Author Topic: renii si civilizatia !  (Read 11747 times)

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
Re: renii si civilizatia !
« Reply #15 on: March 28, 2019, 10:34:27 AM »
aaa si ca sa fiu sigur... pizla nu se dezlipeste ! io n-am vazut vre-o una....

cica pericolu e ca invadeaza gindacii pizla si pot fi asadar transmisi din-ntrun loc in altu cu iefecte daunatoare la fauna locala...
eee asa zic unii... io tot m-am uitat dar n-am vazut balauri in talpa si-am vedere microscopica !
Crescator/dresor de reni

Hell

• Musca 13
  • Adult
    • Musca13
« Reply #16 on: March 28, 2019, 01:29:24 PM »
Deci, cum intră oole de gândaci in talpa de vibram, oare, pe șirete nu se pot fixa?
Minnowholic

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #17 on: March 28, 2019, 03:03:45 PM »
nu !

o laie io cin am dat in norvegia am fo obligat sa désinfectez sculele
bah daa toate... lansete mulinete fire waders bocanci etc... si-am mai dat si vo 70 de euro ca sa le bage ntr.un butoi cu o zeama rosie care mi-o ramas pe nadragii vision, cum sa zic... parca am fo si batut si futut... asta o fo senzatia... deh ei au avut problemele lor si ca sa fie siguri...
in alte locuri doar le usuca... idea e ca fara dovada de dezinfecticare n-ai ce cauta pe malu apei... tre sa o ai la tine ! des parca e mai important ca permisu...
Crescator/dresor de reni

vgb

• Adult
« Reply #18 on: March 28, 2019, 04:21:50 PM »
aaa si ca sa fiu sigur... pizla nu se dezlipeste ! io n-am vazut vre-o una....
mah pizlaa e adevarat... se toccaste... faza e ca vibramu se dezlipeste... d´ásta n-ai avu habar ! :laugh:

uite ca mai aud si eu lucruri noi ... cum ca pasla nu se dezlipeste dar vibramu' da!

la mine experienta e exact pe dos! talpa de pasla pe bocanci Vision s-a dezlipit dupa mai putin de 2 ani (ambii bocanci, bucati cam cat jumate de talpa). chiar cautam tot felul de adezivi s-o lipesc la loc, ca nu se gaseau pe piata din RO prea multi bocanci de waderi ... ce-i drept, urmatoarea pereche a fost Simms si aia n-au avut probleme cu dezlipitul. iar cu vibram, am avut 1 per. bocanci si 1 per. sandale/pantofi cu gauri pt apa la care s-a rupt materialul care era cusut de talpa inainte sa se uzeze sau sa se dezlipeasca talpa ... nici nu-mi dau seama cum s-ar dezlipi talpa de vibram!? ca doar nu sunt straturi de cauciucuri lipite intre ele; e o talpa compacta lipita si cusuta de partea de sus ...

eniuei, lucrurile devin interesante pe forumul asta  :laugh:

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #19 on: March 28, 2019, 07:37:39 PM »
aaa poi tu ti.ai laut vijion cu pizla ? aia nu se pun... Simms freestone modelu cel mai eftin bate la cur alte prostii
Crescator/dresor de reni

vgb

• Adult
« Reply #20 on: March 28, 2019, 08:34:10 PM »
la bocanci, dupa 4 ani de tavalit o per. de Patagonia care si acum arata ca noi, nu mai fac experimente. de fapt, nici nu mai am nevoie, ca mi-am mai luat o per. de foot tractors pt conditii extra-extreme si pt urmatorii 10 ani sunt asigurat. evident, cu vibram  :P

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #21 on: March 28, 2019, 09:16:26 PM »
Asai cin iesti capos ! tu iesti sigur ca nu iesti moldovean ?  :laugh:
Crescator/dresor de reni

Mugur

• Egg
  • *
« Reply #22 on: March 28, 2019, 10:38:53 PM »
Noa,
tocmai vin de la o sedinta cu parintii de la scoala...si aflu ca un anume prof..de TIC, ceva IT ar trebui sa fie, face din astea ...adica el apartinand unei anume minoritati ii favorizeaza pe ai lui ce vobesc aceeasi limba...dincolo de faptul ca e bata pe materie si cam la varsta pensionarii... Cand o fi invatat asta Tehnologia Informatiei si Calculatoare ca pe vremea mea abia gaseai ceva carti si e mai mare ca mine cu 10 ani...?

Deci, aveam si acasa, nu trebuia sa mergi pana la Reni pentru atitudini din astea sovine.

