Author Topic: Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii  (Read 25648 times)

Parintele

• Adult
Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii
« Reply #90 on: June 30, 2016, 11:04:54 AM »
Depinde si de zona insa borelioza e o treaba cam imputita si relativ greu de dibuit in sensul ca simptomele pot fi multe si marunte si stiu spre exemplu oameni care au fost pe la 4-5 doctori de specializari diferite, de la oase la testicule si infectioase pana s-a gasit unu mai relaxat care s-a dat putin in spate si l-a intrebat daca vreodata in ultimul an a fost pe coclauri ...

Deci treaba cu muritul e relativa, traiesti bine merci, teoretic, pana te cam saturi de atata viata ::)

Parazitozele astea sunt imputite rau din multe puncte de vedere  nu sunt neaparat greu de tratat dar practic pana afli ce ai si ajungi la tratament ...

Inteleg, da' nu pricep...

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
Re: Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii
« Reply #91 on: June 30, 2016, 11:19:49 AM »
Tocmai voiam sa zic ca e drept ca ai supravietuit, dar nu fara urmari  :laugh: , lucru vizibil dealtfel !
Macar e bine ca ai momente cand iti dai seama de la ce ti se trage !  :laugh:
Altfel spus, esti un exemplu "viu" ... :laugh: :laugh: :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #92 on: June 30, 2016, 11:57:59 AM »
Mah, din ce am cetit pe net, cica daca o scoti rapid < 36-48 h sansele sunt minime catre 0 sa iei boala cu pricina.
Am gasit si o scula faina, cred ca imi voi cumpara:
https://animax.ro/croseta-capuse-tick-twister-2-buc.html
https://www.youtube.com/watch?v=PaKU1zjWOyg
Scula pare de valoare. Zilele trecute o incasat taica-meo vreo trei. Pe una am incercat eu sa i-o scot cu o penseta, n-am reusit de frica sa nu o rup. S-o dus la doftor si nici doftoru n-o reusit, pana la urma s-a rupt. A scobit dupa resturi cu un ac. Cica era prea bine infipta. Tratament cu antibiotice zece zile, deci nema palinca.  :laugh:
Faza interesanta e ca am fost cu tot familionu vreo doua zile la cabana si doar taica-meo o fost atacat de ganganii.   ???

Parintele

• Adult
« Reply #93 on: June 30, 2016, 12:11:20 PM »
Aia cu scosul rapid e si nu e adevarata...teoretic e, practic infestatii apar si fara sa gasesti capusa...bine, vorbim de animale acuma, nu de oameni, dar rastratate pt preventie si raspuricate, spalate si verifixate dupa aia ...
dracu te ia din poarta bisericii tinandu-te de mana cu popa...daca e sa te ia...
asa, pragmatic vorbind, oricum un numar infim de insecte sunt purtatoare de mizerii...daca ar fi multe probabil ca ne-ar cam lua dracu pe toti ...
totusi, atata vreme cat auzim de cazuri, cunoscuti, care au avut probleme, cred ca trebuie micsorat pe cat posibil riscul.
nici aia 2-3 pe care ii stiu eu, vorbesc de oameni, nu erau d'aia care sa stea ca vitele cu calusa in cap o saptamana...la niciunul nu a durat mai mukt de cateva ore, maxim de dimineata pana spre seara cand au ajuns acasa...

orka

• Nymph
« Reply #94 on: June 30, 2016, 02:36:16 PM »
Capusele purtatoare sunt alea de caprioara,asa ziceau pe la Discovery. ;D

GeorgeS

• Adult
    • Photography telling a storry
« Reply #95 on: June 30, 2016, 06:50:07 PM »
La urgente in Bv am fost cu mandra cand a capatat una, i-au scos-o cu tot cu o bucatica de piele, sub anestezie. 3 zile antibiotic si gata.
Trebuie sa fie un cumul de mai multi factori ca sa ai complicatii, cand a fost criza lansata de televizuini, medicii de la urgente erau disperati ca nu aveau timp sa se ocupe de cazurile reale. Pe atunci unul chiar a demontat pas cu pas, in termeni medicali, mitul capusei.
E cam ca la LOTO, unii mai si castiga, dar atat de rar...

