Author Topic: renii si civilizatia !  (Read 11748 times)

Mugur

• Egg
  • *
Re: renii si civilizatia !
« Reply #30 on: April 02, 2019, 09:59:43 PM »
Mahh, imi aduci aminte de o cunostinta... etnic german...inginer baban in RO, cica a lucrat la proiectarea a majoritatii furnalelor de prin jud Hunedoara... acolo canci... de la inginer proiectant l-au pus la munca de biban. el plecat imediat dupa 90 ca si tine... S-a intors dupa 2000.... s-a sacrificat pentru fetele lui care au ramas acolo si acum era in RO la pensie...cica... singurii prieteni erau romanii, si sambata de sambata era in restaurantul unui constantean unde se adunau romanii... N-AI SA GASESTI OSPITALITATE CA LA NOI LA ROMANI NICIUNDE ! Vino acasa! Se cauta strungari , .. ce faci ? Astia ne umplu de vietnamezi, abia asteapta sa ne mai bage pe gat tot felul de refugiati, si nu sute ci peste 50.000 cu masa si casa .... tu n-ai loc... pt ca esti roman ..macar aici esti intre ai tai... ca la criza ce vine esti primul zburat!

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #31 on: April 03, 2019, 12:05:52 AM »
... N-AI SA GASESTI OSPITALITATE CA LA NOI LA ROMANI NICIUNDE !
Nu, serios?? Au spus astia la TV? Cu turistii toti sunt ospitalieri! Si daca nu-s turisti ... mai bine nu! Nu stiu cum de fac toti cei plecati pe dincolo, ca vin cu mult entuziasm "acasa" sa-si intalneasca prietenii si rudele o data pe an sau mai rar, in concediu! Si dupa citeva zile de ospitalitate romaneasca abia asteapta sa revina in tarile alea cu oameni reci
M-a adormit de-a dreptul povestea asta. Noapte buna!

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #32 on: April 03, 2019, 12:25:32 AM »
mah.. mie imi plac oamenii cu singe cald.... nu ca nu le-as fute pe curvele astea... ca le fut....  am curent  vo 6 ... noh... nuu ceva continu cii asa din cind in cind... ca nu-s asa rasisit incit sa nu le..., revenind... probabil ce amicu mieu Mugur vrea sa zica ca pe linga ospitalitate poate e si altceva... te mai impiedici si tu de simtul umorului... alea alea...

ati shters alt subiect...

probabil din cauza mea... am zis ceva mai mult decit trebuia, ups , sorry !  asa sunt io... :laugh:

poate va gasiti umoru...   :laugh:
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #33 on: April 03, 2019, 01:23:24 AM »
oare de ce ma simt ca pisica care tocmai a mincat un canariu ?  :laugh:
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #34 on: April 03, 2019, 12:44:05 PM »
... Si dupa citeva zile de ospitalitate romaneasca abia asteapta sa revina in tarile alea cu oameni reci

Liviu... fratele mieu... nu baga toate prostiile in seama ! aia e machiochishti... sau cum le zice...
cine are inima unde trebe iti zic io ca duce doru
aaa ca posibilitatile si conditiile dau aprobare... aia e altceva !

iote io sint somer... nah .. am tot ce imi trebe ma descurc...nu ma pling !  si ca sa ma laud acu crę ca am cele mai multe sucle de pescuit din toata omenirea care o stiu io
dar nu despre asta vreau sa vorbesc... amicul meu Mugur ma ademeneste... cica... vino mah incoa ca e de munca... si esti si ntre ai tai...
boon... dar asta pt mine ar insemna sa-mi las in urma 2 copii
sau s-ai iau cu mine si sa-i las fara mame ?
ce fel de om sau tata as fi ?
iti zic ca e complicat....
nu zic de tine dar am avut niste discutii cu niste reini... si ca sa le-o proptesc ... ntreb... bah... te.ai mutat vreo data  ? daaa. ... in acelasi oras ? daaa... si cum o fo ? aaaa al draqu de nashpa... , o grama de munca timp pierdut alea alea ... costisitor... , cum ar fi daca ar fi fo sa te muti in alt oras ? aaa al draqu de nashpa... , alta tara ? continent ? planeta ?
porma ... cind io deja am cazut closhca... cum crezi tu ca un om de peste 50 are chef  sa plece in alta parte... sa o ia din nou de la zero... asta chit ca Romania e asa zis eldorado
mah ... io am luato de la zero de rush cite ori..., chiar nu mai vreau !, pur si simplu n-am chef

