Author Topic: Propuneri AGA  (Read 52131 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Propuneri AGA
« on: December 01, 2011, 12:01:21 AM »
Bagati...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
Re: Propuneri AGA
« Reply #1 on: December 01, 2011, 01:29:06 PM »
deci. pentru ca nimeni nu incepe, fac io obisnuita introducere in subiect, cu un post interminabil  :P :

Avand in vedere "brainstorming-ul" la care ne-am tot supus in ultima vreme, am ajuns la urmatoarele concluzii:

1 -  Atat situatia apelor sibiene si cat si a calitatii pescuitului recreativ ce se poate practica pe ele, au devenit profund nesatisfacatoare pentru pescarii din Sibiu, platitori de permise, si continua sa se degradeze constant daca nu intervine o schimbare !

2 - Solutia infiintarii unei alte asociatii, independente, care sa coaguleze si sa unifice toti pescarii intr-un front comun, s-a dovedit neviabila, pentru ca:

- nu se poate strange masa critica de pescari care sa dea forta acestei asociatii

- n-ar avea puterea financiara, si nici logistica necesara sa se poata ocupa de ape, asa cum au ele nevoie: paza, populari, amenajari,...etc.

- nu ar detine autorizatie pe apele din Sibiu, intrucat aceasta e detinuta de AJVPS, in conditiile legislatiei de astazi ceea ce ar plasa-o in afara subiectului, cel mult perdanta intr-un conflict deschis sau mocnit cu Ajvps Sibiu

3 - Solutia dizidentei totale, de a nu mai plati permise, cotizatii, etc...la nimeni, in semn de protest, desi e justificabila moral, nu serveste nimanui:

- pe de-o parte, ca pescari, ne-am plasa voit in afara legii, pozitie din care am deveni neindreptatiti sa mai criticam nerespectarea legii si a datoriilor celor pe care ii acuzam

- pe de alta parte, solutia dizidentei totale, de a nu mai plati permise si cotizatii,... nu rezolva problema apelor si a calitatii pescuitului recreativ, ...cel mult perpetueaza o stare,..si o nemultumire !

4 - solutia reformarii Ajvps Sibiu, din interior... la prima vedere pare o utopie hopeless !   :o

Dar !!!... daca ne strangem minim 40,.. de membri Ajvps Sibiu,...  si venim, la locul potrivit, si la momentul potrivit,...cu propunerea potrivita...  ;D...  >:D >:D >:D

Iar propunerea potrivita sa zicem ca ar fi una singura:

Evolutia Ajvps Sibiu, insensul transformarii (metamorfozarii) filialei Ajvps sibiu, devenita...cam stramta  :laugh: , in ultima vreme,... in doua filiale, tot Ajvps Sibiu, sa zicem asa:

A)- o filiala de vanatori: Asociatia Vanatorilor Sibieni - HERMANSTADT  ;D - cu buget propriu, strans de la vanatori, si gestionat de vanatori, pentru scopuri de vanatoare !

B) - o filiala de pescari: Asociatia Pescarilor Sibieni - HERMANSTADT - CU BUGET PROPRIU, strans de la pescari, si gestionat de pescari, pentru scopuri de pescuit recretiv

De ce am face asta ? Pentru ca:

1 -  Statutul AGVPS o permite ... (aici sa dea Tavi citatul  8))

2 - Asta este vointa pescarilor membri Ajvps Sibiu (adica asa vrea muschii nostri ! )

3 - Aceasta forma de organizare, permite o transparenta mai mare a gestionarii problemelor pescuitului (si a fondurilor dedicate) si chiar si a problemelor vanatorii, transparenta care in forma actuala este deficitara in sensul ca lipseste cu desavarsire

4 - ...

