Author Topic: San, Polonia  (Read 3442 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
San, Polonia
« on: November 08, 2011, 12:03:51 PM »
Am inceput sa ma pregatesc pentru deschiderea sezonului la pastrav.  :P
Intentionez sa merg pe San, pe zona de trofee.
Avand in vedere experienta de anul trecut de pe Tara, de data asta vreau sa-mi fac temele mai bine si mai din timp.
Asadar, orice informatie despre locuri, cazare, drumuri, preturi, etc e binevenita.
Daca va lasa inima si scapati o vorba doua despre muste, tehnici si alte secrete v-as fi recunoscator.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: San, Polonia
« Reply #1 on: November 08, 2011, 02:03:20 PM »
misto...si noi ne gandeam la San...
ce costuri ai estimat?
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #2 on: November 08, 2011, 02:16:32 PM »
nu stiu deocamdata

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #3 on: November 10, 2011, 11:16:24 AM »
Mai usor ca nu pot sa asimilez atata informatie  ;D

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #4 on: November 10, 2011, 01:05:33 PM »
ma,... io acuma is la serviciu si am zi de dat salarii, asa ca sunt si stresat si ocupat si suparat si mai ales nervos  :P :P :P , deci n-am timp...
 poate mai pe seara, sau in weekend, detalii
 pe fuga insa:
- permis pe zona de trofee = 20 euro/zi
- cazare intre 13- si 15 euro/zi fara mic dejun si alte mese, vreo 18-20 euro/persoana cu mic dejun ... parca ! Daca vrei si mese... creste !
- permisul se cere la telefon, de la pensiune, vine rangerul/ghidul si ti-l aduce personal si iti spune tot ce vrei si ce nu vrei sa stii despre unde ai voie, la ce muste sa dai, si as putea spune ca dupa ce se uita la tine, apreciaza destul de corect si cam cat o sa prinzi  8), in conditiile in care zici ca n-ai nevoie de ghid  :P
Bine,... pe noi ne-a subapreciat un pic  8) 8) 8), bagandu-ne la categoria "regular fisherman", dar n-avea omu' de unde sa stie...  8)
- distanta Sibiu - San ... e bine de luat in calcul 750 km din care autostrada doar Turda-Floresti, si de la Mischolcs inca vreo 80 km,... dupa care, restul, pe alei asfaltate prin munte !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #5 on: November 10, 2011, 01:30:54 PM »
Ca si muste, e destul de simplu:
 In principal trebuie sa ai la tine muste traditionale pe marimi clasice de pastrav, foarte mici, mici, medii si mari, si unele chiar foarte mari, iar daca vorbim de efemere, niste danica gigantince !
ca si culori, merg bine cele naturale dar si fanteziile in culori cu hot spot, astfel incat e suficient sa ai la tine cateva modele de uscate, ude, streamere, mayflyuri, emergeri de suprafata, de adancime, srimpi si scuzi, nimfe cu bile de tungsten de 4, 3,5 , 3, 2,8 , 2,5 , si 2 mm, in culori de cupru, auriu, negru si cateva in culori metalice: orange, red, blue, olive..., de aceleasi dimensiuni
Marime carlige ? nu foarte multe marimi, doar cele de la 8 la 20 inclusiv !
ca si modele merg foarte bine (in functie de situatie) cele cu hackle de cocos si partrige, dar si cele din Deer si CDC, cu corpuri din remidgeuri, quilluri sintetice si naturale, substitute, catgut, dubinguri de rabit, veverita, vulpe , harciog, cartita, si chiar gama de dubinguri sintetice si flashuri in culori fluo sau rainbow,...   
deci mare lucru ... nu e !
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #6 on: November 10, 2011, 02:32:17 PM »
Auzi Miky, nu dai tu amanunte maine dupa ce scapi de dat salariile?  ;D

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #7 on: November 11, 2011, 12:07:56 AM »
Ca si muste, e destul de simplu:
 In principal trebuie sa ai la tine muste traditionale pe marimi clasice de pastrav, foarte mici, mici, medii si mari, si unele chiar foarte mari, iar daca vorbim de efemere, niste danica gigantince !
ca si culori, merg bine cele naturale dar si fanteziile in culori cu hot spot, astfel incat e suficient sa ai la tine cateva modele de uscate, ude, streamere, mayflyuri, emergeri de suprafata, de adancime, srimpi si scuzi, nimfe cu bile de tungsten de 4, 3,5 , 3, 2,8 , 2,5 , si 2 mm, in culori de cupru, auriu, negru si cateva in culori metalice: orange, red, blue, olive..., de aceleasi dimensiuni
Marime carlige ? nu foarte multe marimi, doar cele de la 8 la 20 inclusiv !
ca si modele merg foarte bine (in functie de situatie) cele cu hackle de cocos si partrige, dar si cele din Deer si CDC, cu corpuri din remidgeuri, quilluri sintetice si naturale, substitute, catgut, dubinguri de rabit, veverita, vulpe , harciog, cartita, si chiar gama de dubinguri sintetice si flashuri in culori fluo sau rainbow,...   
deci mare lucru ... nu e !
Cred ca ai dreptate; si eu m-as duce acolo cu cateva muste la mine :laugh:

?>