Author Topic: Goange de Avat - Pas cu Pas  (Read 17067 times)

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
Goange de Avat - Pas cu Pas
« on: October 20, 2011, 09:04:12 PM »
Carlig: Marimea 1
Ata: Culoare Neutra
Coada: Vulpe Polara alba

In fata cozii la vreo 1-2 mm legati inca un smoc de vulpe polara alba

Cateva fire de sclipiciuri urmat de inca un guler de vulpe polara galbena

Inca un guler de vulpe polara de data asa rosu

Inca un pic de sclipici, de data asta mai inchis la culoare, va ajuta si la conturul streamerului

Il taiem putin mai lung decat corpul streamerului.

In momentul asta se poate finalza streamerul.
Dar pentru ape mai putin agitate cu curenti mai puternici, se mai poate adauga inca o coama neagra si inca putin rosu sub bot. Marabou rosu este ok

Si ca un plus, se poate schimba ata la nodul final, un rosu puternic este ok.

Daca chiar va plictisti, si iarna totusi nu a inceput, se pot adauga si ochi din epoxy. Poate un cone Head...cine stie ce modificari i se pot aduce...pescuitul este vast!

Minnowholic

tavistan

• Musca 13
  • Adult
Re: Goange de Avat - Pas cu Pas
« Reply #1 on: November 07, 2011, 11:13:02 AM »
Fain sbs Hell, n-am lucrat cu vulpe polara inca, desi am ceva si mi-ai facut pofta. Cum montezi gulerul? il prinzi in loop? sau pur si simplu il evazezi in jurul carligului? iti iese foarte uniform, mai ca-mi vine sa-mi prind si eu buza in el ;D

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #2 on: November 07, 2011, 05:08:38 PM »
Ai trei optinui, adica....astea trei procedee le folosesc eu.
1. Daca foloseti dubbing loop, din cauza ca firele se prind cumva perpedincular cu  ata devin rigide. Asta ajuta la formarea unui profil mai mare privit din bot. Adica va impinge mai multa apa.
2. Hollow sau rasurnat, asta te ajuta sa controlezi putin mai bine profilul care il vrei. Adica daca vrei sa il faci sa stea infoiat tare faci un umar mic fata la smoc. Daca nu, calci cu cateva ture baza smocului intors. Asta cauzeaza ca firele sa se culce putin.
3. Asa cum am facut eu in pozele de mai sus obtii un profil mai mic si mai compact. Dar si aici poti sa controlezi putin profilul, fie prin crearea unui umar din Dubbing inainte de smoc, fie prin crearea unui umar din ata de montaj. Sincer prefer sa creez umarul (daca se cere) din ceva dubbing sclipicios, asta mai adauga si un plus de stralucire mustei.

Daca careva foloseste alte tehnici il invit sa scrie.
« Last Edit: November 07, 2011, 05:20:55 PM by Liviu »
Minnowholic

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #3 on: November 07, 2011, 07:25:10 PM »
Mishto! Nu m-am gandit la hollow cu par de vulpe; se pare ca nu m-am gandit eu la multe la viata mea ;D. O sa incerc, ms!

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #4 on: November 07, 2011, 08:09:06 PM »
hollow e fain si comod...
dar ia in calcul si curgerea apei in ecuatie :D
Inglorious Muzkars

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #5 on: November 07, 2011, 08:33:33 PM »
Plus carcterisicile fibrei pe care o vei folosii :P
Minnowholic

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #6 on: November 16, 2011, 10:32:53 PM »

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #7 on: November 18, 2011, 07:59:48 PM »
Tavi, nu mai ai si alte link-uri?
Au iesit fain de tot :D
Minnowholic

nickysibiu

• Emerger
« Reply #8 on: March 29, 2012, 10:42:13 PM »
toata lumea vrea sa scape de goange si tu le produci si inmultesti >:D