Domnu' moderator...ai cuvantu' !  8)
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #2 on: December 01, 2011, 01:57:40 PM »
4 - pentru ca pescarii sibieni doresc in mod justificat, ca decizia utilizarii banilor stransi din cotizatiile lor proprii, sa le apartina, prin reprezentantii lor alesi tot dintre pescari

grey-wolf

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #3 on: December 01, 2011, 07:22:45 PM »
la motive se poate include si urmatorul
divizarea AJVPS  in 2 entitati diferite adica AJVS si AJPS sub aceeasi tutela comuna
permite o mai buna paza si protectie a zonelor de pescuit . + o mai buna gestionare a fondurilor care se va reflecta in refacerea fondului piscicol si atragerea unor NOI MEMBRII COTIZANTI . ( cei cu mai multa pricepere pot cauta si gasi o formulare mai potrivita ) motive similare si in cazul vinatorilor .

intrebare : care este ,, ordinea de zi " si cum putem sa includem in ordinea de zi si dorintele noastre ?pentru ca ma gindesc eu ca : noi avem propuneri dar daca nu sunt in ordinea de zi nu se discuta si daca nu se discuta nici nu se supun la vot ! (cei care au cunostinte sa ma lamureasca si pe mine )

grey-wolf

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #4 on: December 03, 2011, 03:18:50 PM »
vad un interes deosebit in toata chestia asta  :(  poate cineva sa imi raspunda la nelamurirea mea din postul anterior ?

intrebare : care este ,, ordinea de zi " si cum putem sa includem in ordinea de zi si dorintele noastre ?pentru ca ma gindesc eu ca : noi avem propuneri dar daca nu sunt in ordinea de zi nu se discuta si daca nu se discuta nici nu se supun la vot ! (cei care au cunostinte sa ma lamureasca si pe mine )

cine ne va reprezenta ? (vorbeste )
mai sunt propuneri sau alte comentarii si adaugiri la ce sa spus deja ?

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #5 on: December 03, 2011, 03:34:47 PM »
in principiu, chiar daca nu e inclus pe ordinea de zi, se poate face aceasta propunere si se poate supune supune la vot.
La orice AGA, pe ordinea de zi exista capitoul "diverse"
ca reprezentant vorbitor eu il propun pe Adrian SB, pe care il asteptam sa se logheze aici...

sorinB

• Emerger
« Reply #6 on: December 03, 2011, 04:20:09 PM »
Subscriu si eu pentru Adrian SB  ;)
Chipintaci

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #7 on: December 03, 2011, 06:47:27 PM »
Si eu, tot cu Adrian SB subscriu :D

mino

• AGVPSEI
  • Larva
  • *
  • http://www.youtube.com/watch?v=Yg9WxeZjekY
« Reply #8 on: December 03, 2011, 11:58:14 PM »
si eu sunt tot pentru adi .

grey-wolf

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #9 on: December 04, 2011, 11:06:35 PM »
Daca accepta eu nu am nimic impotriva si nici alta propunere nu am .

Adrian Sb

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #10 on: December 06, 2011, 12:31:32 AM »
Gata, m-am logat. Si eu sunt tot pentru Adrian Sb  ;) ;) :D
Inainte de sedinta, vreau neaparat sa citesc statutul Ajvps. Poate gasiti o varianta scanata sau in ceva .doc, .pdf.

mino

• AGVPSEI
  • Larva
  • *
« Reply #11 on: December 06, 2011, 07:19:02 PM »
buna gluma Adi  :laugh:, eu cel putin ma bucur ca ai acceptat .

Adrian Sb

• AGVPSEI
  • Egg
  • *
« Reply #12 on: December 12, 2011, 03:22:47 PM »
Maine ma duc sa ma fac membru. de partid. ;)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #13 on: December 12, 2011, 10:01:42 PM »
propunere de propus, pe langa infiintarea filialei de pescari
Filiala de pescari din cadrul AJVPS sa inceapa activitatea din ianuarie 2012, respectiv filiala trebuie infiinta cat mai rapid astfel incat :
sa fie pe deplin functionala in ianuarie : dobandirea personalitatii juridice, alegerea organelor de conducere, organizarea contabilitatii proprii si deschiderea contului bancar (va zic io la ce banca ;D)
eliberarea de permise de pescuit si incasarea cotizatiilor de la membrii pescari si a tarifelor de pescuit pt. 2012 sa fie facuta EXCLUSIV de noua fililala
Pentru asta sa se "insarcineze" de catre AGA, prin vot, normal persoanele care vor duce la indeplinire aceasta sarcina in termen ul propus. ;)

mino

• AGVPSEI
  • Larva
  • *
« Reply #14 on: December 12, 2011, 11:04:54 PM »
ok, tavi.