Author Topic: Mulinete LArge Arbour  (Read 51664 times)

cristian ene

• Adult
Mulinete LArge Arbour
« on: September 10, 2011, 06:57:06 AM »

Deschid acest subiest pentru ca am patimit destul cu mulinte scumpe si care tot au probleme.

Am avut si pescuit cu Ross Evolution si Ross Rithm am pescuit cu ele doar al salmonide.

Partiel buen includ frana cu reglasj foarte fin si plaja mare de reglare si o realizareel foarte exacta mulinetei si cam atat.

In pescuit am realizat ca pe tamburii medium arbor intra cam 20g de backing si mulinta foarte usoara nu mai este usoara si

butonul de stangere al franei este destul de voluminos incat se poate agata firul de el. Sunt defecte jenantepentru  mulinete cu pretentii care costa de 300$ si respectiv 200$ .

Duap indelungi cautari am decis sa nu mai achizitionez decat muliete care sunt cu adevarat large arbour si au butonul de reglaj cat mai  mic sau ascuns in caroseria mulinetei.

M-am oprit al designul mulinetelor care sea propie de ce vreau Lamson si alte branduri cu design asemanator celor de la Loop si Sage.

Momentan am cumparat un Lamson in piele de Cabela`s Prestige Premier care este cea mai buna mulineta care am avut-o pana acum.

Evident ca la pretul ei a avut bavuri care au trebuit date jos o treaba ingrata,  dar ca potential de pescuit este mai  buna decat Ross Evolution.

O recomand pentru cine  vrea o mulineta cu adevarat Large Arbor, cu frana buna si silentioasa si un buton de frana discret care nu incurca.
 Are si un raport bun diametru greutate mai ales ca pe modelul 2 intra firul #5 DT si 15m de backing.

Urmeaza sa primesc si modelul nr.1 care are un diamtru cam micut dupa gustul meu dar sper sa fie ok pentru un fir #3 DT.

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
Re: Mulinete LArge Arbour
« Reply #1 on: September 10, 2011, 02:58:43 PM »
pe mine nu ma deranjeaza greutatea mulinetelor si nici capacitatea lor ( am penn international 4 G care goala cintareste vreo 370 grame si are pe ea vo 600 metri de backing plus amnezia de 30 lb vo 60 metri plus shooting head care la mine e de pe la 36 de grame in sus deci in total vreo 600 gr si sint f multumit cu ea ! )

in locul tau... fiind vorba de asa zis large arbor... probabil dorinduti ceva totusi usor dar cu un diametru mai mare decit cele stil clasic pt reducerea memoriei si viteza de recuperarea sau... pt ce motive ai tu... daca te deranjeaza greutatea finala eu te intreb un singur lucru... ,

cine te obliga sa o umplii ?

umplutul mulinetei cu fir nu e un must !

iti promit io ca merge la fel de bine si olea goala...

de ce sa pui 20 de grame de backing daca tie iti sint suficienti 15 metri ?

ps: asta cu cifrele pe clase iar nu ma afecteaza... , io pun pe bat de clasa 4 molinel de scrie pe ea clasa 5-6-7
pe ala de clasa 5-6 pun molinelu anterior dar si unu clasa 7-8 si unu 8-9
pe joardele alea de clasa 8 pun penultimele doo si mai e si un 9-10
pe ala 9-10 pun ultima si mai am un 11-12 si penn-ul care e pina in clasa 14 :lol:
pe 10-11 le pun pe ultimele doo
depinde ce snur am pe ficare si cum imi cade la mina... si asa nu inteleg ele cifrele :lol:

erau citiva pe aici... si cind mo vazut cu penn pe riu imi zice ca , cum ? ca aia nu e de apa dulce...  :lol: , nah... noroc ca pesti nu si-au dat seama... :lol:

nah... ca idee... deci... lojic ! :lol:
Crescator/dresor de reni

essos74

• Nymph
« Reply #2 on: September 10, 2011, 05:31:38 PM »
Dumitre..................imi placi, dar esti de groaza !   :P :P

