Author Topic: Sfaturi pentru incepatori  (Read 155867 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Sfaturi pentru incepatori
« Reply #30 on: November 01, 2011, 11:42:55 AM »
daca mergi pe principiul ca imita ceva din meniul pestelui, il poti aplica si la clean sau alte specii de ses  penca seamana si cu un porcusor... care e in meniul cleanului, salaului si chiar mrenei.
Io zic sa nu te mai interesezi atat si sa le testezi ;D

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #31 on: November 01, 2011, 02:07:15 PM »
am iesit la testat in pauza... nu cu aia , ci cu "altele" .... azi spin ca am avut numa jumate de ora libera  :P . A intrat pe gama asemanatoare de culoare....si pe adancime....

e luat dintre stationaristi  :laugh: :laugh: :laugh:
Inglorious Muzkars

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #32 on: November 09, 2011, 11:42:21 AM »
Modelele de sculpin ar trebui sa mearga si la salau, pentru cine are nervi... fie pe ape unde sunt guvidei, fi unde sunt ghiborti (adica peste tot). Pe lacul de la Moacsa - CV cea mai buna momeala vie la salau sunt ghibortii.

colaps

• Adult
« Reply #33 on: November 13, 2011, 10:19:16 PM »
Ma dispera gandul ca incepe iarna si imediat ce ma trezesc cu primavara mijind printre baltoace inghetata si grade de minus, soo trebuie sa o intampin cum se cuvine ( organizat ). asta se traduce in ... muste muste muste ! nu mai vreau sa ma uit in cutia cu muste si sa vad zero .voi sunteti toti plini de muste si de de ideei ! asa ca vreau sa cer pareri si sbs-uri la greu ( step-by-stepuri ca iar nervez cu prescurtarile mele ). Banuiesc ca in mod normal ar trebui sa leg muste pe sezoane daca nu chiar pe luni . Am tot studiat prostiile de pe net si nu ma mai iau dupa toti englezoii sau mai stiu eu cine. voi aveti ani de muscarit deci experienta vasta .
vreau sa stiu ce muste sa imi leg . sa pot sa fiu organizat si nevere ever luat prin surprindere :)

la mine in zona nu sunt salmonide, deci vorbim doar despre clean, avat, crap ( i wish ), stiuca, scobar si mreana , mda si sa nu uitam obletii :)) . pina in momentul de fata am legat slapi si alte dracovenii da` destul de slabute,am incercat si niste klinkhamere da` neavind pana buna s-au cam dus dreq la fund :D, pe astea le-am smecherit cu oleaca de foam si stau pe apa cat de cat. stremerele is de domeniul sci-fi, pentru ca nu am materiale ! inafara de marabou luat de la magazinul de ate si nasturi ( fibra scurta ) nu am. nimfe nu am legat , iar din lipsa de materiale ( orikum nu stiu pescui cu ele :) ) . soo cine are rabdare sa imi faca un top 100 din mustele ce merita incercate la speciile mai sus amintite . in primul rand sa le leg ca de pescuit ma invat eu cu ele .

merci anticipat.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #34 on: November 13, 2011, 10:28:05 PM »
Pentru toti pestii aia ai nevoie de un top 1000 de muste, cel putin si fiecare legate pe carlige de la 24 la 4/0, ca nu se stie cind vrea sa traga la o musca mica si cind la una mare!!  ;D :P :P

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #35 on: November 14, 2011, 11:31:46 AM »
Dece nu simplifici treaba prinvind prin prisma formei, marimii si a culorii ?
Minnowholic

colaps

• Adult
« Reply #36 on: November 14, 2011, 11:59:28 AM »
eu ma gandesc la alta treaba , fiecare apa are pestii ei si fiecare peste are hrana lui in functie de apa , deci daca stiu ce goange sunt prin apa ( presupunand ca se hraneste in primul rand cu ce gaseste in mod natural pe acolo ) pot sa incerc sa imi leg muste care le imita pe respectivele goange , evident tinand cont sau nu de colorit, stadiul in care e insecta in momentul acela al anului si chestii deastea pe care inca nu le stiu dar le studiez . baiu meu cel mai mare e ca nu am o baza solida deunde sa incep sa studiez ce misca prin apele noastre . inafara de mayfly stonefly si inca ceva pe acolo eu nu stiu . am zis ca ar fi bine sa incep ( sa incerc ) sa leg mayflyu in toate stadiile prin care trece si sa le pescuiesc la momentul potrivit ( nici ala nu stiu care e ), dupa ce imi fac mayflyu acceptabil ( sper sa reusesc pina la anu ) trec la urmatoarea musca . eu in gandirea mea putin cam ingusta ( inginerii nu gandesc larg deloc ) presupun ca in orice apa se gaseste cel putin o musca comuna care reprezinta hrana pestilor puturosi si nu numai , deci exista din start o musca prinzacioasa . chestiile legate de colorit marimi si alte variatiuni pe aceeasi tema nu e o problema ca se pot lega de toate . soo... va rog pe cei care nu-s ingineri si pot gandi mai putin logic si mai mult practic ( sustinut evident de experienta ) sa imi spuna daca gresesc in ceea ce zik mai sus. nu vreau sa imi dau seama peste 3 luni ca am luat un start gresit si toata piesa mi-a iesit aiurea . exista un calendar al mustelor pe colorit stadiu etc , nu-l mai gasesc , il aveti si voi ?

