Author Topic: Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii  (Read 17452 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii
« Reply #150 on: July 05, 2018, 09:08:00 AM »
Mersi, dar aia e o borseta waterproof, nu e sling pack de care intreb.
Io cred ca voi nu sunteti atenti... intreb una imi raspundeti alta. Numa Irelevantul e atent. :laugh:
Deci NU vreau borseta (hip-pack, waist pack sau funny pack), nici mcar impermeabila, NU vreau linkuri. Borsete am, linkuri am tot studiat.
Vreau doar pareri din experienta proprie de la cei care au folosit deja SLING PACK.
Mersi inca o data.  :laugh:

liquid

• Nymph
« Reply #151 on: July 05, 2018, 09:35:47 AM »
Io la pescuit n.am folosit, dar pe doua roti da, si pot sa.ti zic ca e cea mai practica alegere pt ture scurte, mai ales in oras. Acu' am un chest cu rucsacel pt pescuit si e obositor sa le invart in jurul gatului sa umblu in sac cu toate ca pot sa car toate prostiile in spate. As incerca un sling pe apa.

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #152 on: July 05, 2018, 11:48:00 AM »
Am avut un sling de la simms .. l-am vandut instant pentru ca toata miscarea pe care o faceam cu aducerea lui in fata ma enerva groaznic.Libertatea de miscare cu el in fata lasa de dorit cel putin pentru mine care nu vad aproape sacul fortandu
 ma sa tin coatele pe el .Plus ca in momentul cand tii lanseta la subrat si incerci sa schimbi o musca iti ramane doar o mana libera .. Drept urmare am un opst la cur pe care il aduc in fata si mai pot pune si lanseta pe el deci doua maini libere .Spatiu suficient pentru doua cutii cu stremere de stiuca si loc suficient pentru accesorii.Inauntru exista buzunare ceea ce la alte firme ( vision , guideline ) nu exista. Incer cat de mult posibil sa nu ma folosesc la fircare schimbare de sling,borseta si poseta  ;D si imi tin o cutie mica de muste in buzunarul de la pantalon sau in camasa ,tippet , un lider,cleste si dispozitivul de atarnat lanseta. Am partide fara sling , borseta si poseta . Si inca ceva .. am trei borsete fiecare pentru pescuitul care il fac  ;)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #153 on: July 05, 2018, 02:12:27 PM »
Da, rotitul poate enerva. Dar la borseta nu e aceeasi problema cu rotitul?

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #154 on: July 05, 2018, 02:37:54 PM »
Nu pentru ca are curea care vine peste umar https://www.youtube.com/watch?v=k_zqKby6JAk min 1.40 si in momentul cand vrei sa schimbi doar dai drumul la catarama si vine borseta  singura in fata. Poti sa lasi cureaua mai larga si merge si asa .La sling trebuia sa trag de el sa vina in fata , cu o singura mana pentru ca cealanta este ocupata cu lanseta.La dihania asta doar fac click la curea , o miscare de lambada si vine singura in fata.Eu nu impaturesc capacul pentru ca sunt rare partidele cand intru peste borseta doar il prind ca pe un plic. Accesul este mult maibun in interior , vezi  tot ce ai prin borseta  si nu bajbaii.

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #155 on: July 05, 2018, 04:02:06 PM »
Da, borseta asta e smechera.
Doar ca nu prea incape berea, pelerina, mancarea...
Legat pozitia in fata, din ce vad in filmul asta, daca slabesi cureaua principala iti vine destul de jos pe burta, aproape ca o borseta si poti pune lanseta pe ea.
https://vimeo.com/73577116
Pe mine incerc sa ma conving.  :laugh:

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #156 on: July 05, 2018, 04:12:56 PM »
De 3 ani am o borseta cu 50 de lei de la Decathlon.
Din masina nu iese decat in momentul in care intra schiurile.
Intra in ea fix cat imi trebuie (streamere, ude, uscate, slapi, nimfe nelestate, o cutie cu alici de Pb, praful, uleiul, tippet-uri, polyleadere, portofelul cu headuri si doo sticle de apa la jumate, (nu ma spurc cu bere))
Nasol este doar daca ma bag in apa peste brau.
Dar atunci o arunc peste un umar si este ok-ish.
Minnowholic

Irelevantu

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #157 on: July 05, 2018, 04:34:00 PM »
ba nu ! atunsi ii zici borsesinglish !  :laugh:
Crescator/dresor de reni

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #158 on: July 05, 2018, 04:36:24 PM »
 :laugh: :laugh:

pehep

• Musca 13
  • Emerger
« Reply #159 on: July 05, 2018, 04:38:02 PM »
Sa vezi vara ce misto e un sling atarnat de gat  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #160 on: July 05, 2018, 04:49:05 PM »
Eu o sa.mi iau o drona care sa ma urmeze la mica distanta si cand deschid mana cu palma in sus sa rostesc 'pensa' sau 'adams 14', si ea sa se conformeze.
big like!

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #161 on: July 05, 2018, 04:50:11 PM »
Eu o sa.mi iau o drona care sa ma urmeze la mica distanta si cand deschid mana cu palma in sus sa rostesc 'pensa' sau 'adams 14', si ea sa se conformeze.
big like!
Si nu vreti sa va aduca si bere?
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #162 on: July 05, 2018, 04:51:49 PM »
Din masina nu iese decat in momentul in care intra schiurile.
Deci pescuiesti din masina sau cand mergi la pescuit bagi schiurile in locul borsetei.
Super logic.

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #163 on: July 05, 2018, 05:15:27 PM »
Io cre' ca te-a acaparat oleaca prea mult noul job
Minnowholic

vgb

• Adult
« Reply #164 on: July 05, 2018, 10:57:02 PM »
Io folosesc un sling; de-ala ieftin de 20$. mai mic putin decat orvis si patagoniile alea de le-a postat Tavi in filmulete. si nu mi se pare insuficient. se roteste pe umar sa vina in fata cand am nevoie de acces, fara briz briz-urile alea de la Orvis. are si 2 D-ringuri de care se pot prinde lip gripuri, mincioguri, o capra-n lesa, ce vrea fiecare  :laugh:

pe bretea, in fata, am un buzunar in care intra mobilul la fix, o gaica in care bag patentul daca dau la spin si un D-ring de care prind zingerul cu pensa, daca dau la fly (pensa agatata de zinger intra in gaica de patent si nu se balangane).

cand si slingul mi se pare mare, am o borsetuta de la Fishpond, iar pt o muscareala de seara, e perfecta.