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #3 on: September 10, 2011, 06:01:02 PM »
de ce ma ?

ca nu le port asortate ?  :P
Crescator/dresor de reni

essos74

• Nymph
« Reply #4 on: September 10, 2011, 06:41:20 PM »
Cam asa .....oricum tu esti unic ! :P

Varu

• Administrator
  • Adult
« Reply #5 on: September 10, 2011, 09:25:26 PM »
Am avut Ross Flyrise ce are toate piesele aproape identice cu Evolution.
1.   Frina se face intre doua componente mititele si conice din plastic negru si foarte dur ( Delrin l-au denumit ) si e aproape egala cu zero.
 2 .  Dupa rotita ce stringe "frina" nu poti agata un fir nici daca te straduiesti o zi intreaga
   Daca ai Ross Evolution si vrei ceva si mai large arbor, nu iei Cabelas Prestige , pentru ca diferentele de diametru exterior sint de ordinul a sutimi de tzol...
arbeit macht frei

Dan

• Musca 13
  • Adult
« Reply #6 on: September 11, 2011, 12:38:05 AM »
Tocmai imi bateam capul ce mulineta o fi buna pentru un batz de la cls.7 in sus. Dumitru, ma mai ajuti cu un sfat?! ;D
Pentru o mulineta de clasa asta musai trebuie si tambur de schimb, cred eu, asa incit trebuie considerat pretul mulinetei+tambur.
La ce m-am uitat eu sunt scumpe si nu imi pot da seama ce fel de frina au, la cls. asta incepe sa conteze zic eu, si care din ele isi merita banii pentru performante si nu pentru numele firmei (robusta, fiabila, etc.).
A mai fost o discutie pe flytying.ro dar nu mai dau de ea. Si pozele cu mulinetele Hardy ale tale au disparut asa incit nu imi pot face o parere ce modele ai. Multumesc.

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #7 on: September 12, 2011, 09:09:44 AM »
... umplutul mulinetei cu fir nu e un must !
Depinde ce urmaresti. Ca daca urmaresti sa ajungi la un diametru mai mare si sa reduci chestia cu memoria formei ... o umpli. Nu?

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #8 on: September 12, 2011, 11:02:09 AM »
deodata ce e large arbor... io zic ca e deja mare in diametru, dar nah... pt 5 mm in plus care chipurile prin greutate fot tat meciu si deranjeaza... cas grei ...  :P daca vrei o umplii daca nu ... nu !

daca chiar vrei sa te convingi - socoteste desfasurarea cercului la diferite diametre... si vezi singur cit ... cistigi...  :P
Crescator/dresor de reni

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #9 on: September 12, 2011, 11:57:57 AM »
Ei nah, ma pui sa defasor acum ... Masori diametrul gol si plin de backing si gata! Cu cit pui mai mult backing cu atit diametrul e mai mare! Si pui doar 15m de snur ca si asa si ala-i mult, n-avem pe unde sa-l folosim pe aici, unde mai pui ca zice unii ca nu sintem in stare sa scoatem atit de pe mulineta.  :P
E bine asa? Te satisface raspunsul asta?  ;D

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #10 on: September 12, 2011, 02:35:03 PM »
Ei nah, ma pui sa defasor acum ... Masori diametrul gol si plin de backing si gata! Cu cit pui mai mult backing cu atit diametrul e mai mare! Si pui doar 15m de snur ca si asa si ala-i mult, n-avem pe unde sa-l folosim pe aici, unde mai pui ca zice unii ca nu sintem in stare sa scoatem atit de pe mulineta.  :P
E bine asa? Te satisface raspunsul asta?  ;D

nu !  ;D , nu ma satisface !

poi ce rost are sa mai masori diametrul daca nu socotesti cu cit te ajuta ?  ;D

e mai bine... si gata ... te multumesti cu principiu... asai ?
Crescator/dresor de reni

cristian ene

• Adult
« Reply #11 on: September 12, 2011, 05:39:05 PM »

Mark  Ham,

am avut si Flyrise si diferentele la frana sunt enorme, Evolition avea o plaja mult ami mare si frana nu avea inertie.

