragerea de namol, nisip si pietris;
   -colectarea ghetii;
   c) lucrari in zona malurilor, precum si taierea arborilor si arbustilor de pe mal.

nickysibiu

• Emerger
« Reply #169 on: January 21, 2012, 02:41:21 PM »
salut imi pare rau ca am lipsit cam mult dintre voi  astazi am fost la sacadate si la avrig sub baraj  am numarat 17 hitari sub baraj am dat 2 sms la varga si nimic  acolo trebuie sa actionam cu jandarmi sau la vara ma bag cu barca si umplu zona cu saci cu pietre  ca nu se mai poate  e strigator la cer ce se intimpla acolo       >:D  aveau curajul sa se intrebe ce face filiala pentru ei  de ce le cere sa aiba permis  si ce fac cu bani lor   sa prins scobar  somn  platica    astea care au ramas in ancore ca restul ia u rupt

nickysibiu

• Emerger
« Reply #170 on: January 21, 2012, 03:03:43 PM »
nu stiu daca bratul de la avrig poate fii vindut  doar e canal de fuga pentru baraj  daca se vinde  atunci ar trebui inchis  si nu prea merge

elias

• Guest
« Reply #171 on: January 21, 2012, 03:55:09 PM »
salut imi pare rau ca am lipsit cam mult dintre voi  astazi am fost la sacadate si la avrig sub baraj  am numarat 17 hitari sub baraj am dat 2 sms la varga si nimic  acolo trebuie sa actionam cu jandarmi sau la vara ma bag cu barca si umplu zona cu saci cu pietre  ca nu se mai poate  e strigator la cer ce se intimpla acolo       >:D  aveau curajul sa se intrebe ce face filiala pentru ei  de ce le cere sa aiba permis  si ce fac cu bani lor   sa prins scobar  somn  platica    astea care au ramas in ancore ca restul ia u rupt

Deci am avut dreptate.NU s-a rezolvat treaba la Avrig.Nicky,vezi ca sambata si duminica nu au program acolo unde suni tu :laugh:

Adrian Sb

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #172 on: January 21, 2012, 04:18:30 PM »

Referitor la Sarata si nu numai,ne putem lega de asta?

PARTEA a II-a
Protectia resurselor piscicole

Art. 2. -
(1) Pentru protejarea resurselor acvatice vii, asociatiile de pescari sportivi pot propune stabilirea unor zone de protectie piscicola, care se delimiteaza pe teren prin semne distincte.
   (2) Zonele de protectie piscicola pot fi:
   a) de protectie a reproducerii, reprezentand locurile predilecte pentru depunerea icrelor si dezvoltarea puietului;
   b) de protectie a diversitatii speciilor piscicole reunite intr-un ecosistem acvatic;
   c) de protectie pentru iernarea pestelui.
   (3) In zonele de protectie piscicola, pentru o anumita perioada pot fi limitate sau interzise:
   a) pescuitul anumitor specii de pesti si al altor vietuitoare acvatice;
   b) lucrari care impiedica migrarea, reproducerea sau pun in pericol existenta populatiilor piscicole, cum ar fi:
   -ingustarea/bararea cursului apei;
   -taierea si recoltarea vegetatiei;
   -extragerea de namol, nisip si pietris;
   -colectarea ghetii;
   c) lucrari in zona malurilor, precum si taierea arborilor si arbustilor de pe mal.
Probabil ca ne vom lega si de legea apelor si de legea pescuitului. Asta dupa ce ne organizam.

nickysibiu

• Emerger
« Reply #173 on: January 21, 2012, 04:48:36 PM »
am dat sms pe telefonul domnului varga

nickysibiu

• Emerger
« Reply #174 on: January 21, 2012, 05:09:11 PM »
am fost si la adunarea de anul trecut si eu ma m retras de pe lista dar la nevoie voi fii prezent la adunarea urmatoare de la ajvps daca e nevoie mai chemam dar numai daca e nevoie

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #175 on: January 21, 2012, 05:48:20 PM »
am fost si la adunarea de anul trecut si eu ma m retras de pe lista dar la nevoie voi fii prezent la adunarea urmatoare de la ajvps daca e nevoie mai chemam dar numai daca e nevoie
Ma, voi nu ati inteles inca ?
Viitoarea AGA va fi a filialei de pescari, UNDE VOM VENI NUMAI NOI PESCARII !
Sau noi despre ce mai discutam aici ?
« Last Edit: January 21, 2012, 07:08:05 PM by miky »
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

grey-wolf

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #176 on: January 25, 2012, 01:19:45 PM »
......
Trebuie sa gasim cele mai bune solutii pentru pescari de a incasa taxa de pescuit. On line, poate prin SMS, chitanta pe apa, etc. Nu sa-i trimitem obligatoriu la sediu.

:o :o :o trebuie sa gasim solutii de a incasa bani pescarilor ? wow  :o :o :o sa mor eu de nu credeam ca ca trebuie sa gasim solutii de a pescui civilizat si cu satisfactii ,ca daca sunt astea realizate se vor incolona pescari singuri si vor veni in pas de defilare sa plateasca .  eu stiam pina la o anumita virsta ca ,, nu poti sa culegi fara sa plantezi " dar viata ne arata permanent ca nu e asa .

Adrian Sb

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #177 on: January 25, 2012, 03:00:20 PM »
Grey, cred ca nu ai inteles bine la ce ma refeream. La pescarii din alte zone, exemplu brasoveni, fagaraseni,  care daca vin sambata sau duminica pe zona noastra nu au unde plati o zi sau o saptamana de pescuit. Nu crezi ca ar fi mai usor sa plateasca printr-un SMS, cum se platesc acum parcarile in unele orase ? Daca nu vrem sa fim ca fostii AJVPS-isti, eu cred ca trebuie sa gandim pentru pescari si in interesul lor.

grey-wolf

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #178 on: January 25, 2012, 03:45:54 PM »
Grey, cred ca nu ai inteles bine la ce ma refeream.

OK nu am inteles eu bine dar pot spune ca nici tu nu ai fost prea explicit in exprimare . pace pe tema asta  ;)

Mai am totusi o tema pentru voi nu stiu daca o pun in discutie unde trebuie dar e bine sa ne gindim si la asta ! 

LOGISTICA  .  cu ce logistica ne alegem noi ca ramura a AJVPS Sibiu dupa separare .  e foarte important de stiut ca daca ne alegem cu un birou si 2 visle e nasol  .  daca trebuie achizitionate ,, gipuri " si barcute si toate celelalte ma tem ca nu vor fi bani din cotizatii nici pentru motorina de un control pe an .  daca primim separarea fara logistica suntem arsi din start si peste 2 ani ne rugam de ei in genunchi sa ne ierte si sa ne primeasca inapoi !  trebuie sa stim ce sa cerem de la AJVPS ca si noi am contribuit atitia ani .  haideti sa vedem cam ce ar trebui sa cerem si cam ce ar fi posibil de primit . iar de restul ce mai e necesar sa ne batem capul impreuna . va propun  sa ginditi fiecare ca si cum ar fi afacerea noastra  personala , HAIDETI SA INCERCAM SA O FACEM CIT MAI PROFITABILA

Adrian Sb

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #179 on: January 25, 2012, 04:43:08 PM »
Deocamdata referitor la separarea spatiilor nu s-a discutat in cadrul Filialei. Am discutat doar intre noi.
Din ce stiu eu, avem o masina (cea de la Alex) si jumatate (cea a soferului filialei), si o barca cu motor. (nu stiu daca avem si peridoc) . De altceva nu stiu.