Author Topic: Lansete scumpe versus lansete scumpe  (Read 29255 times)

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
Re: Lansete scumpe versus lansete scumpe
« Reply #15 on: January 08, 2019, 02:05:19 PM »
acu si cu reviewurile de la americani , mai lasa-ma...
tot felul de besinosi care au descoperit poezia cu miorita in varianta apasha, si doamne ce feeling, doamne ce revenire, si cand in final pui mana pe joarda, o flescaiala ordinara, da are agat si maner flor....
tre sa sapi adanc sa dai de vrun ghid din ala obsedat ca sa iti faci o parere. sau ceva teste comparative.
in rest pe forumuri .....
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #16 on: January 08, 2019, 02:31:03 PM »
Bine, te las.
Totusi, daca tu zici ca e flescaiala ordinara inseamna e adevarat ce zici tu si deci esti un ghid din ala obsedat sau e doar un alt review?  :laugh:

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #17 on: January 08, 2019, 02:36:40 PM »
Poate mi-oi lua vreodata una second daca m-oi plictisi de SLT.  :laugh:
:laugh: :laugh: :laugh:
Odata cu plictisul asta de Sage, adica asa usor-usor, cu trecerea timpului, se va ingrosa si portofelul si-ti vei permite sa iei un Scott nou-nout, pentru ca de ce nu?!?

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #18 on: January 08, 2019, 03:10:48 PM »
Odata cu plictisul asta de Sage, adica asa usor-usor, cu trecerea timpului, se va ingrosa si portofelul si-ti vei permite sa iei un Scott nou-nout, pentru ca de ce nu?!?
Nu pentru ca "de ce nu", ci pentru ca nici nu poti aspira vreodata la o functie de presedinte, daca n-ai un Scott al tau,...de nou !  :P
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #19 on: January 08, 2019, 03:40:23 PM »
Like! Mai bine spus!  :laugh: :laugh: :laugh:

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #20 on: January 08, 2019, 05:56:45 PM »
Bine, te las.
Totusi, daca tu zici ca e flescaiala ordinara inseamna e adevarat ce zici tu si deci esti un ghid din ala obsedat sau e doar un alt review?  :laugh:
ho wa, ce , am zis io ceva de SLT? nici n-am pus mana pe vruna   :laugh:

tu sa zici cum e , ca ai falfait-o presupun deja...

ca experienta cu din astea mai scumpe io am un Z axis. best 5wt pe care am pus mana.

in rest, is cu bete de 300 usd. si is niste super bete dupa capul meu  :P, asa ca review  :laugh:
Inglorious Muzkars

miky

• Global Moderator
  • Adult
  • ╬nparatu'
« Reply #21 on: January 08, 2019, 08:34:00 PM »
... nici n-am pus mana pe vruna   :laugh: ...
Gata, m-am prins,... d-aia vorbesti asa, ... ca n-ai pupat d-alea cu agat ! Invidia te rascoleste ! :laugh:

Uite, ala al meu cu agat... ce feeling  :laugh:, ce revenire  :laugh:..., ce... 
...geaba bah, daca n-ai pupat, n-ai de un'sa stii...  :laugh:
Presedinte autorevalidat ! Referendum nenecesar !

muskmd

• agricultor
  • Musca 13
  • Adult
  • Kitty owner
« Reply #22 on: January 08, 2019, 08:48:50 PM »
a dreq illuminati  :laugh:
Inglorious Muzkars

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #23 on: January 08, 2019, 09:31:57 PM »
nu poti aspira vreodata la o functie de presedinte, daca n-ai un Scott al tau,...de nou !  :P
Daca asta e regula, ma conformez si mi-oi loa 2-3 scott-uri noi, nu e problema. Un G, un SC si un custom.  :laugh:
Am doar o intrebare: Scottul trebe sa-l ai inainte de a deveni presedinte sau merge si dupa? 8)
Deci Musk, review SLT
Am pescuit cu una de 9' #5 4 buc. si una 8'3" #3 buc, marfa rara, i se mai zice Sf. Graal.  :laugh:
mi-o cam placut, asa ca am ajuns sa am si io 2:
9' #4, 4 buc.
3'8' # 3, 4 buc. sosita azi