Parintele

• Adult
« Reply #96 on: June 30, 2016, 10:30:24 PM »
Ma eu am avut belele cu un catel si in jumatea aia de an de cosmar am citit  la materiale despe parazitozele astea de nu mai vreau sa aud de ele...
m-am cam lamurit si cat stiu doctorii, si cat se stie in general, si cum se pune problema si in opinia mea la noi e abia un inceput timid ...si babesia, si borelioza, si leishmanioza si dirofilariozele si alte kkturi nu prea au treaba cu noi, sau nu au avut pana acum ceva ani....deja evolueaza mult prea galopant in unele privinte si chiar daca pt om situatia e incomparabil mai buna decat pt animale, unde e jale, eu tot as fi extrem de precaut..am vazut pe viu ce poate face o mizerie d'aia si sincer sa fiu, depaseste cu mult imaginatia multora.

Ca o paranteza, poate unii nu stiti, dupa umila mea parere, unul dintre colegii nostri de pasiune, chiar prieten cu multi dintre noi, este printre cei mai buni doctori, in cazul de fata veterinar, pe care eu l-am putut vedea in munca lui...stiu cativa, multi as spune, am vazut multi la treaba si i-am vazut cum gandesc, cum judeca niste treburi...per total pentru mine el este printre cei mai buni si in mod cert in top 3 cei mai daruiti pentru meseria asta.
nu spui cine, multi probabil banuiesc, v-am zis-o asa ca sa stiti ca printre noi sunt si supermeseriasi in domeniile lor de activitate. ;)

GeorgeS

• Adult
« Reply #97 on: June 30, 2016, 10:46:04 PM »
Prima capusa mi s-a agatat de glezna, prin ciorap, in timp ce eram pe bicicleta. Credeam ca e un ac de brad care ma inteapa si nu i-am dat mare importanta, pana cand m-am oprit si am vazut-o.
Cum poti fi precaut? Larvele astora pot intra si prin plasa de protectie de la fereastra...
Cred ca o sa-mi pun un flacon de Parakill pe ceafa si imi vad de treaba  :laugh:

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #98 on: July 01, 2016, 10:31:50 AM »
Parinte, deci trebe sa merem la Dragos, in cazul de fata veterinar, sa ne trateze de capuse?  :laugh:

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #99 on: July 01, 2016, 02:18:42 PM »
Ca o paranteza, poate unii nu stiti, dupa umila mea parere, unul dintre colegii nostri de pasiune, chiar prieten cu multi dintre noi, este printre cei mai buni doctori, in cazul de fata veterinar, pe care eu l-am putut vedea in munca lui... per total pentru mine el este printre cei mai buni si in mod cert in top 3 cei mai daruiti pentru meseria asta.
Dl. Doctor... era sa aveti o scama...
In mod umil, va rog sa-mi dati voie sa indepartez din jurul dvs eventualitatea unor astfel de pericole viitoare...
stiti.... asaaa... preventiv !  :laugh:

Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #100 on: July 11, 2016, 02:03:05 PM »
Deci am comandat S-Karp:
http://www.s-karp.com/collections/back-packing/products/sherpa-cx
Mersi pt. recomandari!  :-*

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #101 on: July 15, 2016, 11:58:53 AM »
Deci au venit, din pacate 43 imi sunt cam mici, tre sa schimb cu 44.
Altfel, ca prima impresie la rece, sunt fix ce trebe pentru muntii de la noi pe timp de primava-vara-toamna, in special pentru zona de creste, stanci, trasee ceva mai accidentate.
Pt. iarna cred ca max trasee usurele de o zi, conform descrierii.
Usori, comozi, suficienta sustinere pe glezna, talpa ok, echilibru bun rigiditate-elasticitate, par durabili.
Pentru trasee prin padure si poteci lejere merge si ceva mai light, asa zisul trekking.

GeorgeS

• Adult
« Reply #102 on: July 15, 2016, 12:10:30 PM »
Incep sa ma plictisesc de Lytos, cred ca trec si eu pe Brasoveni :)
Sa-i porti cu placere pe ceilalti

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #103 on: July 15, 2016, 08:05:52 PM »
Mersi, de-abia astept! Din pacate s-a cam stricat vremea, sus e frig tare si bate vantul, tura de maine se amana... :-X

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #104 on: July 15, 2016, 10:00:19 PM »
si eu voiam sa ies duminica la un ceahlau cu al mic dar se anunta ploaie....
Inglorious Muzkars