Author Topic: filiale Musca 13  (Read 16090 times)

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: filiale Musca 13
« Reply #30 on: October 26, 2011, 03:08:36 PM »
nu, nu chiar...
elementul de baza in toata constructia asta sunt nucleele de oameni dispusi si capabili sa .. "faca ceva" :) competitiile nu sunt ceva rau, insa sunt insuficiente...
ceva se poate face, de exemplu in cadrul...AJVPS-urilor. De fapt ar fi ideal daca AJVPS-urile si in final AGVPS-ul ar face ceea ce ar trebui de fapt sa faca...sa se ocupe de ape si pesti, nu de incasat cotizatii si vanatoare, care ar trebui separata.

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #31 on: October 26, 2011, 03:19:27 PM »
elementul de baza in toata constructia asta sunt nucleele de oameni dispusi si capabili sa .. "faca ceva" ;) competitiile... sunt insuficiente...
Aha ! Deci tu vrei mai multe competitii  :P :P :P
Oameni care ,... "sa demonstreze" ...
Offf,...
si tu incepi... :o

:P :P :P
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #32 on: October 26, 2011, 03:31:43 PM »
 ;D poi nu bun  ashe Tavi ....
la AJVPS putem sa ne luam gandul. De aia sunt convins.
iar tu zici ca aceste competitii :
1: nu sunt ceva rau : de acord.
2: sunt insuficiente: adica aduce ceva bun, dar nu destul. Ce fac asa bun competitiile? :D

In fine, eu repet.... trebuie sa ne stergem din minte ideea de a rezolva toate belelele odata. Pe rand. Cate una. Prima oara o apa.
Ca sa fie ok trebuie sa o curat, sa o populez si sa o pazesc.
Ce imi trebuie pt asta?
1 cadrul legal .... aci nuj f bine, dar o sa aflu :D
2: colaborarea romsilva...aia se mai gaseste
3: paznici angajati, firma de paza, si pescari care sa ii verifice periodic, eventual o apa pe care e usor de inchis accesul fizic ....
4 pt aia trebuie bani, deci contributii de la membri, 2%, donatii, eventuale sponsorizari.
5: aia inseamna cadrul legal constituit, adica clubul..... deci , cum mai discutam cu cineva (  :P ) clubul e o unealta buna.....

Eu zic daca ajungi in punctul ala., in care ai deja in derulare apa si banii :D ..restul se rezolva pe parcurs.
Si e suficient sa ajungi sa ai o apa C&R, cu taxa, populata corect, si pazita regulamentar. Din cateva taxe de genul ala, mai acoperi niste cheltuieli.... si merge treaba. Daca reusesti sa mentii ritmul asta 3 ani pe o apa....ai deja pestii care trebuie .... si o sa fie din ce in ce mai multi care vor veni sa dea de gust :D ..pe bani ;)
Dupa ce o sa vada ca se poate, o sa mai fie si altii. Si exemplul cu tarnava mi se pare bun. Cumva, legal sau nu, nu stiu, baietii au pus-o in aplicare.... si trebuie sa recunoastem toti ca am fi tentati sa dam o fuga mai pe la anul, sa vedem cum e sa prinzi 3-4 indigeni de 40+ intr-o zi....

deci inainte de toate cred ca trebuie ca fiecare sa decida la el in curte : se multumeste sa fie pescar ocazional, sa pescuiasca apele asa cum sunt si sa se duca afar sa aiba capturi, sau pune ciolanul si isi face balta in spatele casei, cu toate eforturile prevazute.... Adica club de duminica, sau club cu eforturi si avantaje  ;D