La  Flyrise frana are o plaja mult mai scurta si merge in hopuri. De diferenta de greutate nu mai vorbesc dar probleam principala este frana care doar  aparent este al fel.Pune mana pe un Ross Evolutin sau Rithm si vezi de ce vorbesc.

O probleam mare al toate mulinetele Ross este ca nu sunt decat medium Arbor si intra zecide grame de backing care inseamna greutate suplimentara.In rest suntmulinete bune si fiabile .

Vreau LA pentru ca am nevoie de un fir cat mai drept si o greutate cat mai mica si la pastravi sau lipani nu e nevoie de de mai  mult de 15-20m nici la ia mari.

Cum toate firele de plasitc au memorie un diametru mare si o greutate mica a mulinetei sunt un avantaj.

De multe ori am nevoie de o frana fina pentru a regla tesiunea firului ca sa il scot cu o anumita viteza si sa nu iasa nici prea usor dar nici prea greu in functie de distanta la care pescuiesc.

Ieri am fost la pescuit pe Azuga si e clar ca mulineta Cabela`s Premier este peste Ross Evolution la calitati de pescuit.Nu am

avut deloc probleam cu agatatul firului de butonul de frana si firul a stat mai relaxat pe diametru mai mare al mulinetei.

Cand ma  gandesc la mulineta perfecta pentru pescuit salmonide ma gandesc la modelul 2 Litespeed  - Lamson sau noile ULA Force SL  care merita daca pescuiesti des la pesti mari.

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #12 on: September 12, 2011, 06:15:54 PM »
mulinetele turnate sint mai grele decit cele prelucrate din motivul caci nu se pot turna pereti subtiri

metoda e mai ieftina decit prelucrarea prin aschiere si e des intilnita la mulinete ieftine

frina care merge in hopuri sugereaza din prima ca ceva nu se pupa

adica suprafetele de contact nu sint uniforme sau mecanic sint prost amplasate

orice snur mulinat ud si strins pe tambur... ca sa-ti incapa...  :P daca sta acolo mai mult timp capata memoria aia si asta chiar si la mulinete LA

e usor si simplu s-al intinzi inainte de a pescui sau s-al mulinezi la plecarea mai lejer...

cam la orice mulineta mai zboara snurul dupa miner sau dupa ea insasi... , ce faci ? ii amputezi piciorul ? , come on... nu e sfirsitul lumi daca din cind in cind se vira si acolo la butonul de frina... , cu toate ca e mai bine daca el din proiect ar fi facut sa nu permita asta

litespeed e o mulineta mishto ! guideline au o copie leita si am impresia ca e mai ieftina
Crescator/dresor de reni

cristian ene

• Adult
« Reply #13 on: September 12, 2011, 08:17:22 PM »

Guide Line au mulinete foarte bune dar cele mai bune ale lor au preturi comparabiel cu Lamson. Oricum au design ami bun decat Ross.

http://www.guideline.no/9SVTFlI56n_d2Z-0ow_j1X9i_lF14lVBt6705hRjI0f.ips?template=engWebshop;pagesize=12

http://www.sportfish.co.uk/product/guideline-quadra-fly-reels 

pardon  sunt mai scumpe ca Lamson Litespeed dar sunt bine gandite.

Lamson sta bien al greutate si pentru mulinetele turnate la un diametru de 86mm /140g e bine tinand cont ca are un mecanism de frana complicat.

The Sovereign

• Musca 13
  • Adult
  • Paralelu'
« Reply #14 on: September 12, 2011, 08:43:20 PM »
modelele astea le au acum...

io ma refeream la unul din primele lor modele ( din pacate nu tin minte cum se numea dar daca dau de catalog mai vechi am sa postez aici )
Crescator/dresor de reni