Actiunea e un mod fast sa zicem autentic, deci nu e nici ranga nici fleasca. Poate mai spre moderat daca comparam ca parii extra fast din ultima vreme.
Comparativ cu ce aveam, trebe un timing mai relaxat ca sa o faci sa lucreze corect...dar cand il gasesti...e tare fain...
Parerea mea e ca respecta clasa, tot spre deosebire de multe lansete moderne care sunt real mai puternice cu minim o clasa decat scrie pe ele.
Se incarca progresiv, aici e chestia care imi place, ca se incarca misto si cu putinul fir necesar sa dai cativa metri , dar duce frumos si distante mai mari chiar spre 20.
Io le vad la clasa 3-4 lansete excelente pt. pastrav pe paraiele de la noi, iar clasa 5 un allround inclusiv pentru streamere dar mai potrivit pt. apele de afara sau lacuri.
9'#4 este lanseta "universala" pt. mine, adica nimfa+uscate. Am testat-o sezonul trecut, f. multumit.
8'3" #3 e clar dedicata de uscate...de-abia astept.  :laugh:
« Last Edit: January 08, 2019, 09:48:59 PM by Tavi »

Liviu

• Administrator
  • Adult
« Reply #24 on: January 08, 2019, 11:34:28 PM »
Daca asta e regula, ma conformez si mi-oi loa 2-3 scott-uri noi, nu e problema. Un G, un SC si un custom.
Da, clar: 2-3 Scott-uri, 2-3 Hardy-uri si daca prezi nu pluseaza, ai luat potul!
Practic, cit iese in felul asta postul de presedinte? Fa un calcul sumar te rog

vgb

• Adult
« Reply #25 on: January 09, 2019, 12:09:53 AM »
si totusi ... ar mai fi de subliniat ca piata actuala permite acces la bete "scumpe", aka varf de serie de la producatori de renume, la juma de pret (oferte de sarbatori, aparitie serii noi etc.) sau chiar mai mici pe site-uri specifice (ebay). iar asta duce la un mai mare acces al oamenilor la bete pe care le pot revinde altora ;)

in cazul meu, imediat ce am ajuns in Gringoland am sarit la consacratele Sage, Loomis, Scott, pe care le-am schimbat succesiv cu ceva ce a ajuns sa-mi placa cel mai mult - Winston b3x. Toate cele 4 au fost luate la oferta  ;D in acelasi timp am luat la preturi modice (sub 200$ de noi) 2 bete pe care le vad f utile si nu le-as schimba pe bete scumpe doar din snobism  :P adica St Croix Imperial (8' #5) si Douglas DXF (10' #4).

intr-adevar, betele varf de gama ofera mult mai putine motive de critica decat gamele inferioare, dar asta e si o strategie de marketing a companiilor. adica pui componente mai slabe pe gama mai ieftina ca sa zici ca alea de varf is perfecte  :laugh: ca intre blank-uri nu e diferenta asa mare ca sa justifice o dublare de pret ...

si da, sunt anumite modele sau configuratii specifice de lansete care au iesit bine de la inceput si care si acum sunt peste anumite serii recente. dar, per ansamblu, cu fiecare serie noua betele au fost mai bune pt ca si companiile asculta de impresiile primite de la clienti (intermediate sau nu de dealeri, ghizi, papagali, Hank Patterson ...).     

Tavi

• Administrator
  • Adult
« Reply #26 on: January 09, 2019, 09:31:48 AM »
VGB-ule, nu contest, or fi bune, mai bune, mai excelente, etc modelele noi.
Dar io pur si simplu nu (mai) am rabdare sa sap prin puzderia de modele de la Sage care se tot schimba, inclusiv denumirea. Pe mine m-au zapacit. Nu mai vorbesc dpdv financiar...
Am avut noroc sa pun mana pe SLT, placut, cumparat, case closed.
Am dat si cu un Scott G2, initial nu mi-a placut, am zis ca e prea fleasca..dar intre timp m-am cam razgandit. :laugh:
Asa ca in short list a fost si noul G Series clasa 3 8 picioare si ceva  dar second nu prea e, de reduceri nu prea e cazul la seria asta, asa ca din motive de pret am ramas la SLT.
As mai testa si posibil cumpara un XP #5 9' pentru streamare/distanta, dar deocamdata ma multumesc cu Redington RS4.

luci sj

• Nymph
« Reply #27 on: January 10, 2019, 02:16:51 PM »
Am vazut ca batalia se da intre sage si scott!  ;D

luci sj

• Nymph
« Reply #28 on: January 10, 2019, 02:18:18 PM »
Thomas &Thomas unde se incadreaza?

muskmd

• agricultor