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #9 on: December 29, 2012, 12:51:58 AM »
Hai sa reinviem topicul asta! Am intrat pan'la coate in rezerva de Ice Fur, un material pe care nu prea l-am vazut folosit pe la noi dar care este foarte interesant, avand luciu, transluciditate si suplete; fiind usor ondulat, musca are tinuta. Iar in apa...  :o. Mai nou se gaseste la Taimen la un pret mai mult decat rezonabil avand in vedere ca din cateva pachete in culori diferite ajung ani de zile...
Necesar:
Carlig: In cazul de fata, un circle hook de la Owner, marimea 4 (e mare!)
Coada, corp - Ice fur in diferite culori.
Ata: Ultra Thread 70 DEN;
Flash: 2 tipuri, dupa preferinta si dotare.
Gat/hot spot: fibre rosii suple, in cazul de fata par de lama;
Ochi 3D sau home-made, 3-5 mm.
Rasina UV sau epoxi.

Optional: bucla din monofilament de .28-.30, pentru a impiedica fibrele sa treaca pe sub tija:

Ice Fur vine in manunchiuri prinse la mijloc, cu 10-11 cm in fiecare parte; fibrele sunt lungi, continui (nu se scamoseaza). Se separa un smoc de fibre si se taie la brida cu care sunt prinse; am numarat pentru dumneavoastra: un smoc tre sa aiba undeva la 25-30 de fibre pentru grosimea potrivita la o musca de 5-6 cm:

Se piaptana smocul (cel mai bine cu o periuta de dinti cu perii retezati pe la jumate) si se taie la jumatate; se "paruiesc si ciufulesc" firele in asa fel incat smocul sa para conic:

Se atasaza pe la mijloc, dupa care se atasaza primele fire de flash (aici, kristal flash):

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #10 on: December 29, 2012, 01:00:26 AM »
Partea dinspre ochet se rastoarna spre spate si se asigura cu cateva ture de ata; inainte de a se asigura, se asaza fibrele cu unghia, pentru a se dispune intr-un profil plat:

Cu cealalta jumatate din smocul initial se face acelasi lucru; cu sau fara flash (in functei de cat s-a pus in primul smoc:

Urmeaza Ice Fur, aceeasi procedura cu alta culoare (aici verde chartreuse), to de doua ori:

[imghttp://i1032.photobucket.com/albums/a403/tavistan/IMG_3137.jpg]http://[/img]
Branhiile - cat mai fine, efilate - se aranjeaza pe o parte apoi se rastoarna peflancul opus:

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #11 on: December 29, 2012, 01:14:19 AM »
Din nou flash

Ice Fur de alta culoare - aici olive. Se separa smocul, la fel ca mai sus dar acuma, dupa ce se taie, se asaza pe un suport in asa fel incat sa poata fi prins intr-o clema:

Smocul etalat in clema se baga in ata despicata, asimetric (partea mai scurta spre curbura):

Nu se rasuceste bucla (nu iese bine hair-brush cu fibrele astea):

Cu un ac/bodkin se perie smocul sin ambele parti, apoi partea dinspre ochet se rastoarna spre spate, cat mai uniform in jurul corpului:

tavistan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #12 on: December 29, 2012, 01:25:00 AM »
Se repeta operatiunea cu inca un smoc, nod, taiat ata, luat musca la tuns dupa un periat zdravan:

Se reatasaza ata si se adauga un spate dintr-un smoc de IceFur inchis la culoare (negru aici), asta daca nu se prefera colorarea cu markerul sau... nimic  ::). In primul caz se separa un smoc mai subtire, se efileaza la capat, se atasaza undeva pe la mijloc (+/-) dupa care se rastoarna (fibrele artificiale fine tind sa iasa din nod daca sunt atasate la capat; este preferabil montajul la mijloc cu rasturnarea smocului).

Ochi, rasina UV/epoxi alea-alea, tuns-frezat-aranjat, dupa mana si posibilitati; SE POATE SI MAI BINE! ;D

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #13 on: December 29, 2012, 06:13:35 AM »
Foarte misto!
Minnowholic

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #14 on: December 29, 2012, 06:16:17 AM »
 Pare faina fibra aia...De la ce firma e Ice furu?
arbeit macht frei