dar altfel daa ! al draqu de daa ! imi e dor de romania si de romani !
« Last Edit: April 04, 2019, 12:06:54 AM by Liviu »
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #35 on: April 03, 2019, 01:01:22 PM »
gata ! m-am shucarit... !

io cre ca sunt iextraterestu !

rog stapinirea sa-mi schimbe nick-ul !
Crescator/dresor de reni

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #36 on: April 04, 2019, 12:10:31 AM »
gata omule, ti-am indeplinit doleanta!

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #37 on: April 04, 2019, 04:32:50 AM »
boieri nene !

aaa.. cre ca asta ie utima data ! cum sa zic... or mai fo si altele... dar cu asta mor de git !
Crescator/dresor de reni

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #38 on: April 04, 2019, 10:22:57 AM »
lasa bre vrajeala, ca ti-o mai schimb, nu-ti fa probleme!  ;)

Mugur

• Egg
  • *
« Reply #39 on: April 04, 2019, 07:15:41 PM »
... N-AI SA GASESTI OSPITALITATE CA LA NOI LA ROMANI NICIUNDE !
Nu, serios?? Au spus astia la TV? Cu turistii toti sunt ospitalieri! Si daca nu-s turisti ... mai bine nu! Nu stiu cum de fac toti cei plecati pe dincolo, ca vin cu mult entuziasm "acasa" sa-si intalneasca prietenii si rudele o data pe an sau mai rar, in concediu! Si dupa citeva zile de ospitalitate romaneasca abia asteapta sa revina in tarile alea cu oameni reci
M-a adormit de-a dreptul povestea asta. Noapte buna!

Io sper ca am scris ospitalitate si nu servicii de turism. Alea de turism sunt de multe ori execrabile... chiar si cu bani. Daca se acumuleaza nopti nedormite , sistemul da erori. Sa-mi zici ca am niste viniluri si vocile sunt duioase...ma adorm si pe mine.

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #40 on: April 06, 2019, 10:38:33 PM »
si io , la o bere , ma uit la voi ... si ma gandesc ca emigrez acus din Moldova n Oltenia...ai de plm.... :laugh: :laugh:
Inglorious Muzkars

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #41 on: April 09, 2019, 02:48:34 PM »
bah renii istia parca is fototi in cur...
faza... io stau in chirie la apartament de la oras... si e net gratis 10 mega
ieri mi-au taiat netul
apoi culmea... coincidenta... oare ?  :laugh: ma suna o firma de operatori... dna... si cica bah la voi acolo in blocul ala stiu ca e gratis... dar uite ... e availebil net chiar si de 100 la 40 de euro pe luna... si zic mah... sti cum poti tu sa ma faci pe mine sa ma abonez la voi ? sa faci oferta ademinatoare ? adica sa ma agati ... imi dai cel putin 20 mega si imi platesti tu mie cel putin 10 euro pe luna ! nush... so pierdut semnalu sau o ntrat in tunel... ceva so ntimplat.... pai nah so intrerupt... convorbirea...
brusc si net am acu ... din nou...
Tavi... ieri n-am putut... dar azi rezolv !
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #42 on: April 24, 2019, 06:57:25 PM »
primesc azi anunt de la asociatie..., cica bah nu va alarmati dar noi venim intre orele de si de ca sa dam cu otrava pt shobolani  :laugh:

cea tare faza cu shobolanii..., sau trezit astia ca sunt prea multi intr-o piata... si ca sai stirpeasca a spart pavaju si o facut ci iexcavatoru ditamai groapa
ghici cine o platit un bil de 20000 de € ? o babuta senila pensionara care dadea de mincare la porumbei
da ! cica din cauza asta sau inmultit asa multi acolo !