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #23 on: March 28, 2019, 10:42:07 PM »
aha... deci am venit dijeaba....  :laugh:
Crescator/dresor de reni

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #24 on: March 28, 2019, 11:57:02 PM »
... Simms freestone modelu cel mai eftin bate la cur alte prostii
am de 10 ani o pereche de d-astia si porcaria aia de pasla nici nu s-a dezlipit, nici nu s-a tocit. Dar prin rau sunt adevarati! Mai grei asa de felul lor, dar adevarati! Si n-am alunecat niciodata cu ei nici in afara raului. Sunt cu tinte din fabrica
Vibram fara tinte sunt pentru asfalt, in apa pe pietre iti strici ziua de pescuit. Am si d-aia, tot de la simms. Nu s-au dezlipit, dar sunt mai proaspeti, n-au decat 2 ani. In schimb muuult mai prost facuti, s-au rupt cusaturile dupa jumate de an.
Oldies but goldies ... uneori

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #25 on: March 29, 2019, 09:43:27 AM »
am de 10 ani o pereche de d-astia si porcaria aia de pasla nici nu s-a dezlipit, nici nu s-a tocit.
:o :o :o
Am pescuit cot la cot cu un posesor de freestone de-aia vechi cu pasla si stiu ca o trebuit sa-si ia altii dupa vreo 6 ani ca... i s-o tocit pasla. Si nici el nu pescuieste f. mult. Pe aia noi ii are de vreo 3 ani si pasla a inceput sa se toceasca.
Daca tie dupa 10 ani nu ti s-a tocit pasla ...te las pe tine sa tragi concluzia. :P

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #26 on: March 29, 2019, 12:01:38 PM »
hai ça o trag io... concluzia....  :laugh:
se toce ce se toce si porma nu mai are ce se tocii dar tot acolo e !  :laugh:

pizla... chizda nene !  :laugh:
Crescator/dresor de reni

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #27 on: March 29, 2019, 01:04:11 PM »
Despicam pizla-n patru? hehehe
  Cred ca sint mai multe tipuri de pisla...Am vazut la unii de aia alba ce sa muiat si s-a latit peste talpa de arata ca o ventuza,poate puteau sa mearga pe zgaraie nori ca spiderman…
  Am avut Chotta Abrams cu o pisla neagra si cam dura, am mers 5-6 ani prin pietre ,cred ca am facut 500 km prin apa, arata perfect dupa

E valabil si la lichiciu de Vibram, unele talpi stau acolo 10 ani, altele pleaca dupa 7 partide, am avut si de astia, Frogg Tog Anura cred...
arbeit macht frei

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #28 on: March 30, 2019, 07:40:55 AM »
am vazut io pasla ca slapu  :laugh:
am vazut si vibram ca slapu....
eu am renuntat la pasla ca la pasla e talpa per total mai groasa si conduceam mai greu , si daca ieseam iarna se implea cu geata si zapada si faceam pasii ca un astronaut pe luna....
Inglorious Muzkars

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #29 on: March 30, 2019, 12:55:00 PM »
aia nu-i nik !
sa vezi faza ma duc la chaste ....asta la mine drumu fiind lung e ca stau mai multe zile la rind... si este acolo un ponton
cu bocanci uzi din ziua precedenta ma duc dimineata pe ponton..., boon... lansind de vo citeva ori in locu unde se aseaza chestele la un moment dat daca nu era acolo sau nu a vrut dau sa plec... era sa cad in nas... pizla imbibata de apa frig afara mi-au inghetat tailpile pi ponton
nah adventure la pescuit...

azi n-am avu habar ca e simbata si deci pot sa merg sa-mi tau o bombonica mica de la shop si ma pune draqu si ma duc sa beu un troscau la bar.... aici la noi in cartier...
si era unu acolo la 9 dimineata el era beat mort ... cu chef de vorba si avea el o suparare a lui care la marcat... l-o inselat muierea cu cel mai bun preten a lui si lo lasat de ziua lui... care so nimerit sa fie si ziua de craciun... si amu are un prunc si o neliniste , prunc pe care il vede din an in pasti... pensie alimentara de platit si e si pe drumuri ca o fo dat afar din casa si cind e sa desfaca cadourile de crciun isi aduce aminte... , bine.. mai e pin la creciun dar el o luat startu de pe acu...
si am incercat s-al ascult dar la un moment dat n-am mai rezistat si-am plecat de linga el
alti erau la masa de biliard... ei doi jucau ea se uita...
si ma duc acolo in salon numa ca sa scap de ista si zic asa in treacat ca daca e ok doar ma uit... ei m-au ignorant complect in scimb ea se uita cu scirba si dispret... de asa n-am simtit cu asa interstate de mult... si cica " ce intrebare timpita " ?... zic aaa... era doar smaal talck .. ca n.am avut altceva mai nteresant la ndemina
ea parca si mai sictirita... smool talctalck nu se practica in Finlandia
nah si acolo sa terminal discutia...
poftim cultura !
ajung din ce in ce mai des la concluzia altor straini... ca daca ai contact cu ei iti faci doar probleme nervi si draci
Crescator/dresor de reni