Io asa gandesc : nu fac nic pt ff romanesc, fac pt curu'propriu, sa aiba si joarda mea ce pescui sanatos ;D.
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #33 on: October 26, 2011, 03:46:11 PM »
evident nu rezolvam toate problemele odata, ci pe rand
1. cadrul legal: fara el nu poti face nimic. aici nu prea avem ce discuta. Noi studiem problema de cativa ani. Fara legea de partea ta nu poti: lua apa, nu o poti pazi ca nu ai dreptul, nu poti controla - ca nu ai dreptul, nu poti incasa bani. Colaborarile cu RNP ...tot in baza unui cadru legal.
Se pot face lucruri pe ici pe colo, mai pe langa lege ca sa zic asa, dar nu pe termen lung
2. ...
3. paza: fa o socoteala cat te costa salariul unui singur paznic, cu contributii la stat cu tot ca sa vezi despre ce sume vobrim...plus mijloc de transport si combustibil...sau cere o oferta la o firma de paza daca vrei sa externalizezi serviciul  :D
si dup-aia vezi cum strangi banii aia din cotizatii de membri si tarife de acces pe apa, 2% si ce o mai fi...
si apoi mai discutam :)
cu AGVPS_ul eu zic ca gresesti... aia ar fi solutia normala...nu e tocmai pentru ca nu au existat si nu exista acele nuclee de oameni la nivel local care sa nu accepte sa fie simpli cotizanti ...si atunci a fost acaparat de altii, care-si vad de ale lor nu de ale cotizantilor...
si ne intoarcem de unde am plecat

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #34 on: October 26, 2011, 03:50:20 PM »
ok, dar ajvps..... ca sa faci ceva, trebuie sa fii membru la ei ...nu cred ca exista cineva acolo care va accepta colaborare...cel putin pe aci, oamenii au alte interese... li se rupe daca nu iese un banut caldut :D

Hai sa pun o alta chestie pe tapet, ca oricum suntei mult mai in tema ca mine .
Sa zicem ca apa cu pricina trece printr-un ocol silvic privat si sa zicem ca cel caruia ii apartine firma e...accesibil dpdv al influentei   ;D .... ce se schimba in ecuatie ?
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #35 on: October 26, 2011, 03:57:14 PM »
Ocoalele silvice private nu au niciun drept legal asupra apei si resursei acvatice vii
Singurii care au ceva de zis in sesnul asta sunt RNP, in baza protocolului incheiat cu ANPA.
Dar si ala e straveziu pentru ca personalul RNP nu are dreptul de a constata contraventiile...trebuie sa cheme jandarmii sai politia pt. asta, chiar si reprezentantul ANPA, care e 1 pe judet, maxim :)
Si tarifele pe care le percep sunt discutabile...
In realitate, un paznic RNP constiincios si zelos poate pune pe fuga braconierii...dar, atat timp cat nu e obligat sa o faca si nici nu are dreptul legal sa o faca... si mai mananca si gura lui un pastrav...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #36 on: October 26, 2011, 04:00:34 PM »
daca ar manca numai gura lui ..... ar fi o treaba .....
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #37 on: October 26, 2011, 04:05:43 PM »
exact

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: October 26, 2011, 04:19:27 PM »
 Vand mucus de clean. Ieftin. Garantat bun. Pentru recomandari -> @andrei.  ;D :P
 Nu membri de calitate imi doresc ci oameni de calitate in jurul meu, simpatizanti sau nu, oameni de calitate cu care sa poti intreprinde ceva, indiferent ca sint sau nu membri ai clubului. In general nu numai in pescuit ...

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #39 on: October 26, 2011, 04:38:55 PM »
 ;D si tu zici de mine ca sunt alunecos  ;D ...io macar am mucus   :P

si daca toti ziceti ca nu va doriti membri in plus, sa inteleg ca ai agreat la ideea de club asa, mai de duminica, doar in scopul socializarii cu niste oameni cu care deja te intelegeai f bine ? Refuz sa cred ca nu a existat un scop practic...socializarea exista si fara :D
Adica....revenind la discutie, clubul si apartententa la el, sunt un scop, sau un mijloc ?
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #40 on: October 26, 2011, 04:46:12 PM »
ma.. nu intelege gresit
nu am spus ca nu ne dorim membri...
ne dorim doar acei membri care ne doresc si pe care ii dorim  :D
evident clubul e un mijloc nu un scop... de ce am facut club?
http://musca13.ro/home/

