Author Topic: Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii  (Read 20384 times)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii
« on: November 29, 2011, 06:50:50 PM »
Discutii despre orice accesoriu in care caram cu noi pe malul apei tot calabalacul, aici va rog!
Minnowholic

Sheniloiu

• Adult
Re: Rucsace, Veste, Camasi si alte accesorii
« Reply #1 on: November 29, 2011, 08:31:54 PM »
Hell, mi-ai luat subectul! Dacă mai stăteai o oră, lansam eu asta!
Personal, consider că totul depinde de banii pe care îi avem, cât de "infectaţi" suntem, anotimp şi situaţia concretă de pescuit. Să mă refer numai la ultima.
1. Sa zicem că locuiesti chiar pe malul apei unde speri să prinzi ceva peşti. Pleci de acasă cu lanseta gata montată, cu mulineta şi şnurul pe ea. Mai ai nevoie doar de accesorii, aşa că vesta ar fi de ajuns. Unii ar prefera borseta aia de spining ce sa ţine în faţă, chestie de gust. Pentru alţii, "colierul" e de ajuns. Oricum, e situaţia "travel light".
2. Te duci cu maşina, singur sau cu un prieten. Laşi maşina pe malul apei, dar nu pleci departe. Indiferent cât stai, ai maşina unde să-ţi laşi tot calabalâcul, aşa că vei fi echipat la fel de light ca în situaţia 1.
3. Te duci pe o apă de munte, laşi maşina undeva, te echipezi şi pleci pe apă, conştient că vor trece câteva ore (dar nu prea mult) până te întorci. Ei, aici situaţia se complică. Pe lângă sculele şi accesoriile strict necesare pentru pescuit, poate mai vrei să iei ceva cu tine. Ceva de potol, depinde cât eşti de fomist din fire (eu îs). Apă, cam 1 l ar fi suficient, poţi spera să găseşti izvoare. Să bei direct din râu/pârâu, e un risc. Actele, să probezi că nu eşti braconier (sau poate eşti?). Ţigări, dacă ... O haină de ploaie, poncho, foaie de cort, la munte poate fi foarte util. O lanternă mică, se poate dovedi necesară. Un mic pachet prim ajutor. În cazul ăsta, un rucsăcel mic poate fi util, pe lângă vestă sau ce preferi. Poţi să îl porţi permanent în spate sau poţi să îl laşi pe mal cât baţi o porţiune de râu. Am văzut la LOOP ceva ce combină un rucsac mic cu o vestă de pescuit. Nu e perfect, dar e o un compromis bun.
4. Cea mai dificilă situaţie, ştiu pe cineva care o face. Pleci de dimineaţă, în munte. Laşi maşina, dar până la locul de pescuit mai faci kilometri prin pădure, în condiţii dificile, aproape alpinism uneori. Ştii că te vei întoarce târziu, poate în noapte. Exclus să pleci gata echipat în waderşi/neopren. Aşa că, ai nevoie de un rucsac cam respectabil, în care să încapă "costumul de scafandru" plus ce am înşirat la punctul 4. Plus ceva mai multă mâncare şi poate apă. Mai iei după tine şi un baston, sau îţi confecţionezi unul loco. Arăţi puţin ca Moş Crăciun, dar numai aşa ajungi la locul tău mult visat. Departe de zgomot, lume, maşini, poluare şi nevastă (pentru cine dispune).
Personal, deocamdată mă încadrez la punctul 2. Nu am "echipamentul de scafandru", aşa că vara pescuiesc din apă, la şort iar toamna şi primăvara de pe mal. Iarna, încă nu am încercat. Dispun de o vestă luată din talcioc, la 25 lei. 10 buzunare frontale, două interioare cu plasă, unul mare în spate pentru o pelerină. Inele de atârnat diverse accesorii. Bucle de prins lanseta în faţă, în poziţie de repaus sau dacă ai nevoie de ambele mâini ca să faci ceva. Plasă la interior. Din păcate, este făcută pentru alte stiluri de pescuit, adică e prea lungă. E până la brâu, aşa că poţi ajunge lejer cu ea în apă. Tot din păcate, e un model pe care nu l-am mai găsit, că mi-aş mai lua una, să o scurtez. Ce se găseşte acum prin Timişoara, la preţul ăsta şi chiar mai scumpe, sunt cam jeguri.
De curând, mi-am mai luat o centură pentru scule, marca Topex, pentru care ajungeţi la Metro, Praktiker, Dedeman etc. 11 lei de unde am luat-o eu. Poliester, impermeabilă, solidă. Cataramă rapidă (aia cu 3 colţi), din plastic. Poate fi folosită ca centură pentru waderşi/neopren. Poate duce lejer un cuţit în teacă, un bidon de apă de 0,8 l, tocul cu wading stick-ul (pentru cine are) şi săculeţul pentru peşte (pentru cine practică Catch & Prăjit, bineînţeles în limitele legale).

