Author Topic: Fly vs Spin  (Read 196 times)

aldo23

• Larva
  • **
Fly vs Spin
« on: February 11, 2020, 06:12:12 PM »
Buna ziua, as vrea niste pareri de la pescari umpic mai avizati ca mine care ar fi avantajele unuia dintre stiluri fata de celalalt . Si in ce conditii folositi bobleru fata de streamer/nimfa/popper. Stiu ca sunt pescari care practica ambele stiluri si ar putea sa imi dea cateva opinii. Speciile de care as fi curios sunt biban pastrav stiuca ..

Tavi

• Administrator
  • Adult
Re: Fly vs Spin
« Reply #1 on: February 12, 2020, 03:37:39 PM »
Discutia poate fi lunga si depinde si ce vrei. Vrei musai sa prinzi pesti multi si mari sau vrei sa dai cum iti place? Pentru ca daca vrei multi si mari atunci pescuitul cu naturale sau mai bine cu plasa e cel mai tare.  :laugh:
Pastrav
Pe rau sunt momente cand spinul e mai eficace, in special la pesti mari si pe rauri mari. In general flyul e suficient de productiv si mai ales fain, nu prea merita sa dai la spin. Daca dai la spin pe rau te rog foloseste ancore debarbetate sau carlige simple, triplele cu spin ranesc de multe ori grav pastravii.
Pe lac spinul cam face legea, la noi pestii sunt rari si cu spinul acoperi mai rapid si mai comod suprafete si adancimi.
Sunt momente cand muscaresc in suprafata, atunci merita sa dai la fly dar cel putin pe barajele mari cam trebuie barca.
Biban
Cam tot spinul. Daca bibanii nu sunt foarte jos si la fly poti face partide faine. Sau poti da cu echipament de spin cu streamere daca ti se pare ca le prefera gumelor.
La stiuca n-am dat la fly. Daca as merge la stiuca mi-as lua echipament pentru ambele stiluri la mine.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #2 on: February 12, 2020, 05:26:42 PM »
La stiuca e mai greu la fly decat la spin. Snururile care duc mustele de musca sunt mai grele, betele sunt de clase mai mari totul este supraincarcat si castingul este mai anevoios. Sunt momente in care prinzi mai bine la musca, alteori prinzi mai bine la spin. Eu la spin nu am prea dat, comparatia este din cele citeva cazuri jn care am comparat cu alti prieteni ce ma insoteau si care dadeau la spin.

Elias

• Adult
« Reply #3 on: February 12, 2020, 06:06:05 PM »
Eu in zona mea, biban și știuca= spinn.Cat peste mai avem,prefer sa acopăr o zona mai mare de apa cu stilul asta.La biban folosesc și streamere( spinn),știuca taie și nu-mi place sa pun struna la floace mai ales că de obicei vânez altceva și cumătra vine accidental.
.Daca aș fi undeva afara,probabil prin nord,mai mult ca sigur că ar fi fly in proporție de75-80% ,acolo cred că aș merge și pe păstrăv.La noi chiar merita admirat cine merge să prindă păstrăvi ca palma și să se și bucure de partida aia.Noroc că peisajul compensează,e mult mai plăcut decât să vezi doar dale de beton chiar daca capturile sunt mai răsărite.

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #4 on: February 13, 2020, 02:09:17 PM »
Momentan pescuiesc doar la fly si doar cu carlige barbless (am gasit carligele de maruto destul de bune calitate pret) dar ma gandeam sa imi cumpar si ceva light de spin pentru zilele cand fly ul nu merge cum ar trebui. In principal acum pescuiesc doar pe rauri mici la pastrav , am dat dupa biban si salau cu streamere dar au fost mici si rari , cel mai mare peste fiind un strap de vreo 800g-1k. Dar banuiesc ca conteaza foarte mult si factorul “metoda preferata”

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #5 on: February 13, 2020, 02:23:23 PM »
Deci pe lac / rauri mari spinul ar avea avantajul ca acoperi multa apa mai repede si adancimile mai usor decat la fly ca nu ai avea de schimbat atatea snururi. Deci pentru biban si stiuca am sa iau in considerare niste combouri de spin, la pastrav si clean am sa raman pe fly. Problema va fi doar sa invat sa pescuiesc la spin :laugh: :laugh:

Elias

• Adult
« Reply #6 on: February 13, 2020, 03:11:05 PM »
Nu-ți baga ispita in casa.Dupa ce "muști"din ea o sa vrei altceva și poate vei gândi altfel ca acum ,mai ales că și asa nu știi la spinn...ramai pe Fly. ;)Am avut rare momente de pescuit când am avut o lanseta de Fly in mana,dar senzația aia nu se compara cu nici un alt stil.Nimic nu e mai sexy ca o mulineta adevarata de Fly...întotdeauna vrem ce nu putem avea,eu vreau o apa cu pesti care să simt ca-mi iau strramerul din"mana".Poate într-o altă viata ;)

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #7 on: February 13, 2020, 03:18:17 PM »
Nu as baga ispita in casa dar pe langa “sezonul de fly” parca ar merge ceva in lunile astea reci , inafara de legat muste, oricum de fly nu am cum sa ma las ca ii singuru stil de pescuit unde m am bagat pana in gat si la propiu si la figurat

luci sj

• Nymph
« Reply #8 on: February 14, 2020, 11:04:26 AM »
La pastrav avand in vedere că nu pescuiesc la nimfa,exista momente când o lanseta de spinning este binevenita.
Gen ape tulburi și reci,perioada scurta avută la dispoziție mai ales când ești cu familia,râu nou.
La clean am pescuit și la Fly si la spinning,la spinning pe râurile mari ,gen Someș .La avat am avut an când am dat doar la fly și am prins bine,mai ales vara.Acum mai nou ,din comoditate ,pentru că dau doar pe Someș,folosesc spinningul mai ales că din când în când mai intra și câte un somn sau șalău.
La știucă e frumos și chiar productiv pe bălțile unde pescuiesc eu sa dai la fly .

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #9 on: February 14, 2020, 06:05:30 PM »
Cam ce adancimi are apa pe baltile astea ? Si banuieac ca doar din barca pescuiesti

luci sj

• Nymph
« Reply #10 on: February 15, 2020, 08:33:43 AM »
Nu pescuiesc la știucă din barca,doar de pe mal și din apa pa mă unde pot intra cu wadersi.baltile nu au adâncimi mai mari de 3 m,poate in zona deversorului.

Elias

• Adult
« Reply #11 on: February 17, 2020, 11:31:23 PM »
https://youtu.be/bHldYkf9F0Q
No la asta mă refeream mai sus... 8)

aldo23

• Larva
  • **
« Reply #12 on: February 18, 2020, 03:34:04 PM »
asa ceva as incerca la clean.. ma intreb oare pe carlige de 6 daca nu ar fii prea mici

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #13 on: February 18, 2020, 03:49:17 PM »
Poti incerca cu muddler. E ca un soarece cind e uscat apoi e ca un streamer.