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #41 on: October 26, 2011, 04:56:30 PM »
Ca sa vada lumea cat de defecti suntem.  :P
Citez:
''Eu v-am zis ca suntem defecti! Noi … MUSCA 13!!!''
Minnowholic

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #42 on: October 26, 2011, 04:59:44 PM »
ne dorim doar acei membri care ne doresc si pe care ii dorim
Wow! Asta da motto! E de pus pe afise, postere si alte cele la plenara clubului!  ;D

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • Înparatu'
« Reply #43 on: October 26, 2011, 10:08:00 PM »
Io asa gandesc : nu fac nic pt ff romanesc, fac pt curu'propriu, sa aiba si joarda mea ce pescui sanatos ;D.
Eheee...
Ce zici tu aici, seamana cu primele noastre cuvinte de cand ne-am nascut  ;D
Cuvant inainte (http://musca13.ro/home/):
"Si vom incerca sa facem acesti pasi, nu din altruism, nu din bravura, ci din egoism! Pentru ca noi, … ne gandim in primul rand la noi! Noi, vrem sa ne simtim bine pe malul apei, noi vrem sa ne placa si sa ne traga pestele (nu puieti de o vara), si tot noi, vrem sa ne bucuram de o natura vie si curata, sa fie … ca odinioara pe Balea!"

Ma ! Iar v-ati incins ...
Ca sa poti face ceva durabil, trebuie indeplinite o gramada de conditii, si chiar si asa, ... exista o ordine a prioritatilor !
Voi vorbiti de cadrul legal ; De acord, doar ca eu zic ca nu e suficient !
Trebuie vointa politica, trebuie ca apele naturale, pestii, pescuitul recreativ, sportiv, turistic, etc,... sa intre in sfera de interes economic a politicilor guvernamentale ! si cand spun economic ma refer la un interes care ar trebui sa devina real, sub aspect economic !
Pentru ca exista de pilda si partea ecologica de protectia mediului si bla bla, care teoretic intra in sfera politicilor guvernamentale, dar e un interes de fatada, nu real, pentru ca protectia mediului nu e aducatoare de bani ci consumatoare de fonduri ! Plus ca de multe ori sta in calea multor interese economice, si este prea usor data la o parte de cei interesati

Degeaba vrem noi cadru real, pana institutii ca ANPA, Apele Romane, Garda de Mediu, Ministerul Mediului, RNP, AJVPS, si etc si etc, adica toti cei care au in patrimoniu apele sau cei care au atributii in conservarea acestora, ori isi dau avizele pentru constructiile aberante de genul celor cu microcentralele, ori nu au nimic de zis la adresa abuzurilor si pagubelor provocate de acestea si nu numai, ci si la adresa pagubelor produse de multimea de balastiere care au aparut direct in albii, ca ciupercile dupa ploaie, de cand cele mai mari fonduri si investitii se vehiculeaza in domeniul energiei si infrastructurii de drumuri

Tacerea si acordul tuturor acestor institutii la dezastrul care se petrece ne arata ca apele naturale si pestii sau pescuitul recreativ/sportiv nu valoreaza 1 ban pentru cei care ar trebui sa le poarte grija ! Tocmai de aceea nici nu au interesul sa se consume pentru crearea unui cadru legal ! Si de fapt pentru ce mai e necesar asemenea cadru ? pentru ce mai ramane? pai ce-o sa mai ramana ?
trecand peste asta, sa revenim la cadrul legal:
Cadrul legal actual:
1- nu reglementeaza sanctiunile pentru toate tipurile de infractiuni si braconaj
2- ingreuneaza pana la inexistenta problematica pazei: politia (acolo unde aceasta percuteaza, si nu e mana in mana cu infractorul) impreuna cu inspectorul ANPA pe care nu ai de unde sa-l iei, si impreuna cu Asociatia, sau reclamantul,... face practic imposibil "flagrantul"
3 - nu reglementeaza corect conditiile de administrare astfel incat sa ofere dreptul celui care administreaza o apa, sa o faca pe principii economice - Nu poti investi/cheltui in amenajarea si intretinerea unei ape fara sa ai posibilitatea de a-ti recupera cheltuielile legal
4 - proasta cum e legea nu se aplica! Nu mai exista frica cetateanului fata de lege ! Mai mult exista tendinta de incalcare a legii justificata prin pretextul dizidentei si al libertatii democratice de a nu fi de acord, multi considerandu-se indreptatiti sa imbrace masca unei false "opozitii", incalcarea legii find astfel justificata in mintea lor ! Ei asa "taxeaza regimul" !