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #2 on: November 29, 2011, 09:18:23 PM »
Am o vesta Cabelas, luata second hand si care face toti banii (pentru ca am dat destul de putin pe ea - ae tottusi ceva cusururi)
1. Puncte forte: extrem de incapatoare - vreo 30 de buzunare, inclusiv un buzunar mare la spate unde poate intra chiar si jacheta de wading sau un fleece usor, o sticla de apa; foarte respirabila - in cea mai mare parte facuta din plasa, vara nici nu stiu ca e pe mine; are jug de neopren, foarte comod de purtat (nu m-as fi gandit ca e asa confortabila)
2. Puncte slabe: 30 de buzunare( ;D) in care te pierzi daca nu esti suficient de organizat; buzunarele aplicate au fermoar simplu, pe jumate de contur; daca le lasi deschise pana te cauti de altceva risti sa pierzi continutul in apa

La ultimele iesiri m-am "insotit" de un batz de traking, din ala ca un bat de schi telescopic, pe care-l prind la o gaica la waderi. Este extrem de util, si pentru pipait, si pentru sprijin efectiv (spre deosebire de betele alea segmentare pliabile care sunt doar pentru pipait fundul apei). Nu as mai pleca fara el mai ales acolo unde nu cunosc apa si il recomand cu caldura. La instrumentul asta, nu merita sa ne zgarcim, cele ieftine sunt de unica folosinta si dupa ce s-a rupt au devenit deodata foarte scumpe (am patit-o!).

Rucsac am intotdeauna, unul mic, dar de cele mai multe ori ramane in masina; alpinism din ala cum descrie seniloiu mai sus n-am facut desi imi doresc - dupa ce mai las vreo 4-5 kile mai la vale :-[

Sheniloiu

• Adult
« Reply #3 on: November 29, 2011, 09:27:49 PM »
Tavi, eu îs puţin mai "dus" - dacă dau de unul ca mine, luăm şi cortul şi rămânem noaptea pe undeva!
Deşi, la oasele mele, poate ar fi necesară şi o saltea, cum o mai cărăm şi pe asta?
Ar putea fi metoda super de a da kilele alea jos (am şi eu nevoie :().

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #4 on: November 29, 2011, 09:34:22 PM »
Deci avem 10 kile de dat jos? mai bine le caram pe astea si nu mai trebe saltea ::) :laugh:

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #5 on: November 29, 2011, 09:47:06 PM »
Am mai zis si pe alte topicuri. Never ever nu stiu unde voi ajunge. :laugh:
Dece?
Pai locurile de pescuit sunt multe, ma refer strict la cele pe care le frecventez.
Cel mai usor si accesibil este el din spatele gradinii.
Scoala de casting si scoala de pescuit la musca. Target =>CLEANUL
Vin de la Servici,(ca sa fiu si mai nesimtit, firma pentru care lucrez are sediul chiar in spatele gradinii :laugh: )
Daca situatia o cere, pot sa pescuiesc si in timpul pauzei de potol :P

Sau vin de la scarbici, sar direct in cizme, dau o pedala la scuter, si directia Olt :laugh:

DAR

Cand vine vorba de Olt se cam complica treburile  :-\

La 4 km de mine se alfa Oltul, plus un brat vechi izolat complet care vara asta mi-a servit adevarate provocari la capitolul distanta si precizie. Dar asta in alt post :D
Putin mai departe se inalta Muntii, cu vreo doo paraie, usor accesibile, de pastrav.

Cel mai bine  ma simt intr-o camasa de aia de armata. Este chiar camasa mea din armata!
Perfecta pentru soare si insecte. Subtire, se usuca rapid....Simms nu gluma :laugh:
Am vesta de aia scurta, da, te ajuta in locurile in care trebuie sa te bagi mai adanc. Dar odata cu adancimea aia, se cam schimba si tehnica la casting, din placere, in adevarate dureri in umeri ??? din cauza ca stai in apa mai sus de brau.
Asta toamna, din lipsa de spatiu(aveam pe langa hanorac, fleece (sau cum s-o scrie ???) si o vesta din puf sa tina cald.
Deci vesta de fly devenea cam stramta si incomoda. Intr-o cutie, mi-am transferat vreo 6-7 modele de muste care stiam ca merg si am bagat-o in san. Statea bine din cauza stratului de haine, deci castingul nu era incurcat, plus ca era foarte comod!
De aici mi-a venit ideea  ghiozdanel de ala.
Stiu ca VGB-ul are unu de la William Joseph, chiar mi-a placut!
Nu am Wadersi, deci dispare si problema de bocanci.
Am doar o pereche de cizme de guma pana in chiept. Daca este prea cald, le rulez si pot intra in baltile cu multa vegetatie. Balti care ti-ar imbacsi atat bocancii cat si wadersi.
Da este adevarat ca nu respira ....dar isi fac treaba fara greata chiar si in cele mai murdare ape.
Daca plec la pastrav, de obicei am un rucsac mic care se leaga si in talie si sta fix.
Cand este cal si misto, teneshi, pantaloni scurti si baga mare :laugh:

