Author Topic: Sfaturi pentru incepatori  (Read 155866 times)

colaps

• Adult

Sorin

• Nymph
Re: Sfaturi pentru incepatori
« Reply #1 on: June 02, 2011, 02:43:02 PM »
 in locul tau, as incerca sa lucrez pana prinzi ceva experienta, dupa o filmare de pe youtube sa zicem, sa nu mai fac atata risipa de floace si sa ma straduiesc sa fiu un pic mai ingrijit (daca se poate). in rest ...baga mare
« Last Edit: June 02, 2011, 02:45:27 PM by SorinB »

colaps

• Adult
« Reply #2 on: June 02, 2011, 03:29:39 PM »
am urmat de cateva ori pasii de pe diverse filmulete dar voi aveti tone de materiale , de care eu nici nu am auzit + sa nu uitam partea financiara . incet incet o am si eu o varietate mai mare de materiale dar deocamdata nu prea am . in legaura cu lucratu mai ingrijit , la ce anume te referi ?

oricum multumesc pentru observatii sunt super bine venite oricand .

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #3 on: June 02, 2011, 03:31:16 PM »
Colpas, cunosti vre-un muscar? daca vezi mustele altuia, cu siguranta vei avea o idee mai buna la capitolul proportii
Minnowholic

colaps

• Adult
« Reply #4 on: June 02, 2011, 04:26:17 PM »
inafara de Andrei si Sanya nu ! Andrei e prea departe , Sanya e doar departe.
daca nu reusesc nici cum sa fac treaba anu asta , poate la anu o sa caut ceva muscar in Oradea, numai timp sa am sa ies cu ei....acum nu am asa ceva .

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #5 on: June 02, 2011, 10:32:45 PM »
Colaps, ai si tu dreptate, noi avem multe materiale. Ai rabdare si stringe, asa facem si noi. Dar pina ai ce iti trebuie (desi nu vei avea destule niciodata!) leaga si tu o musca pentru care ai materiale potrivite. In felul asta poti compara mai bine. Asa ... mereu vei da vina pe materiale.

colaps

• Adult
« Reply #6 on: June 04, 2011, 01:44:28 PM »
mi-am cumparat pene de paun ... am reusit sa leg red tag-ul in sfarsit. o sa pun pozlele sa ma criticati ! :)

colaps

• Adult
« Reply #7 on: June 04, 2011, 08:35:04 PM »
uite si linkul : https://picasaweb.google.com/w33dp0w3r/MusteJun42011?authkey=Gv1sRgCPWuz5vfm4CwXQ#
am incercat sa leg un red tag.

hit me ! 8)

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #8 on: June 05, 2011, 02:37:36 PM »
deja e altceva. Seamana a muste :)

colaps

• Adult
« Reply #9 on: June 05, 2011, 10:07:48 PM »
multumesc pt. incurajare .

am legat si furnicile astea  : https://picasaweb.google.com/w33dp0w3r/MusteJun52011?authkey=Gv1sRgCMz4p_3MhMOVAg#

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #10 on: June 06, 2011, 01:38:14 PM »
Nu e bine!  ;D
Deci ... nu imi place cum legi gulerul ala ... dai citeva ture cu pana pe o lungime mult prea mare ... din pe tija carligului. Cam asta e parerea mea. Incearca asa: pune 2-3 barbule de paun de-o data si rasuceste-le cu ata de montaj cu tot, ca sa le securizezi, apoi faci corpul. Si incearca cu pana aia la guler ... ceva mai pe loc ... Leaga musca asta de mai multe ori, pina iese bine. Pina iese fff bine de fapt.
Spor

colaps

• Adult
« Reply #11 on: June 06, 2011, 01:57:35 PM »
ok asa o sa fac. am vazut pe net si "tehnica" aia da`nu am inteles daca e sau nu diferenta intre ele.
ieri am incercat red tagurile pe apa .... am avut si un subiect " neiertator " intr-un sorete ( frumoasa baltii etc ) , nu am reusit sa-l fac sa muste hotarit. a urmarit-o in apa , a urcat dupa ea pe suprafata dar atita ... probabil ca nu e bine legata si deaia nu l-a interesat . daca un sorete n-am putut fraieri ... cleanul e tabu deocamdata .

mai incerc.

merci.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #12 on: June 07, 2011, 08:47:32 AM »
sint convins ca mustele alea prind clean si asa cum le-ai legat! Doar ti-am spus parerea mea, poate te ajuta sa avansezi in legarea mustelor. Adica leaga musca aia simpla pina iese bine si apoi poti trece mai departe. Si cam alea-s sfaturile mele pentru o musca mai buna decit au iesit primele.
Nu cred ca nu i-a placut la sorete musca, ci mai degraba marimea carligului si felul in care i-ai luat-o de sub nas.  :)

colaps

• Adult
« Reply #13 on: June 07, 2011, 09:23:44 AM »
:) ce m-a bucurat in schimb a fost ca ceva a fost interesat de musca mea , adica de 2 ori la rand pe recuperare a facut un val micut , ca si cum s-ar fi repezit la ea , da nu am idee ce putea fi , pescuiam sub un pod cu soarele-n fata cu ochelarii pe ochi si cu super polarizarea din ei nu am vazut nimik . orikum pt. mine a insemant mult ca ceva a fost interesat de musca legata de mine . poate tura viitoare reusesc sa agat ceva  :))

colaps

• Adult
« Reply #14 on: June 10, 2011, 11:18:03 AM »
https://picasaweb.google.com/w33dp0w3r/MusteJun102011?authkey=Gv1sRgCNXOx-3v4KitkgE

buun aste-as ultimele legate aseara .
nu m-am putut abtine si am legat si o imitatie de alexandra

cum arata red tagurile si alexandra ?