Author Topic: reparatie mulinete  (Read 2498 times)

Varu

• Administrator
  • Adult
Re: reparatie mulinete
« Reply #30 on: December 30, 2018, 03:18:40 PM »
   Multumesc Miky pentru efortul depus…
  Deci bine zice in engleza, stain less or stain more...hehehe...
   Am preparat si Peroxid cu sare aseara , rulmentul cu garniture albastre stiam ca nu-I inox si a fost atacat ca lumea..
  Au aparut pete si pe pensa medicala care se stie ca-I stainless, la fel pete rosii si pe rulmentul in cauza….Culmea arcul ala mic ma asteptam sa fie devorat dar se prezinta cel mai bine …
  Io zic ca pot pune rulmentii noi in molineta, sint destul de less stain...
arbeit macht frei

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #31 on: December 30, 2018, 09:10:43 PM »
  Terapie ocupationala de iarna…. Am iefectuat schimbarea...Mulineta in cauza ,o Bauer M6 Superlite a fost folosita intens vreo 15 ani in serviciul unui ghid de pescuit steelhead pe riul Deschutes in Oregon,servisare ioc, rulmentii erau uzati de-a binelea, cu frina strinsa la maxim mergea greoi la recuperarea firului...Acum mersul e muuult mai usor ...Am uns rulmentii pe toate partile inainte. Am intervenit si la frina,care initial era pluta decupata vs un vinil galben cleios pe interior, s-a desprins usor ca  un abtibild.Unii spun ca sistemu asta permite acvaplanare,intra apa prin fantele plutei si aluneca tare pe vinil(polimer ma rog)..Am lipit pluta full size si un disc de 0,5 mm din titan...Zice ca-I aliaj grad II cu continut nu prea mare de titan, dar nah...Titan sau Balta Alba, nummai Ferentari sa nu fie....sper sa nu rugineasca...Suprafata de frecare cu pluta am sablat-o cu bile de sticla, e foarte fina dar nu lucioasa.Asta face o frinare mai consistenta incepind de la primele ture de strins, iar la maxim cu greu mai urnesc tamburul...Am pus si carbon dar nu placut ,revenit la pluta...Am folosit un epoxy JB Weld care-I rezistent la temperature mari si o duritate de mi-a venit sa pling pina l-am dat jos, nu mergea bine nici cu sablat, ca are particule metalice si-i mai dura ca aluminiul…
arbeit macht frei

Leowb

• Musca 13
  • Adult
« Reply #32 on: January 07, 2019, 03:16:38 PM »
Ai muncit la ea nu gluma   :)