Cand ies cu Tavi, am rucsac putin mai mare in care intra apa, mancarea si cutiile de muste.
Dar asta ramane in masina si iau doar vesta pe mine.
Minnowholic

Sheniloiu

• Adult
« Reply #6 on: November 29, 2011, 09:49:01 PM »
Deci avem 10 kile de dat jos? mai bine le caram pe astea si nu mai trebe saltea ::) :laugh:
Nu, 15!

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #7 on: November 29, 2011, 10:10:21 PM »
Sheniloiule, eu vreau o camasa de armata d-aia simpla, uni, de pe vremuri! Departe de mine gandul ca una de camuflaj! Ba chiar pot sa spun ca nu imi plac astea de camuflaj, indiferent de care ar fi ... Deci una din garda veche ... cum am purtat io in armata, pricepi?  ;D

Sheniloiu

• Adult
« Reply #8 on: November 29, 2011, 10:19:09 PM »
Sorry, Liviule, dar alea sunt super rarităţi! Începând cu 1994 - 1995 s-au casat, s-au dat la puşcării sau au fost transformate în cârpe de şters armele! Poate or mai fi unele uitate pe undeva, dar cine ştie unde!

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: November 29, 2011, 11:40:43 PM »
Nu, 15!
Daca stau sa ma gandesc bine, 20! :laugh: :laugh:

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #10 on: November 30, 2011, 12:43:17 AM »

3. Te duci pe o apă de munte, laşi maşina undeva, te echipezi şi pleci pe apă, conştient că vor trece câteva ore (dar nu prea mult) până te întorci.  Pe lângă sculele şi accesoriile strict necesare pentru pescuit, poate mai vrei să iei ceva cu tine. Ţigări, dacă ... O haină de ploaie, poncho, foaie de cort, la munte poate fi foarte util.

aaa, foaie de cort? pence? daca mergi doar cateva ore...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #11 on: November 30, 2011, 06:42:21 AM »
liviu eu am fo 3 camasi militare si pot sa zic ca materialul poate sa iti f...rece o zi de pescuit....e asa de aspru ca nu il poti tine direct pe piele.....una mai mare am captusito cu polar si a iesit un veston de iarna f bun ;D
Inglorious Muzkars

Sheniloiu

• Adult
« Reply #12 on: November 30, 2011, 01:13:02 PM »
Tavi, nu e neaparat sa iei chestiile alea de ploaie. Da daca nu e prea cald si vezi niste nori pe sus, mai bine cari! Prin munti poate sa te prinda ploaia rapid si de obicei e foarte rece, chiar si vara. Si mai e si aerul rece dupa. Mai bine cari decat sa-ti blestemi zilele!
Nu m-a prins la pescuit, ca nu am facut asa ceva la munte, dar am patit-o odata intr-o excursie si de vreo doua ori la aplicatii. Daca mai tin bine minte, la Cartisoara, in iulie 1982, eram la trageri cu tancul si aplicatii, timp de o luna. Si doua saptamani ne-a plouat aproape continuu, cu scurte pauze de maxim juma ora! Noroc cu varsta!

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #13 on: November 30, 2011, 11:40:25 PM »
o pelerina usoara de ploaie am tot timpul in buzunarul din spate al vestei
stiu ce inseamna vremea schimbatoare la munte
da cu foaia de cort ce faci?

Sheniloiu

• Adult
« Reply #14 on: December 01, 2011, 09:14:46 AM »
Foaia de cort e un pic mai multifuncţională. Poţi face din ea un poncho, care e tot o pelerină de ploaie, cu glugă. Poţi să îţi încropeşti un adăpost sumar, dacă ai chef să aştepţi până trece ploaia. Poţi să o aşterni pe jos, să faci ce vrei tu pe ea. Desigur, e ceva mai voluminoasă şi mai grea decât o pelerină. Tre să alegi!
Musai să-mi fac rost de o foaie de aia de cort!