In contextul asta, e cred nerealist sa gandim ca un club, sau niste cluburi mici, in fond niste minoritati de"defecti" neadaptati la societate, ar putea face ceva durabil in privinta apelor , pestilor si ff ..
singurul lucru care s-ar putea face, dar asta nu inseamna nici pe departe "putin", este cum sa salvezi, cum sa protejezi, cum sa dai o sansa unor cursuri de apa, in fata furiei vremurilor care le distrug, sa reziste pana or veni vremuri mai bune si pentru ele !
Gandind asa, totul poate deveni "fezabil":
...prin compromis cu ocolul sivic "cutare" unde gasesti aplecare si o "intrare" sensibila la offurile noastre,
...prin compromis cu Ajvpsul local, daca acolo gasesti acea aplecare sensibila si stii sa apesi pedala diplomatiei unde trebe (de fapt cazul real al Tarnavei de la Zetea-Odorhei :D )
...prin compromis cu oricine e dispus sa miste un deget in aceeasi directie cu tine, sau...
... pe sest, pe tacute, ajutand apa sa supravietuiasca la adapostul dezinteresului inclusiv al braconierilor, sperand ca o considera "moarta" !
... etc !
Insa ma repet: toate solutiile sunt viabile daca le interpretam ca tendinte de supravietuire in fata vremurilor, nu solutii adevarate pe termen lung ! In lipsa vointei politice si a interesului guvernamental pentru subiectul asta, ...solutiile adevarate nu exista !
Iar ca sa apara vointa politica necesara si interesul guvernamental, trebe ori sa vina la putere alta generatie de politicieni, mai buna, ori sa se maturizeze masa critica de pescari nemultumiti, sa reuseasca sa se mobilizeze, sa se uneasca, si sa mearga la palatul Victoria si la Cotroceni, sa bea sangele imbecililor !

PS: Domnu' vice ! Stiu ca ti-era dor de postarile mele concise ! Cum vezi, ... m-am straduit !
 :P :P :P
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #44 on: October 26, 2011, 10:56:27 PM »
Dom Presedinte, in primul rand felicitari pentru mesajul scurt si concis  :P
As mai adauga ceva...zicea pe undeva dl. Cotta o treaba care m-a cam marcat si m-a pus pe ganduri...
"Oamenii deosebiti (.....) si-au luat luat lumea-n cap pentru a trai decent.Cine a ramas in tara 7o% prosti si pensionari, 25 smecheri ,5% oameni de calitate .Daca s-ar inversa ultimele proportii ar fi ceva"
Acu evident proportiile sunt o apreciere subiectiva, dar tare imi e teama ca nu sunt departe de realitate.
Sa se maturizeze o masa critica de pescari?  care sa mearga pana la Cotroceni sau Palatul Victoria? Pai astea sunt departe... si e complicat...Eu ma tot intreb de ce nu s-au dus macar pana la sediul AJVPS-ului local ....si nu sa le bea sangele, ci doar sa le puna o intrebare: bah! de 20 de ani va dam bani ...pe ce i-ati cheltuit?
Dar, revenind la procentele dlui. Cotta...cine sa mearga? Prostii si pensionarii sunt buni platnici si atat, ei nu vor merge, smecherii evident nu ... pentru ca ei ori nu platesc permis ori sunt chiar sefii AGVPS....iar cei 5% ...nu coteaza, sunt la limita pragului electoral.

?>