thx. si va rog nu fiti zgarciti cu vorba . :P

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #37 on: November 14, 2011, 12:38:10 PM »
Baga mare cu astea pentru clean: red tag, black zulu, gandaci de foam, parasute (pentru ape limpezi si lin curgatoare), pheasant tail. Si sigur vei prinde! Te joci putin la culori, ca unele merg mai bine intr-o perioada a anului sau pentru anumita turbiditate a apei sau pentru niveluri diferite ale apei, etc. Numa' sa mergi sa incerci, incepand cu chestiile simple, care au avut rezultate la 99.9% dintre noi. La Liviu nu, ca mustele lui is perfect legate si pestii isi dau seama ca-s facaturi  :laugh:
Prea mult filozofie pe forum dauneaza antrenamentului pe apa  ;D
In esox lucius veritas

colaps

• Adult
« Reply #38 on: November 14, 2011, 01:40:50 PM »
corect si deacord cu tine cu teoria pe forum . acuma e iarna imediat deci zero iesiri pe apa 99% stat pe forum cu voi la vorbe.

cleanul l-am prins f bine cu gandaci din foam , adica slapi cum am fost invatat sa-i numesc. am furnici din foam , am viespi , gandaci mari , mici , cu par fara , cu aripi fara cu hot spot , fara . pe carlige mari si pe f mici . functioneaza f bine .  am pescuit pe ape limpezi si foarte calde, si scazute. de obicei am dat doar in apa care era aprape de statatoare desi eram pe cris, mai ales in maluri pe sub copaci sau ochiuri de apa . stiu sa gasesc cleanul in situatiile mai sus amintite . eu totusi cred ca este cazul sa evoluez si sa nu mai dau doar cu slapi . am legat zilele astea lacuste dar tot din foam soo nu se pune . imi surade mult ideea de parasuta dar din cazua lipsei penelor potrivite sunt obligat sa folosesc si foam , si nu mai este musca ca la carte ! si evident is criticat ca fac dracovenii ( desi prind cu ele ) .

multi dintre voi probabil ca pescuiti cu ude la clean . eu nu am pescuit niciodata cu ude ca nu stiu ( doar in teorie ). majoritatea mustelor legate de mine is semi inecate, stau undeva sub suprafata apei cu 2-3 degete . am avut pesti la genu asta de muste , dar nu am stiut sa intep . daca nu vad muscatura nu stiu intepa inca .

ce nu stiu e urmatoarea chestie : cand si ce sa folosesc . daca e sa ma iau dupa anotimp , viespea merge oricand , gandacul nu chiar de primavara ( nu am vazut zburand multi primavara ) , furnicile merg tot timpul dar cel mai bine vara . iar vorbim de slapi . in rest parasute gen klinkhmaer merge primavara sau e musca de orice anotimp . parca imita un anumit stadiu de viata al unei insecte ( nush care si ncii ce stadiu ), am inteles ca redtagul e all season + ca se poate lega si ca si uda , uscata sau nimfa ?
black zulu e uda/nimfa deci iar nu o stiu pescui .

cred a o sa restrang aria mustelor pe care o sa incerc sa le leg , doar la uscate ! soo ... HELP.

p.s. ce ma supara rau e ca pe net gasesc majoritatea uscatelor ca pentru salmonide , apoi eu nu merg la asa ceva a nu am ...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #39 on: November 14, 2011, 02:09:51 PM »
zice bine JB ca filosofia dauneaza :D
la clean functioneaza bine si parasutele dar eu personal le ocolesc pt ca dupa ce se uda nu prea au efect tarate ca udele :D...deh puturos, decat sa schimb musca, mai bine schimb stilul  ;D
Inglorious Muzkars

colaps

• Adult
« Reply #40 on: November 14, 2011, 02:21:03 PM »
bah acu`mi-e clar nu vrei sa dai din casa nici o informatie ! ma documentez singur atunci ca voi sunteti banditi !

colaps

• Adult
« Reply #41 on: November 14, 2011, 02:36:11 PM »
tot io .

ce dubbing folositi pentru uscate ? si de unde cumparati ? vreau sa investesc si io in asa ceva .

merci.