in alt loc unde am stat odata era in curte groapa de nisip... , era aiurea rau de tot... mizerabila
scapa vecinu pisica si so fi dus nu so fi dus saau doar o trecut pe acolo idea ca o vazuto cineva libera
a doua ziii vine firma curata nisipul vechi pune altu nou... ghici cui ii vine bilu de 2000 € ?  :laugh:
Crescator/dresor de reni

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #44 on: May 28, 2019, 11:52:22 AM »
" Românii s-au gândit că dacă dau de mâncare săracilor sau dacă îi ajută pe unii oameni, asta înseamnă că sunt ospitalieri, dar ei nu s-au comparat cu francezii, spaniolii sau americanii. Altfel spus, nu s-a stabilit un profil psihologic prin comparare cu alte ţări şi culturi, ci doar prin autoanaliză. Dacă noi ne comparăm cu alte culturi, vedem că nivelul nostru de ospitalitate şi de prietenie faţă de străini este redus. Până acum nu a existat un punct de referinţă, astfel că am ajuns să credem despre noi lucruri care nu ne caracterizează."

bah mai dal in pula mea ca e prost cu patima !

daca ajutam pe alti si ne ajutam intre noi fix aia inseamna ca suntem ! ce vrea el sa zica ca tre sa ma compar cu altu care e si mai si ? nu ajunge ca sunt ? trebe sa ma puna iel pe mine jos ca , comparativ cu alti nu sint ? sau... unt redus ? ala e punctul lui de referinta ? brusc ospitalitatea nu ma caracterizeaza ?

ba ma caracterizeaza mah ! mai facut sa cites o timpenie scrisa de unu si postata pe net si o dai ca argument... , fumat de astea ! cum sa zic io... poa sa aibe ala o mie de diplome si titluri io nu inghit pe nemestecate ... ca gindesc cu capul meu si is nascut de ziua mea !

poi hai sa va spun la toti o poveste adevarata... aveam vo 5-6 ani si locuiam in Deva... ,ne-am ratatcit pe malul muresului... dam de un pescar... era asa de virsta medie... vo 30... bah am stat olea linga iel sa ne uitam cum da ... la ce da..., bah .. fara s-al rugam... ne-a dat omul ala citiva metri de fir si un cirlig... cu alea am dat la peste, ee daca aia nu e ceva nimic nu e !
luna asta fix ca sunt olea in gaura cu paralele am luat un set de musca si l-am trimis lu Hell ca sa aibe cu ce da copii aia... , uite asa ... un gest de peste 70 euro ... pt ca o fo rindul meu sa dau 2 metri de fir si un cirlig  :)
asta am facuto ca asa am vrut eu si inainte de a citii timpeniile unui psiholog care dupa mine e de fapt un psihopat care le rasuceste pe toate partile si vrea sa-mi zica mie ca sunt prost si urit... cea ce nush cum ... dar nu mi-o poate face pt ca io is ospitalier , prietenos, haios si generos ! ca sa nu mai zic al draqu de bun pescar, umblat si uns cu toate alifiile
nu-mi poate zice mie altfel

binee unii pot sa incerce...  :laugh:

si daca e sa jucam dupa logica lui prin comparatie cu alti de ce nu-i ia la interval nah... prin comparatie... pe reni ?  :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

liviu esti prietenul meu dar laso moarta ca nu o scoti la capat. cu mine !

Crescator/dresor de reni