JB

• Adult
  • Haba haba
« Reply #42 on: November 14, 2011, 03:07:13 PM »
La ude, daca raul curge mai iute, lanseaza jumate in avalsi nu ai cum sa nu simti tzacanelile cand ataca musca. Si atunci poti intepa tragand de fir. Doar sa fie firul bine intins, ca simti si cand se agata musca de vreo frunza prin apa :)
Daca e mai lent, lansezi catre mal si cu firul intins recuperezi usor.
In esox lucius veritas

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #43 on: November 14, 2011, 03:08:46 PM »
zice bine JB ca filosofia dauneaza :D
la clean functioneaza bine si parasutele dar eu personal le ocolesc pt ca dupa ce se uda nu prea au efect tarate ca udele :D...deh puturos, decat sa schimb musca, mai bine schimb stilul  ;D
Ai incercat cu un wing post mai flotant (chiar daca mai grosolan), din foam sau din bilele de polistiren pe care le folosesc craparii in diferite monturi? ;)
Tot pentru a creste fotabilitatea (pentru ca la clean tre corpuri mai imbracate) am folosit la parasute mari subcorp din polipropilena. Pluteste bine, insa n-am reusit sa vad rezultate la tipul asta de musca. In montaj gen Klinkhamer am facut o viespe (in felul asta abdomenul ii sta inecat, fiind mai vizibil si intr-o pozitie naturala, "ante finem" 8) :P) dar pe care am avut ff putin ocazia sa o testez

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #44 on: November 14, 2011, 03:49:27 PM »
Colpas, o iau asa, imi este mai usor sa urmaresc firul.

fiecare apa are pestii ei si fiecare peste are hrana lui in functie de apa

Da, aici asa este, concluzia asta am traso si eu. Poate fi eronata datorita experientei mele limitate
., deci daca stiu ce goange sunt prin apa ( presupunand ca se hraneste in primul rand cu ce gaseste in mod natural pe acolo ) pot sa incerc sa imi leg muste care le imita pe respectivele goange , evident tinand cont sau nu de colorit
Chestea asta imi suna a match the hatch.
Dar mai este inca o cheste, Fuck the Hatch, fish a wooly bugger  :laugh:
Dar aici mai gandestete si asa:
Cu ce naibi seamana un Red tag? O musca neagra cu fundu rosu?
SAU
Dumitru a prezentat pe nu stiu ce topic o musca de somon. No....aia ce legatura are cu insectele sau pestisorii de prin apa?(Zic pestisori cu referire ca poate musca aia imita unu)
Gurglerele ce ce seamana?
stadiul in care e insecta in momentul acela al anului

Vezi, deja aici faci legatura cu dimensiunea ;)
baiu meu cel mai mare e ca nu am o baza solida deunde sa incep sa studiez ce misca prin apele noastre . inafara de mayfly stonefly si inca ceva pe acolo eu nu stiu

Inarmat cu rabdare si pasiune vei descoperii toate astea in timp. Asta este numita experienta castigata pe teren :P.
am zis ca ar fi bine sa incep ( sa incerc ) sa leg mayflyu in toate stadiile prin care trece si sa le pescuiesc la momentul potrivit ( nici ala nu stiu care e ), dupa ce imi fac mayflyu acceptabil ( sper sa reusesc pina la anu ) trec la urmatoarea musca

Si daca el, pestele, tocmai iese din iarna si are nevoie de hrana  cu un aport caloric mai mare, castigat cu un minim efort, nu ti se pare ca este total la polul opus av and in vedere stadiul in care se afla may fly-ul tau care abea  are 4-5 luni de cand a iesit din organu' masii?
eu in gandirea mea putin cam ingusta ( inginerii nu gandesc larg deloc ) presupun ca in orice apa se gaseste cel putin o musca comuna care reprezinta hrana pestilor puturosi si nu numai , deci exista din start o musca prinzacioasa .

Da, a zis si JB-ul Red Tag, Black Zulu...etc. Eu primavara prefer o corcitura intre wooly bugger cu Red Tag, Clouser si Black Zulu.
Este o musca care prezentata ca o uda si jucata ca un clouser are efect bun primavara la clean.
Cel putin in apele mele.  :P
chestiile legate de colorit marimi si alte variatiuni pe aceeasi tema nu e o problema ca se pot lega de toate . soo
Tu cam ignori raspunsul care ti-l dai singur  :-\

.. va rog pe cei care nu-s ingineri si pot gandi mai putin logic si mai mult practic ( sustinut evident de experienta ) sa imi spuna daca gresesc in ceea ce zik mai sus.

Dar te rog sa ingori sfaturile mele; asta vine de la un viitor inginer :laugh: :-\
nu vreau sa imi dau seama peste 3 luni ca am luat un start gresit si toata piesa mi-a iesit aiurea .

Nu privi jumatatea goala a paharului, Gandestete ca tot ce vei gresi te avantajeaza in viitor, adica capeti experienta :P

exista un calendar al mustelor pe colorit stadiu etc , nu-l mai gasesc , il aveti si voi ?

Parca nu te interesa coloritul si stadiul  mustelor :P
Minnowholic